رفتن به مطلب

آمادگی برای مرحله اول کارشناسی ارشد طراحی شهری

ارسال های توصیه شده

سلام به همه دوستان.

با تمام شدن رقابت دوستان علاقه مند به طراحی شهری در یک رقابت نفسگیر برای کسب عنوان "ورودی 1389" در رشته طراحی شهری در دانشگاههای کشور، دغدغه ی رقابت برای کسب عنوان "ورودی 1390" کم کم آغاز شده است.

این پست می کوشد تا با استفاده از همفکری اعضاء راه مناسبی برای موفقیت در آزمون تئوری و اسکیس کارشناسی ارشد طراحی شهری را هموار نماید.چیزی که بیش از همه ذهن علاقه مندان به این رشته را در مقاطع پائین تر به ذهن خود مشغول نموده است.

شما میتوانید سوال های خود را در مورد آمادگی برای کنکور در این پست مطرح نمائید و از دیگر اعضا نظرخواهی کنید. طبعا این پست همراه با مشارکت و تعاون همه دوستان علاقه مند برای ورود به این رشته خواهد بود.

به امید طراح شهری شدن اعضاء علاقه مند به طراحی شهری انجمن نواندیشان.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 167
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ای جـــــــــــــــــان

دستت درد نکنه اصلا من میخواستم سر همین بات حرف بزنم..

من شروع میکنم

من پایان نامم مونده ایشالا تا ابان شرشو میکنم... معماری هم بودم نه شهرسازی

اما میخوام ارشد طراحی شهری بخونم..

بسیار هم کمک لازم دارم چون اصلا اطلاعات کافی علمی و معتبری از این گرایش ندارم

کنکور پارسال هم طراحی شهری شرکت کردم

میخواسم اشنا بشم .. و به شدت جا خردم سوالا خیلی برام عجیب بود..

خب برا الان بسه امیدوارم بچه این رشته بیان وکمک کنن و اونایم که میخوان ارشد طراحی شهری بدن پیشاپیش از اشنایشون خوشبختم و به امید پیروزی ..:TAEL_SmileyCente: :62izy85:

لینک به دیدگاه

اول از همه کسی که میخواهد طراحی شهری شرکت کند باید بداند که چه کاره خواهد شد. در مورد چیستی طراح شهری در بخش " مهندسی شهرسازی/طراحی شهری/ طراحی شهری چیست؟" توضیحات لازم آورده شده است.

خب آزمون دو مرحله دارد:

1- تئوری

2- اسکیس

معمولا علاقه مندان به طراحی شهری دودسته هستند:

1- معماری ها

2- شهرسازی ها

نکنه 1: دوستان معمار باید ویژگیهای شهرسازانه خود را بالا ببرند.

نکنه 2: دوستان شهرساز باید ویژگی های معمارانه خود را بالا ببرند.

خب! مسئله اصلی اینجاست.

اصل: "این نقطه ای که باید همه برای یک طراحی شهری شدن به آن برسند همواره مبهم است"

نکته 3: معمولا این مسئله قبل از امتحان اسکیس خود رو نشان نمی دهد. شما در امتحان تئوری چند تا کتاب باید بخوانید و امتحان بدهید.

نکته 4: سوالهای هر سال بسته به طراح و سلیقه وی با سال دیگر مطمئنا متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر دکتر پاکزاد طراح باشد، مطمئنا سوالات عمیق و سخت در انتظار داوطلبان خواهد بود که شاید توی هیچ کتابی پیدا نشود. یا اگر طراح دانشگاه تهرانی باشد محوریت سوالات به سمت محیط زیست و توسعه پایدار برود چون دانشگاه تهران قطب شهرسازی پایدار هست. بالعکس دانشگاه شهید بهشتی قطب طراحی شهری در بافت های با ارزش و فرسوده است.

نکته 5: هر کتاب و جزوه و مجله ای میتواند منبع آزمون باشد!!! بدنه اصلی منابع تقریبا همان چیزهایی هستند که در اکثر موسسات معرفی می شوند. که هر سال با چاپ کتاب های مختلف به منابع اضافه و از اهمیت برخی منابع کم می شود. برای مثال سال 1387 از کتاب اسناد هدایت طراحی شهری سوال آمده بود که در کنکور 1388 هیچ سوالی نیامد.

لینک به دیدگاه

نکته 6: کنکور طراحی شهری علاوه بر منابع معروفی کع همه سایتها معرفی کرده اند، یک سری منابع پنهان دارد. یعنی در دکان هیچ عطاری ای پیدا نمی شود! باید هشیار باشید و حواس جمع...

منابع پنهان کنکور طراحی شهری را می توانم اینها معرفی کنم:

منبع اول گزیده جراید روزنامه های کشور در مورد شهرسازی است که وزارت کشور داخل سایتش می گذارد که بچه ها توی همین بخش شهرسازی انجمن لینکش را هر سری می دهند. بسیار برای آشنائی با مباحث عمومی حال حاضر مناسب است! مثلا حداقل متراژ مسکن مهر چند متر است؟

کتاب تاریخ شهر جهان – دکتر پاکزاد امسال چاپ شده! خواهید دید که چند سوال از آن خواهد آمد!

