رفتن به مطلب
saeed4saeed

استخراج فلز روی از پسماند

پست های پیشنهاد شده

ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام سوالی داشتم خدمت اعضا محترم چگونه فلز روی را از پسماند و ضایعات صنعتی استخراج نماییم بطور مثال فلز نیکل از پودر روی و یا حذف کلر از ترکیبات حاوی روی با تشکر فراوان

ویرایش شده در توسط saeed4saeed
توضیح بیشتر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

این جناب لنو کجاست خواهشا ارتباط

لینک به ارسال

دیر دیدم وگرنه راهنماییت میکردم ..... اگر بودی خبرم کن

لینک به ارسال

سلام جناب levrone  خیلی خوشحالم پاسخ دادید چند سوال دارم لطفا مرهمت کرده و نگاهی بیندازید 1- پسماند حاوی پودر روی ونیکل  و کادمیوم می باشد که در سمنته کردن نیکل و کادمیوم  از پودر روی استفاده می شود برای جدا سازی الان پسماند را لیچ اسیدی کرده سپس دوباره با پودر روی نیکل وکادمیوم محلول را راسب وبخشی از پودر اولیه استحصال میگردد ایا  روش دیگر اقتصادی به نظر شما میرسد2- خاکها و پسماندهای فلزی حاوی کلر بالا را چگونه کلر  و فلوئور زدایی کنیم مخصوصا فلوئور3-چگونه نقره وطلای گالن را استحصال نماییم بخصوص نقره 4-و اخر چگونه میشود از تجربیات شما استفاده کرد وشاگردی نمود 

لینک به ارسال
در 6 ساعت قبل، saeed4saeed گفته است :

سلام جناب levrone  خیلی خوشحالم پاسخ دادید چند سوال دارم لطفا مرهمت کرده و نگاهی بیندازید 1- پسماند حاوی پودر روی ونیکل  و کادمیوم می باشد که در سمنته کردن نیکل و کادمیوم  از پودر روی استفاده می شود برای جدا سازی الان پسماند را لیچ اسیدی کرده سپس دوباره با پودر روی نیکل وکادمیوم محلول را راسب وبخشی از پودر اولیه استحصال میگردد ایا  روش دیگر اقتصادی به نظر شما میرسد2- خاکها و پسماندهای فلزی حاوی کلر بالا را چگونه کلر  و فلوئور زدایی کنیم مخصوصا فلوئور3-چگونه نقره وطلای گالن را استحصال نماییم بخصوص نقره 4-و اخر چگونه میشود از تجربیات شما استفاده کرد وشاگردی نمود 

سلام دوست خوبم ، چقدر پراکنده نوشتی .......

تا اینجایی که من متوجه شدم شما نیکل کادمیوم رو محلول میکنی و بعد با روی سمانته میکنی درسته ؟ الان مشکل شد یکی اینکه روی اضافی یا رویی که محلول شده و جای نیکل رو گرفته رو ریکاوری کنید ؟ من از نوشته های شما این برداشت رو کردم.......نمیدونم چه امکاناتی داری ولی تو بدترین شرایط و بدون امکانات میتونی یک آند بذاری و روی رو بگیری ....... یعنی محلول باقی مانده از سمانته رو با کمک الکترووینینگ یا یک آند و الکترولیز (شبیه به آبکاری) بگیری و برای اینکه روی پودر بریزه و روی کاتد آبکاری نشه میتونی از نیتانیوم استفاده کنی که نه حل میشه و نه چیزی بهش میچسبه ....هم آند و هم کاتد رو تیتان بذار ....

