رفتن به مطلب

پاسخگویی به اشکالات دروس استاتیک و مقاومت مصالح (کارشناسی ارشد)

Ehsan

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 431
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام. یک سوال از مقاومت داشتم.

تو بحث تنش برشی در تیرها(فصل پنجم کتاب دکتر نایی) آیا مقدار تنش برشی در یک نقطه خاص از مقطع به نوع برشی که میزنیم ربط داره؟؟؟ یا هرطوری که برش زده میشه باید یک جواب بده

ببینید تو نکته 26 در همین فصل(فصل پنجم کتاب نایی) گفته اگر مقطعی دارای محور تقارن باشد و نیروی برشی در امتداد این محور وارد شود تنش برشی در نقاطی که توسط محور تقارن برش زده میشود برابر صفر است (آیا این به این معنی است که نقاط روی محور تقارن تنش برشی شان صفر است؟) اگه آره لطفا یک نگاهی به اولین مثال حل شده همین فصل بندازید که گفته تنش در نقطه b رو حساب کنید. به نظرم نکته 26 در اینجا صادقه و لذا باید تنش صفر باشه ولی... ؟؟؟

لینک به دیدگاه
سلام. یک سوال از مقاومت داشتم.

تو بحث تنش برشی در تیرها(فصل پنجم کتاب دکتر نایی) آیا مقدار تنش برشی در یک نقطه خاص از مقطع به نوع برشی که میزنیم ربط داره؟؟؟ یا هرطوری که برش زده میشه باید یک جواب بده

بله دیگه.

بستگی داره برش شما،چگونه قطعه را جدا کند.

البته معمولا برشی میزنیم،که قطعه به دو قسمت تقسیم بشه و معمولا برش را در کمترین ضخامت میزنند.

ببینید تو نکته 26 در همین فصل(فصل پنجم کتاب نایی) گفته اگر مقطعی دارای محور تقارن باشد و نیروی برشی در امتداد این محور وارد شود تنش برشی در نقاطی که توسط محور تقارن برش زده میشود برابر صفر است (آیا این به این معنی است که نقاط روی محور تقارن تنش برشی شان صفر است؟) اگه آره لطفا یک نگاهی به اولین مثال حل شده همین فصل بندازید که گفته تنش در نقطه b رو حساب کنید. به نظرم نکته 26 در اینجا صادقه و لذا باید تنش صفر باشه ولی... ؟؟؟

نکته 26 فقط واسه مقاطع با ضخامت نازک صادقه،که در توضیح نگفته اما در شکل های صفحه 291 نشان داده شده است.

مثال 1،یک مقطع مستطیلی با طول و عرض قابل مقیاس است.

لینک به دیدگاه
مواد ترد در مقابل تنش برشی خیلی راحتر میشکنند و نقش این تنش مهتر میشه.

صفحه 87 کتاب جانسون:مواد شکل پذیر تحت برش میشکنند،و مواد شکننده در مقابل کشش ضعیف ترند تا برش....

این جملات متضاد هم نیستند؟

لینک به دیدگاه
بله دیگه.

بستگی داره برش شما،چگونه قطعه را جدا کند.

البته معمولا برشی میزنیم،که قطعه به دو قسمت تقسیم بشه و معمولا برش را در کمترین ضخامت میزنند.

نکته 26 فقط واسه مقاطع با ضخامت نازک صادقه،که در توضیح نگفته اما در شکل های صفحه 291 نشان داده شده است.

مثال 1،یک مقطع مستطیلی با طول و عرض قابل مقیاس است.

متشکرم. مرسی

لینک به دیدگاه

آقا اسی فرمودید مقدار تنش برشی به نوع برش ما ربط داره و معمولا برش را در کمترین ضخامت میزنند. درست. اما باز هم برام سوال پیش اومده. اگر زحمت بکشید و دوباره همون مثال حل شده اولی( از فصل پنجم مفاومت دکتر نایی) رو یک نگاه بیندازید. میخوام بدونم مثلا برای محاسبه تنش برشی در نقطه B آیا میتونیم به جای برشی که زده(درجهتb) بیایم در جهت h یعنی در همون راستای نیرو برش بزنیم؟؟؟ طبیعتا با این کار مقدار Qو t فرق خواهد کرد. یه حسی بهم میگه این کار درست نیست ولی دلیل منطقی براش پیدا نکردم و دارم گیج میشم!!!

