رفتن به مطلب

آمادگی برای مرحله اول کارشناسی ارشد طراحی شهری

ارسال های توصیه شده

محمد مهدی لطف کرد و کتابای مهم رو بهت گفت. بهشون کتاب کارمونا هم اضافه کن.

این کتابا هم پوشانی دارن زیاد غصه نخور که تعداد و صفحاتشون زیاده. سعی کن دور اول زیاد تو فاز یادگیری نباشی ، یه درک کلی پیدا کنی کافیه.

توی این کتاب ها هم اولویت بندی کن حتما.

تمرین اسکیس رو هم به هیچ وجه فرامونش نکن! اصلا زود نیست !

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 167
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ممنون بابت راهنماییتون ...:icon_gol:

شما فرمودید من تمرین اسکیسو فراموش نکنم ....خوب یعنی چطوری؟؟؟چه کار کنم که توی این زمینه بتونم به یه سطح مطلوب برسم؟؟؟

پسشنهاد شما برای تمرین اسکیس چیه؟؟؟ به من گفته شده کتاب آموزش اسکیس دکتر صدیق رو بگیرمو از روش تمرین کنم....یه سری از دوستان هم گفتن کروکی از فضاهای شهری پیدا کنم و تمرین کنم..

حالا پیشنهاد شما دوستان عزیز برای من چیه؟؟؟من از چی و چه جوری اسکیس و شروع کنم؟؟؟:ws37:

لینک به دیدگاه
ممنون بابت راهنماییتون ...:icon_gol:

شما فرمودید من تمرین اسکیسو فراموش نکنم ....خوب یعنی چطوری؟؟؟چه کار کنم که توی این زمینه بتونم به یه سطح مطلوب برسم؟؟؟

پسشنهاد شما برای تمرین اسکیس چیه؟؟؟ به من گفته شده کتاب آموزش اسکیس دکتر صدیق رو بگیرمو از روش تمرین کنم....یه سری از دوستان هم گفتن کروکی از فضاهای شهری پیدا کنم و تمرین کنم..

حالا پیشنهاد شما دوستان عزیز برای من چیه؟؟؟من از چی و چه جوری اسکیس و شروع کنم؟؟؟:ws37:

به نظر من سعی کن تمرکزت رو روی یه چیزی بذاری

والبته به نظر من محمد حسین در مورد اسکیس ی مقداری داره اغراق می کنه.

اسکیست رو میتونی در یک برهه 4 ماهه با یه استاد خوب به سطح مطلوب برسونی

این رو من به تجریه میگم، خودم مدرس اسکیس هستم.

اما سعی کن تمرین دستت زیاد باشه و ول نکنی. تمرین های مداوم دست داشته باش هر هفته مثلا یه پرپسپکتیو دید ناظر بزن.

کتاب صدیق خوبه.

در کل تمرکزت بیشتر روی مرحله اول باشه.

لینک به دیدگاه
به نظر من سعی کن تمرکزت رو روی یه چیزی بذاری

والبته به نظر من محمد حسین در مورد اسکیس ی مقداری داره اغراق می کنه.

اسکیست رو میتونی در یک برهه 4 ماهه با یه استاد خوب به سطح مطلوب برسونی

این رو من به تجریه میگم، خودم مدرس اسکیس هستم.

اما سعی کن تمرین دستت زیاد باشه و ول نکنی. تمرین های مداوم دست داشته باش هر هفته مثلا یه پرپسپکتیو دید ناظر بزن.

کتاب صدیق خوبه.

در کل تمرکزت بیشتر روی مرحله اول باشه.

بله شایدم شما درست می فرمائید و هنوز زود باشه برای اسکیس ولی جدای از زود و دیر بودن من مشکلاتی که در زمینه اسکیس دارم یکی سرعت کممه ....

