رفتن به مطلب

سنتز کربومر ها

Par99

ارسال های توصیه شده

کجا میتونم یه روش قابل فهم و روشن برای سنتز کربومرها پیدا کنم؟

تفاوت گریدهای مختلفشون چیه؟

و اگر دوستی تجربه ای در این خصوص داره ، راهنماییش کمک بزرگیه.

لینک به دیدگاه

تهران ، شهرک صنعتی عباس آباد ، بلوار افرا ................ خب چی بگم ؟ اونجا پلنتش هست سال 86 ساخته شده و نزدیک دو سال تولید میکرد و میداد دست یک شرکت داروسازی اما بعدش خاموشش کرد روش کاور کشید تا ده دوازده روز پیش .....دادم کل سیستم رو ترو تمیز کنن کارگرا و کل راکتورها رو تست کردم ترکی چیزی ایجاد نشده باشه و روشنش کردم دو بچ هم تولید کردم بیخ دیواره .....5/5 تن 940 تولید شد همه رو همون داروسازیه دوباره اومد جارو کرد برد و من موندم اینارو چیکار میکنه .....

سوال بعدی ...

تفاوت گریدها تو مدل ژل و ویسکوزیته کربوپله .... یکسری ژل میشن مثل ژل موی سر که 940 هستش ، یکسری مثل آب دهن مرده لیز میشه که بیشتر برای لوبریکانت و موارد مشابه استفاده میشه و یکسری هم مثل ژلاتین سفت و شبیه پلاستیک میشه ، چیزی شبیه به سافت ژل یا پوسته کپسول ژلوفن ......تو ایران و تو این 14.15 سالی که من میشناسم گریدهای 940 و 980 بودن حالا یکسری خزعبل هم چند تا کشور درست کردن یهو 600 فلان ......اصلا 600 نداره اینا هم از خودشون شرو ور در آوردن .....

بهترین برند هم از قدیم بیوپل اسپانیا بود و آشغال ترین برند هم لوبریزول و خود اسم تجاری کربوپل .......آکوپک هم بد نبود ولی اون لختگی بیوپل رو نداشت ....اکریپل که یک برند هندی یا چینی بود یادم نیست دوزار نمی ارزید همون آب دهن مرده بود ، کربوژل که یک برند تقلبی بود به اسم ترک همون آکوپک بود تو همین تهران برچسبشو عوض میکردن و..........

سوال آخر.......

تجربه در مورد چی ؟ من یک واحد متانول یواشکی دارم که محصول تولیدیش رو به هیچ جایی نمیفروشه ، یعنی یک پتروشیمی کوچولو و یواشکی که هیچ دخلی هم به صنایع پتروشیمی و اینا نداره ....روزی 100 تن متانول میزنه یجایی ، خب من خوراک گاز دارم و متانول هم دارم و من روزی یک ماشین از این متانول که میشه 22 تن رو میفرستم یک جای دیگه اونجا یک واحد ام تی پی دارم ، متانول به پروپیلن و گاز پروپیلن رو باهاش سیلی از خزعبلات میساختم ، یکی از اون ترکیبات اکریلیک اسید بود .....اسید اکریلیک رو میفرستادم عباس آباد و یک واحد ساخت اترها هم کنارش داشتم و تو یک تاپیک دیگه توضیح دادم دیگه کرس لینک شدن اکریلیک اسید با یکسری اتر که هر کدوم از این اتر ها دقیقا همون گرید مورد نظر رو تعیین میکنه میشه یک ماده  ویسکوز و سنگین ، و بعد این ماده میرفت تو یک درایر و خشک میشد پودر کرکی کربوپل میریخت پایین .....

یک راکتور داری 20 بار فشار داره ، اکریلیک و اترها وارد میشدن و اینجا دیگه پلیمریزاسیون سرکاری نبود یک میکسر باشه یکم آغازگر ببندم به خیکش 20 ساعت بچرخه و خودمو مسخره کنم اسمشم بذارم پلیمریزاسیون چون اون فقط پلی اکریلیک چپندر قیچی میده نه کاربوپل ....