لینک به دیدگاه

این سوال رو در جایی دیدم بنظرم جالب بود.اما دلیلش رو متوجه نشدم

در ربع اول واقع بر روی نیمساز آن،نقطه ای مانند A داریم.برای نوشته کرنش نقطه A با فرض اینکه محورهای مختصات نشان دهنده تنش محوری است نوشته بود.

Epsilon A=1/E*(sigma x-nu*sigma y

???

لینک به دیدگاه

میخوام بدونم مثلا برای محاسبه تنش برشی در نقطه b آیا میتونیم به جای برشی که زده(درجهتb) بیایم در جهت h یعنی در همون راستای نیرو برش بزنیم؟؟؟ طبیعتا با این کار مقدار qو t فرق خواهد کرد. یه حسی بهم میگه این کار درست نیست ولی دلیل منطقی براش پیدا نکردم و دارم گیج میشم!!!

مقطعی که شما باید برش بزنی،حتما باید عمود بر جریان برش باشد،نه در امتداد جریان برش.

توجه کنید عمود بر جهت جریان برشی ، کاری به نیروی برشی نداریم.

نیروی برشی برای ما مشخص میکند که جهت جریان برشی چگونه است.

لینک به دیدگاه
این سوال رو در جایی دیدم بنظرم جالب بود.اما دلیلش رو متوجه نشدم

در ربع اول واقع بر روی نیمساز آن،نقطه ای مانند A داریم.برای نوشته کرنش نقطه A با فرض اینکه محورهای مختصات نشان دهنده تنش محوری است نوشته بود.

Epsilon A=1/E*(sigma x-nu*sigma y

???

کرنش نقطه دیگه چیه؟!:jawdrop:

فرمول که قانون هوک تعمیم یافته هست اما من کلا نگرفتم سوال رو!مگه شکل مقطع یا ابعادش در Aتعییر میکنه؟که اینم باز نامفهموه برای من!

اصل سوال رو اگر بذارید بهتره

لینک به دیدگاه

سلام.مساله نمونه پنجم فصل هفتم مقاومت مصالح جانسون ویراست 4.درباره یک مخزن جدار نازک است.در قسمت دوم سوال زاویه مارپیچ رو داده.اما متوجه نمیشم چرا این زاویه رو از سمت چپ دایره مور در نظر گرفته؟و همچنین برای زاویه تنش برشی من همیشه روی محور افق برای ربع اول مساله دیده بودم و الان که در ربع سوم هست باز هم با اینکه محور افق سمت چپ دایره به آن نزدیک تر است ولی باز هم بر محور افقی سمت راست تصویر شده است و زاویه در آن جهت محاسبه گشته.؟

لینک به دیدگاه

سلام.مساله نمونه پنجم فصل هفتم مقاومت مصالح جانسون ویراست 4.درباره یک مخزن جدار نازک است.در قسمت دوم سوال زاویه مارپیچ رو داده.اما متوجه نمیشم چرا این زاویه رو از سمت چپ دایره مور در نظر گرفته؟

تنش در جهت موازی با خط مارپیچی خواسته شده،یعنی تغییرات پس از تنش طولی که موازی با خط مارپیچ است،برای همین پس از تنش اصلی طولی،شروع به چرخش میکنیم.

و همچنین برای زاویه تنش برشی من همیشه روی محور افق برای ربع اول مساله دیده بودم و الان که در ربع سوم هست باز هم با اینکه محور افق سمت چپ دایره به آن نزدیک تر است ولی باز هم بر محور افقی سمت راست تصویر شده است و زاویه در آن جهت محاسبه گشته.؟

ربع اول و سوم و ..... مهم نیست.

شما مبنا را محور افقی در نظر میگیرین،هر چه از محور افقی دوران کند،آن زاویه مهم است.

اگر با دقت به شکل دقت کنین،متوجه میشین که هیچ تفاوتی نمیکند......

توصیه مهم:

البته با این سوالات در کارشناسی ارشد مواجه نمیشویم.