یون هالوژن هر چی که باشه با این روش مرخص میشه و فلزت سلامت میریزه پایین

اما در مورد گالن ، گالن طلا نداره و سرب ، روی و نقره هستش ، خودم یکی از کانی هایی که کار میکنم گالنه ....... گالن رو من خودم با کمک گاز هیدروژن و تکلیس کار میکنم ، یک راکتور فشار بالا گذاشتم برای هیدروژناسیون که محدوده فشارش 30 باره و گاز هیدروژن هم از ریفرمینگ گاز طبیعی بدست میارم و با PSA هیدروژن رو خالص میکنم و مونواکسید کربن هم دپو میکنم تو مخزن های فشار بالا برای آخر کار ، 

ته راکتور متال نیتیو میمونه که میره تو یک کوره آرک که اگر فول ازش خروجی بگیرم دماش به 3300 درجه میرسه اما برای گالن تو محدوده دمایی 1600 کافیه تا همه چیز بخار بشه و بیشتر از اون دیگه نابودش میکنه و منم کوره رو با 20 درصد توان روشن میکنم ،  اون تو فلزات رو بخار و بعد با کمک یک مبدل به شکل پودر اکسید در میارم ....اکسید روی ، نفره و سرب ..... همه پودر سفید رنگ هستند ....... یک تونل دارم که با هوای پر فشار کار میکنه و یک سپریتوره ، اکسید روی رو فوتشم میکنی پرت میشه میره ولی با در نظر گرفتن وزن اکسیدها فشار هوا رو تنظیم میکنم و تو هر کانال از تونل یک اکسید فلز جمع میشه و سرب هم اینقدر سنگینه اون ته میمونه ،

از بخش ریفرمر گاز طبیعی که هیدروژن گرفتم مقدار زیادی کربن مونواکساید دارم که این اکسیدها رو تو یک کوره تیوب با کربن مونواکساید واکنش میدم و همه احیا میشن میشن فلز و هر کدوم میره تو قالب خودش و شمش میشه ..... شمش های 20 و 50 کیلویی و برای نقره هم 5 کیلویی

این روش خودم بود که من در آوردیه چون فرآیند یک واحد پتروشیمی رو با متالوژی قاطی کردم و برای تولید فلز تو مقدار زیاد کاربرد داره ، یهو چند تن در روز شمش ،  من نمیدونم مقدار کاری شما چقدره اما میتونی گالن رو با لیچو لیچ بازی تو ابعاد پایلوت کار کنی .... البته همه گالن ها نقره نداره و گالن یکی از کانی های تپل سربه ولی اگر گالن شما گالن مشتی باشه نقره خوبی هم میتونی در کنار سرب ازش بگیری ....  با کمک اسید استیک میتونی نقره رو از سرب جدا کنی و بعد سمانه کنی با آهن و مس ، سرب با آهن و نقره با مس و روی هم که اون بالا گفتم ..... با نیتریک اسید هم میتونی ولی آلودگی های کار رو کلا باید کنترل کنی وگرنه تو مدت کوتاهی همه رو ناقص میکنه .... من خودم گالن کار میکنم ، کبالت و نیکل رو تا چند ماه پیش میزدم اما الان نمیزنم ، طلا و مس و فلزات گروه پلاتین و......... اگر طلا و مسو گالن بذاریم کنار بیشتر با فلزاتی کار میکنم که دمای ذوب بالاتر از 1700 درجه دارن ......

این عکس گالن منه و الباقی سنگ ها هم از روسیه برامون میارن و از داخل چیزی نمیگیرم .... فقط گالن از داخل میاد

