رفتن به مطلب

20 سوالی تصویر شناسی معماری

Anooshe

ارسال های توصیه شده

پل تاريخي دزفول قديمي ترين پل جهان

پل تاريخي دزفول قديمي ترين پل جهان در دزفول همچنان سالم و با دوام محل تردد عابرين و خودروهاي سواري است.

اين پل در سال 260 ميلادي به دستور شاپور اول ساساني توسط 70 هزار اسير رومي دربند ايرانيان احداث شد . اين پل داراي 14 دهانه است و آب رودخانه دز از زير آن عبور مي كند.

پل مزبور از سنگ ساروج و آهك بنا شده و در دوران حكومت عضدالدوله ديلمي، صفويان و پهلوي چندين بار بازسازي شده اما پايه هاي پل حكايت از دوران ساساني دارد.به گفته مورخان اين پل يك اثر منحصر بفرد تاريخي است كه تاكنون توانسته تا اين زمان دوام بياورد.

nyxjlffhai6jwayd9w.jpg

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 3.7k
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بله آفرين درست بود ايول . ميبينم كه تو عكسي گه گذاشتي رودخونه پرآبه :w16:

پل قدیم مهم‌ترین اثر تاریخی دزفول است كه در حدود ۱۷۵۰ سال پیش شاپور دوم ساسانی آن را به کمک اسیران رومی بر روی رود دز بنا کرد. این پل به همین دلیل به پل رومی نیز مشهور است. او برای حفاظت از پل قلعه‌ای نیز بنا کرد که در محل قدیمی آن محله‌ای به همین نام (قلعه) وجود دارد.

لینک به دیدگاه
نکنه فکر میکنی ساخت و پاخت کردیم:ws46:

تقصیر منه آخه سئوال قبلیم خیلی راحت بود

راستش آره یه کوچولو :ws3:

ببخشید دیگه آدمی هست و فکر ناجور !!!! :icon_redface:

لینک به دیدگاه
عجب !

شما دو نفر چقدر سریع جواب های سوال های همدیگرو میدید :banel_smiley_4:

نه نه نه اين فكرو نكن تو اين دنيا هر اتفاقي ممكنه بيافته حالا هم اين طوري شده كه پشت سر هم جواب داديم.:ws46:

به نظر شما اكشالي داره؟:ws3:

لینک به دیدگاه

آفرین درسته :w16:

کلیسای سن استپانوس یا سنت استپانوس دومین کلیسای مهم ارامنه ایران است که از نظر اهمیت بعد از قره‌کلیسا قرار می‌گیرد[۱] این بنا در استان آذربایجان شرقی در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله ۳ کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) واقع شده است. این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شده است ولی به علت زلزله دچار آسیب‌های جدی شده بود که در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

کلیه محوطه کلیسا در قلب کوه‌ها و در میان طبیعت سبز منطقه مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

این کلیسا مورد احترام تمام مسیحیان و تقریبا تمامی ادیان است اما در واقع به شاخه مسیحیان گریگوری (پیروان گریگور روشنگر) که ساکن ارمنستان هستند تعلق دارد. در یک روز از سال هزاران نفر از ارمنیان در این نقطه گردهم می‌آیند تا ضمن زیارت، مراسم و مناسک خاص خود را به‌جای آورند.

بعدی یادت نره

لینک به دیدگاه

بازم این مهتاب اومد یه ضرب گفت :w00:

یه بارم من فهمیده بودم کجاس نشد که بگم :icon_pf (34): اونم واسه این میدونستم که یه سری رفته بودم.

حالا باید کلی منتظر بشینیم شاید بتونیم دوباره یه جا رو بشناسیم :banel_smiley_4: :ws3:

لینک به دیدگاه
کلیسای سنت استپانوس؟

آفرین مهتاب جان:shad:

سوالی بعدی رو بپرس:2rqfst4:

امتیاز هم داده شد:dancegirl2:

جواب سوال رو به من و ابراهیم حتما بفرست خانومی:flowerysmile:

لینک به دیدگاه
بازم این مهتاب اومد یه ضرب گفت :w00:

یه بارم من فهمیده بودم کجاس نشد که بگم :icon_pf (34): اونم واسه این میدونستم که یه سری رفته بودم.

حالا باید کلی منتظر بشینیم شاید بتونیم دوباره یه جا رو بشناسیم :banel_smiley_4: :ws3:

:babygirl:......................

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...