جزوه تاریخ شهر ایران-دکتر پاکزاد که در آینده ای نه چندان دور کتاب خواهد شد.

امسال چاپ نشده از آن سوال های بسیار سختی آمده بود مثلا سوالی که به محتسب مربوط می شد...

سیر اندیشه ها در شهرسازی 1 و 2 و 3 – دکتر پاکزاد! شاید باورتان نشود اما این کتاب تقریبا چکیده تمامی نظریه های طراحی شهری است.

کتاب منشور نوشهر گرائی را حتما بخوانید.

یک کتابی را آقای دکتر حسینی استاد دانشگاه گیلان در مورد قوانین شهر و شهرسازی چاپ کرده که کسی تحویلش نمی گیرد اما می توانم بهتان قول دهم که 30 درصد سوالای مباحث عمومی از آن آمده!

کتابهای دکتر بهزادفر را بجوید لطفا! ایشان نماینده سازمان سنجش در طراحی شهری هستند و همیشه به کتابای خودشان علاقه ی خاصی نشان می دهند!!! مثل هویت و تاسیسات شهری و طرح های شهرسازی-محیط های پاسخده که جای خود دارد.

ادامه دارد...

لینک به دیدگاه

واو چقد باید کتاب بگیرم

وای این جزوه هارو از کجا میشه تهیه کرد.. کتابا گیر نمیاد چه برسه به جزوه..

مرسی هری

دقیقا متراژ مسکن مهر و محتسب که تو سوالا دیدم یا مسکن مهر زیر نظر کدوم وزارت خونس و سوالای عجیبه دیگرو که خوندم گفتم باید روزنامه میخوندم..

حدس میزنم اون سوالا که مثلا شیرین شهر نزدیک کدوم کلان شهره از منشهر نوشهر گرایی اومده یا نه؟؟

بازم مررسی:w72:

تو معرفی منابع دیگه هم بازم نمونه سوالارو مثال بزنی ممنون میشم..:w72:

لینک به دیدگاه

ابتدا از هری پاتر عزیز تشکر میکنم بخاطر تاپیک بموقع و مفیدش,و لطفی که قبلن در مورد منابع به من داشتن:w72:

منم معماری خوندم و پارسال بعد کلی کنکاش و پرس و جواز این و اون به طراحی شهری علاقه مند شدم؛چندروزیه که مطالعه رو شروع کردم؛

لیستی از منابع دارم که در نتیجه پرسش از چند نفر تهیه شده,

براتون میذارم؛اونایی که مهمترن رو مشخص کردم،از هری پاتر عزیز میخوام که در تایید؛رد و اهمیت هر کتاب و توضیح در موارد لازم قبول زحمت کنن

1-یالپانیان، علی؛ جزوهی درس زبان عمومی و تخصصی کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)

2-فرهادی، حسین؛ انگلیسی برای دانشجویان رشتهی شهرسازی؛ تهران: سمت.

3-کوآن، رابرت؛ فرهنگ شهرسازی؛ تهران: آذرخش

4-یالپانیان، علی؛ جزوهی درس مباحث عمومی شهرسازی ایران کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)؛

5-کتاب سبز (راهنمای شهرداريها)-جلد اول /پنجم

6-قريب، فريدون؛ شبکه ارتباطی در طراحی شهری؛ تهران: دانشگاه تهران

7-. حکمتنیا، حسن و ابوالفضل قنبری هفتچشمه؛ اصول و روشهای برنامهریزی شهری؛ یزد: مفاخر.

8- مقررات شهرسازی و معماری و طرحهای توسعه و عمران، مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران؛ ناشر: دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران.

9-مشهدی زاده دهاقانی، ناصر؛ تحليلی از ويژگيهای برنامه ريزی شهری در ايران؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران.

10-یزدی، مهدی؛ جزوهی درس مبانی نظری معماری کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)

11-یالپانیان، علی و محمدعلی عارف پور؛ مجوعه نکات و پرسشهای چهارگزینهای کنکور کارشناسیارشد طراحی شهری؛ تهران: سیمای دانش؛

12-قباديان، وحيد؛ مبانی و مفاهيم در معماری معاصر غرب، دفتر پژوهشهای فرهنگی

13-گروتر، یورگ؛ زیباییشناسی در معماری؛ ترجمه: جهانشاه پاکزاد؛ دانشگاه شهید بهشتی.

