رفتن به مطلب

حشره پدروس (درکولا مجددا به حرکت در آمد)

ارسال های توصیه شده

اين بندپاي كوچك كه به سلطان حشرات مناطق گرم و مرطوب معروف است به واسطه سمي كه در بدن خود دارد فاقد دشمن طبيعي است و حتي پرندگان نيز از خوردن آن خودداري مي‌كنند.

اين حشره كوچك داراي دو رنگ قرمز و قهوه‌اي بند بند است و در شاليزارها، علفزارها و ساختمانهاي مرطوب بيشتر ديده مي‌شود. دراكولا در شب به سوي نور و روشنايي جلب مي‌شود و در صورت قرار گرفتن اين حشره بر روي پوست ماده‌اي ترشح مي‌كند كه باعث ايجاد تاول‌هاي عفوني بر روي پوست مي‌شود.

اين حشره نيش نمي‌زند آرام بر روي پوست حركت مي‌كند و با اين حركت ماده سمي خود را روي پوست مي‌ريزد. حشره دراكولا سوسك نارنجي رنگي با نام علمي Paederus است كه در بدن آن سمي با نام علمي pedren وجود دارد. اين حشره به محض تحريك با ترشح سم بر پوست بدن باعث بروز تاولهاي شديدي همراه با درد، سوزش و خارش مي‌شود.

paederus_fuscipes_6719.jpg

تاول‌هاي ناشي از سم اين حشره درمان خاصي ندارد و تنها بايستي با استفاده مواد ضد عفوني‌كننده و پمادهاي مسكن زمان بهبود 10روزه تا يك ماهه روزه آنرا تحمل كرد. متخصصان مركز تحقيقات پوست گيلان معتقدند اين حشره كوچك و خطرناك كه بيشتر در گيلان ديده مي‌شود با گرماي هوا و بالا رفتن ميزان رطوبت تكثير مي‌شود.

قدرت پرواز اين حشرات به قدري بالا است كه از فاصله 79 كيلومتري ساحل دريا به سوي نور كشتي جذب مي شوند. هرچند راهكارهاي ارائه شده اين گروه تاثير بسياري بر جلوگيري از گزش اين حشره داشت اما هنوز هم گردشگراني كه به شمال مي‌روند از گزند هجوم دراكولا در امان نيستند.

در گيلان و مازندران نوعي بيماري پوستي در اواخر بهار، تابستان و اوايل پاييز مشاهده مي شود كه عامل ايجاد آن همين حشره است. در گيلان اين حشره را به نام‌هاي مختلفي چون شب سوز، تله گز، چي سوزان و دراكولا مي شناسند.

در مازندران نيز اغلب مردم فكر مي كنند ضايعه پوستي ايجاد شده از حشره اي به نام ون است كه ظاهراً به يك نوع عنكبوت گفته مي شود.

NEO-0601-Paederuslittoralis.jpg

دراكولا برخلاف تصور عموم كمتر نيش مي زند و گاز مي گيرد؛ بلكه بيشتر له كردن حشره بر روي پوست ايجاد ضايعه مي كند.

نقاط باز بدن مثل صورت، دست‌ها، ساعدها و پاها بيشترين آسيب را از اين حشره مي بينند. پس از له كردن حشره بر روي پوست ضايعه اي ايجاد مي شود كه به سرعت به ديگر قسمتهاي بدن منتقل مي‌شود.

اين عوارض كه گاه خفيف و در بسياري از موارد شديد است پس از 24 ساعت آغاز مي شود. با قرمزي و احساس خارش همراه است. پس از خارش پوست موضع كنده شده و اثري مانند سوختگي بر جا مي ماند.

دكتر مهدي جلوه و گروه همراه آنها در سال 72 تحقيقي انجام داده اند تا هويت اين حشره را مشخص كنند.