20160303_234957.jpg

• Thanks 1

لینک به ارسال

سلام  بابا دمت گرم جناب levrone   لذت بردم از دانش شما .1- در باب اول ابتدا مخلوط (نیکل حدودا یک درصد وکادمیوم حدودا سه درصد و روی بصورت پودر روی حدود بیست پنج درصد) رو محلول میکنم سپس مجددا با پودر روی سمنته کرده و حدود پانزده تا بیست درصد از روی را الکترولیز مینمایم و بصورت ورق از کاتد الومینیومی --جدا و ذوب و شمش  .   ولی معایبی دارد .پسماند حاصل مجددا پنج تا ده درصد روی و مقادیر بالاتر از نیکل و کادمیوم خواهد داشت ضمنا سمنته درصدی نیکل وکادمیوم سخت بوده که باعث مصرف بالای پودر روی می شود و مخلوط مجدد تشکیل  می شود  و در واقع نیکل و کامیوم را چگونه استحصال کنیم در مورد کاتد و اند تیتانیوم با توجه به قیمت ان البته قیمت روز ان را ندارم راجب ان در صورت لزوم توضیح بدهید ایامحصول ان بصورت پودر مباشد و پودر در کف سل الکترولیز ریخته می شود -- در صورت استفاده درصدی کلر - خاک کلردار البته مقداری را میتوان شست ولی باز بالای 1000ppm کلر خواهد داشت  که باعث بوی زننده و خوردگی شدید اند و قطع شدن ان میگردد  و فلوئور باعث چسندگی شدید ورق روی به کاتد الومینیومی می گردد2-ببخشید در مورد گالن روی و نقره گالن مدنظر بود  لطفا روش اسیدی (تر)را بیشتر باز  کنید در صورت حمل بر پرویی بنده و متانت شما---چگونه دانش خود را در این رابطه(هیدرومتالوژی  استخراجی یا متالوژی یا جداسازی )بالا  ببریم کتاب خاصی دوره چگونه چون علاقمند هستم و در حال حاضر در زمینه تولید روی از خاک فعالیت  میکنم 

• Like 1

لینک به ارسال
در در 24 آذر 1397 در 11:48، saeed4saeed گفته است :

سلام  بابا دمت گرم جناب levrone   لذت بردم از دانش شما .1- در باب اول ابتدا مخلوط (نیکل حدودا یک درصد وکادمیوم حدودا سه درصد و روی بصورت پودر روی حدود بیست پنج درصد) رو محلول میکنم سپس مجددا با پودر روی سمنته کرده و حدود پانزده تا بیست درصد از روی را الکترولیز مینمایم و بصورت ورق از کاتد الومینیومی --جدا و ذوب و شمش  .   ولی معایبی دارد .پسماند حاصل مجددا پنج تا ده درصد روی و مقادیر بالاتر از نیکل و کادمیوم خواهد داشت ضمنا سمنته درصدی نیکل وکادمیوم سخت بوده که باعث مصرف بالای پودر روی می شود و مخلوط مجدد تشکیل  می شود  و در واقع نیکل و کامیوم را چگونه استحصال کنیم در مورد کاتد و اند تیتانیوم با توجه به قیمت ان البته قیمت روز ان را ندارم راجب ان در صورت لزوم توضیح بدهید ایامحصول ان بصورت پودر مباشد و پودر در کف سل الکترولیز ریخته می شود -- در صورت استفاده درصدی کلر - خاک کلردار البته مقداری را میتوان شست ولی باز بالای 1000ppm کلر خواهد داشت  که باعث بوی زننده و خوردگی شدید اند و قطع شدن ان میگردد  و فلوئور باعث چسندگی شدید ورق روی به کاتد الومینیومی می گردد2-ببخشید در مورد گالن روی و نقره گالن مدنظر بود  لطفا روش اسیدی (تر)را بیشتر باز  کنید در صورت حمل بر پرویی بنده و متانت شما---چگونه دانش خود را در این رابطه(هیدرومتالوژی  استخراجی یا متالوژی یا جداسازی )بالا  ببریم کتاب خاصی دوره چگونه چون علاقمند هستم و در حال حاضر در زمینه تولید روی از خاک فعالیت  میکنم 

آقا سعید عزیز سلام ، من یک چیزو نمیفهممو اونم اونجا که میگی نیکل و کادمیوم و " روی رو محلول میکنی و بعد دوباره پودر روی میزنی سمامنته کنی " منظورت اینه که خود کانی حاوی 25 درصد روی هستش یا خودتون 25 درصد روی میزنید ؟ اگر کانی باشه که هیچ ولی اگر نه چرا یکبار نیکلو با کادمیوم و روی محلول میکنی ؟ بعدش دوباره با روی سمانته میکنی ؟ کلا الکترووینینگ یا الکترولیز همینه و از یک حدی به بعد دیگه کار نمیکنه و مقداری فلز میمونه اما چرا اینطوری عمل میکنی ؟