14-پاکزاد، جهانشاه؛ مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری؛ وزارت مسکن و شهرسازی

15-بحرینی، حسین؛ تحلیل مبانی نظری طراحی شهری معاصر، دانشگاه تهران

16-بيکن، ادموند؛ طراحی شهرها، مترجم: فرزانه طاهری، مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازی و معماری ايران

17-رضازاده، راضیه؛ مبانی طراحی شهری؛ دانشگاه علم و صنعت

18-براند فری، هيلدر؛ طراحی شهری (به سوی يک شکل پايدارتر شهر)، مترجم: حسين بحرينی، شرکت پردازش و برنامهريزی شهری

19-لنگ، جان؛ آفرینش نظریهی معماری؛ ترجمهی علیرضا عینیفر؛ تهران: دانشگاه تهران.

20-توسلی، محمود؛ قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری؛ مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران.

21-بهزادفر، مصطفی؛ هویت شهری؛ نشر شهر.(80 صفحه ابتدايي مهمه اما من يه خلاصه ازش خوندم)

22-توسلی، محمود؛ هنر هندسه، پبام: پیوند نو.

23-دانش، نوشهرگرایی

24-پاکزاد، جهانشاه؛ مقالاتی در باب مفاهیم معماری و طراحی شهری؛ جلد اول و دوم؛ انتشارات شهیدی

25-یالپانیان، علی؛ جزوهی درس تاریخ شهر و شهرسازی کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)؛

26-موريس، جيمز؛ تاريخ شکل شهر، تا انقلاب صنعتی؛ ترجمه: راضيه رضازاده؛ تهران: انتشارات دانشگاه علم و صنعت ايران.

27- حبیبی، سید محسن؛ از شار تا شهر؛ تهران: دانشگاه تهران.

28/29-پاکزاد، جهانشاه؛ سیر اندیشهها در شهرسازی؛ جلد اول و دوم و سوم؛ شرکت عمران شهرهای جدید.

30-استروفسکی، واتسلاف؛ شهرسازي معاصر، از نخستين سرچشمهها تا منشور آتن؛ ترجمه: لادن اعتضادی؛ تهران: مرکز نشر دانشگاهی.

31-سلطان‌‌زاده، حسین؛ مقدمهای بر تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران؛ نشر آبی (مرکز نظر دانشگاهی).

32-ممفورد، لوییز؛ مدنیت و جامعهی مدنی در بستر تاریخ؛ ترجمهی احمد عظیمی بلوریان؛ خدمات فرهنگی رسا.

33- زارعی، ابراهیم؛ آشنایی با معماری جهان؛ همدان: نشر فنآوران.

34-پیرنیا، محمدکریم؛ آشنایی با معماری اسلامی ایران؛ تدوین غلامحسین معماریان؛ نشر سروش دانش.

35-مشهدی زاده دهاقانی، ناصر؛ تحليلی از ويژگيهای برنامه ريزی شهری در ايران؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران.

36-کوهساری،محمدجواد؛ جزوهی درس تحلیل فضاهای معماری و شهری کنکور کارشناسیارشد شهرسازی طراحی شهری؛ تهران: خانهی شهرسازان ایران؛

37-گلکار، کوروش؛ کندکاوی در تعريف طراحی شهری؛ مرکز مطالعات شهرسازی و معماری ايران.

38-بحرينی، حسين؛ فرآيند طراحی شهری؛ تهران: دانشگاه تهران.

39-کالن، گوردون؛ گزیدهی منظر شهری؛ ترجمهی منوچهر طبیبیان؛ تهران: دانشگاه تهران.

40-کریر، راب؛ فضای شهری؛ ترجمهی خسرو هاشمینژاد؛ نشر خاک.

41-کوآن، رابرت؛ اسناد هدایت طراحی شهری؛ مترجم: کوروش گلکار و سولماز حسینیون؛ انتشارات سلیمی.

42-بنتلی، ایين و دیگران؛ محيطهای پاسخده؛ مترجم: مصطفی بهزادفر؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت.

43-توسلی، محمود؛ طراحی فضای شهری 1 و 2؛ مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران.

44-توسلی، محمود؛ قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری؛ مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران.

45-. توسلی، محمود؛ اصول و روشهای طراحی شهری و فضاهای مسکونی؛ مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازی و معماری ايران

146- توسلی، محمود؛ ساخت شهر و معماری در اقلیم گرم و خشک؛ انتشارات پیام

47-سلطانزاده، حسین؛ فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران؛ دفتر پژوهشهای فرهنگی

48-لينچ، کوين؛ سیمای شهر، مترجم: منوچهر مزینی؛ دانشگاه تهران.

49-توسلی، محمود؛ طراحی در بخش مرکزی تهران.

50-تئوري شكل شهر لينچ

51- معماري و شهرسازي در قرن 20/لادن اعتضادي

52- شهرسازي تخيلات و واقعيات

53-تحليل مباني نظري و طراحي شهري معاصر/جلد اول/دكتر بحريني

54-خلاصه مباحث مهشيد قربانيان و امير شكيبا منش

این چهار کتاب رو هم خود هری پاتر چند روز پیش به من معرفی کردن:

55-تاریخ شهر جهان – پاکزاد

56-تاریخ شهر ایران – پاکزاد (آخر تابستون چاپ میشه)

57-طرح های شهری-بهزادفر

58-تاسیسات شهری- بهزادفر

و یه کتاب دیگه از توسلی که تو لیست نیست:

طراحی شهری-هنر نو کردن ساختار شهر

لینک به دیدگاه

این برنامه خانه شهرسازانه،برنامه آزمونهاش،میتونید برنامه مطالعاتی خودتونو از روی مباحث هر آزمون استخراج کنین,و یه روند منسجم و مشخص واسه این چند ماه باقیمونده اتخاذ کنید،جزوه های این موسسه رو هم میتونید تهیه کنید؛ولی به نظر من خوندن کتابها ارجحیت داره و به توصیه خیلی ها جزوه واسه ماه های آخر و مرور خوبه؛من تو برنامه خودم قراره به سری کتاب ها رو که تو این برنامه نبوده جایگزین جزوه کنم

این هم سایت خانه شهرسازان:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

با تشکر فراوان از gizmo عزیز

من منابع درجه 1 رو که حتما باید بخونید رو قرمز میکنم.

با جزوه ها کاری ندارم. چون برای کسایی که میخوان یک طراح شهری واقعی بشن (حداقل در تئوری) توصیه نمی کنم. مخصوصا الان که کلی وقت دارید. به هر حال تصمیم با خودتونه

1-یالپانیان، علی؛ جزوهی درس زبان عمومی و تخصصی کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)

2-فرهادی، حسین؛ انگلیسی برای دانشجویان رشتهی شهرسازی؛ تهران: سمت.

3-کوآن، رابرت؛ فرهنگ شهرسازی؛ تهران: آذرخش

4-یالپانیان، علی؛ جزوهی درس مباحث عمومی شهرسازی ایران کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)؛

5-کتاب سبز (راهنمای شهرداريها)-جلد اول /پنجم

6-قريب، فريدون؛ شبکه ارتباطی در طراحی شهری؛ تهران: دانشگاه تهران

7-. حکمتنیا، حسن و ابوالفضل قنبری هفتچشمه؛ اصول و روشهای برنامهریزی شهری؛ یزد: مفاخر.

8- مقررات شهرسازی و معماری و طرحهای توسعه و عمران، مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران؛ ناشر: دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران.

9-مشهدی زاده دهاقانی، ناصر؛ تحليلی از ويژگيهای برنامه ريزی شهری در ايران؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران.

10-یزدی، مهدی؛ جزوهی درس مبانی نظری معماری کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)

11-یالپانیان، علی و محمدعلی عارف پور؛ مجوعه نکات و پرسشهای چهارگزینهای کنکور کارشناسیارشد طراحی شهری؛ تهران: سیمای دانش؛

12-قباديان، وحيد؛ مبانی و مفاهيم در معماری معاصر غرب، دفتر پژوهشهای فرهنگی

13-گروتر، یورگ؛ زیباییشناسی در معماری؛ ترجمه: جهانشاه پاکزاد؛ دانشگاه شهید بهشتی.

14-پاکزاد، جهانشاه؛ مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری؛ وزارت مسکن و شهرسازی

15-بحرینی، حسین؛ تحلیل مبانی نظری طراحی شهری معاصر، دانشگاه تهران

16-بيکن، ادموند؛ طراحی شهرها، مترجم: فرزانه طاهری، مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازی و معماری ايران

17-رضازاده، راضیه؛ مبانی طراحی شهری؛ دانشگاه علم و صنعت

18-براند فری، هيلدر؛ طراحی شهری (به سوی يک شکل پايدارتر شهر)، مترجم: حسين بحرينی، شرکت پردازش و برنامهريزی شهری

19-لنگ، جان؛ آفرینش نظریهی معماری؛ ترجمهی علیرضا عینیفر؛ تهران: دانشگاه تهران.

20-توسلی، محمود؛ قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری؛ مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران.

21-بهزادفر، مصطفی؛ هویت شهری؛ نشر شهر.(80 صفحه ابتدايي مهمه اما من يه خلاصه ازش خوندم)

22-توسلی، محمود؛ هنر هندسه، پبام: پیوند نو.

23-دانش، نوشهرگرایی

24-پاکزاد، جهانشاه؛ مقالاتی در باب مفاهیم معماری و طراحی شهری؛ جلد اول و دوم؛ انتشارات شهیدی

25-یالپانیان، علی؛ جزوهی درس تاریخ شهر و شهرسازی کنکور کارشناسیارشد شهرسازی (برنامهریزی و طراحی شهری)؛

26-موريس، جيمز؛ تاريخ شکل شهر، تا انقلاب صنعتی؛ ترجمه: راضيه رضازاده؛ تهران: انتشارات دانشگاه علم و صنعت ايران.

27- حبیبی، سید محسن؛ از شار تا شهر؛ تهران: دانشگاه تهران.

28/29-پاکزاد، جهانشاه؛ سیر اندیشهها در شهرسازی؛ جلد اول و دوم و سوم؛ شرکت عمران شهرهای جدید.

30-استروفسکی، واتسلاف؛ شهرسازي معاصر، از نخستين سرچشمهها تا منشور آتن؛ ترجمه: لادن اعتضادی؛ تهران: مرکز نشر دانشگاهی.

31-سلطان‌‌زاده، حسین؛ مقدمهای بر تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران؛ نشر آبی (مرکز نظر دانشگاهی).

32-ممفورد، لوییز؛ مدنیت و جامعهی مدنی در بستر تاریخ؛ ترجمهی احمد عظیمی بلوریان؛ خدمات فرهنگی رسا.

33- زارعی، ابراهیم؛ آشنایی با معماری جهان؛ همدان: نشر فنآوران.

34-پیرنیا، محمدکریم؛ آشنایی با معماری اسلامی ایران؛ تدوین غلامحسین معماریان؛ نشر سروش دانش.

35-مشهدی زاده دهاقانی، ناصر؛ تحليلی از ويژگيهای برنامه ريزی شهری در ايران؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت ايران.

36-کوهساری،محمدجواد؛ جزوهی درس تحلیل فضاهای معماری و شهری کنکور کارشناسیارشد شهرسازی طراحی شهری؛ تهران: خانهی شهرسازان ایران؛

37-گلکار، کوروش؛ کندکاوی در تعريف طراحی شهری؛ مرکز مطالعات شهرسازی و معماری ايران.

38-بحرينی، حسين؛ فرآيند طراحی شهری؛ تهران: دانشگاه تهران.

39-کالن، گوردون؛ گزیدهی منظر شهری؛ ترجمهی منوچهر طبیبیان؛ تهران: دانشگاه تهران.

40-کریر، راب؛ فضای شهری؛ ترجمهی خسرو هاشمینژاد؛ نشر خاک.

41-کوآن، رابرت؛ اسناد هدایت طراحی شهری؛ مترجم: کوروش گلکار و سولماز حسینیون؛ انتشارات سلیمی.

42-بنتلی، ایين و دیگران؛ محيطهای پاسخده؛ مترجم: مصطفی بهزادفر؛ تهران: دانشگاه علم و صنعت.

43-توسلی، محمود؛ طراحی فضای شهری 1 و 2؛ مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران.

44-توسلی، محمود؛ قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری؛ مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران.

45-. توسلی، محمود؛ اصول و روشهای طراحی شهری و فضاهای مسکونی؛ مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازی و معماری ايران

146- توسلی، محمود؛ ساخت شهر و معماری در اقلیم گرم و خشک؛ انتشارات پیام

47-سلطانزاده، حسین؛ فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران؛ دفتر پژوهشهای فرهنگی

48-لينچ، کوين؛ سیمای شهر، مترجم: منوچهر مزینی؛ دانشگاه تهران.

49-توسلی، محمود؛ طراحی در بخش مرکزی تهران.

50-تئوري شكل شهر لينچ

51- معماري و شهرسازي در قرن 20/لادن اعتضادي

52- شهرسازي تخيلات و واقعيات

53-تحليل مباني نظري و طراحي شهري معاصر/جلد اول/دكتر بحريني

54-خلاصه مباحث مهشيد قربانيان و امير شكيبا منش

55-تاریخ شهر جهان – پاکزاد

56-تاریخ شهر ایران – پاکزاد (آخر تابستون چاپ میشه)

57-طرح های شهری-بهزادفر

58-تاسیسات شهری- بهزادفر

و یه کتاب دیگه از توسلی که تو لیست نیست:

طراحی شهری-هنر نو کردن ساختار شهر

لینک به دیدگاه

کتابهای توسلی گویا چاپش خیلی وقته تموم شده و نایابه؛من که فقط طراحی فضای شهریشو پیدا کردم

نمیدونم چیکار کنم؛با فوتوی کتاب هم که اصلن راحت نیستم:viannen_38:

چند روز پیش کتاب کندو کاو....گلکارو به پایان رسوندم و مبانی طراحی هدمن-رضازاده رو شروع کردم؛ازین دو عنوان شروع کردم چون میخواستم قبل از شروع جدی مطالعه؛با این وادی بیشتر آشنا شم؛فکر میکنم انتخاب بدی نبود

و نگرانیم ازین بابته که زمان واسه مطالعه و تسلط رو اینهمه کتاب و مبحث کم باشه:ws52:

لینک به دیدگاه

به نظر من بهترین کتاب برای شروع آشنائی با طراحی شهری کتاب "کندوکاوی در تعریف طراحی شهری" از دکتر گلکار هست. بعد از اون کتاب "مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری" دکتر پاکزاد رو پیشنهاد میکنم. همچنین کتاب "زیبائی شناسی در معماری" دکتر پاکزاد هم مخصوصا برای دوستان شهرساز یک کتاب ضروریه. البته قبل از اون بهتره کتاب "معماری معاصرغرب" دکتر قبادیان رو بخونید تا با شخصیت های نقش اصلی معماری معاصر غرب آشنا بشین تا وقتی با اسامیشون توی کتابای دیگه برخورد کردین، شبیه علامت سوال نشین!