دكتر جلوه در اين گزارش آورده است: براي كنترل حشره و جلوگيري از هجوم آن اولين روش نصب توري و پشه بند در محل خواب است. كاهش تعداد لامپهاي روشن و كم كردن شدت نور، پاكسازي علفهاي هرز و ديگر گياهان بويژه گياهان پوسيده از محل نصب چادر و استفاده از حشره كش براي سمپاشي روي چادر از ديگر روشهاي مبارزه با اين حشره خونخوار است.

2.jpg

سمي كه از گزش دراكولا به بدن وارد مي شود بيماري درماتيت را باعث مي شود. براي جلوگيري از آن تا حد ممكن بايد حشره را ا ز روي عضو بدن بپرانيم و اگر دست و يا عضو ديگري آلوده شد حتما آن را با آب و صابون بشوييم.

گردشگراني كه در چادرهاي خود اقامت مي كنند و لباسهاي شسته را در فضاي باز آويزان مي كنند قبل از جمع كردن آنها بايد آنها را تكانده و قبل از پوشيدن دقيقا بازرسي كنند تا حشره از طريق لباس وارد بدن نشود.

دكتر مهدي پناهي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي گيلان هم در اين‌باره مي‌گويد: چنانچه ترشح سم پدرين توسط حشره دراكولا در نواحي حساس بدن مانند دور چشم كه داراي چين و چروك و پوست نازك است اتفاق بيفتد، شدت و درد تاولها بيشتر مي‌شود.

وي اضافه مي‌كند: گزش اين حشره معمولا با خارش همراه است كه در صورت انجام اين عمل تاول‌ها پاره شده و سطح وسيعتري از پوست را آلوده مي‌كند.

وي با بيان اين‌كه كودكان به سبب برخورداري از پوست نازكتر نسبت به گزش اين حشره بسيار آسيب پذيرترند، مي‌گويد: تاول‌هاي ناشي از گزش اين حشره درمان ندارد و فقط بايد محل ضايعه را با آب سرد و صابون مرتب شستشو داد. وي مي‌افزايد: اكثر مردم براي درمان آن از الكل سفيد استفاده مي‌كنند در حالي كه آب و صابون بهتر است.

اين متخصص پوست در گفتگو با ايرنا ضمن تاكيد بر اينكه استفاده از پمادهاي استريل چشمي و ضد خارش نيز براي درمان عوارش گزش مناسب است، تاكيد مي‌كند: بعد از بر طرف شدن اين ضايعات پوستي لكه قهوه اي رنگي براي مدتها بر روي پوست باقي مي‌ماند كه به مرور زمان رفع مي‌شود.

لینک به دیدگاه

ابوذر زیاد تجربشو داشته تو دانشگاه :ws3:

تا جایی که تجربش رو کردم، اگه بدن عرق کرده باشه زودتر باعث تحریک دراکولا میشه و سمش رو ترشح میکنه.

یادش بخیر چه زندگی داشتیم با این دراکولاها :banel_smiley_52:

لینک به دیدگاه
ابوذر زیاد تجربشو داشته تو دانشگاه :ws3:

تا جایی که تجربش رو کردم، اگه بدن عرق کرده باشه زودتر باعث تحریک دراکولا میشه و سمش رو ترشح میکنه.

یادش بخیر چه زندگی داشتیم با این دراکولاها :banel_smiley_52:

یک موجودات نامردین که نگوووووووووووووووو

من هرشب تابستون کارم همینههههههههه

کشتن 20 الی 30 عدد دراکولای خوشگل

لینک به دیدگاه
یک موجودات نامردین که نگوووووووووووووووو

من هرشب تابستون کارم همینههههههههه

کشتن 20 الی 30 عدد دراکولای خوشگل

مدت زمان کشتنشون چقده؟ :ws3:

لینک به دیدگاه

اینا که پر ندارن! چطوری گفتی پرواز میکنن؟

آره باوووووووووووو

اینام مثه مثه مورچه ها

ندیدی بعضیاشون بالدارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اینام پرواز میکنن

الان عکس بالدارشم واست پیدا میکنم

لینک به دیدگاه

شبیه مقاومت میمونن!

