رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان عزيز:icon_gol:

اين تاپيك رو براي اين زدم كه اگه سوال يا درخواستي دارين اول اينجا بگين كه اگه جواب صريحي هست كه داده بشه، در غير اين صورت يه تاپيك ديگه با اون عنوان زده ميشه و در اون مورد به طور خاص بحث ميشه.

اين براي اينه كه نظم تالار حفظ بشه و تاپيكامون هدفمند تر باشن.

با تشكراز همكاريتون

موفق و پيروز باشيد:icon_gol:

---------------------------------------------------------------------------------

من يه چيز ديگه اينجا اضافه كنم:

بيايد سوالايي كه به نظرمون ميرسه رو اينجا بپرسيم و يه مهلتي براي جواب دادن بهش تعيين كنيم...توي اين مدت اگه جواب داده شد و موضوع جالبي بود تاپيك ميشه و كسي كه اون سوالو پرسيده بسي تشويق ميشود (تو تاپيك اندر احوالات ما...اينجا اسپم نداريم :banel_smiley_4:)

سوالا حتما نبايد از مسائل حل نشده ي مهندسي پزشكي باشه... :banel_smiley_4:

از سوالاي معمولي و ساده ي رشتمون شروع ميكنيم و با هم ياد ميگيريم... :w16:

بنابراين اگه اون سوال به نظرتون ارزششو داشت بگيد جالبه كه تاپيك بشه و اون فرد هم تشويق بشه...

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 83
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

با تشكر از استقبال شديدتون :167:

ميخوام اگه ممكنه سعي كنيم تاپيكامونو پويا بزنيم.

يعني جوري باشن كه همه بتونيم ازشون استفاده كنيم و از ديدنشونم حوصلمون سر نره.

يعني از اين تاپيكاي كپي پيستي كه خودمونم حوصله ي خوندشو نداريم نباشه.:banel_smiley_4:

سعي كنيم تا جايي كه ميشه تاپيكاي مفيد بزنيم.:w16:

راستي تا جايي كه ميشه هم از برچسب براي تاپيكاتون استفاده كنيد.

موفق و پيروز باشيد:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

خوب من اولين سوالا رو ميپرسم...

1.ميشه توضيح بديد كه دستگاه سنگ شكن كليه (ESWL) از چه مكانيزم هايي براي توليد امواج التراسوند استفاده ميكنه؟

2. اين امواج رو چطوري متمركز مي كنن؟

مهلت پاسخ به سوال:

چون تعدادمون كمه :banel_smiley_4:.... 1 شبانه روز (ظهر دوشنبه 25 مرداد 1389)

منتظر جواباتون هستم... :w127:

ببينم چيكار مي كنيد... :rose:

لینک به دیدگاه

من چمیدونم والا! من زیست فقط اول دبیرستان خوندم اونم فکر کنم 12 13 شده بودم!

میدونم ریاضی بودید، اینو گفتم که بدونید من هیچی از پزشکی و مشتقاتش سر در نمیارم.

لینک به دیدگاه
من چمیدونم والا! من زیست فقط اول دبیرستان خوندم اونم فکر کنم 12 13 شده بودم!

میدونم ریاضی بودید، اینو گفتم که بدونید من هیچی از پزشکی و مشتقاتش سر در نمیارم.

مرسي كه سر زدي اينجا...

خب اشكالي نداره فردا همين موقعا جوابش داده ميشه ميتوني بياي بخوني.

تحت عنوان اطلاعات عمومي... :ws3:

ربط چندانيم به زيست نداره... اين سوال در واقع به فيزيك و مكانيك مربوط ميشه. چون امواج ESWL از نوع اولتراسوند هستن.:w16:

شما همون سوالاي منو تو تاپيك معرفي بده ... چرا كينزيولوژي؟ چرا مياي يونيكده ما؟ كي هستي؟... خودتو معرفي كن.... :167:

اينجا نه هاااا تو اون تاپيك... :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
منم در این زمینه مطالعه نداشتم :ws37:

میشه تحقیق کرد بعد واب داد ؟ یا فقط باید از اطلاعات قبلی مخمون باشه؟:ws3:

به سلااااااااااام

نميدوني من اين رنگ صورتي نوشته هاتو ميبينم چقد خوشحال ميشم... آخه نشون دهنده ي زنده بودن يه نفره :banel_smiley_4:

مي خوام هر كدوممون بريم دنبالش... يه بحثي بشه و بيشتر بتونيم ياد بگيريم.

