رفتن به مطلب

مسابقات تصویری - بیماریهای گیاهی

ارسال های توصیه شده

با سلام.:icon_gol:

انشالله میخوایم با کمک هم، اینجا در مورد بیماریهای گیاهی مسابقاتی داشته باشیم

این تاپیک رو اختصاص بدیم به مسابقات تصویری

یعنی هر کاربری میتونه طرح سوال داشته باشه همراه با تصویر

تا کاربرای دیگه بتونن از روی تصویر قرار داده شده بیماری رو مشخص کنن!

هر کاربری که پاسخ صحیح داد ... ادامه مسابقه به عهده اونه و باید تصویر بعدی (سوال تصویری بعدی) رو تعیین کنه و زحمتش رو بکشه ...

نکته: تصویر به صورت کامل نمایانگر یک مشکل نیست و شخصی نمیتونه در مورد بیماریه ایجاد شده صرفا از روی شکل و تصاویر نسخه تجویز کنه! بلکه نیاز به آزمایشاتی هم داره! :ws2:

پس بسم الله ...

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 72
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خب سوال اول رو خودم قرار میدم ...

سعی میکنیم از بیماری های معروف یا به اصطلاح دیگه از ساده ها شروع کنیم :a030:

دوستان این تصویر مشخص کننده چه مشکلی در چه گیاهی هست؟؟؟

نکته: این علائم از جمله علائم تیپیک و نیازی هم به مطالعات آزمایشگاهی برای تشخیص نهایی نداره!

بفرمایید ...

CucumberMosaic.jpg

با این تصویر دیگه خیلی واضح میشه! :banel_smiley_4:

6030842.jpg

لینک به دیدگاه
:icon_pf (34):

والا چی بگم!

خیر درست نبود!

خداییش سرچم کردی و گفتی یا نه تنهایی گفتی!؟

:banel_smiley_4:

نوووووچ....با استفاده از دیدن و استعدادهای ذاتیم گفتم :w02:

لینک به دیدگاه
فدای اون استعدادهای ذاتیت برم من!

گیرم شما درست گفتی (جواب درست تر رو میزارم)

دوس داری طرح سوال کنی؟؟؟

مرسییییییییی

باوشه پس من الان سوال بزارم؟؟؟:shad:

لینک به دیدگاه

طبق تحقیقات به عمل اومده

بیماری پاناشو یا موزائیک زرد که لکه های زرد لیمویی و یا سفید بر سطح برگ و رگبرگ ایجاد میکنه

درست گفتم نه؟:ws3:

لینک به دیدگاه

خب جواب سوال!

بیماری موزائیک خیار Cucumber mosaic Virus

CucumberMosaic.jpg

این ویروس دارای دامنه میزبان وسیعی است و در تمام دنیا گسترش دارد . صدها گونه گیاهی و تقریباً 50 خانواده بعنوان میزبان آن گزارش شده اند . تمام کدوئیان به این ویروس حساس می‌باشند . مانند کدو ، هنئوانه ، طالبی ، خربزه ، انواع گیاهان زینتی نیز مورد حمله این ویروس واقع می‌شوند.

این ویروس در فارس ، یاسوج و ممسنی در خیار بسیار مهم و خسارت زا است . در کل ایران نقشی درجه دوم در محصولات جالیزی دارا می‌باشد .

مشخصات ویروس:

ویروسی است ایزومتریک به قطر nm 28 در محیط خارج کم ثبات است ، زیرا اجزاء Protein پوششی ویروس به هم نچسبیده و به راحتی آنزیمهای ریبونوکلوئاز ‌قادرند نوکلئیک اسید را تجزیه کنند . ژنوم آن RNA تک رشته‌ای و سه قسمتی است . انتقال مکانیکی آن به راحتی امکان پذیر است . انتقال طبیعی آن با شته مانند :شته سبز هلو و شته سبز پنبه صورت می‌گیرد. رابطه ویروس با شته به صورت ناپایاست . این ویروس در کدوئیان بذر زاد نمی‌شود .

پایداری : پایداری این ویروس در علفهای هرز بسیار مهم است. در بدن شته ناقل نمی‌تواند پایداری کند زیرا رابطه آن با ویروس ناپایاست. گیاهانی مانند چغندرقند که در فصل زمستان در مزرعه هستند می‌توانند ویروس را انتقال دهند.

و بیماری موزائیک گوجه فرنگی Tomato Mosaic Virus

6030842.jpg

در کلیه مناطق کشت گوجه فرنگی این ویروس پراکنده است در ایران در استانهای هرمزگان، بوشهر وقسمتهای جنوبی ایران مسئله ساز است .

علائم : ایجاد موزائیک که ممکن است شدید یا خفیف باشد در مواردی تؤام با بد شکلی برگ و کم رشدی بوته همراه است. در مواردی لکه ها وخطوط نکروتیک قهوه‌ای روی ساقه و برگ ایجاد می‌شود. معمولا اگر ویروس فوق باCMV ویا PVX همراه باشد این علائم شدیدتر است و در این حالت به آن double streak گویند . در میوه نیز ممکن است بدشکلی و لکه‌های قهوه‌ای در سطح میوه و یا گوشت آن ایجاد کنند. علاوه بر این ممکن است قسمتهایی از میوه سنگی و سفت شود.

عامل بیماری ویروسی میله‌ای به ابعاد 18nm * 300 است. از لحاظ سرولوژی و خصوصیات ظاهری این ویروس بسیار شبیه TMV است،اما بر اساس برخی خصوصیات خاص ایندو ویروس از یکدیگر متمایز شده‌اند. انتقال این ویروس از طریق مکانیکی میسر است . این ویروس در گوجه فرنگی بذر زاد می‌شود. این ویروس اگر در خاک خشک باشد مدتها در خاک دوام می‌آورد اما در خاک مرطوب سریعا از بین می‌رود.

لینک به دیدگاه

دلنواز جان

این پاناشو ای که تو گفتی را من تاحالا نشنیدم!

جفتتون به بیماری ویروسی اشاره کردین ممنون.

حالا هر کدوم مایلید سوال بعد رو طرح کنید تا تاپیک ادامه پیدا کنه

بازم ممنون.

لینک به دیدگاه
دلنواز جان

این پاناشو ای که تو گفتی را من تاحالا نشنیدم!

جفتتون به بیماری ویروسی اشاره کردین ممنون.

حالا هر کدوم مایلید سوال بعد رو طرح کنید تا تاپیک ادامه پیدا کنه

بازم ممنون.

راست میجه دیگه جوابو نمیگفتی من 2ساعت حدسیده بودماااااا:167:

من تو سایتای همین بیماری گیاهان این ویروسو پیدا کردم:ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...