رفتن به مطلب
آذر شفق

نقش فضای مجازی در خیانت همسران

پست های پیشنهاد شده

تاثیر فضای مجازی بر روابط زوجین

عضو هیئت علمی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید: فضای مجازی ، عرصه تبادل اطلاعات را برای ما فراهم کرده اما اگر بخواهیم بر چالش‌های آن تمرکز کنیم یکی از این چالش‌ها عدم آشنایی خانواده‌ها با فضای مجازی است.

منصور فتحی می‌افزاید: مشغول شدن در فضای مجازی ، ارتباط زوج‌ها را کم رنگ می‌کند ؛ البته در خیانت‌های فرازناشویی، نارضایتی زناشویی و عوامل کلان اجتماعی نقش دارند اما شبکه‌های اجتماعی به عنوان تسهیل گر در این بین نقش ایفا می‌کند.

وی خاطرنشان می‌کند: برخی زوج‌ها از زندگی خود راضی هستند اما به خاطر ماهیت فضای مجازی و اینکه این فضا فرصت تعامل با جنس مخالف را فراهم می‌کند، به حوزه روابط خارج از ازدواج کشیده می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: البته قبل از ورود شبکه‌های اجتماعی نیز شاهد کاهش روابط بین زوج‌ها بودیم اما اکنون اگر زوج‌ها وقتی پیدا کنند آن را صرف گشت و گذار در فضای مجازی می‌کنند که موجب سردی عاطفه می‌شود.

 

تعامل‌ها در فضای مجازی عمق ندارد

عضو هیئت علمی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی خاطرنشان می‌کند: یکی از چالش‌های دیگر فضای مجازی نقض حریم خصوصی است؛ در بسیاری از مواقع ، عکس‌های خانوادگی خود را به اشتراک می‌گذاریم.

فتحی می‌گوید: فضای مجازی می‌تواند موجب انزوا و دورماندن از محیط واقعی شود ؛ هرچند فضای مجازی، فرصت تعامل را برقرار می‌کند اما تعامل‌ها در این فضا، عمق ندارد.

 

از اغفال تا واکنش‌های اعتراضی

عضو هیئت علمی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اغفال در فضای مجازی می‌گوید: اغفال در دنیای واقعی ، عمدتا از سوی مردان دیده می‌شود ؛ این مسئله می‌تواند در فضای مجازی نیز رخ دهد و زمینه روابط فرازناشویی را فراهم کند.

فتحی می‌افزاید: فضای مجازی ، اعتماد بین زوج‌ها را متاثر می‌کند ؛ هنگامی که یکی از زوج‌ها بطور افراطی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند موجب برانگیختن واکنش‌های اعتراضی می‌شود.

وی تصریح می‌کند: این واکنش‌های اعتراضی خود را از یک تذکر ساده تا ابراز احساس نارضایتی و شکایت ، نشان می‌دهند.

وی ادامه می‌دهد: وقتی که یکی از زوج‌ها درگیر شبکه‌های اجتماعی است ، مجبور است برخی مسائل را پنهان کند این مسئله موجب بروز بی اعتمادی بین زوج شده و زمینه سوء ظن و شک را به وجود آورده و در نهایت به فروپاشی روابط خانوادگی می‌انجامد.

به گفته این عضو هیئت علمی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی ، بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از دلایل گرایش زنان به روابط فرازناشویی ، نارضایتی عاطفی است و فضای مجازی روابط عاطفی و جنسی را کمرنگ کرده و زن و شوهر را به روابط فرازناشویی سوق می‌دهد.

فتحی اضافه می‌کند: یکی دیگر از چالش‌های پرداختن زوج‌ها به فضای مجازی این است که این مسئله ایجاد اضطراب و نگرانی در یکی از زوج‌ها می‌کند و همواره نگران است که آیا همسرش در شبکه‌های اجتماعی با کسی ارتباط دارد و ادامه این روند، سوء ظن‌ها را تقویت می‌کند.

وی یادآور می‌شود: دلایلی که موجب می‌شود فرد به سمت ارتباطات فرازناشویی و خیانت برود ، نارضایتی عاطفی ، ویژگی‌های فردی و عوامل اجتماعی است و شبکه‌های اجتماعی در این بین، نقش تسهیل گر را دارند.

 

آسیب‌های فضای مجازی و چند پیشنهاد

عضو هیئت علمی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید: برای جلوگیری از آسیب‌های فضای مجازی در خانواده‌ها بهتر است که به خانواده‌ها و به ویژه زوج‌ها آموزش دهیم که چگونه از فضای مجازی استفاده کنیم؛ از سوی دیگر آموزش روابط زوجین و ترویج فرهنگ مشاوره در این بین ، بسیار مهم است.

فتحی می‌افزاید: بطورمثال در بسیاری از مواقع علت کشیده شدن افراد به روابط فرازناشویی این است که یکی از زوج ها، مسائل و مشکلات خود را با دیگرانی که متخصص این امر نیستند ، در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارد.

وی تاکید می‌کند: بنابراین باید با برنامه ریزی در سطح کلان برای اوقات فراغت خانواده‌ها ، تدبیری اندیشید.

فتحی در پژوهشی با عنوان «تاثیر فضای مجازی بر روابط زوجین» نیز تاکید کرده است که شرایط اجتماعی در جامعه ما به دلیل گسترش روز افزون ارزش‌های مدرن از طریق ارتباطات و رسانه‌های جمعی به طور مداوم در حال تغییر است و امکان تعامل بین دو جنس از طریق فضای مجازی یعنی اینترنت و تلفنی (تلفن همراه) افزایش یافته و اگرچه معرفی شبکه‌های مجازی به عنوان عامل زمینه ساز روابط خارج از ازدواج خطای بزرگی محسوب می‌شود اما از طرفی نمی توان از نقش تسهیل گری و ایجاد فرصت آن برای بی وفایی غافل ماند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...