نمي خوام جواباي كپي پيستي مسخره باشه...

اول بهتره خودمون روش فكر كنيم... نظراتمونو بگيم...با هم در موردش بحث كنيم...بعد در نهايت جوابو ميذاريم اينجا تا درستشو ياد بگيريم. :4chsmu1:

لینک به دیدگاه

خوب من يه راهنمايي ديگه هم بكنم...

اولا كه :

ESWL : Extracorporeal Shock wave Lithotripsy

اينو خودتونم ميدونستيد ولي من ميخوام به اين توجه بشه كه اولا Extracorporeal هست. پس غيرتهاجمي محسوب ميشه...

دوما اينكه Lithotripsy يعني با اين دستگاه توي بدن سنگ خورد ميشه. حالا براي خورد كردن سنگا از Shock wave استفاده ميشه...

اين امواح بايد از طرفي اونقدر قوي باشن كه سنگ ها رو خورد كنن

از طرفي نبايد به بافتاي مجاور آسيب برسونن...

حالا چيكار بايد كرد؟

امواجو چطوري ميشه توليد كرد؟

چطوري ميشه كاري كرد كه هم قدرت داشته باشه هم ايمني؟

منتظر نظراتون هستيم :w16:

غلطم باشه خيلي خوبه

پس اگه چيزي به ذهنتون ميرسه بگيد...

لینک به دیدگاه

من الان گشنم، مغزم کار نمیکنه! ولی خب وقتی سنگه خورد میشه یعنی تیکه تیکه میشه دیگه؟! نه؟! یعنی با این تیکه تیکه شدندش و اینکه خورد میشه به بافت اطراف لطمه میزنه؟! اگه اینجوری باشه، خب بید یه چی اونجا باشه که وقتی اون سنگه خورد میشه نذاره تیکه های سنگ به بافت های اطراف برسه، یعنی مثلا یه محفظه ای باشه. شاید همه حرفام خنده دار باشه! اگه بود بخندینا تا من باشم الکی نظر ندم!! :ws3:

یکار دیگم میشه کرد! نظر دیگه آقا! نخند! :w00:

ببین جنس اون سنگو شناسایی میکنی. بگو خب!

بعدش میری مطالعه و تحقیق وپژوهش و از این کارا میکنی و میبینی که چجوری میشه که با زدن اون اشعه، اون سنگ به ماده ای تبدیل بشه که جذب بافت اطراف بشه و ضرر نداشته باشه. این بستگی به اون اشعه و این چیزا داره که باعث بشه چه واکنشی رخ بده که اون سنگ رو کاری کنه که به ماده تبدیل بشه که به بافت اطرافش جذب بشه و ضرر نداشته باشه!!

پسر یه پا دانشمندماا!! :ws3:

لینک به دیدگاه
من الان گشنم، مغزم کار نمیکنه! ولی خب وقتی سنگه خورد میشه یعنی تیکه تیکه میشه دیگه؟! نه؟! یعنی با این تیکه تیکه شدندش و اینکه خورد میشه به بافت اطراف لطمه میزنه؟! اگه اینجوری باشه، خب بید یه چی اونجا باشه که وقتی اون سنگه خورد میشه نذاره تیکه های سنگ به بافت های اطراف برسه، یعنی مثلا یه محفظه ای باشه. شاید همه حرفام خنده دار باشه! اگه بود بخندینا تا من باشم الکی نظر ندم!! :ws3:

یکار دیگم میشه کرد! نظر دیگه آقا! نخند! :w00:

ببین جنس اون سنگو شناسایی میکنی. بگو خب!

بعدش میری مطالعه و تحقیق وپژوهش و از این کارا میکنی و میبینی که چجوری میشه که با زدن اون اشعه، اون سنگ به ماده ای تبدیل بشه که جذب بافت اطراف بشه و ضرر نداشته باشه. این بستگی به اون اشعه و این چیزا داره که باعث بشه چه واکنشی رخ بده که اون سنگ رو کاری کنه که به ماده تبدیل بشه که به بافت اطرافش جذب بشه و ضرر نداشته باشه!!

پسر یه پا دانشمندماا!! :ws3:

Vielen Dank

مرسي كه جواب دادي...