من کادمیوم نریختم و هر چی هم کادمیوم داشتم همه رو ریختم رفت یا دادم آقایون ولی در مورد نیکل باید خدمتت بگم خب شما که الکترولیز میکنی دیگه سمانته چرا میکنی با روی ؟ با همون الکترولیز نیکل رو جدا و روی رو جدا بگیر دیگه برادر من ، نیکل به صورت عادی (حالا هر نمکی که باشه ، سولفات ، کلراید و.........) با الکترولیز احیا نمیشه مگر با کاتالیست ! شما محلول مخلوط فلزی کانی که روی و نیکل هستش رو ببر زیر الکترولیز و روی فقط میشینه ، وقتی روی کارش تموم شد به باقی مونده محلول 1 درصد بوریک اسید اضافه کن تا کامل حل بشه و بعد دوباره الکترولیز رو ادامه بده ، بوریک اسید کاتالیست نیکله و باعث میشه نیکل فلز بشه زیر برق

ببین سوالتو خیلی بد میپرسی چون هم من دقیق متوجه نمیشم هم اینکه هر کدوم یک شاه نامه توضیح داره ، اگر تک تک بپرسی خیلی بهتر و شفاف تر میشه پاسخ داد ...

در مورد کاتد و آند که تیتان خورده نمیشه و خیلی هم گرون نیست ، حتی تو کارگاه های آبکاری هم میتونی پیدا کنی ....تیتان فلزت رو میریزه کف ظرف و نه بهش میچسبه که بخوای ز روش بکنی نه خودش خورده میشه ....

در مورد هالوژن ها هم با هر غلظتی که باشن میتونی یا از محلول های آلکالین استفاده کنی که ارزونن و یا از هر ترکیبی که تو محیط اسیدی گاز دی اکسید گوگرد تولید کنه ، مثلا سدیم هیدروژن سولفیت که تو هر محیط اسیدی رقیق گاز رو میسازه و دخل کلر هم میاره و محلولتم آلوده نمیکنه .......

در مورد گالن قبلا هم گفتم ، فلز اصلیش سربه و نقره تو بعضی گالن ها هست که غلظتش بین 130 پی پی ام تا 200-300 پی پی ام میچرخه ، تا سربو ازش نگیری نقره گرفتن عملا نمیشه چون نقره محصول جانبی سرب در میاد ، روی بحثش جداست اون رو با یک اسید مشقی هم میتونی بگیری ، ببین فرقی نداره این روی رو از چی میگیری ، گالن باشه یا پسماند یا قابلمه ! بالاخره روی رو محلول میکنی و ساده ترین روش هم همون الکترو فلانه برای اینکه فلزش کنی ، سرب هم رفتار شیمیاییش خیلی شبیه به نقره هستش ولی سرب رو محلول میکنی و با آهن سمانته میکنی ، وقتی سمانته آهن تموم شد سرب رو جمع کن و محلول باقی مانده رو اینبار با مس سمانته کن همین ، کجای ماجرا رو باز کنم من متوجه نمیشم ؟ من هنوز به شخصه ندیدم کارخونه های سرب و روی بتونن نقره رو بگیرن و تو سربشون میره ، با اینکه میدونن و آنالیز میکنن ولی چاره ای نیست و همونجوری صادر میکنن اونور در میارن ، من کار میکنم و هر کی هم میبینه شاخ در میاره ، خب در بیاره چیکارش کنم ....

روش تر زیاد هست ولی من سعی کردم ساده ترین که ادوات خاصی هم نخواد رو بگم .......