نه همه مونومر ها به جای آغازگرو این چیزا روی یک کاتالیست  بر پایه تیتانیوم و مقدار کمی روتینیوم و بنزن میرفت تو راکتور و دمای بازی 120 درجه بود اما تا 220-30 میرفت و فشار هم زیاد میشد و روی بیست بار دیگه خودش گرما زا میشد و ما میوفتادیم به خنک کردن و مبدلهای راکتوره فعال میشد ....حدود 15 دقیقه بعد راکتوره تخلیه میشد و میرفت تو یک سپراتور فشار پایین اونجا بخش بزرگی از بنزن و آرگون بازیافت میشد و یک شربت داغ هم میرفت تو درایر و با آرگون اسپری میشد ......دوباره از سایلکون اسپری درایر بنزن رو سیرکوله میکردم و بر میگشت تو خط و ته سایکلون هم کربوپل مثل ذرات نمک اما به حالت پوک و مثل پشمک خوراکی جمع میشد ....

با یک مکنده پودره رو میکشیدم تو یک سیلوی مخروطی و با کمک فشار هوا تو کیسه پر میکردم و من الله توفیق

مقدار روتینیوم کاتالیست خیلی حساس بود چون این موازنه به بهم میریخت یا هر داستان دیگه ای تو سنتز ایجاد میشد بخش بزرگی از اترها به یکسری الکل چند ظرفیتی و استرهای هچل هفت تبدیل میشد و ته خط به جای کربوپل چسب میشد و اکریلیک اسید هم مثل پاستیل میشد ........

حتی شده اتر تجزیه شده و هیدروژناسیون اتفاق افتاده چون خیلی اوایلش همراه با آرگون گاز هیدروژن سیرکوله میکردم و میدیدم محتویات راکتور شده شبیه یک چیزی مثل گلایکول ها  .........شیش ماه ور رفتم تا کاتالیستش رو دقیق و سلکتیو جمع کنم و فکر کنم صد بشکه اکریلیک شوهر دادم تا آخرش شد اونی که باید بشه همش چسب یا لاستیک میشد .........

البته این بهترین متد بود وگرنه با یک مشت آغازگر مثل دی لوریل پراکساید هم میشد اینو تو فاز حلالی و یک فرآیند سرکاری 20 ساعته انجام داد اما هم راندمان خیلی پایین بود هم محصولت اونی که شبیه بیوپل باید میشد در نمیومد .........

متد زیاده اما محصول نهایی مهمه که چی میخوای بسازی .........با متد حلالو آغزگر بازی و این فیلمها نمیشد حجم بالا تولید کرد و از طرفی محصول نهایی آلوده به یک جدول مندلیف ترکیب بود و تهش میدیدی در اصل کربوپل نساختی همون پلی اکریلیک یا اکریلات های بی نامو نشون ساختی که نه ویسکوزیته خوبی داشت و نه ژل خوبی میداد بیشتر یک ژل کش دار میداد تا ژل کربوپل ...........

ولی موندم چرا یهو این ماده چرا اینقدر عزیز شد ؟ سال 84 از هر صد نفر یکی میشناخت و میفروخت الان تو این یک ماه هزار نفر فقط به خودم زنگ زدن یا میخواستن تولید کنم یا یک فروشنده معرفی کنم تا جایی که خودمم شاخ در آوردم آخرشم اینقدر یکیشون گیر داد روشنش کردم چون اون فقط میدونست خطش رو دارم و اون سالهایی هم که من تولید میکردم برای فروش نبود بیشتر جنبه سرگرمی داشت و بعدها خودمم یکم مصرف میکردم ، یکی از دوستان همه رو میومد جارو میکرد میبرد اون شرکت داروسازی و الانم اون باز گیر داد بزن و زدم اومد برد .......چه خبره این ماده اینهمه مهم شده ؟ تخمشو ملخ خورده ؟ یکی میگفت کیلویی 900 تومن پرام ریخت چه خبره جنگ شده ؟ بابا گاز طبیعی متر مکعبی چنده مگه ؟ با تمام انرژی که من صرف میکنم برای ساخت متانول و الی ماشاالله آخرش که پودرو تو سیلو میگیرم به 15 هزار تومن نمیرسه .......در اصل من فقط پول گاز طبیعی میدم و صفر تا صد میزنم ولی چرا اینجوری شدن مردم نمیفهمم .......

خیلی ها تو این یکی دو ماه زنگ زدن ولی فقط اون دکی خودمون تو شرکت داروسازی فلان گفت بابا خر تو خریه و ماجراهایی تعریف کرد حس کردم تو سینمای هالیوود زندگی میکنم ......منم دوباره روشن کردم دادم به همون شرکت چون حداقل میدونستم دلال نیستن بگیرن برن تو بازار خون مردمو تو شیشه کنن همش مصرف میشه چون جنس خودمو میتونم ردشو بزنم و اینا هم جمع سلامتی هستند ......ملت از روی هم رد میشن بعد میگن چرا اینجوریه اوضاع .....