در مورد اولي كه نه.

سنگ وقتي خورد ميشه به بافت اطرافش اونقدر آسيب نميرسونه...

در واقع فركانس امواج بايد طوري باشه كه باعث بشه سنگ ها ترك عميقي بردارن. يعني يه سطح متوسط از اشعه ها چون اين اشعه ها ميتونن در حدي باشن كه سنگ اتفاقي براش نيوفته... مي تونن در حدي باشن كه سنگه توي بدن منفجر شه. :ws3:

تنظيم ميزان اشعه به نوع و جنس سنگ بستگي داره...

وقتي ترك توي سنگ ايجاد شد آبي كه توي كليه هست وارد ترك ميشه و رفته رفته سنگ رو خورد ميكنه. بعد هم خورده هاي سنگ دفع ميشن.

اكثر سنگا خيلي سخت و محكمن. سوال اينجا اينه كه موجي كه قرار باشه چنين سنگي رو خورد كنه خيلي قويه . چيكار بايد كرد كه توي مسيري كه داره ميره، به ساير بافت هايي كه داره ازشون رد ميشه تا به سنگ برسه آسيبي نرسونه.

در مورد دومي هم عالي بود... :w16:

مرسي...

الآن از اين تكنولوژي استفاده نميشه... به يه شكل ديگه چرا ولي اين شكلي نه.

چون جنس سنگا طوري نيست كه بشه تجزيه شون كرد. ولي اگه كاري كه شما ميگي رو بشه انجام داد خيلي خوبه... :rose:

لینک به دیدگاه

منم که چیزی نمودونم اما نظرم رو میگم :ws3:

:ws52:

معمولا تکنیکهای التراسونیک به این شکله که همزمان و از چندتا کریستال پیزوالکتریک از زوایای مختلف به تارگت شلیک میکنن . :banel_smiley_4: اینجوری امواج روی سنگ کانونی میشن فقط و هر موج به تنهایی نمیتونه به بافتهای دیگه اسیب برسونه . :ws2:

میشه از یه نرم افزار شبیه سازی هم واسه اندازه گیری دقیق زوایا برای کانونی شدن بهتر استفاده برد .

ببخشید وقت مطالعه نداشتم فردا امتحان ماشین dc دارم :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

معمولا تکنیکهای التراسونیک به این شکله که همزمان و از چندتا کریستال پیزوالکتریک از زوایای مختلف به تارگت شلیک میکنن . :banel_smiley_4: اینجوری امواج روی سنگ کانونی میشن فقط و هر موج به تنهایی نمیتونه به بافتهای دیگه اسیب برسونه . :ws2:

میشه از یه نرم افزار شبیه سازی هم واسه اندازه گیری دقیق زوایا برای کانونی شدن بهتر استفاده برد .

قبول نیست! شما رشتتون اینه! اصطلاحات قلمبه سلمبه به کار میبرید! آخرش هم هیچی به هیچی! نظر خودم درست تره! اصلا هم تا حالا به فکر هیچ دانشمندی نرسیده بود! :w00:

حالا ببینم داداش از کجا میگی که هیچ موجی به تنهایی به هیچ بافتی صدمه نمیزنه؟! :ws52:

ببین من یه چی شنیدم شاید غلط باشه. شنیدم که بدن آدم توش برق وجود داره. فک کنم 5 ولت. حالا درست یا غلطشو نمیدونم. ولی اگه اینجوری باشه، وقتی موج وارد بدن انسان میشه، حالا هرجورش، فکر کنم میدان مغناطیسی و ازین چیزا داشته باشه و باعث بشه که روی اون جریان برق تاثیر بذاره و به هر حال این تغییر منجر به اختلال میشه دیگه! نه؟!! :ws52:

اصلا میگم ولش کنیم بنده خدا رو بذاریم بمیره راحت میشه دیگه! انقد هم به بافتش آسیب نمیرسه! :ws3:

لینک به دیدگاه

آقا کلا نمیشه سوراخ کرد سنگو دروورد؟! :ws3:

اینکه میگن ربات ساختن که میره تو رگ و این چیزا درسته؟! نمیشه یه کاری کرد که اون رباطا برن سراغ اون سنگا؟! میدونی چجوری منظورمه؟! ببین بازی ژنرال GENERAL رو بازی کردی؟! یه کسایی بود که انتحاری بودن، میرفتن خودشونو میکوبوندن به دشمن میترکیدن خودشون و دشمن هم میمرد! ببین نمیشه همچین کاری رو یکی از اون رباتا انجام بده؟! :ws52:

