رفتن به مطلب

اصول پرورش پرنده مرغ مینا در منزل

Iman-Emperatour

ارسال های توصیه شده

برای آموزش صحبت کردن به مینا یا حتی پرنده های دیگه ای که توانایی حرف زدن دارن :

جای تاریک یا ساکت و انتخاب کن که حواس حیوون به جای دیگه پرت نشه مخصوصا درمورد مینا که خیلی حیوون فضولیه

یک یا چند کلمه رو با لحن یک نواخت و پشت سر هم تکرا کن،بین هر کلمه تا کلمه بعدی هم یکی دو ثانیه مکث کن یعنی تند و تند و پشت سر هم تکرارش نکن.اگر

میخوای چن تا کلمه رو با هم یاد بگیره اون چن تا کلمه رو روی کاغذ بنویس و به ترتیب هی تکرار کن.ترتیبشونو به هم نزن .

از کلمه های آسون شروع کن مثل بیا،یا بابا.

میتونی وقتی هم که داری بهش غذا میدی اون کلمه رو تکرار کنی

مثلا مینای من انقدر موقعی که بهش غذا دادیم گفتیم بیا وقتی گرسنه میشه یا ما سر غذا هستیم واونم دلش میخواد،تند تند میگه بیا بیا....یعنی به منم بدین :ws3:

میتونی براش یه کلمه رو تو موبایل ضبط کنی،بعد مینارو بذاریش تویه اتاق دیگه و بذاری چن ساعت این کلمه هی براش تکرار بشه .

همه این دنگ و فنگا فقط واسه کلمه اوله بقیه کلمه ها هم خیلی سریع تر یاد میگیره هم دیگه لازم نیست این همه پروسه براش طی کنی.مینای من خودش ادای

تیک تیک شماره گیر تلفن و درمیاره بعدش میگه الو سلام خوب هستین! درصورتیکه ما اصلا این و باهاش کار نکردیم خودش انقدر شنیده تکرار میکنه.

من فقط دوسه تا کلمه رو باهاش زیاد تمرین کردم بقیه کلمه ها و حتی جمله هارو یا خودش از بین حرفامون یاد گرفته یا نهایتا چند بار براش تکرار کردیم .

درضمن صدای بچه ها و خانمارو بهتر تقلید میکنه .تقلید صدای نازک براش راحت تره .

فقط تا سنش از حرف زدن نگذشته یکی دوهفته براش وقت بذار و به حرف بیارش بقیه رو دیگه خودش میگه

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...
  • 3 هفته بعد...

دوستان مرغ ميناي من وقتي كه ميرم مرتب صدا ميكنه خودش اينور و اون ور ميزنه مرتب نوكش ميزنه به سمت قفس كه تا ته نوكش مياد بيرون از اين قفس هاي مخصوص مينا و كاسكو هست. الان مدتي هست سمت چپش ته نوكش يه قلمبه شده يه خورده بزرگتر شده چيكار بايد كرد؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
دوستان مرغ ميناي من وقتي كه ميرم مرتب صدا ميكنه خودش اينور و اون ور ميزنه مرتب نوكش ميزنه به سمت قفس كه تا ته نوكش مياد بيرون از اين قفس هاي مخصوص مينا و كاسكو هست.

حتما به تنهایی عادت نداره

معمولا درمورد کسایی که بیشتر دوسشون داره این کارو میکنه ....تازه خریدینش؟

مینای منم وقتی مامانم از خونه میره بیرون مرتب صدا میکنه "مامان" دیگه وقتی میبینه از مامان خبری نیست ساکت میشه:ws3:

البته بعضی وقتا انقدر نوکش و به میله های قفس میکوبه که کناره های بینی و نوکش زخمی میشه اگر تا این حد بی قراری میکنه اگر کسی بعد از شما خونه هستش بگید که سر میناتون و با یه چیزی گرم کنه مثلا باهاش حرف بزنه یا بهش خوراکی مثل میوه یا یه چیزی که دوست داره بده البته خیلی کم چون کلا بهتره که غذاهای غیر از غذاهای خودش و خیلی خیلی کم بخوره