و دومی اینه که جزئیات فضا رو به صورت منفرد راحت می تونم بکشم ولی وقتی باید کنار هم قرار بدم و یک فضای شهری طراحی کنم کم میارم و نمی تونم و در نهایت یه اسکیس بچه گانه در میاد ....

من امسال همراه سال بالائیامون توی کلاسای اسکیس کنکورشون برای آشنایی بیشتر شرکت کردم و به این دوتا ضعف و نسبت به بقیه توی خودم پیدا کردم ..البته شاید زیادی از خودم انتظار دارم :ws3:

ولی می خواسم ببینم شما برای این دوتا مشکل من پیشنهادی ندارید؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
بله شایدم شما درست می فرمائید و هنوز زود باشه برای اسکیس ولی جدای از زود و دیر بودن من مشکلاتی که در زمینه اسکیس دارم یکی سرعت کممه ....

و دومی اینه که جزئیات فضا رو به صورت منفرد راحت می تونم بکشم ولی وقتی باید کنار هم قرار بدم و یک فضای شهری طراحی کنم کم میارم و نمی تونم و در نهایت یه اسکیس بچه گانه در میاد ....

من امسال همراه سال بالائیامون توی کلاسای اسکیس کنکورشون برای آشنایی بیشتر شرکت کردم و به این دوتا ضعف و نسبت به بقیه توی خودم پیدا کردم ..البته شاید زیادی از خودم انتظار دارم :ws3:

ولی می خواسم ببینم شما برای این دوتا مشکل من پیشنهادی ندارید؟؟؟؟؟

سرعت کم مشکل همس

باید با تمرین توی شیت بندی حلش کنی

و احتمالا هم توی پرسپکتیو و لایه بندی عناصر مشکل دارید که اونم قابل حله.

احتمالا شما در قرار دادن عناصر در foreground و middle-ground و background پرسپکتیو مشکل دارید.

باید شیت های مدادی زیاد ببندید و هی تصحیح کنید، تا دستتون به یه سطح مطلوب برسه.

لینک به دیدگاه

دوباه سلام

من یه سوال برام پیش اومده برا درس زبان

من منابع پیشنهادی که توی اینترنت دیدم کتاب 504 و کتاب آقای فرهادی بود...:5c6ipag2mnshmsf5ju3

من کتاب 504 رو خوندم و بلدم و اما کتاب فرهادی رو می خواستم ببینم در حدی هست که آدم روش وقت بزاره؟؟؟ شما چه کتابا و چه شیوه ای رو برای درس زبان پیشنهاد می دید؟؟؟:icon_gol:

لینک به دیدگاه
دوباه سلام

من یه سوال برام پیش اومده برا درس زبان

من منابع پیشنهادی که توی اینترنت دیدم کتاب 504 و کتاب آقای فرهادی بود...:5c6ipag2mnshmsf5ju3

من کتاب 504 رو خوندم و بلدم و اما کتاب فرهادی رو می خواستم ببینم در حدی هست که آدم روش وقت بزاره؟؟؟ شما چه کتابا و چه شیوه ای رو برای درس زبان پیشنهاد می دید؟؟؟:icon_gol:

سلام ، خوبی؟

504 رو حتما بلد باش

اما در مورد کتاب فرهادی نظری ندارم چون نخوندمش واقعیتش

کسی خونده اینجا کمک کنه به blue dream ؟

لینک به دیدگاه
سلام ، خوبی؟

504 رو حتما بلد باش

اما در مورد کتاب فرهادی نظری ندارم چون نخوندمش واقعیتش

کسی خونده اینجا کمک کنه به blue dream ؟

سلام.مرسی :icon_gol:

ممنون ... راسش من اصلا علاقه ای به خوندن کتاب آقای فرهادی ندارم چون یکمشو که خوندم واقعا کسل کننده بود .....ولی اگر دوستان اظهار نظر کنند واقعا ممنون می شم :5c6ipag2mnshmsf5ju3

حالا جدای از کتاب دکتر فرهادی شما خوندن چه چیزایی رو برای تقویت زبان برای بخش تخصصی زبان شهرسازی پیشنهاد می دید؟؟؟ چون من با قسمت زبان عمومیش مشکلی ندارم و زبان عمومیم در حد مطلوبی هست....