الان وقت کلنجار رفتن با یک مسئله خاص نیست،بمونه واسه بعد،الان به هیچ سوالی گیر ندین،سعی کنین تند بخونین و مرتبا مرور کنین.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

با سلام

من کتاب مقاومت دکتر نایی رو یک دور مطالعه کردم(درس و مثالهای حل شده) و البته تست های مکانیکش رو هم زدم. میخواستم بدونم الان تستهای تکمیلی رو بزنم یا مال عمران رو؟

لینک به دیدگاه
با سلام

من کتاب مقاومت دکتر نایی رو یک دور مطالعه کردم(درس و مثالهای حل شده) و البته تست های مکانیکش رو هم زدم. میخواستم بدونم الان تستهای تکمیلی رو بزنم یا مال عمران رو؟

نایی تو دانشگاه تهران،همین کتاب را برای مقاومت 1و2 درس میده.

تست های تکمیلی برای دانشجویان این دانشگاه و با هدف آزمون تشریحی هستند.

اکثر آنها برای کنکور از نظر زمانی استاندارد نیستند.

شما مقاومت نایی را حتما باید دو الی سه بار مرور کامل کنین.

اگر وقت اضافه داشتینفتست های عمران را یک نگاه سریع بیاندازین و آنهایی را که نمیدانید نکات مهمش را یادداشت کنید...

لینک به دیدگاه

یک سوال از قسمت کمانش ستونها :

بی زحمت یک نگاهی به آخرین مثال حل شده کتاب نایی بیندازید. (سوال: در قاب نشان داده شده جنس و سطح مقطع کلیه عضوها برابرند در صورتیکه بار بحرانی میله های قایم PE باشد بار بحرانی Pcr را بدست آورید...)

احساس میکنم حلش اشکال داره! مثلا برای همین عضوی که اومده معادله تعادل در جهت قایم رو براش نوشته مگه خودش دو تا عضو دوسر مفصل نیست؟ مگر در قسمتهای چپ و راستش مفصل نداریم؟ اگر باشه طبق دیاگرامی که براش کشیده معادله تعادل براش برقرار نیست چرا؟(عین خرپا) اصلا مگه میشه همه عضوهای پایینی بصورت فشاری عمل کنند؟؟!

آخه اگه تحلیل هام درست باشه میخوام بگم میتونستیم از همون اول برای مفصل نقطه اثر نیروی P رابطه تعادل نوشته و سوال رو حل کنیم!!!

لینک به دیدگاه
یک سوال از قسمت کمانش ستونها :

بی زحمت یک نگاهی به آخرین مثال حل شده کتاب نایی بیندازید. (سوال: در قاب نشان داده شده جنس و سطح مقطع کلیه عضوها برابرند در صورتیکه بار بحرانی میله های قایم PE باشد بار بحرانی Pcr را بدست آورید...)

احساس میکنم حلش اشکال داره! مثلا برای همین عضوی که اومده معادله تعادل در جهت قایم رو براش نوشته مگه خودش دو تا عضو دوسر مفصل نیست؟ مگر در قسمتهای چپ و راستش مفصل نداریم؟ اگر باشه طبق دیاگرامی که براش کشیده معادله تعادل براش برقرار نیست چرا؟(عین خرپا) اصلا مگه میشه همه عضوهای پایینی بصورت فشاری عمل کنند؟؟!

آخه اگه تحلیل هام درست باشه میخوام بگم میتونستیم از همون اول برای مفصل نقطه اثر نیروی P رابطه تعادل نوشته و سوال رو حل کنیم!!!

اینجا هم دو سر مفصل گرفته.

وقتی نیروی p در وسط وارد شود،همه لینکها به پایین فشرده میشوند،افزایش طول که نداریم!!!

در اینجا هدف ما یافتن تک تک نیروهای مجهول نیست،که معادلات تعادل کافی باشند،هدف پیدا کردن رابطه بین نیروهاست.

لینک به دیدگاه
سلام

در سوال 13 صفحه 13 فصل اول کتاب دکتر نائی چه جوری نیروی حاصل از تنش برشی مقاوم در مقابل سوراخ شدن را به دست آورده ؟

تازه داری فصل اول را میخونی؟

نیرو = تنش * مساحت قسمتی که تنش به آن وارد میشود.