لینک به دیدگاه

اینکه میگن ربات ساختن که میره تو رگ و این چیزا درسته؟! نمیشه یه کاری کرد که اون رباطا برن سراغ اون سنگا؟! میدونی چجوری منظورمه؟! ببین بازی ژنرال GENERAL رو بازی کردی؟! یه کسایی بود که انتحاری بودن، میرفتن خودشونو میکوبوندن به دشمن میترکیدن خودشون و دشمن هم میمرد! ببین نمیشه همچین کاری رو یکی از اون رباتا انجام بده؟! :ws52:

جدا پیشنهاد جالبیه :ws3::ws3::ws3:

میشه یه چیزی تو مایه های بایوممس (biomems) . فکر میکنم شدنی باشه اما خیلی هندیه ! :ws21:

لینک به دیدگاه

میشه یه چیزی تو مایه های بایوممس (biomems) . فکر میکنم شدنی باشه اما خیلی هندیه ! :ws21:

چرا هندی؟! تریپ این افراطی ها و این چیزا فکر کنم باشن!! :ws52: :ws3:

لینک به دیدگاه

مرسي

آره دقيقا همينه...

يكي از روش هاي توليد امواج استفاده از كريستال هاي پيزو الكتريكه :w16:

پيزو الكتريك ها با دريافت ولتاژ تحت كرنش قرار ميگيرن. اينو رفتار پيزوالكتريسيته ي معكوس ميگن.

براي توليد امواج اولتراسوند كه مكانيكي هستن استفاده از پيزوالكتريم ها خيلي مرسومه.

با محاسبه ي ميزان ولتاژ مورد نياز ميشه امواج رو توليد و اعمال كرد.

اينكه خوب بود. :w16:

خوب اينكه از نرم افزار شبيه سازي استفاده بشه خيلي خوبه. حالا فرض كنيم كه ميدونيم براي اين سنگ چه مقدار انرژي نياز هست.

حالا ميخوايم اون مقدار رو به سنگ اعمال كنيم. از چه مكانيزمي ميشه براي متمركز كردن اين امواج روي سنگ استفاده كرد؟

يه راهنمايي: دنبال يه شكل هندسي بايد باشيم. :ws3:

بايد متوجه باشيم كه نبايد امواج خيلي دچار پراكندگي بشن. تا قدرتشونو حفظ كنن...

راه ديگه اي براي توليد امواج الكترومغناطيس به ذهنتون ميرسه؟

موفق باشين...

اميدوارم امتحانتونو خيلي خوب بدين. :w16:

لینک به دیدگاه
قبول نیست! شما رشتتون اینه! اصطلاحات قلمبه سلمبه به کار میبرید! آخرش هم هیچی به هیچی! نظر خودم درست تره! اصلا هم تا حالا به فکر هیچ دانشمندی نرسیده بود! :w00:

حالا ببینم داداش از کجا میگی که هیچ موجی به تنهایی به هیچ بافتی صدمه نمیزنه؟! :ws52:

ببین من یه چی شنیدم شاید غلط باشه. شنیدم که بدن آدم توش برق وجود داره. فک کنم 5 ولت. حالا درست یا غلطشو نمیدونم. ولی اگه اینجوری باشه، وقتی موج وارد بدن انسان میشه، حالا هرجورش، فکر کنم میدان مغناطیسی و ازین چیزا داشته باشه و باعث بشه که روی اون جریان برق تاثیر بذاره و به هر حال این تغییر منجر به اختلال میشه دیگه! نه؟!! :ws52:

اصلا میگم ولش کنیم بنده خدا رو بذاریم بمیره راحت میشه دیگه! انقد هم به بافتش آسیب نمیرسه! :ws3:

:banel_smiley_4:

:ws3:

خب مسئله همين جاس. نحوه ي متمركز كزدن خيلي مهمه. اون باعث ميشه كه هر كدوم از واحد هاي اشعه كه از يه بافت خاص رد ميشن كمتر از حدي باشن كه آسيب برسونن.

در مورد امواج و تاثيرشون بر الكتريسيته و اينا...