در مورد کتاب والا من اطلاع ندارم ولی اینا تو سطح کشور و کارخونه های بزرگ دولتی و غیر دولتی هم نیست ، فقر علم هست و تکنیک ها یا خیلی قدیمیه یا راندمان پایینه یا بالاخره باید از خیر یکی دو تا فلز بگذرن ، اینطور نیست که یک جایی نوشته باشه ، اسم نمیبرم ولی تو کارخونه دولتی مس رفتم و خودم شاخ در آوردم ، ته ته تکنولوژیشون الکترووینینگه با پرتی خیلی بالا و یک کوره فلش که .......سرباره هاشون از خود کانی غنی تره و میفروشن 😂یعنی طرف اینهمه بگیرو ببند داره بعد کلی از مسش میره تو سرباره و بعد سرباره رو میفروشن و .........تو سرب و روی هم رفتم علنا شمش هاشون حاوی مقدار زیادی نقره بود و کاریشم نمیکردن میگفتن و میدونیم آنالیز داریم ولی نمیتونیم در بیاریم ، طلا و اینا که 😂 یک آقایی رو آوردن دویست سالش بود بهش میگفتن پدر مس ایران بعد سر نهار پرسید طرحی که با فلان هلدینگ داشتی چی بود ؟ گفتم تولید روزی 6 تن شمش مس گرید AA ، گفت یعنی چی ؟ گفتم یعنی 99.99 ........متن رو برداشت 45 تا عینک رو هم زد بعد یهو برق ازش پرید ، چون کل هزینه تعریف شده در مقابل اون سرچشمه در حد پی پی ام بود 😂 نه خبری از الکترووینینگ بود ، نه فلش نه سرباره بازی و.......... و از همه سنگین تر اینکه این طرح تو یک سالن معمولی و یک کارخونه تقریبا کوچک انجام میشد و با اون تشکیلات اونا اصلا همخونی نداشت ......حقم داشت بزنه به سرش چون میگفت 900 تن در روز خاک میریزن 5 تن میگیرن بعد ما یک تست پایلوت آوردیمش بازدید و از 1.7 تن خاک 5 تن گرفتیم و اون ته خلوصش 97 تا 8 بود که حالا خودش میگفت آند بعد گرید ما .........میدونی 900 تن چه حجمیه ؟ اونم در روز ؟😂 فلزات ناراحت که اصلا نمیتونن کشف کنن ، فرآوریش پیش کش ......فکر کن یک درصد بتونن از این کنسانتره هایی که من میریزم روتینیوم در بیارن ..... بالای دو هزار درجه دمای ذوب و به هیچ صراطی هم تو شیمیایی مسقیم نیست ، الان این روسه الکساندر خودش بار میزنه تو بشکه پلاستیکی درب قیچی سورت شده فلوت شده میاره روتینیوم و ایریدیوم و....... از توش در میاد

برای همین خدمتت گفتم که من ندیدم حالا کتاب که جای خودشو داره .... اینقدر تو این حوزه های متالوژی و کارخونه های دولتی و غیر دولتی رفتم دیگه حالم از همشون بهم میخوره ، همه خاک به دستن ، چیزی که زیاده معدن که میکنن و انبار میکنن و خاک بدستن .....

اینو با اینکه میدونم دنبال نخود سیاه فرستادنه ولی از جای دیگه و شخص دیگه بپرس که کتاب یا مرکز آموزش یا فردی که آموزش میده و............هست یا نه

ته ته چیزی که میتونی پیدا کنی اینه ، لیچ سولفوریک ، سمانته ، سیانید ، کربن ، الکترو فلان و......... اینم کتاب نمیخواد دو سه تا بازدید برو تو معادن و کارخونه های فرآوری به چشم ببین یاد میگیری