برای دستگاه سوراخ کن،قسمت خارجی استوانه تحت تنش قرار دارد.

یعنی مساحت جانبی استوانه سطحی است که تنش در آن رخ میدهد.

استوانه ای به شعاع r و ضخامت t (ارتفاع) ، مساحت جانبی = 2pi*r*t

لینک به دیدگاه

سلام

نه اسی جان الان دارم دوره میکنم و اشکالاتم را برطرف میکنم:ws2:

یه تعداد سوال دیگه دارم ممنون میشم اگه کمکم کنی :

فصل اول

سوال 14 برای محاسبه فاصله s ،در مخرج، مساحت را ضرب در 2 کرده چرا؟ واسه جلوگیری از پاره شدن چوب این کار را کرده؟

در سوال 20 من هیچی نمیفهمم ازش این سوال با بقیه سوالات خیلی فرق داره.

در فصل دوم روابط کرنش و تنش خیلی زیادند با اینکه من قبلا همه را حفظ کرده بودم ولی الان خیلی هاشون رو فراموش کردم میشه مهم هاشون رو بگید؟

استاتیک:

رسم دیاگرام های برشی و خمشی تیرها : اگه بخواهیم محاسبات انجام بدیم خیلی وقت میبره !!

من کابل ها را نخوندم چون تو کتاب راهیان ارشد گفته بود که محاسبات زیاد لازم داره لذا سوال ازش معمولا طرح نمیشه توصیه شما چیه؟

سوالاتم زیاد شدند( از این به بعد بیشتر هم میشند:ws3:) شرمنده

لینک به دیدگاه

فصل اول

سوال 14 برای محاسبه فاصله s ،در مخرج، مساحت را ضرب در 2 کرده چرا؟ واسه جلوگیری از پاره شدن چوب این کار را کرده؟

برای اینکه دو سطح چپ و راست نشان داده شده در شکل در معرض برش هستند. سطح abcd و مقابلش در طرف دیگر..

در سوال 20 من هیچی نمیفهمم ازش این سوال با بقیه سوالات خیلی فرق داره.

در فصل دوم روابط کرنش و تنش خیلی زیادند با اینکه من قبلا همه را حفظ کرده بودم ولی الان خیلی هاشون رو فراموش کردم میشه مهم هاشون رو بگید؟

سوال 20 دینامیکیه و برای مقاومت مصالح مهم نیست.....

همینجوری نایی یه چیز آورده...

فصل دوم برای حالت تنش صفحه ای و کرنش صفحه ای نیازی به حفظ فرمولها نیست.

بلکه کافیست روابط 2-10a حفظ شوند و از روی آنها به دست آیند.....

روابط 2-11c هم نیازی به حفظ کردن ندارند.

کلا هرچه را که بتوان از قوانین اصلی هوک به دست آورد نباید حفظ کرد......

تنش در کره و استوانه جدار نازک،همه روابط باید حفظ شوند و مخروطها و.... حذف است.....

استاتیک:

رسم دیاگرام های برشی و خمشی تیرها : اگه بخواهیم محاسبات انجام بدیم خیلی وقت میبره !!

من کابل ها را نخوندم چون تو کتاب راهیان ارشد گفته بود که محاسبات زیاد لازم داره لذا سوال ازش معمولا طرح نمیشه توصیه شما چیه؟

کابل ها دو قسمت دارند.

از قسمت دومش که sinh , لگاریتم و...... دارند،سوال نمیاد.

اما از قسمت اولش که با نوشتن معادله و انتگرال گیری هست سوال میاد و پارسال هم سوال آمده بود،حالا اینکه امسال هم بیاد احتمالش 50 درصده.....

لینک به دیدگاه

یک پوسته جدارنازک استوانه ای به شعاع a ضخامت h وطول l تحت فشار داخلی P قرار دارد مدول الاستیسیته پوسته E وضریب پواسون v است

اگر دوسر پوسته بسته باشد تغییر ضخامت چقدر خواهد بود

وسوال بعدی اینکه اگر یک سر پوسته ازاد باشد چه اتفاقی خواهد افتاد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...