ضمن اینکه یه کتابی هست به نام "تاریخ مختصر هنر" که خیلی ها نمیدونن که سوال ازش میاد!

کتابای توسلی رو باید برید از کتابخونه های دانشگاههاتون گیر بیارین. همیجوری تو بازار نیست. کتابای توسلی خلاصه و مفیدن و میشه 3 تاشون رو تو یه روز خوند! معمولا برای اکثر بچه ها جذابن.

کتاب "از شار تا شهر" حبیبی یه کتاب مهم بود قبلا که خیلی سوال ازش اومد. اما امسال سوالای تاریخ شهر ایران خیلی متفاوت بود. اما شما خیالتون راحت باشه چون امسال کتاب تاریخ شهر ایران دکتر پاکزاد چاپ خواهد شد. و جواب اکثر این سوالات توی این کتاب هست.

کتاب طراحی شهری هدمن و یازوسکی هم رو میشه جزو منابع خوب به حساب آورد.

و اما کتاب سیر اندیشه ها در شهرسازی 1 و2و3 از دکتر پاکزاد: این کتاب فوق العاده است! من خیلی دوستشون دارم. میتونی خلاصه خیلی از کتابایی رو که باید واسه کنکور بخونی رو توی این کتاب پیدا کنی و خودت رو خلاص کنی! مثلا سیمای شهر رو توی بخش کوین لینچ، بعد پنهان پیتر هال، مرگ و زندگی در شهرهای بزرگ آمریکا از جین جاکبز، کتابای الکساندر و ...

این 3 تا کتاب حاصل یه عمر پژوهش دکتر پاکزاده که جلد 4 هم داره که در حال نگارشه!

یه کتاب هم جان لنگ داره که در مورد تجربه های آمریکائی طراحی شهریه. اونم بخونید.

در مورد محیط های پاسخده حرفی نمی زنم! خودتون میدونید که چقدر مهمه!

کتاب هویت ، تاسیسات شهری و طرح های شهرسازی بهزادفر هم خیلی مهمه!

فعلا همین ها رو داشته باشید تا بعد.

سوالاتون هم همین جا بپرسید تا همه ببینن.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
محمد جان یه سوال

آیا میشه فهمید طراح سوال از کدوم دانشگاه میاد

مطمئن باش استادا هیچ وقت خودشونون لو نمیدن.

ولی این سه نفر همیشه پای ثابت طراحی سوال توی چند سال اخیر بودند:

1-بهزادفر

2- غفاری

3-طبیبیان

ولی معمولا بچه های شهرسازی دانشگاه تهران از این چیزا خبر دارن.

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...
چه تاپیک خوبی!!:ws37:

میشه اینجا راهنماییم کنیدکه برای قوی شدن اسکیس من که الان ترم 4 ام باید چیکار کنم که سال اخر به دردسر نیفتم؟

:icon_gol:

من برنامه ریزی شرکت کردم ولی به نظرم تا میتونی از روی کتاب های صدیق اسکیست رو قوی کن و فعلا کلاس ملاس نرو چون هم هزینش بالاست و هم چون درسات الان سنگینه وقتش رو نداری ولی ترم آخر حتما کلاس برو.... الان تا میتونی دستت رو قوی کن

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
سلام بچه ها.

من که سوالای سال قبل رو نگاه می کردم دیدم تعداد زیادی سوال درمورد نظریه ها و مدل های شهریه .

می خواستم ببینم منبعی که این نظریات رو به صورت سر جمع داشته باشه وجود داره که معرفی کنید؟؟؟؟؟ :ws3:

یکی از کتابهایی که میشه بهش مراجعه کرد مبانی برنامهریزی شهری دکتر اسماعیل شیعه هست

یه فصل راجع به نظریه های شهری داره.

لینک به دیدگاه
آره دیدم ولی این سوالایی که می گم خیلی گسترده تره به یه مدلایی اشاره کرده که همش تو این کتاب نیست .

البته من چنتا شو تو کتاب شهرسازی معاصر لادن اعتضادی دیدم ولی اونم کامل نیست . واسه همین پرسیدم.