امیدوارم برقرار باشی ، امر دیگه بود در خدمتم

• Thanks 1

لینک به ارسال

سلام مجدد مطالب شما را جناب levrone بارها خواندم  انگار در بیابان وکویر چشمه ای پیدا کرده ام.امیدوارم   حمل بر تملق... نشود   1-  ببخشید بد مینویسم  در فرایند تولید روی بعد لیچ کردن خاک با اسید سولفوریک شروع به حذف ناخاصیهای مضر و عاری سازی سولفات روی میکنیم که عبارتند از کبالت نیکل و کادمیوم که در مرحله اول کبالت دو به کبالت سه با پرمنگنات پتاسیم  اکسید  و  کبالت سه بهمراه دی اکسید منگنز حاصل از پرمنگنات و مقداری روی هیدراته راسب میشوند که اولین پسماند کارخانجات روی هستند در ادامه محلول سولفات روی که دارای ناخالصی نیکل وکادمیوم است توسط پودر روی سمانته شده که رسوبی حاوی نیکل کادمیوم و پودر روی با درصد های گفته شده در بالا می باشد نیکل در اکترولیز روی ناخالصی بوده و باعث ایجاد سوراخ و عدم تشکیل ورق روی بروی کاتد میگردد  و کادمیوم به همراه روی جذب ورق شده وان را ناخالص منماییدهدف استفاده از پسماند اول و دوم می باشد که هم اکنون هر دو پسماند لیچ شده تا درصدی از روی راسب شده یا پودر روی   محلول و دوباره فرایند تصفیه  بروی ان انجام گیرد وپسماند نهایی که تغلظ شده به چین ارسال می شود . 3-اما  مورد گالن .  گالن را بعد از خردایش در چه اسیدی و با چه غلظتی وبا چه دمایی با چه دوری بر دقیقه لیچ می کنیم تا حداکثر راندمان بدست اید برای سمنته از چه نوع اهنی و مسی (قراضه .پودر ...)استفاده کنیم دما وپی اچ مناسب با حداکثر راندمان و همزدگی لازم 5-سوال زیاد دارم و کسی را ندارم بپرسم با دوده بک فیلتر کارخانجات ذوب اهن و فولاد کار کرده اید 6-خاک معدنی سولفید روی  برای انحلال  و  لیچ شدن راه اقتصادی  غیر از تشویه نداره  مثلا شیمی تر یا ایجاد فشار با استفاده از ارتفاع 7-اجازه بدید در تلگرام هم مزاحم بشم اگر شمارتون رو بفرمایید

لینک به ارسال
در در 25 آذر 1397 در 13:49، saeed4saeed گفته است :

سلام مجدد مطالب شما را جناب levrone بارها خواندم  انگار در بیابان وکویر چشمه ای پیدا کرده ام.امیدوارم   حمل بر تملق... نشود   1-  ببخشید بد مینویسم  در فرایند تولید روی بعد لیچ کردن خاک با اسید سولفوریک شروع به حذف ناخاصیهای مضر و عاری سازی سولفات روی میکنیم که عبارتند از کبالت نیکل و کادمیوم که در مرحله اول کبالت دو به کبالت سه با پرمنگنات پتاسیم  اکسید  و  کبالت سه بهمراه دی اکسید منگنز حاصل از پرمنگنات و مقداری روی هیدراته راسب میشوند که اولین پسماند کارخانجات روی هستند در ادامه محلول سولفات روی که دارای ناخالصی نیکل وکادمیوم است توسط پودر روی سمانته شده که رسوبی حاوی نیکل کادمیوم و پودر روی با درصد های گفته شده در بالا می باشد نیکل در اکترولیز روی ناخالصی بوده و باعث ایجاد سوراخ و عدم تشکیل ورق روی بروی کاتد میگردد  و کادمیوم به همراه روی جذب ورق شده وان را ناخالص منماییدهدف استفاده از پسماند اول و دوم می باشد که هم اکنون هر دو پسماند لیچ شده تا درصدی از روی راسب شده یا پودر روی   محلول و دوباره فرایند تصفیه  بروی ان انجام گیرد وپسماند نهایی که تغلظ شده به چین ارسال می شود . 3-اما  مورد گالن .  گالن را بعد از خردایش در چه اسیدی و با چه غلظتی وبا چه دمایی با چه دوری بر دقیقه لیچ می کنیم تا حداکثر راندمان بدست اید برای سمنته از چه نوع اهنی و مسی (قراضه .پودر ...)استفاده کنیم دما وپی اچ مناسب با حداکثر راندمان و همزدگی لازم 5-سوال زیاد دارم و کسی را ندارم بپرسم با دوده بک فیلتر کارخانجات ذوب اهن و فولاد کار کرده اید 6-خاک معدنی سولفید روی  برای انحلال  و  لیچ شدن راه اقتصادی  غیر از تشویه نداره  مثلا شیمی تر یا ایجاد فشار با استفاده از ارتفاع 7-اجازه بدید در تلگرام هم مزاحم بشم اگر شمارتون رو بفرمایید

............................................................

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری