رفتن به مطلب

آمادگی برای مرحله اول کارشناسی ارشد طراحی شهری

ارسال های توصیه شده

سلام یه چندتا سوال مفصل دارم درباره سیر اندیشه ها.ببخشید دیگه میدونم کسالت آوره ولی ممنون میشم پاسخ بدید.مخصوصا مهندس gizmo :ws3:(با این سوال من فکر کنم ایشون دیگه کلا حتی سوالهای یک خطیم جواب ندن)

با تحقیقات بیشتر و راهنمایی یکی از دوستان جوابامو پیدا کردم اینجا میزارم شاید بقیه استفاده کنن

سیر اندیشه ها در شهرسازی:

1- تو شهرسازی معاصر میگه که عملگرایان تاثیر خیلی بیشتری از آرمانگرایان بر شهرسازی داشته اند.آرمانگرایان یا سوسیالیستهای اولیه/تخیل گرا >>> سن سیمون,اوئن,فوریه,کابه

دوره عملگرایان با اوژن انارد شروع میشه؟تا چه دوره ای و به کدام نظریه پردازان عملگرا میگن؟لطفا نامشون رو هم ذکر کنید

در واقع آرمانگرایان صرفا به همون سوسیالیستهای اولیه گفته میشه.مثلا شهر پهندشتی رایت اجرایی نشد ولی نمیشه گفت رایت آرمانگرا بود.عملگرایان هم دوره خاصی نداره.مثلا انارد,اشتوبن و ... کاملا عملگرا بودن

2- آغاز شهرسازی معاصر:در کتاب شهرسازی معاصر دو جا در مورد آغاز شهرسازی معاصر صحبت شده.

اول- پس از انقلاب صنعتی بوده یعنی در نیمه دوم قرن 18 ! "پیدایش شهرسازی معاصر ممکن نبود مگر بعد از تغییرات مهم اقتصادی و اجتماعی که به انقلاب صنعتی شهرت دارد در نیمه دوم قرن 18.این تحولات پایه اقتصادی شهرها را دگرگون کرد و باعث افزایش رشد سریع جمعیت و محلات فقیر نشین در شهرها و ... شد" پس اینجا عنوان میشه که در اواخر قرن 18 دیگه شروع شده

دوم- در اوایل قرن 20 "اگر فقط موضوعاتی چون افزایش مداوم مسایل مربوط به شهر و طراحی کالبدی آن یا درک نیاز به دخالت بخشهایی از علوم مختلف برای حل مشکلات شهری را به عنوان مسایل امروز شهرسازی خاطر نشان سازیم امکان دارد این ادعا که شهرسازی جدی در اوایل قرن 20 زاده شده مورد اعتراض واقع شود.با این همه مسلم است که چارچوبهای اساسی آثار شهرسازی مدرن عبارت اند از دخالت وسیع مجموعه ای از مسایل اجتماعی که در گذشته مورد نگرانی طراحان شهری نبوده است یا حداقل نقشی ثانویه در طراحی شهرها داشته است."

حالا نظر اول و دوم یکی هستن؟

دخالت وسیع مسایل اجتماعی از همون انقلاب صنعتی شروع شده و منظور از اینکه در گذشته مورد توجه نبوده قبل از انقلاب صنعتیه یا نه منظور قبل از ابتدای قرن 20 بوده؟

آغاز شهرسازی معاصر/مدرن/جدید همون ابتدای انقلاب صنعتی میشه.اما اینجا منظور از ابتدا قرن 20 رواج شهرسازی مدرن در تمام دنیاست که همه گیر میشه.و در واقع توجه به مسایل اجتماعی شهرها که از چارچوبهای اساسی شهرسازی مدرنه از همون ابتدای انقلاب صنعتی آغاز میشه

سپاس

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 167
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

یادش بخیر واقعا

خیلی وقت بود اینجا نیومده بودم.

چقدر ذوق و شوق داشتی واسه طراحی شهری

حقا که نتیجه زحماتت رو به بهترین نحو گرفتی

حالا دیگه مثل شاه عباس با لباس مبدل میای از نزدیک به امورات نظارت کنی؟:ws3:

آخ آخ آره....یادته؟....حقا که اساتید خوب حقمو کف دستم گذاشتن :lol:

لینک به دیدگاه

سلام...من امسال کنکور دادم و متاسفانه رتبه خوبی نیاوردم!از اونجایی که فقط روزانه تهران می خوام بلافاصله بعد مرحله 2 شروع میکنم خوندنو!cry.gif

یه خواهشی داشتم...من لیست کتابایی رو که پارسال خوندم میذارم و اگه ممکنه چیزایی که باید اضافه کنم به این لیست رو بهم بگین...