لینک به دیدگاه

سلام

به نظرم اگر زبان عمومی مشکلی ندارید میمونه یه سری کلمات تخصصی شهرسازی . بهترین راهش اینه که وقتی کتابای فارسی شهرسازی رو میخونید به زیرنویس های لاتینش هم توجه کنید و اونها رو یاد بگیرید. راه دوم هم استفاده از کتابهای زبان اصلی هست .

لینک به دیدگاه
تشکر ....:icon_gol:

خوب اینایی که عنوان کردید برای بخش وکب بود و حتما این توصیه ها تونو به کار می بندم :ws37:

برای بخش درک مطلب که اونم بخش اعظمی از سوالات کنکور رو تشکیل می ده شما یه اشاره داشتید که کتابای زبان اصلی شهرسازی رو بخونم ....می شه یه چندتا از این کتابا رو معرفی کنید؟؟؟؟؟:5c6ipag2mnshmsf5ju3

و اینکه برای انتخاب متون زبان برای ترجمه و تمرین متنی که انتخاب می کنیم بایستی چه ویژگی هایی داشته باشه ؟؟؟چون یکی از دوستام به من گفت سعی کنم مقاله هایی که در مورد نظریات نظریه پردازای طراحی شهری معاصر هست رو پیدا کنم و بخونم چون سوالاتش تو این زمینه هست ...نظر شما چیه؟؟؟

برای کتابها به این قسمت مراجعه کنید

کتابهای انگلیسی

معمولا سوالای زبان از متون کلاسیک طراحی شهری میاد . البته چندتا آزمونی که من دیدم . ولی خوب این مسئله رو میتونید با نگاه کردن به سوالات دوره های قبل متوجه بشید .

لینک به دیدگاه

خوب ظاهرا دیروز تو تقویم سایت به رسمیت شناخته نشده!!!!!!

من از اول میگم!همه منابعی که جیمی صفحه اول معرفی کرده خوبن!فقط این که نسبت به سالهای قبل بچهها باید بیشتر رو مباحث عمومی و تاریخ تاکید داشته باشن چون تاثیر گذاریشون بیشتر شده.به خصوص مباحث.توصیه میکنم تقریبا هر روز کنار بقیه درسایی که میخونین جزوه مباحث عمومی خانه شهرسازانو بخونین.و تاریخ رو با تاریخ اروپای پاکزاد و معماری قبادیان شروع کنین.دیگه اگه بازم سئوالی هست من در خدمتم!راستی پیرو سئوال دیشبت خانوم یا آقای رویای آبی:اگه جفت کتاب تاریخاییو که گفتم شروع کردی،بهتره تاریخ جیمز موریس و تاریخ معماری لامپونیانی رو شروع کنی!

در ضمن هر چی از هر جا میخونی،حتما خلاصه بشه!هرچقدرم سخت باشه و وقتتو بگیره هم اصلا مهم نیست!

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

کتاب فرهادی بدرد نمیخوره....تو نت کلیدواژه های شهرسازانه سرچ کن مقاله هامی کوتاه بیاب و ترجمه کن

واژه نامه ته کتاب آفرینش مراکز شهری سرزنده پر ازین وکب های شهریه....

وکب خالی نخون,متن ترجمه کن....اگه زبانت معمولیه و عالی نیست تو زبان کنکور فقط 3تا ریدینگ برات درصد میارن...پس رو ترجمه کار کن...درک مطلبتو ارتقا بده

لینک به دیدگاه
  • 5 هفته بعد...

