رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

یه سوال:

تو قسمت درافتینگ وقتی اندازه میزنم بعضی وقتا مجبورم دائما فونتمو کوچیک یا بزرگ کنم یا مثلا شکل فلشهای اندازه ها رو تغییر بدم.

هرچی گشتم تو تنظیماتش چیزی پیدا نکردم که این کار دائمی بشه.

چجوری این کارو بکنم؟

:viannen_38: آرهههههه منم همین مشکلو داشتم اعصابم خرد شده بود

از این ابزاره مجبور بودم استفاده کنم که فرمت یکی رو میده به یکی دیگه

nejjsdv6w4x6tk2a0vr1.jpg

ولی دائمی کردن تنظیماش رو بلد نیستم :ws44:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 972
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام .

توی محیط Drafting موقعی که میخوام متن وارد کنم یا فلش وشماره قطعه ..، محلش به صفحه شطرنجی میچسبه و نمیتونم توی مکان دلخواه متن وارد کنم .

چجوری میشه محل رو غیر وابسته یه صفحه شطرنجی کرد ؟

علتش این است که دستور snap فعال است. در خط آیکون های پایین صفحه دستور snap to point را که شبیه به شبکه شطرنجی یا توری است غیر فعال کنید. یک آیکون مشابه دیگر هم هست که کارش پنهان کردن یا نمایش دادن شبکه خطوط کمی شطرنجی است. دقت کنید با آن اشتباه نگیرید.

راه دیگر هم نگه داشتن کلید shift در هنگام جابجا کردن اشیا است که خاصیت snap را بطور موقت غیر فعال می کند.

لینک به دیدگاه
:viannen_38: آرهههههه منم همین مشکلو داشتم اعصابم خرد شده بود

از این ابزاره مجبور بودم استفاده کنم که فرمت یکی رو میده به یکی دیگه

nejjsdv6w4x6tk2a0vr1.jpg

ولی دائمی کردن تنظیماش رو بلد نیستم :ws44:

1- اول اینکه اندازه های ابعاد، فلش ها و ... بر طبق استاندارد نقشه کشی تعریف و بطور خودکار توسط کتیا تنظیم می شود. برای مثال وقتی نقشه جدیدی ایجاد می کنید و استاندارد ISO را برای آن انتخاب می کنید تمامی تنظیمات بر اساس این استاندارد انجام می شود. تغییر دادن این تنظیمات بطور کلی توصیه نمی شود.

اگر در یک نقشه اندازه ابعاد dimensions و فونتی اشیا استاندارد(مثل فلش ها، متن GD&T و ...) کوچک یا بزرگ است راه حل صحیح تغییر دادن اندازه کاغذ paper size و استفاده از مقیاس مناسب scale برای نقشه یا نما است.

اما اگر به هر دلیلی نیاز به تغییر دادن پیش فرض های برنامه وجود دارد دو راه برای آن وجود دارد:

1- راه موقت و فقط برای فایلی که هم اکنون روی آن کار می کنید:

توسط دستور منوی style برای هر یک از بخش ها می توانید پیش فرض را تغییر دهید. برای برای مثال برای تغییر پیش فرض فونت و اندازه متن، در منوی style آیکون متن را انتخاب کنید. منوی های اندازه فونت بقیه مشخصات مربوط به متن فعال می شوند. حال آنها را بر اساس نیاز تغییر دهید. حال اگر متن جدیدی ایجاد کنید از تنطیمات جدید استفاده خواهد شد.

2- راه حل دایم که روی تمام نقشه های جدیدی که تولید خواهند شد عمل می کند:

این روش مستلزم تغییر دادن فایل های استاندارد و ایجاد فایل استاندارد جدید نقشه کشی بر اساس تغییرات مورد لزوم است که بحثی طولانی، پیچیده است که در حوصله این مطلب نمی گنجد.

در صورت مشکل در انجام روش اول، بگویید تا با شرح بیشتری توضیح دهم.

لینک به دیدگاه

این سوال یکی از دوستان است:

از وقتی کتیا ورژن 5 ریلیز 19 رو نصب کردم هرچی میکشم در حالت 2 بعدی و وارد 3 بعد میکنم و میخوام مثلا " پد " روش انجام بدم این پیغام میاد :

the current in work object isn't in a body

the new solid feature is is created after the last feature of the party body

دلیلش چیه ؟

اینم یه مثال ساده :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

یه بچه ها این ایرادو گرفته :

emftw59il1tdykrfp8fd.jpg

ولی نمیدونه چرا اینجوری شده

منم نمیدونم

اشکال از کجاس ؟

تاکید میکنم : هر مدلی رو که میشکم این اتفاق میفته .

جواب را در بخش بعدی می دهم.

لینک به دیدگاه

در کتیا چیزی وجود دارد بنام Work Object که دستور Define in work object آن را کنترل می کند. work

work object یعنی چه؟ یعنی شی، دستور یا بخشی که روی آن کار می کنید. در مورد اشیا یا دستورات که واضح است و به مفهموم خود شی یا دستور است. مثلا دستور fillet در هنگام اجرا یا ویرایش آن work object محسوب می شود.

اما نکته مهم در مورد بخش کاری است.

work object در مورد یک بخش به معنای part body، geometrical set، در نسخه های قدیمی کتیا open body و در سطح یک مجموعه شاخه طراحی مجموعه در فایل است و به زبان ساده به معنی بخشی از قطعه یا مجموعه است که اشیا دیگر در آن ایجاد شده و یا قرار است ایجاد شود.

یک مثال: فرض کنید قرار است یک نقطه ساده در فضا توسط دستور point ایجاد کنید. این نقطه در شاخه طراحی می تواند در بخش های مختلف شامل part body یا geometrical set قرار گیرد. یا به بیان ساده تر زیر گروه یک part body یا یک geometrical set باشد. حال کدامیک از آنها به عنوان سرگروه در برگیرنده نقطه در نظر گرفته می شود؟ آن یکی که به عنوان work object تعریف شده باشد.

برای تعریف یک بخش یا گروه به عنوان work object کافی است روی آن بخش راست کلیک کنید و define in work object را انتخاب کنید. نشانه موفقیت آمیز بودن کار شما، خطی است که در زیر بخش یا گروه و یا یکی از اشیای موجود در آن اضافه می شود.

در شکلی که شما نشان داده اید در ابتدای کار بخش geometrical set به عنوان work object تعریف شده بوده است بنابراین sketch ی که ترسیم کرده اید در آن قرار گرفته است. سپس دستور pad اجرا شده که چون امکان قرار دادن این دستور در این نوع از geometrical set وجود ندارد کتیا بطور خودکار work object را به part body تغییر داده و pad را در داخل آن گذاشته است. به شما هم پیغامی داده که حواست جمع باشد که sketch را در بخش دیگری گذاشته ای و دستور pad را در بخش دیگر!!

اشکالی از دید مدل سازی به این قصیه نمی توان گرفت اما از دید دسته بندی اطلاعات مدل اینکار مناسب نیست. اگر قرار بود این مدل بصورت رسمی در یک شرکت مهندسی درست و حسابی منتشر شود از دید دسته بندی نامناسب اطلاعات مدل و عدم رعایت استاندارد مدل سازی مردود می شد.

روش اصلاح: در مدل ساده شما، بهتر است دستور pad را حذف کنید سپس sketch را cut کنید و در partbody را انتخاب و paste کنید تا sketch از بخش geometrical set به partbody منتقل شود. حال دستور pad را اجرا و sketch را به آن بدهید.

در مدل های پیچیده تر روش های مختلفی برای برطرف کردن اشکال های این چنینی وجود دارد که در حوصله این بحث نیست.

define in work object دستوری بسیار مفید است که یکی از کاربردهای آن کمک در دسته بندی اطلاعات مدل است. یکی دیگر از کاربردهای آن، بکارگیری در فرآیند اصلاح و تغییر دادن طراحی قطعه است. که فردا فرصت شد مثالی از آن برایتان می زنم.

لینک به دیدگاه

در ضمن همیشه قبل از تعریف شی جدید یا اجرای دستور جدید نگاهی به شاخه طراحی بیاندازید تا از مناسب بودن work object مطمئن شوید. اگر بخش مورد نظر work object نبود همانطور که گفتم روی بخش مورد نظر راست کلیک کرده و define in work object را انتخاب کنید.

لینک به دیدگاه
در ضمن همیشه قبل از تعریف شی جدید یا اجرای دستور جدید نگاهی به شاخه طراحی بیاندازید تا از مناسب بودن work object مطمئن شوید. اگر بخش مورد نظر work object نبود همانطور که گفتم روی بخش مورد نظر راست کلیک کرده و define in work object را انتخاب کنید.

با تشکر

1 - اصلا چرا این اتفاق میفتد ؟ یعنی ایا تنظیمات خاصی دستکاری شده ؟

2 - راه حل دائم کنسل شدن این موضوع چیست ؟

لینک به دیدگاه
با تشکر

1 - اصلا چرا این اتفاق میفتد ؟ یعنی ایا تنظیمات خاصی دستکاری شده ؟

2 - راه حل دائم کنسل شدن این موضوع چیست ؟

این که اشکال محسوب نمی شود که بگوییم چرا بوجود آمده و چطور جلوی آن را بگیریم. این قانونی است که در کتیا و برنامه های دیگر cad مثل سالدورکس یا nx و ... (به شکل مشابه) وجود دارد و باید به آن توجه شده و رعایت شود.

نوعی دسته بندی اطلاعات مدل است که هر چیزی را باید و یا بهتر است در دسته و گروه خودش قرار دهیم. البته اگر تنظیمات کتیا را عوض کنیم شکل اجرای این قانون عوض می شود اما همیشه هست.

بصورت پیش فرض نقاط، خطوط و منحنی ها و سطوح در geometrical set قرار می گیرند. Solid ها هم در partbody ها قرار می گیرند. Sketch می تواند در هر دو قرار گیرد. بطور معمول sketchی که برای تولید سالید استفاده می شود را در partbody قرار می دهند و sketchی که برای تولید سطح و ... در geometrical set.

اما می شود این فرض را به هم زد. بطوری که هر چیزی هر جایی بتواند قرار گیرد. در این حالت طراح آزادی بیشتری در دسته بندی اشیا مدل دارد اما باید بسیار مواظب کارمدل سازی اش باشد وگرنه مدل درهم برهم و پیچیده می شود. شما بهتر است تنظمیات کتیا را تغییر ندهید و به همین شکل فعلی ادامه بدهید. فقط به نکاتی که گفتم دقت داشته باشید.

لینک به دیدگاه

سلام

در موقعی که میخوام از دستورات Rib و Slot برای یه پروفایل چندوجهی وقتی محور یک منحنی هست ، استفاده کنم ، پروفایل موقع اعمال دستور زاویه میگیره و در انتهای مسیر منحنی ، دیگه شکل اولیه رو نداره و با زاویه و پیچ خوردگی به انتها میرسه .

برای جلوگیری از تغییر فرم پروفیل هنگام ریب شدن باید چه کرد ؟؟

نمونه :

1.JPG

لینک به دیدگاه
سلام

در موقعی که میخوام از دستورات Rib و Slot برای یه پروفایل چندوجهی وقتی محور یک منحنی هست ، استفاده کنم ، پروفایل موقع اعمال دستور زاویه میگیره و در انتهای مسیر منحنی ، دیگه شکل اولیه رو نداره و با زاویه و پیچ خوردگی به انتها میرسه .

نمونه :

باید تو همون صفحه rib قسمت profile contronl عبارت pulling direction رو انتخاب کنی و تو قسمت selection محوری رو که قراره پروفایلت با اون تو یه صفحه باشه انتخاب کنی

لینک به دیدگاه
سلام

نمونه :

اول اینکه سعی کنید وقتی مسیر حرکت دوار است از دستور revolve و groove بجای rib , slot استفاده کنید. همین شکلی که گذاشته اید یک مورد از آن است.

دوم دستور های rib, slot و sweep در بخش GSD همگی از اصلی استفاده می کنند که بطور مختصر توضیح می دهم.

فرض کنید در برابر جمعیتی قرار دارید و تابلویی در دست دارید که باید همیشه به سمت آنها باشد. حال به شما می گویند از یک مسیر پیج در پیچ هم عبور کنید. در این حالت guide curve مسیر حرکت است و spline جهت و بردار ثابتی است که به سمت جمعیت اشاره می کند.

اگر به شما نمی گفتند که تابلو را به سمت جمعیت بگیرید احتمالا آن را روی سینه قرار می دادید که با هر چرخش شما آن هم به سمتی که شما چرخیده اید می چرخید. در این حالت guide curve و spline هر دو همان مسیر حرکت هستند.

حالت سوم به شما می گویند در حالی که در همان مسیر حرکت می کنید جهت تابلو را طوری بگیرید که موازی تابلو شخص دیگری باشد که در مسیری متفاوت در کنار شما حرکت می کند.

در این حالت guide curve مسیر حرکت شما و spline مسیر حرکت شخص دوم است.

بطور پیش فرض کتیا در دستوراتی که اشاره شد از حالت دوم استفاده می کند. یعنی انحنای مسیر برای تعیین جهت مقاطع در این دستورها بکار گرفته می شود. کاربر می تواند با تغییر دادن این پیش فرض، دو حالت دیگر را انتخاب کند. در دستور Rib گزینه pulling direction حالت اول را نشان می دهد. جهتی که در این حالت به دستور داده می شود مشابه جهتی است که در حالت دوم تابلو اشاره می کرد.

گزینه سوم در این دستور، مشابه حالت سوم مثالی است که زدم. البته بجای مسیر دوم از سطحی استفاده می شود که علاوه بر جهت تابلو، دوران تابلو عمود بر صفحه خودش را هم کنترل می کند.

لینک به دیدگاه

آقا من هنوز با این slot مشکل دارم :icon_pf (34):

اول اینکه سعی کنید وقتی مسیر حرکت دوار است از دستور revolve و groove بجای rib , slot استفاده کنید. همین شکلی که گذاشته اید یک مورد از آن است.

