رفتن به مطلب

ارتباط رشته شما با محیط زیست

ارسال های توصیه شده

فکر نمی کنم رشته تحصیلی وجود داشته باشه که با محیط زیست ارتباطی نداشته باشه وهمه ی ما باید به این مهم توجه کنیم که محیط زیست سالمی داشته باشیم .

در این تاپیک از دوستان خواهش می کنم در مورد ارتباط رشته تحصیلیشون با محیط زیست صحبت کنند و نظراتشونو بیان کنند .

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
  • پاسخ 98
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

یکی از گرایش های مهندسی منابع طبیعی /محیط زیست می باشد.

این رشته به نظر تمام کسانی که این رشته را می خونن بر عکس تمام رشته هایی که فقط با دروس خاص سر وکار دارند و بعد از یک مدت فرد از رشته اش به خاطر یکنواختی دروس و مباحث مشابه خسته می شوند .این رشته این طور نیست و از تنوع دروس برخوردار است و کسی از خوندن این رشته بعد از مدتی خسته و پشیمون نمیشه البته بازار کارش واقعا کمه.چون توی ایران هنوز این رشته جا نیوفتاده.

ولی در کل یکی از رشته های با تنوع درسی و کاری بالا در دانشگاه ها هست .

در این رشته دانشجوها را به گردش علمی(به طبیعت زیاد )می برند.البته بستگی به مکان دانشگاه از نظر آب و هوایی داره.

در این رشته دروسی هم هست که کار آزمایشگاهی دارند .

بعضی دروس هم تحقیق و پزوهش پیرامون بحث درس شده دارند.

در کل کسی که این رشته را انتخاب می کنه اگر واقعا عاشق طبیعت باشه از این رشته لذت میبره.چون بیشتر دروس تا حدودی به محیط زیست اطراف وحفظ اون بستگی داره.

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

با سلام خدمت همه عزیزان

توجه توجه

این تاپیک رو به این بخش انتقال دادم چون به نظرم موضوع خیلی مهمیه

از دوستان تقاضا دارم در این تاپیک شرکت کنن و ارتباط رشتشون رو با محیط زیست بیان کنن تا بهتر بتونیم با رشته های همدیگه آشنا بشیم و تعامل برقرار کنیم

در ضمن اگر استقبال بشه در نظر دارم مسابقه ای ترتیب داده بشه و مقالاتی که هرکس درمورد ارتباط رشته تحصیلیش با محیط زیست داره در مسابقه شرکت داده بشه و برنده نهایی اعلام بشه

هر کس تمایل داره همینجا اعلام آمادگی کنه تا به حد نصاب برسن و من با مدیرت هماهنگ کنم و جایزه اش رو هم مشخص کنیم

از همتون ممنونم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

ارتباط رشته عمران با محیط زیست انقدر زیاده که رشته محیط زیست به عنوان یکی از گرایشهای مقطع ارشد عمران هست .

خب هر کار و پروژه عمرانی به طور مستقیم روی محیط زیست و اطراف اثر میذاره . مانند انواع ساختمان، راه ها، سازه های دریایی ، سازه های مربوط به زیر زمین و ....

امروزه هم درنظر گرفتن اثرات زیست محیطی پروژه های عمرانی یکی از محوریت های اصلی اجرای اوناست .

تحقیقات زیادی هم صورت گرفته که سازه ها و مصالح جدید دوستدار محیط زیست احتراع بشه، مثل پل دوستدار محیط زیست، آسفالت سبز و ...

لینک به دیدگاه

من هنوز مقدار ارتباط رشته خودمو با محیط زیست به طور دقیق نمیدونم چقدره. اما رشته مدیریت تقریبا با همه رشته ها در ارتباطه. چون هر سازمانی یه مدیری داره.اگه برنامه ریزیها وچارچوبهای مدیریتی اشتباه باشه فاجعه میشه.:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
ارتباط رشته عمران با محیط زیست انقدر زیاده که رشته محیط زیست به عنوان یکی از گرایشهای مقطع ارشد عمران هست .

خب هر کار و پروژه عمرانی به طور مستقیم روی محیط زیست و اطراف اثر میذاره . مانند انواع ساختمان، راه ها، سازه های دریایی ، سازه های مربوط به زیر زمین و ....

امروزه هم درنظر گرفتن اثرات زیست محیطی پروژه های عمرانی یکی از محوریت های اصلی اجرای اوناست .

تحقیقات زیادی هم صورت گرفته که سازه ها و مصالح جدید دوستدار محیط زیست احتراع بشه، مثل پل دوستدار محیط زیست، آسفالت سبز و ...

دقيقا همينطوره

من فقط مي تونم يه مثال خيلي كوچيك بزنم

اونم پل ارساند هست

برخلاف اينكه محيط زيست جهاني در ابتدا مخالف ساخت پل بود اما بعد از ساخت پل پايه هاي پل مجب به وجود امد بافت جديد در ديا شد و گونه هاي زيادي جلبك اسفنج ها رو دوره خودش جذب كرد كه همين باعت به وجود اومدن صدها گونه جانوري دريايي در دريا شد و الان ديگه كارشناسان مخالف اين پروژه نيستند :a030:

لینک به دیدگاه
فک کنم بیشترین ارتباط با محیط زیست رو معدن داره:ws37:

که البته تو یه پروژه معدنی ایران بعد از همه فاکتورهای اقتصادی و ایمنی قرار دارهicon_pf%20%2834%29.gif

درسته

مخصوصا در استخراج معادن و بخش سینه کار خیلی اثرات تخریبی رو محیط زیست داره

به نظر شما جیکار میشه کرد که توی بخش معدن کمترین اثرات تخریبی رو محیط زیست بزاره؟ چون هیچوقت نمیشه به صفر رسوند

لینک به دیدگاه

خوب به نظر شما استفاده از این مصالح تا چه حد میتونه کارساز باشه؟

آیا در ایران استفاده میشه؟

شما به عنوان یه مهندس عمران نظرتون در این رابطه چیه؟

لینک به دیدگاه
خیلی خیلی با محیط زیست سرو کار دارم

میشه خواهش کنم بیشتر توضیح بدین مخصوصا در مورد کم کردن اثرات تخریبی:5c6ipag2mnshmsf5ju3

من هنوز مقدار ارتباط رشته خودمو با محیط زیست به طور دقیق نمیدونم چقدره. اما رشته مدیریت تقریبا با همه رشته ها در ارتباطه. چون هر سازمانی یه مدیری داره.اگه برنامه ریزیها وچارچوبهای مدیریتی اشتباه باشه فاجعه میشه.:icon_pf (34):

رشته مدیریت زیر مجموعه های زیادی داره

زیر مجموعه رشته شما چیه؟

مدیریت چی؟

لینک به دیدگاه
دقيقا همينطوره

من فقط مي تونم يه مثال خيلي كوچيك بزنم

اونم پل ارساند هست

برخلاف اينكه محيط زيست جهاني در ابتدا مخالف ساخت پل بود اما بعد از ساخت پل پايه هاي پل مجب به وجود امد بافت جديد در ديا شد و گونه هاي زيادي جلبك اسفنج ها رو دوره خودش جذب كرد كه همين باعت به وجود اومدن صدها گونه جانوري دريايي در دريا شد و الان ديگه كارشناسان مخالف اين پروژه نيستند :a030:

ولی متاسفانه توی ایران همیشه برخلاف این بوده

مثل پل روی دریاچه ارومیه که محیط زیستیها خیلی هشدار دادن و الانم شاهد خشک شدنش هستیم

ارتباط رشته مام که دیگه گفتن نداره! یجورایی خود محیط زیست!:a030:

درسته

رشته های کشاورزی که اکثرا اثراتشون توی محیط زیست اثبات شده هست ولی خوشحال میشم باز توضیح بیشتری از این ارتباط و اثرات تخریبی و راهکارهای جلوگیری این اثرات بدی تا بیشتر آشنا شیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
درسته