:ws3:

:JC_thinking:

یه نگاهم به این دوتا بنداز:

طراحی شهری به سوی یک شکل پایدار تر شهر -بحرینی

تحلیل مبانی نظری طراحی شهری معاصر - بحرینی

لینک به دیدگاه

کسی که میخواد کنکور طراحی شهری شرکت کنه باید و باید کتابای سیر اندیشه پاکزاد رو بخونه و خیلی از این نظریاتم تو همین کتاباس

اون مدلای شهری که میگید توی خلاصه های پارسه و پردازشم هستش

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

خب من آمادگیو پشت سر گذاشتم و رفتم کلاس اول:ws37:

قابل توجه علاقمندان رشته طراحی شهری:

کتابهای جدید چاپ 90

تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران-از آغاز تا دوران قاجار-جهانشاه پاکزاد-نشر آرمانشهر

خوانش مفاهیم طراحی شهری-متیو کرمونا-ترجمه کامران ذکاوت-فرناز فرشاد-نشر آذرخش

رویکردی بسوی طراحی شهری-راضیه رضازاده-مصطفی عباس زادگان-انتشارات علم و صنعت

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

شما فرمودین من کتابای اصلی رو فعلا بخونم ...منم لیست کتابای اصلی رو که تهیه کردم تا برای کنکور بخونم نوشتم ..اگه می شه بگید کدوماش نیازی به خوندن نداره تا من علافشون نشم....:ws3:

1.کتاب های سبز شهرداری .............12 جلد

2.شبکه ارتباطی در طراحی شهری.................. قريب

3.مقررات شهرسازی و معماری و طرحهای توسعه و عمران، مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

4.تحليلی از ويژگيهای برنامه ريزی شهری در ايران................... مشهدی زاده دهاقانی

5.مبانی و مفاهيم در معماری معاصر غرب......................... وحيد قبادیان

6.زیبایی‌شناسی در معماری.................. یورگ گروتر

7.مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری................. جهانشاه پاکزاد

8.تحلیل مبانی نظری طراحی شهری معاصر....................حسین بحرینی

9.طراحی شهرها، مترجم: فرزانه طاهری................ادموند بيکن

10.مبانی طراحی شهری...............راضیه رضازاده

11.براند فری، هيلدر؛ طراحی شهری (به سوی يک شکل پايدارتر شهر)، مترجم: حسين بحرينی

13.آفرینش نظریه‌ی معماری.........جان لنگ

14.قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری..........توسلی

15.هویت شهری...................بهزادفر

16.منشور نوشهرگرایی...............علیرضا دانش

17.تاريخ شکل شهر، تا انقلاب صنعتی...........موریس

18.از شار تا شهر...........حبیبی

19.سیر اندیشه‌ها در شهرسازی؛ جلد اول و دوم و سوم

20.شهرسازي معاصر، از نخستين سرچشمه‌ها تا منشور آتن................ترجمه: لادن اعتضادی

21.مقدمه‌ای بر تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران .................... سلطان‌‌زاده، حسین

22. آشنایی با معماری جهان.................. زارعی، ابراهیم

23.کندکاوی در تعريف طراحی شهری

24.فرآيند طراحی شهری.......بحرینی

25.گزیده‌ی منظر شهری؛ ......کالن

26.محيطهای پاسخده............... مترجم: مصطفی بهزادفر

27.طراحی فضای شهری .........توسلی

28.اصول و روشهای طراحی شهری و فضاهای مسکونی........توسلی

29.سیمای شهر......لینچ

30.تئوري شكل شهر..................... لينچ

31.شهرسازي تخيلات و واقعيات.............فرانسوا شوای

32.تاریخ شهر جهان....................دکتر پاکزاد

33.تاریخ شهر ایران....................دکتر پاکزاد

34.طرح ها و برنامه های شهری.....................بهزادفر

35.تاسیسات شهری............... بهزادفر

36.طراحی شهری..................هنر نو کردن ساختار شهر

37.تاریخ شهر..................بنه ولو

38.با شهر و منطقه در ایران................. شیعه

39.آهنگ صنعت آوای شهر.................شیعه

40.آئین شهرسازی پایدار................... بهزاد فر

41.مبانی فنی و اجرائی حقوق شهری و منطقه ای در ایران....................علی حسینی

42.شهر و محیط زیست.................کریستوفر جی بون، علی مدرسی

43.شهر درخت نیست

44.رویکردی به سوی طراحی شهری..................رضا زاده،عباس زادگان

45.مکان های عمومی و فضاهای شهری...................کارمونا

46.طراحی شهری......................جان لنگ

47.شهرسازی شهروندگر.......................تیبالدز

48.ساخت شهر بر اساس مبانی هنری........................سیته

49.برنامه ریزی شهرهای جدید.........................زیاری

50.برنامه ریزی کاربری اراضی شهری..........................پورمحمدی

51. مدیریت و حکمروایی شهری...............................برک پور

52.سیری در مبانی نظری معماری...............................معماریان

53.معماری: فرم ،فضا و نظم

54.راهنمای طراحی فضاهای شهری در ایران.......................دکتر پاکزاد

55.فضاهای عمومی و خصوصی شهر.....................مدنی پور

56.شهرسازی معاصر ایران..........................کامروا

57.آفرینش مراکز شهری سرزنده...بهزاد فر

58.به سوی شهرسازی انسانگرا..... یار احمدی

59.مقدمه ای بر برنامه ریزی شهری.....شیعه

:w58:

لینک به دیدگاه

اولا اینکه خیلی خوش اومدی دوست عزیز :icon_gol:

دوم اینکه شما تو تابستون یه کار خیلی مهمی که میکنی کل کتابای "بهزادفر" و "پاکزاد" رو میخوری!