توی دستور revolve و groove نباید ابتدای محور ( محل برخورد محور و پروفایل ) عمود بر پروفایل باشه ؟؟

که اگه با spline محور بکشیم که عمود نمیشه .

باید تو همون صفحه rib قسمت profile contronl عبارت pulling direction رو انتخاب کنی و تو قسمت selection محوری رو که قراره پروفایلت با اون تو یه صفحه باشه انتخاب کنی

این رو هم نفهمیدم

=================

و یه سوال دیگه .

دستورات Rib و Slot برای یه پروفایله ؟

یعنی اگه توی sketch یه پروفیل رو mirror کرده باشیم ، نمیشه با دوتا محور rib بشن ؟

2.JPG

لینک به دیدگاه

این رو هم نفهمیدم

=================

؟

یه خط رسم کن بصورتیکه از مرکز خم مسیر حرکتت عبور کنه

ببین مرکز خم کجاست. مثلا اگه تو صفحه xy بود یه خط بساز که با همون xy باشه و 2تا z مختلف

یا اگه برات سخته تو صفحه عمودش یه دایره بکش که مرکزش با مرکز خم concentry باشه و بعد بهش بده. بعدا میتونی هایدش کنی

و یه سوال دیگه .

دستورات Rib و Slot برای یه پروفایله ؟

یعنی اگه توی sketch یه پروفیل رو mirror کرده باشیم ، نمیشه با دوتا محور rib بشن ؟

مشکلی نداره

لینک به دیدگاه

من متوجه چیزی که نوشتید نشدم. در دو دستور revolve, groove شما به یک مقطع دوران که بهتر است یک sketch باشد و یک محور دوران نیاز دارید. محور دوران بهتر است در صفحه تعریف کننده skecth باشد تا باعث سردرگمی نشود. برای این منظور بهتر است محور دوران را در خود sketch توسط دستور axis (که در زیر دستور Line قرار دارد) تعریف کنید.

می توان در هر sketch هر تعداد مقطع که می خواهید رسم کنید (به شرطی که با هم تداخل نداشته باشند). اما تنها یک محور دوران می توانید تعریف کنید. تمام مقاطع موجود در یک sketch هم باید در یک طرف محور دوران باشند.

لینک به دیدگاه
سلام . لطفا اگر ممکنه تغییر دائمی فونت و سایز فونت در محیط درفتینگ (تعریف استاندارد جدید) را توضیح دهید .

با تشکر از زحمات شما.

عجب سوالی پرسیدید! توضیح آن کمی طولانی است. بنابراین به علت فرصت کمی که دارم خرده خرده توضیح می دهم.

1- در ابتدا باید بدانید که برای ایجاد استاندارد جدید از یکی از استانداردهای فعلی (iso, ansi,jis,...) استفاده کرده و آن را بر اساس نیاز خود تغییر می دهید. پس در واقع کار نوع کپی و اصلاح محسوب می شود.( البته می توان استانداردهای خود کتیا را هم تغییر داد اما کار درستی نیست.)

باید شاخه جدیدی هم روی دیسک ایجاد کنید تا کتیا فایلهای استاندارد را در آن کپی کند.

2- باید کتیا (نه ویندوز) را در حالت مدیریت Administrator اجرا کنید. و برای اینکار هم باید متغیرهایی را برای کتیا تعریف کنید.

بقیه مطلب در بخش بعد

لینک به دیدگاه
بعد از نصب catia وقتی وارد محیط برنامه میشم فونت منوی درختی کنار صفحه و منوی options و بعضی از قسمتهای دیگه فونتش نا میزونه . از کجا میشه درستش کرد ؟

اندازه درخت طراحی را می توانید پس از زدن کلید Shift-f3 و با استفاده از دستور zoom تنظیم کنید. در انتها دوباره shift-F3 را بزنید تا به حالت عادی برگردید.

اما فونت های مورد استفاده توسط کتیا بر اساس ویندوز تنظیم می شود.

روی صفحه ویندوز راست کلیک کنید، properties را انتخاب و بعد appearance و advanced . در بخش item می توانید فونت بخش های مختلف را از جمله منوها و ... را تنظیم کنید. البته این روی تمام برنامه ها اثر گذاشته و آنها را عوض می کند.

اگر مشکل کوچکی و بزرگی فونت ها نیست و در نمایش متن آنها مشکل دارید هم:

روی صفحه ویندوز راست کلیک کنید، properties را انتخاب و بعد appearance و effects.

use the following method to smooth edges of screen fonts را در دو حالت انتخاب و در هر بار یکبار کتیا را ببینید و دوباره اجرا کنید و اثر آن را ببینید. در یکی از دو حالت آن باید مشکل حل شود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...