رفتن به مطلب

ساخت خط تولید گرانول به روش خشک

ارسال های توصیه شده

گرانولهای پلاستیک گلوله های کوچکی از پلاستیک هستند که داخل دستگاههای مختلف شکل دهی پلاستیک ریخته شده و به انواع مختلف قطعات تبدیل میشوند.

EVA_granule.jpg

سیستم ماشینهای شکل دهی به پلاستیک (شامل انواع خطوط اکستروژن و تزریق و ...) بگونه ای ساخته شده اند که بهتر است مواد اولیه ورودی آنها بشکل ساچمه های کوچک پلاستیکی باشد.

مواد پلاستیکی بازیافتی (در این لینک میتونین مقدمه ای از اون ببینین) که آسیاب شده اند و دارای شکلهای ورقه ای یا گوشه های تیز هستند نمیتوانند براحتی در قیفهای ورودی این دستگاه ها مورد استفاده قرار بگیرن و البته زمان میکس شدن هم بدلیل عدم یکنواختی اندازه آنها با مواد دیگر همیشه یک ترکیب غیر یکنواخت دارند.

لذا مصرف کنندگان این مواد ترجیح میدهند مواد خریداری شده آنها مثل مواد اولیه نو بصورت گرانول یا همان ساچمه های کوچک پلاستیکی باشد که این کار بوسیله خطی به اسم خط تولید گرانول انجام میشود.

این خطوط به دو روش عمل میکنند:

لینک به دیدگاه

روش اول: خطوط تولید گرانول رشته ای:

PET-bottle-washing-line.jpg

که ساخت ماشین آلات آن ساده تر بوده و معمولا در ایران مورد استفاده قرار میگیرد روشی است که در آن پلاستیک پس از ذوب شدن در دستگاه اکسترودر و عبور از صافی های فلزی بشکل رشته هایی از پلاستیک مذاب در آمده و پس از عبور از یک استخر آب به داخل یک دستگاه آسیاب کوچک هدایت میشوند و پس از تکه تکه شدن خشک میشوند

این روش ساده بوده اما گرانولهای تولید شده با آن شباهتی به گرانولهای مواد اولیه نو ندارد و دارای گوشه های تیز و خرده های پلاستیک هست.

Plastic-Granules-Black-.jpg

خود خط نیز ثبات نداشته و رشته ها مدام قطع میشود و نیاز به اپراتور تمام وقت دارد.

لینک به دیدگاه

روش دوم: خطوط تولید گرانول خشک

wol_error.gifاین تصویر کوچک شده است. برای مشاهده اندازه واقعی عکس اینجا کلیک کنید.اندازه واقعی عکس 752x300است.Plastic-Extrusion.jpg

که ساخت ماشین آلات آن نیاز به دقت بالاتری داشته و باید از کنترلهای دور در قسمتهای مختلف آن استفاده کرد.

در این روش پلاستیکهای خرد شده پس از ذوب شدن در اکسترودر و عبور از صافی از سوراخهای ریزی خارج میشود و به همان شکل مذاب بوسیله ی تیغه ای که با سرعت زیاد برش میخورد. و همزمان بوسیله ی یک مکنده مکیده شده و با عبور از مسیرهای لوله ای سرد و خشک میشود. سپس با ورود به مخزن بزرگتری دچار افت فشار شده و بر اثر این افت فشار گرانولها که سنگینترند به پایین مخزن سقوط کرده و هوا از بالای آن خارج میشود.

در کل قیمت خط بالاتر بوده اما گرانولهای تولید شده بسیار شبیه به گرانولهای خریداری شده از پتروشیمی بوده و خود خط تولید نیز در زمان کار کاملا دارای ثبات میباشد.

PE_W_A.jpg

موافقت شرکت رو گرفتم و بزودی نقشه های قطعات رو در اختیارتون قرار میدم

لینک به دیدگاه
2009212956127708.jpg

به نظر شما نیروی چرخشش رو داره از کجا میگیره.

قطعا از ماردون نمیگیره چون یه ف.یل.تر سر راهش هست و البته سرعتشم خیلی پایینتر از این حرفاست

لینک به دیدگاه

مهندس .این برش دهنده گرانول چند دور در دقیقه می زنه .

سلام دوست عزیز

ببخش که سوالتو اینجا منتقل کردم. خواستم از نظر باقی دوستانی که علاقمند هستند استفاده کنیم

تعداد دورهای تیغه های برش دهنده کاملا متغیره و به جنس مواد گرانول شونده، گرید و mfi اونا و البته درجه حرارت و قطر سیلندر اکسترودر بستگی داره.

بخاطر همین میخوایم از یه درایو برای کنترل دور موتورش استفاده کنیم با بسته به هر شرایطی بشه بهترین سرعت رو تنظیم کرد

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

این کار یکم سنگین و وقتگیر بود و یکم هم عقب افتاد که به نظر میرسه پیش مشتری بدقول شیم. البته تا جایی که بتونیم سعی میکنیم نشیم

داره تموم میشه...

