رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

چکیده

خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوب نیکل که از آن جمله افزایش استحکام،چکش خواری، سختی، جلای فلزی و همچنین مقاومت به خوردگی مطلوب در برابر اسیدهای میوه و فرآورده های لبنی و گوشتی را می توان نام برد، موجب شده تا به طور وسیع به عنوان پوشش نفوذی مناسبی جهت مصارف حفاظتی و تزئینی در مواردی همچون تسلیحات نظامی،دوربین های عکاسی و صنایع غذایی به کار گرفته شود. برای تحقیق در مورد چگونگی دستیابی به این مهم و فرآیند نفوذ این فلز جهت به دست آوردن پوششی یکنواخت و مطلوب ، عملیات آبکاری نیکل روی مس و عملیات حرارتی صورت گرفت. به این ترتیب که پس از تهیه نمونه مسی، روی آن عملیات آبکاری نیکل انجام گرفت و چند نمونه از آن برش داده شدند و در دماها و زمان های مختلف تحت عملیات حرارتی قرار گرفتند. به منظور جلوگیری از اکسید شدن نمونه ها این کار در یک اتمسفر خنثی صورت گرفت. سپس برای بررسی میزان نفوذ، از نمونه ها توسط میکروسکوپ نوری عکسبرداری شد و دو نمونه از دماهای مختلف تحت آنالیز میکروسکوپ الکترونی (SEM) قرار گرفتند. سپس به کمک سیستم آنالیز EDX SEM-، پروفیل غلظتی برای تعیین نیکل و مس تعیین گردید و با استفاده از این پروفیل ها ضریب نفوذ در فواصل نفوذی اندازه گیری شد. بررسی نتایج آزمایشات نشان می دهد که با افزایش گرادیان غلظتی و دمای عملیات حرارتی به ترتیب ضریب نفوذ و میزان لایه نفوذی افزایش می یابد و صحت رابطه آرینيوس نیز تحقیق می شود.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

ازون دیاگرامای خفن داره ها!

دیدی؟

یه مقاله دارم که سیستم این میکروسکوپارو کامل شرح داده...پیداش کردم میدم بری بخونی...نکات جالبی داره!:a030:

لینک به دیدگاه
ازون دیاگرامای خفن داره ها!

دیدی؟

یه مقاله دارم که سیستم این میکروسکوپارو کامل شرح داده...پیداش کردم میدم بری بخونی...نکات جالبی داره!:a030:

سیستم میکروسکوپ ها :w127:

یعنی توضیحات اجزاء SEM منظورته ؟

اگه اینه حتما یه تاپیک براش بزن، من یه جزوه دست نویس درباره SEM و TEM و XRD دارم، مربوط به درس روش های پیشرفته آنالیز، اگه بتونم اسکن کنم، خیلی مطلب خوبیه.

البته یه سری پاور پوینت تو بخش کتابخانه در مورد انواع میکروسکوپ های الکترونی هست، ولی در مجموع سعی می کنم در این مورد مطلب بیشتری بذارم.

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان
سیستم میکروسکوپ ها :w127:

یعنی توضیحات اجزاء SEM منظورته ؟

اگه اینه حتما یه تاپیک براش بزن، من یه جزوه دست نویس درباره SEM و TEM و XRD دارم، مربوط به درس روش های پیشرفته آنالیز، اگه بتونم اسکن کنم، خیلی مطلب خوبیه.

البته یه سری پاور پوینت تو بخش کتابخانه در مورد انواع میکروسکوپ های الکترونی هست، ولی در مجموع سعی می کنم در این مورد مطلب بیشتری بذارم.

آره...هر سه شون.

مطالبی که من دارم درباره متالوژی پودره...باید بگردم دنبالش!

700مگ مقالست...امتحانامو دادم حتماً دنبالش میرم...فقط یادم بنداز!:w139:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...