مخصوصا در استخراج معادن و بخش سینه کار خیلی اثرات تخریبی رو محیط زیست داره

به نظر شما جیکار میشه کرد که توی بخش معدن کمترین اثرات تخریبی رو محیط زیست بزاره؟ چون هیچوقت نمیشه به صفر رسوند

یکی از مرحله های ثبت معدن گذر از فیلتـر محیط زیست هست ولی خب تو کشور ما معمولا با پارتی بازی این مرحله رو میشه رد کرد

از این مشکلات زیاده تو کشور ما متاسفانه

یکی از راههای کم کردم این اثرات تخریبی هم در پایان عمر معدن و بازسازی معدنه که اون هم جدی گرفته نمیشه

لینک به دیدگاه
یکی از مرحله های ثبت معدن گذر از فیلتـر محیط زیست هست ولی خب تو کشور ما معمولا با پارتی بازی این مرحله رو میشه رد کرد

از این مشکلات زیاده تو کشور ما متاسفانه

یکی از راههای کم کردم این اثرات تخریبی هم در پایان عمر معدن و بازسازی معدنه که اون هم جدی گرفته نمیشه

یعنی هیچ راهی نیست که از ابتدا جلوگیری بشه تا اثرات تخریبی و مسمومیت محیطی کم بشه؟

تا پایان عمر معدن که محیط زیست اون منطقه هم به کلی مسموم میشه؟

اما در مورد مجوز میخوام بدونم

در چه شرایطی به یک معدن مجوز زیست محیطی داده نمیشه یا نباید داده بشه که در ایران رعایت نمیشه؟

لینک به دیدگاه

درسته

رشته های کشاورزی که اکثرا اثراتشون توی محیط زیست اثبات شده هست ولی خوشحال میشم باز توضیح بیشتری از این ارتباط و اثرات تخریبی و راهکارهای جلوگیری این اثرات بدی تا بیشتر آشنا شیم:icon_gol:

با یه مثال توضیح میدم ( البته بیشتر مربوط به گرایش خودمه- خاک)

همین الان داریم روی ی طرحی کار میکنیم که واسه تحقیق در موردش مجبور شدیم ی سر به محیط زیست و قسمتی که زباله های شهری و صنعتی اونجا جمع میشه بزنیم...

کار ما نمونه برداری از خاک اون مناطق (شرمنده به دلیل در دست اجرا بودن طرح نمیتونم بیشتر از این توضیح بدم :w02:)

ما واسه کارمون مجبوریم بریم اونجا و این یعنی حد نهایت ارتباط ما با محیط زیست ...که این وسط با رعایت نشدن بعضی قوانین مثل مخلوط کردن زباله های شهری با زباله های عفونی بیمارستان ها علاوه بر اینکه دارن محیط زیست رو از بین میبرن تو کار ما هم اخلال ایجاد کرن :vahidrk:

لینک به دیدگاه
یعنی هیچ راهی نیست که از ابتدا جلوگیری بشه تا اثرات تخریبی و مسمومیت محیطی کم بشه؟

تا پایان عمر معدن که محیط زیست اون منطقه هم به کلی مسموم میشه؟

اما در مورد مجوز میخوام بدونم

در چه شرایطی به یک معدن مجوز زیست محیطی داده نمیشه یا نباید داده بشه که در ایران رعایت نمیشه؟

خب کلا کار معدنی دست بردن تو محیط زیسته

مسلما خیلی ضرر میزنه به محیط زیست ، معادن زیر زمینی که باعث نشست زمین میشه و معادن روبازم که اکثرا با ایجاد دره یا حفره در سطح زمین همراهه و کلا بکارت محیط زیست رو از بین میبره

در مورد مجوز هم خب اگه در حریم رودخانه یا دریا یا مناطق شهری یا مناطق حفاظت شده محیط زیست باشه معمولا مجوز صادر نمیشه

ولی خب .... 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...