درسته. خيلي از فعاليت ها و متابوليسم بدن توسط يون ها انجام ميشه.

ولي امواج اولتراسوند مكانيكي هستن و توي سيستم الكتريسيته ي بدن اختلالي ايجاد نميكنن. به خاطر همينم اين امواج براي اين كار مورد استفاده قرار ميگيرن.

اگه بيمار شما بودينم ميشه اين كارو بكنيم؟:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

:ws28:

مثلا روش غير تهاجميه :w00:

توي پزشكي سعي ميشه تا جايي كه ممكنه از روش هاي غيرتهاجمي استفاده بشه.

براي اين كارم روش هاي جراحي زيادي هست ولي سعي ميكنن از اين روش ها استفاده نكنن تا جايي كه ديگه مجبور بشن...

خوب آخه اگه آرپيجي داشته باشي ميري نارنجك به خودت ميبندي خودتو ميكوبوني به تانك؟ :banel_smiley_4:

در مورد اون ربات ها هم يه كاراريي شده. ولي چنين تكنولوژي كه هزينه ي زيادي داره رو نميشه براي عملي به كار برد كه يكي از شايع ترين بيماري هاي دنياس.

تصور كن همه چي در ابعاد ميكرو... خوب خيلي هزينه ميبره طراحي چنين چيزي. بعد بايد طوري برنامه ريزي هم بشه كه فقط به اون سنگ عكس العمل نشون بده يعني بايد حداقل قدرت آناليز جنس بافت ها رو داشته باشه تا بتونه سنگ رو تشخيص بده. بعدشم بايد طوري باشه كه به بافت هاي اطراف آسيبي نرسونه.

اين كار انجام ميشه ولي براي بيماري هاي نادر كه راه ديگه اي براي حلشون نيست.

من يادمه خيلي وقت پيش يه چيزي در اين مورد خوندم كه از چنين ربات هايي براي درمان اختلال توي ناحيه ي اتصال آكسون و دندريت توي سلول هاي عصبي استفاده شده...

من متاسفانه در اين مورد اطلاعاتي ندارم... :hanghead:

اگه علاقه مند باشين ميتونيم در موردش بخونيم و بيايم اينجا با هم تبادل اطلاعات كنيم

لینک به دیدگاه

شما اون موهاتو يه شونه بزن

من كشته مرده ي اين biomicroelectromechanical systems هستم.:ws3:

فسقلي در حد ميكرو ِ فقط يه تريلي 18 چرخ اسمشو ميكشه...

خيلي چيه؟ ...كاملا تحليل علمي بود...:w00:

چرا هندی؟! تریپ این افراطی ها و این چیزا فکر کنم باشن!! :ws52: :ws3:

اسپم نكنيد وسط مباحثه ي علمي :w58:

:ws17:

لینک به دیدگاه

خوب ديگه...

الآن وقت جوابه :w16:

مرسي از دوستايي كه توي بحث شركت كردن.:icon_gol::icon_gol: خيلي عالي بود...

اگه اشتباه ميكنم بگيد. چون من خودم توي اين زمينه تخصصي ندارم و اين سوال رو پرسيدم كه همه بتونن بيان و بحث كنيم. چون به همه ي گرايشا مربوط ميشه.

به هر حال من با سواد ناقص خودم جوابا رو ميگم. در صورت لزوم، شما اصلاح كنيد. :icon_gol:

چون توي جواب دوستمون aloneEmperor يه اشاره اي به جنس سنگا بود من اول بگم كه سنگ هاي كليه چندين نوع دارن.

اين شكل يه شماتيكي از سنگ ها و شكل داخلشونه. به نظرم بعضياشون واقعا خوشگلن.:ws3:

i250406_sang.bmp

مهم ترين انواع سنگ هاي كليه اينا هستن:

سنگ هاي كلسيمي

به دليل بي نظمي توي
(يون هاي)
مواد تشكيل دهنده ي ادرار ايجاد ميشن

سنگ هاي اسيد يوريكي

مقدار زياد اسيد يوريك توي بدن منجر به تشكيل اينا ميشه

سنگ هاي Struvite

تقريبا هميشه به خاطر عفونت توي مجاري ادراري ايجاد ميشن

سنگ هاي Cystine و سنگ هاي Xanthine

معمولا به خاطر ناهنجاري هاي ژنتيكي ايجاد ميشن.
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...