همین یه کار رو بکنی کلی جلو افتادی! :a030:

حالا خودت زحمت کشیدی یه عالمه کتاب آوردی من برات قرمز می کنم مهماشو:

1.کتاب های سبز شهرداری .............12 جلد

2.شبکه ارتباطی در طراحی شهری.................. قريب

3.مقررات شهرسازی و معماری و طرحهای توسعه و عمران، مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

4.تحليلی از ويژگيهای برنامه ريزی شهری در ايران................... مشهدی زاده دهاقانی

5.مبانی و مفاهيم در معماری معاصر غرب......................... وحيد قبادیان

6.زیبایی‌شناسی در معماری.................. یورگ گروتر

7.مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری................. جهانشاه پاکزاد

8.تحلیل مبانی نظری طراحی شهری معاصر....................حسین بحرینی

9.طراحی شهرها، مترجم: فرزانه طاهری................ادموند بيکن

10.مبانی طراحی شهری...............راضیه رضازاده

11.براند فری، هيلدر؛ طراحی شهری (به سوی يک شکل پايدارتر شهر)، مترجم: حسين بحرينی

13.آفرینش نظریه‌ی معماری.........جان لنگ

14.قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری..........توسلی

15.هویت شهری...................بهزادفر

16.منشور نوشهرگرایی...............علیرضا دانش

17.تاريخ شکل شهر، تا انقلاب صنعتی...........موریس

18.از شار تا شهر...........حبیبی

19.سیر اندیشه‌ها در شهرسازی؛ جلد اول و دوم و سوم

20.شهرسازي معاصر، از نخستين سرچشمه‌ها تا منشور آتن................ترجمه: لادن اعتضادی

21.مقدمه‌ای بر تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران .................... سلطان‌‌زاده، حسین

22. آشنایی با معماری جهان.................. زارعی، ابراهیم

23.کندکاوی در تعريف طراحی شهری

24.فرآيند طراحی شهری.......بحرینی

25.گزیده‌ی منظر شهری؛ ......کالن

26.محيطهای پاسخده............... مترجم: مصطفی بهزادفر

27.طراحی فضای شهری .........توسلی

28.اصول و روشهای طراحی شهری و فضاهای مسکونی........توسلی

29.سیمای شهر......لینچ

30.تئوري شكل شهر..................... لينچ

31.شهرسازي تخيلات و واقعيات.............فرانسوا شوای

32.تاریخ شهر جهان....................دکتر پاکزاد

33.تاریخ شهر ایران....................دکتر پاکزاد

34.طرح ها و برنامه های شهری.....................بهزادفر

35.تاسیسات شهری............... بهزادفر

36.طراحی شهری..................هنر نو کردن ساختار شهر

37.تاریخ شهر..................بنه ولو

38.با شهر و منطقه در ایران................. شیعه

39.آهنگ صنعت آوای شهر.................شیعه

40.آئین شهرسازی پایدار................... بهزاد فر

41.مبانی فنی و اجرائی حقوق شهری و منطقه ای در ایران....................علی حسینی

42.شهر و محیط زیست.................کریستوفر جی بون، علی مدرسی

43.شهر درخت نیست

44.رویکردی به سوی طراحی شهری..................رضا زاده،عباس زادگان

45.مکان های عمومی و فضاهای شهری...................کارمونا

46.طراحی شهری......................جان لنگ

47.شهرسازی شهروندگر.......................تیبال� �ز

48.ساخت شهر بر اساس مبانی هنری........................سیته

49.برنامه ریزی شهرهای جدید.........................زیاری

50.برنامه ریزی کاربری اراضی شهری..........................پورمحمدی

51. مدیریت و حکمروایی شهری...............................برک پور

52.سیری در مبانی نظری معماری...............................معم� �ریان

53.معماری: فرم ،فضا و نظم

54.راهنمای طراحی فضاهای شهری در ایران.......................دکتر پاکزاد

55.فضاهای عمومی و خصوصی شهر.....................مدنی پور

56.شهرسازی معاصر ایران..........................کامروا

57.آفرینش مراکز شهری سرزنده...بهزاد فر

58.به سوی شهرسازی انسانگرا..... یار احمدی

59.مقدمه ای بر برنامه ریزی شهری.....شیعه

هر کدومو سوالی داشتی بپرس.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...