یه سری عکس از قطعات ساخته شده که تو نمای بالا دیدین.

attachment.php?attachmentid=1712&stc=1&d=1286918375

attachment.php?attachmentid=1713&stc=1&d=1286918375

attachment.php?attachmentid=1714&stc=1&d=1286918375

اینا قسمتهای انتهایی هستن که به آخرین قسمت اکسترودر وصل میشن و آشغالای موادو میگیرن.

باقی قسمتها هم داره تموم میشه که بزودی میارم

201010071626_051b.jpg

201010071626_052b.jpg

201010071627_053b.jpg

لینک به دیدگاه

رضا جان مطمئن باش تو از کل مهندسای مکانیک این باشگاه سر تری ....خیلی با حالی وودمت گرم با این کارات ..باز تو همیشه علمت با عملت تو یه مسیر هستند ..

لینک به دیدگاه
رضا جان مطمئن باش تو از کل مهندسای مکانیک این باشگاه سر تری ....خیلی با حالی وودمت گرم با این کارات ..باز تو همیشه علمت با عملت تو یه مسیر هستند ..

مرسی از محبتت دوست عزیز

ولی قطعا اینجوری نیست. علم من تو زمینه مکانیک خیلی کمه و هرکاری میکنم با کمک و راهنمایی دوستانی مثل بچه های این انجمن و انجمنهای دیگست که از همه ممنونم. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
به نظر شما نیروی چرخشش رو داره از کجا میگیره.

قطعا از ماردون نمیگیره چون یه ف.یل.تر سر راهش هست و البته سرعتشم خیلی پایینتر از این حرفاست

در مورد علت چرخش من احتمال می دم که فشار دورانی سیال این چرخش رو ایجاد کنه.

لینک به دیدگاه
رضا جان عکسها خیلی جاها ناقصن یا حذف شدن....

چقدر تولید دستگاه در هر ساعت در هر دو روش چقدره ؟

عکسا که همه سر جاش بود :ws52:

سرعت تولید تو روش خشک کمتره ولی کیفیت گرانولها بالاتره.

اخیرا چین طرحی داده که همین روش خشک رو با آب خنک میکنه کا علاوه بر کیفیت بالای گرانولها سرعت تولیدم بالا برده.

لینک به دیدگاه
در مورد علت چرخش من احتمال می دم که فشار دورانی سیال این چرخش رو ایجاد کنه.

بعید میدونم بشه .

بعد از مارپیچ که حرکت مواد مستقیمه

ضمنا یه توری برا گرفتن آشغالا سر راهشه که مواد بصورت مستقیم از توش حرکت میکنه

لینک به دیدگاه

نه بعضی عکسا پاک شده انگار

در ضمن اگر اونطوری که بهنام گفت نیروی چرخش رو از مواد در حال حرکت نمیگیره ممکنه یه مسیر عبور روغن هیدرولیک داشته باشه؟:ws52:

منظورم توی همون قالب هست که سر ماردون سوار شده و شاید یه چیزی مثل یه توربین کوچیک داشته باشه که نیروی دورانی تیغه از اونجا تامین بشه

لینک به دیدگاه
نه بعضی عکسا پاک شده انگار

پس چرا مال من همش سر جاشه :ws52:

در ضمن اگر اونطوری که بهنام گفت نیروی چرخش رو از مواد در حال حرکت نمیگیره ممکنه یه مسیر عبور روغن هیدرولیک داشته باشه؟:ws52:

منظورم توی همون قالب هست که سر ماردون سوار شده و شاید یه چیزی مثل یه توربین کوچیک داشته باشه که نیروی دورانی تیغه از اونجا تامین بشه

:ws38:

بعید میدونم....

میتونی یه شماتیکی از اونی که تو ذهنته بکشی ؟

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سلام خسته نباشید من به دستگاه تولید گرانول خشک خیلی علاقه مند شدم میتونم اطلاعات بیشتری داشته باشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حمید مقدم

اگر دوست داشتید شمارتون هم بدید

لینک به دیدگاه
سلام خسته نباشید من به دستگاه تولید گرانول خشک خیلی علاقه مند شدم میتونم اطلاعات بیشتری داشته باشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حمید مقدم

اگر دوست داشتید شمارتون هم بدید

خیلی خوش اومدی آقا حمید... :icon_gol:

تا چند روز دیگه اگه قسمت شد و زنده موندیم فیلمشو میذارم ببینی.

دیگه آخرای کارشه

سوالی هم بود در حد توانم در خدمتم :icon_pf (44):

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

دوستان چند روز پیش شرکتی رفته بودم که این دستگاه رو به سفارش اونا ساختیم

یه فیلم کوتاه از دستگاه درحال کار گرفتم که بد نیست نگاهی بندازین

اگه سوالی بود در خدمتم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 9 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...