توصیه های من:

1.اولویت بندی منابع...منابعو الویت بندی کنین؛من کنکور 90 منابعو به 2 بخش بیس و تکمیلی تقسیم کرده بودم؛بیسهارو اول خوندم و تا آخر آبان تمومش کردم بعد رفتم سراغ تکمیلیها که لازم میشد برای فهمشون به بیسها رجوع کنم...برای الویت بندی منابع حتمن از کسایی که تجربه دارن کمک بگیرید...حالا من اولویتای خودمو هم اینجا میگم

2.با 2تا برنامه پیش برین...یه برنامه بلند مدت شامل 2بخش:(زون مطالعه,زون مرور) برای اینکه بدونین چندتا و چه کتاباییو میخواین تو این چند ماه بخونین

یه برنامه کوتاه مدت با دوره های زمانی مد نظر خودتون مثلن یک هفته ای یا 10 روزه..نهایتن 2 هفته ای و تو این برنامه میزان دقیق مطالعه هر مبحث و کتابو براخودتون معین کنید و سعی کنید بش پایبند باشین...برنامه هاتون شخصی باشه...چون هرکسی خودش بهتر میدونه چقدر زمان داره,چقدر در روز توان مطالعه داره و چقدر لازم داره وقت بذاره...

3.به همه موارد امتحانی بها بدین...هیچ کدومو رها نکنید...وقتی همه درصداتون بالای میانگین باشه قطعا نتیجه بهتری میگیرین

4.مرور خیلی خیلی خیلی مهمه....ماه آخرو اختصاص بدین به مرور...تا رسیدن به زون مرور سعی کنید مطالعه رو ببندید جز چندتا کتاب سبک نه چندان مهم که میتونید درکنار مرور بخونید...اگه هم کتابای سنگین نخونده دارید دیگه ترجیحن نرین سراغش...به قول یه عزیزی مسلط بودن به 70درصد مطالب بهتر از فقط خوندن ولی مسلط نبودن به 100 %مطالبه...

بامرور مطالب تو ذهنتون جمع بندی میشه...نظم میگیره...درجه بندی میشه...با مرور میفهمین کی باید به کجای ذهنتون رجوع کنین...با مرور میتونید به ذهنتون اعتماد کنید...

سال قبل که کنکور داشتم خیلی خوب نتونستم خونده هامو جمعبندی کنم؛مثلن رو سیر اندیشه ها خیلی وقت گذاشتم اما به مرورش نرسیدم,سر جلسه سوالاییو میدیدم که رو جوابش مطمئن نبودم...ریسک هم نکردم و به این سوالا جواب ندادم...وقتی چک کردم دیدم ذهنم جوابای درست داده بود ولی چون مطمئن نبود تضمین نمیکرد که داره راس میگه...امسال ولی بخاطر مرور و جمع بندی حسابی که داشتم کاملن به ذهنم مطمئن بودم...این بود که من به مرور ایمان آوردم

لینک به دیدگاه

نکته های جزئی:

1.تو برنامه روزانتون بین درسها یه تعادلی برقرار کنین...زمانتونو بین مطالب خرد کنین؛مثلن تاریخو به 2 یا سه بخش تقسیم کنین؛ایران+اروپا+معاصر,و تو روز به هرکدوم یه زمان بدین...نرید کل منابع تاریخ اروپارو بخونید بذارید تو قفسه بعد برین سراغ تاریخ ایران...هم وقتگیر میشه هم خسته کننده...منابع هرکدومو بر اساس الویت به ترتیب بخونید؛روزی 1 ساعت رو هرکدوم وقت بذارید هم زمان پیش میرن بدون اینکه تداخل محتوایی داشته باشن...حتا میتونید فصلای همپوشان 2تا کتابو باهم بخونین؛مثلن من تو تاریخ اروپا هر روز رو به یه دوره اختصاص میدادم؛یونان پاکزادو میخوندم بعد یونان موریسو...رومهارو و....