:ws28:

عجب چیز مزخرفی هستن

البته طرف ما هم یه چیزایی هست بهش میگن دم قیچی. کمی شبیه ولی فکر کنم سمی نیست. بال هم ندارن

لینک به دیدگاه

شبیه مقاومت میمونن!

:ws28:

عجب چیز مزخرفی هستن

البته طرف ما هم یه چیزایی هست بهش میگن دم قیچی. کمی شبیه ولی فکر کنم سمی نیست. بال هم ندارن

ایولللللللللللللل

آرهههههههههه خودشههههههههههه

اونم میدونم چی میگی

ولی اون که آزاری نداره

بیشترم اطراف گل محمدی و اینجور چیزا میچرخه

رو دمش یه انبر داره

لینک به دیدگاه
ایولللللللللللللل

آرهههههههههه خودشههههههههههه

اونم میدونم چی میگی

ولی اون که آزاری نداره

بیشترم اطراف گل محمدی و اینجور چیزا میچرخه

رو دمش یه انبر داره

آفرین خودشه

معلومه شما هم مثل من به این جک جونورا توجه داری

لینک به دیدگاه

داکولااااااااااااااا..................... :jawdrop: :banel_smiley_52:

نهههههههههههههه.............. :banel_smiley_52: :ws44:

من از وسط کمرم شده بودش تا.......... :icon_redface:

عفونی شده بودش وحشتناک........... :icon_pf (34):

الان هم ردش مونده.......... :ws44:

حیوان فوق العاده موزی و خبیثی هستش......... :w00:

تنها راه درمانش هم استفاده از ادکلن از اونهایی که الان بزنی دو ثانیه دیگه اثرش میره ، هستش......... :w16:

هر چی الکل بیشتر داشته باشه بهتر...... :w16:

گاهی اوقات خود الکل هم خوبه..........

من اینها رو عادی نمیکشم که..........

حال نمیده..........

اول: اگه روز باشه....... :ws3:

همشون رو یه جا جمع میکنم. دور تا دورشون آتیش. بعدش هم با ذره بین خودم همشون رو کبابی میکنم....... :ws3:

دوم: اگه شب باشه...... :ws3:

معمولاً اسید باطری همراهم دارم........

میریزم توی سرنگ مخصوص و بعدش هم حالشو ببر........... :ws3:

حالا یه خواب راحت خواهم داشت......... :w16: :ws3:

لینک به دیدگاه

داکولااااااااااااااا..................... :jawdrop: :banel_smiley_52:

نهههههههههههههه.............. :banel_smiley_52: :ws44:

من از وسط کمرم شده بودش تا.......... :icon_redface:

عفونی شده بودش وحشتناک........... :icon_pf (34):

الان هم ردش مونده.......... :ws44:

حیوان فوق العاده موزی و خبیثی هستش......... :w00:

تنها راه درمانش هم استفاده از ادکلن از اونهایی که الان بزنی دو ثانیه دیگه اثرش میره ، هستش......... :w16:

هر چی الکل بیشتر داشته باشه بهتر...... :w16:

گاهی اوقات خود الکل هم خوبه..........

من اینها رو عادی نمیکشم که..........

حال نمیده..........

اول: اگه روز باشه....... :ws3:

همشون رو یه جا جمع میکنم. دور تا دورشون آتیش. بعدش هم با ذره بین خودم همشون رو کبابی میکنم....... :ws3:

میریزم توی سرنگ مخصوص و بعدش هم حالشو ببر........... :ws3:

ایولللللللللللللللللللل :ws28::ws28::ws28:

لینک به دیدگاه
ول: اگه روز باشه....... :ws3:

میریزم توی سرنگ مخصوص و بعدش هم حالشو ببر...........

:w58:

گناه دارن خو!باید یجوری کار کنن؟چجور دلت میاد؟ :w00:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...