تاریخ شکل شهر

از شار تا شهر

مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب

زیبایی شناسی در معمار

محیطهای پاسخده

مبانی نظری و فرایند طراحی شهری(پاکزاد)

فرایند طراحی شهری (بحرینی)

سیر اندیشه ها در شهرسازی 1 و 2و 3 (خلاصه)

مکان های عمومی فضاهای شهری (متیو کرمونا)

کتابهای دکتر توسلی

جزوه مبانی و تحلیل خانه شهرساز

جزوه مبانی تحلیل تاریخ و مباحث کیمیا فکر

ممنونicon_gol.gif

یه سوال دیگه هم داشتم...بنظرتون از کتابایی که نخوندم شروع کنم یا اونایی که خوندم؟

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
سلام من شرو کردم خوندنو و دارم کتاب طراحی شهری لنگ رو می خونم

یا صفحه های اولش نکته نداره یا من دارم بد می خونم !!!

سلام

یه پیشنهاد:

یه کتاب تستی از منابع کنکورت رو بردار که پشتش جواباشم باشه ، تست بخون عمدا دارم میگم تست بخون و نگفتم تست بزن

این خیلی کمک میکنه وقتی میخوای کتابی بخونی بدونی چجوری تستی بخونی و برای مدیریت زمانت خیلی فایده داره :ws37:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
سلام

برا خوندن کتاب فرهنگ شهرسازی رابرت کوان راهنماییم کنید،کتابشو گرفتم ولی از بس مشکله میخوام از خوندنش منصرف بشم:banel_smiley_4:

فکر نکنم به عنوان منبع کنکور باشه :ws38: در اصل یه دیکشنری شهرسازیه.

لینک به دیدگاه
سلام بچه ها

من تو اسکیس صفرم به نظرتون از همین الان یه دوره کلاس برم؟؟؟

سلام

بنظرم:

مسلما کلاس بی تاثیر نیست

و حالا بهترین وقته چون وقتت آزادتره

بنظرم از این فرصتات استفاده کن و همین حالا تا مهر کلاس برو چون بعد مهر فکر نکنم زیاد فرصت کلاس اسکیس باشه و بیشتر باید دروس رو مطالعه کنی بعد از ازمون تستی دوباره باید اسکیس کار کنی و اون موقع دیگه نیازی به کلاس نیست و فقط باید تمرین و تمرین و تمرین باشه

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

درود

دوستان اطلاعی از این آزمون های اینترنتی دارن؟زیر نظر کدوم موسسه برگزار میشه؟

خانه شهرسازان معروفترین موسسه برگزار کننده آزمونه،فکر میکنم فقط تو تهرانم برگزار میشه, موسسه های دیگه ای هم هستن مثل کیمیا فکر...من جای شما باشم فکر آزمونو از سرم بیرون میکنم...این موسسه ها برای آزمونهاشون برنامه میدن...برنامه هاشونمجزوه محوره، کتابهایی هم که تو برنامه هست عموما تیکه تیکه و پراکندست،...نمیگن برو کتاب طراحی شهرهارو کامل بخون؛مثلن میگن برو از صفحه 20 تا 70 بخون...این بنظرم فاجعست...چون انسجام مطالعت از بین میره و یه موقع میبینی با یه عالمه کتاب نیمه خونده مواجهی که نمی دونی بری کدومو جمع کنی...اگرم میخوای آزمون بدی برو سراغ این ازمونای اینترنتی ...و در هر شرایطی با برنامه خودت پیش برو...ازین شاخه به اون شاخه نپر
لینک به دیدگاه
یک کتابی را آقای دکتر حسینی استاد دانشگاه گیلان در مورد قوانین شهر و شهرسازی چاپ کرده که کسی تحویلش نمی گیرد اما می توانم بهتان قول دهم که 30 درصد سوالای مباحث عمومی از آن آمده!

دوستان کسی میدونه این کتاب آقای حسینی برای کدوم انتشاراتِ؟

لینک به دیدگاه
دوستان کسی میدونه این کتاب آقای حسینی برای کدوم انتشاراتِ؟

اسم دقیق کتاب اینه:

مبانی فنی و اجرائی حقوق شهری و منطقه ای در ایران

انتشارات حق شناس

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
salam dustan

matalebetun aali bud.

merc

mikham zarfiat paziresh ruzane daneshgah haye keshvaro bdunm mishe lotf konid baram bzarid bbinam che daneshgahi paziresh daran

tashakor

فایل زیر ظرفیت دانشگاه هارو زده :a030::icon_gol:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
سلام بچه ها کسی از برنامه پنجم عمرانی بعد از انقلاب (1394-1390) چیزی میدونه یا فایلی داره؟

تو لینک زیر گذاشتم :a030:

http://www.noandishaan.com/forums/thread140174.html

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...