2.سعی کنید از هر مبحث تو روز خونده باشید...البته مواد امتحانی طراحی شهری خیلی مرز مشخصی ندارن؛هرکتاب میتونه منبع واسه چنتا درس یاشه...مثل بیکن که هم تاریخه هم تحلیل...یا سیر اندیشه ها که همه چیو باهم داره:ws3:

3.مباحث عمومی تنها درسیه که من با کتاب خوندن براش موافق نیستم...چون خیلی پراکندست و درعین حال خیلی ساده...1 یا 2 جزوه یا خلاصه مباحث جامع که همه سرفصلاشو پوشش داده باشه رو حسابی بخونید و مرور کنید کفایت میکنه...ماه آخر هم خیلی مرورش کنید

4.اگه بلدین و به پرت نویسی نمیفتین خلاصه بردارین...البته بچه هایی که امسال سال اولشونه اینکارو نکنن؛فکر کنم به پرت نویسی بیفتن...اما همتون حتمن نت بردارین...گوشه و کنار کتاب یا استیکی نت(برا هر درس یه رنگ بردارین) یا دفترچه های کوچولو...عبارتای کوتاه بنویسید با فلش و دیاگرام ...تا میتونیییید از حافظه بصریتون کار بکشید

5.یه سری کتابا تو طراحی شهری پیرو یه سری دیگن....برا همین میگم طبق الویت پیش برید...موقع خوندن این جور کتابها حتمن بیس کنار دستتون باشه و مطالبو مدارک تصویریو تطبیق بدین

6.یه چک لیست از منابع درست کنید و اونایی که خوندین رو تیک بزنید...اگه قراره بازم بخونیدش کنارش یه علامت بذارین؛به هر کتابی هم که مسلط شدین یه علامت مخصوص دیگه...اینجوری نحوه پیشرفتتونو میبینید

7.دنبال تست زدن نباشین...فقط اوایل گاهی به تستای خود کنکورای سالای قبل نگاه کنید که بدونید چطور سوالایی میاد...اواخر هم میتونید خود کنکورارو کامل از خودتون امتحان بگیرید و درصد بگیرید و تو مرور ضعفاتونو برطرف کنید

8.برا زبان متنای تخصصی طراحی شهری بخونید...سوالا جدیدن محتوای کاملا مربوط به رشتمون داره...امسال هرکی جیکوبز و نیومنو میشناخت و میدونست چی گفتن با یه زبان معمولی هم میتونست خوب جواب بده به سوالا...ولی اگه زبانتون خیلی ضعیفه ریسک نکنید...سفید گذاشتن خیلی بهتر از منفی زدنه...زبان سفیدای زیادی تونستن رتبه عالی بیارن

9.اینقدر نیاین نت...من برا فرار از خواب و نت دوتا اعتیاد سنگینم میرفتم کتابخونه؛چندروزی طول کشید تا به جوش عادت کردم اما خیلی لازم و مفید بود...ماه آخر که خونه موندم برا مرور اتومات کم میخوابیدم و نمیرفتم نت...:putertired:

10.روز قبل کنکور چیزی نخونین...خوش باشین...امسال تا ساعت 8 شب هی مباحث عمومی مرور کردم...ساعت 10 که رفتم بخوابم مغزم دائم حرف میزد و بم نکته یاداوری میکرد...تا 2 شب باش کلنجار رفتم آخرشم با آرامبخش خوابیدم...صبحم خیلی عصبی بودم...شب بدی بود:sad0:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

منابع

برای شروع بهتره از تاریخ و مبانی نظری شروع کنید...چون تعریف شهر و طراحی شهری براتون ملموس میشه

