رفتن به مطلب

يك جمله از "شهر" بگين

ارسال های توصیه شده

سلام شهرسازا

هر كس بعد از سلام يك جمله در رابطه با شهر بگين.

توجه كنيد كه از مفاهيم ديگر چون شهرسازي/شهرنشيني/برنامه ريزي شهري/طراحي شهري/مديريت شهري/.............. نگين.

فقط يك جمله در خصوص مفهوم شهر بگين.

لینک به دیدگاه

شهر ،ثروت ،مهارت ،دانش و بشر دوستی را در خود جای می دهد.در همان حال دارای بیگانه ی بیشتر ،میزان طلاق بیشتر ،فقرای بیشتر ،تصادفات بیشتر و سرانجام احمق های بیشتر است.

(دیدگا ههای نو در جغرافیای شهری،خیلی این جمله رو دوس دارم.)

لینک به دیدگاه

من یه شعر میگم::w58:

در شهر زشت ما ؛

اینجا که فکر کوتاه و دیواره ی بلند

افکنده سایه بر سر و بر سرنوشت ما !

ما سالهای سال ؛

در دود و خاک و آجر و آهن دویده ایم !

(مشیری)

لینک به دیدگاه
شهر از مجموع ساختمان هایش بوجود نمی آید شهر را شهروندان بوجود می آورند.

شهر مجموعه اي از كالبد و غيركالبد(شهروندان و كنشها و واكنشهايشان، اقتصا، سياست، فضاها و ...) است.

لینک به دیدگاه
شهر از مجموع ساختمان هایش بوجود نمی آید شهر را شهروندان بوجود می آورند.

شهر را كارشناسان، سياستمداران و سايرين هم بوجود ميآورند كه الزاما شهروندان آن شهر نيستند.

لینک به دیدگاه

یه کارشناس، سیاستمدار و سایرین در درجه ی اول شهروند هستند در ضمن گفتم که شهر را شهروندان بوجود می آورند (منظورم اینه که بیشتر بعد اجتماعی قضیه رو ببین تا کالبدی)

اميد جان شهروند بايد ساكن اون شهر باشه نه ساكن اون كشور. از همه مهمتر، در زمان رضا شاه كه چنتا كارشناس خارجي اومدن و با خيابان كشي شهرهاي مارو پاره پاره كردن، چي؟ اونها اصلا شهروند نبودن.

كاملا مخالفم كه يك بعد را بر ديگري ارجع دانست. البته به قول خيلي از بزرگان شهرسازي: شهر كالبد است كه اين كالبد ساير ابعاد چون اجتماعي، اقتصادي و غيره را در خود جاي داده است.

لینک به دیدگاه
اميد جان شهروند بايد ساكن اون شهر باشه نه ساكن اون كشور. از همه مهمتر، در زمان رضا شاه كه چنتا كارشناس خارجي اومدن و با خيابان كشي شهرهاي مارو پاره پاره كردن، چي؟ اونها اصلا شهروند نبودن.

كاملا مخالفم كه يك بعد را بر ديگري ارجع دانست. البته به قول خيلي از بزرگان شهرسازي: شهر كالبد است كه اين كالبد ساير ابعاد چون اجتماعي، اقتصادي و غيره را در خود جاي داده است.

مهدی می دونی مشکل چیه. چندتا کلمه ی کلیدی تو متن بالا هستش که من و تو فکر می کنیم چیزی رو میگیم که دیگه ای نمی دونه یا متوجه نیست.

یکیش شهروند: خودت خیلی بهتر از من می دونی کسی که ساکن یه شهر هستش لزوماً شهروند شهر نیست یه ی آیتم ها رو برای شهروند شدن لازم داره.

دومیش خود شهر: تعریف من از شهر اینه که شهروند توی اون زندگی کنه حال اینکه تعداد شهروندان اصلاً مهم نیست شاید 100 نفر شاید 2000 نفر شاید 4000000000 نفر.

اون زمان رضاخان هم چند نفر خارجی یه سری ایده و طرح رو می دن ولی شهر رو نمی سازند. یه سری عوامل داخلی اونو اجرا کردند.

در ضمن من حرف تو رو نمی تونم کاملاً رد کنم. تا حدی درسته و من اینو می پذیرم.

لینک به دیدگاه

سلام ، معمارها رو هم راه میدین ؟ :icon_redface:

منم یه شعر راجع به شهر خودم مینویسم :

شهره شهری که تجلی گه انوار خداست / شهر شیراز ، همان شهر هنرپرور ماست

حافظش نغمه سرا در پس آئینه غیب / سعدی اش افصح معروفترین فصحاست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...