اگر قرار باشه 4 تا جوجه دودر باز به اسم تاجر !!! بخوان اینجوری قیمت سازی بکنن اون روی من بالا میاد یهو بازار رو اشباع میکنم کیلویی 20 تومن باباشون در بیاد چون راحت تا روزی 6 تن میتونم بزنم تا جایی که کل خیابونهای تهران رو ژل برداره همه لیز بخوریم ، یک بارون بزنه همه جا ژل بشه ....

لینک به دیدگاه

چه خوبین که سر حوصله جواب میدین. چیزی که گفتینم حق شماس به عنوان یه کار بلد .  من واقعا میخواستم یادش بگیرم. غیر اینکه فوت و فن کار زیاده و همینجوری مفت به دست نمیاد با این موافقم که خیلی ها طمع دارن هر گل و شلی رو به خلق خدا غالب کنن. این روزا زیاد میبینیم. از شما برای اونچه که فکر کردید میشه گفت و گفتید ممنونم.

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...
در در 4 اردیبهشت 1399 در 20:04، Par99 گفته است :

کجا میتونم یه روش قابل فهم و روشن برای سنتز کربومرها پیدا کنم؟

تفاوت گریدهای مختلفشون چیه؟

و اگر دوستی تجربه ای در این خصوص داره ، راهنماییش کمک بزرگیه.

سلام وقت به خیر شرمنده شما تونستید کربومر را سنتز کنید؟ اگر امکانش هست یک مقدار راهنمایی می خواستم

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...
در ۱۳۹۹/۲/۱۰ در 16:31، Anabolic گفته است:

یک راکتور داری 20 بار فشار داره ، اکریلیک و اترها وارد میشدن و اینجا دیگه پلیمریزاسیون سرکاری نبود یک میکسر باشه یکم آغازگر ببندم به خیکش 20 ساعت بچرخه و خودمو مسخره کنم اسمشم بذارم پلیمریزاسیون چون اون فقط پلی اکریلیک چپندر قیچی میده نه کاربوپل ....

نه همه مونومر ها به جای آغازگرو این چیزا روی یک کاتالیست  بر پایه تیتانیوم و مقدار کمی روتینیوم و بنزن میرفت تو راکتور و دمای بازی 120 درجه بود اما تا 220-30 میرفت و فشار هم زیاد میشد و روی بیست بار دیگه خودش گرما زا میشد و ما میوفتادیم به خنک کردن و مبدلهای راکتوره فعال میشد ....حدود 15 دقیقه بعد راکتوره تخلیه میشد و میرفت تو یک سپراتور فشار پایین اونجا بخش بزرگی از بنزن و آرگون بازیافت میشد و یک شربت داغ هم میرفت تو درایر و با آرگون اسپری میشد ......دوباره از سایلکون اسپری درایر بنزن رو سیرکوله میکردم و بر میگشت تو خط و ته سایکلون هم کربوپل مثل ذرات نمک اما به حالت پوک و مثل پشمک خوراکی جمع میشد ....

با یک مکنده پودره رو میکشیدم تو یک سیلوی مخروطی و با کمک فشار هوا تو کیسه پر میکردم و من الله توفیق

منم یک وقتایی فنر خل بودنم در میره پته همه چیو رو میریزم رو آب ، یاد استون کلد میوفتم :=)))) اینو واقعا چرا نوشتم .......... اصلا کی نوشتم ؟ :=)))))

خدارو شکر تو ایران قوانین کپی رایتو ، پتنتو لایسنسو هزار تا قصه دیگه نداریم وگرنه دقیقا همین بخش نوشته کافی بود تا خشتکم بره پس معرکه ، کافیه اینو خارج از ایران مینوشتم ، اونجا بود که لوبریزول شخصا میومد خشتکو سر نیزه میزد  ........

کلی عصبی بودم اینو دیدم تو اوج کلافگی خندم گرفت .....

خریتو به حد اعلا برسونم از هر سه تکنولوژی لوبریزول رو فیلم بسازم بذارم تلگرام ؟ :=))))) 

برادر عارف ، این پستو لطفا بردار استارتر تاپیک که نیست پاکش کن بره ......

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...