کتاب زیبایی شناسی در معماری گروتر برای شروع عالیه؛منتها قبلش حتمن کتاب معماری معاصر غرب قبادیان یا شهرسازی و معماری قرن 20 مانیاگولامپونیانی(اعتضادی) رو بخونید تا با اسامی و بناهای معروف آشنا بشید...چون همین افراد و اسامی مصادیق مفهومای زیبایی شناختی مطرح شده تو کتاب گروترن....لازم نیست هم قبادیانو بخونید هم لامپونیانی...یکیش کافیه...لامپونیانی کاملتره بهتره انتخابتون اون باشه

کتاب مبانی نظری و فرایند ط.ش دکتر پاکزاد هم خوب کتابیه...ازون کتاباست که کلن باید 2-3بار خونده بشه

تاریخ هم که کتابای پاکزادو موریس رو به نظرم همپوشان پیش ببریدش...دوره های یکسانو تو یه بازه بخونید و مقایسه کنید

تاریخ ایران هم متاسفانه خیلی چند دسته...امسال که کتاب تاریخ شهرنشینی در ایران دکتر پاکزاد خیلی بدردم خورد...شار تا شهرم فراموش نشه...اینو همپوشان پیش نبردید عیبی نداره چون مشترکات خیلی کمی دارن...

هرچه زودتر کتاب شهرسازی معاصر استروفسکی(ترجمه اعتضادی) رو بخونید و بعدش برید سراغ سیر...شهرسازی معاصر یه دید کلی از سیر شکلگیری نظریات شهری بهتون میده...تو سیر اندیشه ها جلد 1 شرح مفصلشو میخونید...کتابی که میتونه بعد اتمام سیر 1 همزمان با شروع سیر 2 خونده بشه تحلیل مبانی نظری طراحی شهری معاصر بحرینیه....

آهان داشت یادم میرفت...سعی کنید سیر اندیشه هارو هرچه زودتر به سرانجام برسونید تا هم برا مرورش وقت داشته باشید هم برا خوندن کتاب بسیااااااااااااااااااااااااااااار مهم مکانهای عمومی-فضاهای شهری متیو کرمونا....بهتره اول با اکثر نظریه ها و بزرگای شهرسازی آشنا بشید تا هدف این کتابو خوب دریافت کنید...

با خوندن این چندتا کتاب شما تقریبا دستتون اومده طراحی شهری تو چه سطح و حوزه هایی قرار میگیره...حالا میتونید برید سراغ کتابایی مثل محیطهای پاسخده,طراحی شهری به سوی شکل پایدار شهر,کتابای توسلی,فرایند ط.ش بحرینی و............

مرورهای دوره ای در طول دوران مطالعه فراموش نشه

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
سلام دوستان خسته نباشید...

من یه سووال دارم ...پیشنهادتون برا خوندن کتابای سیر اندیشه چیه؟؟؟ چه جوری باید خوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟:4564:

1 و 2 رو همشو بخون :w02:

3 رو بعضی هاشو مثل الکساندر و اپلیارد و ...

لینک به دیدگاه
ا جدی فک نمی کردم باید همشو بخووونم :banel_smiley_4:

منظورم اینه که چقد باید ریز شد تو مطالبش یا فقط سطحی خونده بشه کافیه /؟؟؟:ws3:

جلد یک که خیلی تو بستر تاریخی و اجتماعی روایت شده؛بقول عابدی شاخکات:ws3: رو مطالب شهریش حساس باشه،نظریه ها و جنبشهای دنیای معماری و شهرسازی

2 و 3 هم که کمتر بستر تاریخی و اجتماعی گفته بخش اعظمش همون نظریه هاست که مهمه

از حجمش نترس خیلی شیرینه:w16:

چندین کتاب تو 3 کتابه...

لینک به دیدگاه

امروز لیست منابعیو که خوندم با الویت بندی برا یکی از دوستام فرستادم؛اینجام میذارم؛زمانبندی که داره تو بهترین حالته،ینی استارت از مهر باشه،هرچند خودم با این زمان بندی پیش نرفتم و از آذر شروع کردم ولی فکر کنم جواب بده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...