الان مدتي هست سمت چپش ته نوكش يه قلمبه شده يه خورده بزرگتر شده چيكار بايد كرد؟؟؟؟

اگه اون توده ای که میگین از جنس گوشت و پوستش هستش حتما سریع ببریدش دکتر ولی اگر از جنس نوکشه فک نمیکنم مشکلی باشه

یعنی دقیقا چه شکلیه؟

لینک به دیدگاه
امسال دنبال خرید مینا هستم، هنوز نرفتم البته، تنبلیم شده

بچه‌ش رو بخرم گنده‌ش کنم :دی

کاش نخری...گناه داره ....خودم از اینکه دارم خیلی پشیمونم ولی هم بهش عادت کردم هم دیگه توانایی مراقبت از خودش و تو طبیعت نداره

میبینمش دلم میسوزه براش:hanghead:

لینک به دیدگاه
کاش نخری...گناه داره ....خودم از اینکه دارم خیلی پشیمونم ولی هم بهش عادت کردم هم دیگه توانایی مراقبت از خودش و تو طبیعت نداره

میبینمش دلم میسوزه براش:hanghead:

خیلی دلم نگهداری حیوون میخواد

چند سالی میشه هیچی نگهداری نکردم

الان هم شرایط سنجاب ندارم، فقط مینا

لینک به دیدگاه

من امسال میخاستم جوجه ی مینا بخرم .جوجه ی چند روزه آخه شنیدم پرنده هایی مثله مینارو باید از سن پایین آموزش بدی تا حرف بزنه.میخام بدونم مینای چند وقته بگیرم؟؟

لینک به دیدگاه

داييم مرغ مينا داشت رفتيم يه كم باهاش بازي كنيم !

هي نوك ميزدم به دستامون :banel_smiley_4: ما هم بهش ميگفتيم پررو:ws3:

حالا داييم چند روز پيش زنگ زده بود ميگفت چي چي يادش دادين همش ميگه پررو !!w000.gif

لینک به دیدگاه
من امسال میخاستم جوجه ی مینا بخرم .جوجه ی چند روزه آخه شنیدم پرنده هایی مثله مینارو باید از سن پایین آموزش بدی تا حرف بزنه.میخام بدونم مینای چند وقته بگیرم؟؟

هنوز فصل جوجش نگذشته که معمولا از خرداد تا مرداد این حدودا جوجه هاش و میشه تهیه کرد خود من تقریبا اواسط تیر ماه بود خریدم تقریبا دو-3 هفتش بود

جوجش و بهتره از زمانی که یه کم پراش درومده باشه بگیری چون نگهداری گوشتیش یه کم مشکله و احتمال مردن داره

جوجه 2-3 هفته یه ماهه هم خیلی خوب و ایده آل بسته به اینکه چند هفتش هستش باید تا یکی دوهفته هم بهش دل مرغ بدی

من تا 10 روز فقط بهش دل مرغ میدادم بعدش کم کم دون خیس خورده ...یواش یواشم که دیگه دون برداشتن و یاد میگیره و خودش غذا میخوره

تا قبل از اون غذا رو فقط باید بذاری تو دهنش

ولی واسه اینکه حرف یادش بدی همون چند هفته ایشم خوبه تا حداکثر 7-8 ماه بعدشم (بسته به اینکه چقدر باهاش کار کنی یا جنسیتش چی هستش)به حرف میفته

نخریدم هنوز آخه آنفلانزای مرغی اومده دیگه جوجش گیر نمیاد..خودم همستر دارم خیلی بهشون وابستم اما خوب همسترا خنگن دوست دارم باهام حرف بزنه مثه مینا:sad0:

:ws3:جدی؟ خیلی گناه داره مینا

به اون یکی دوستمونم گفتم خود من که از اینکه تو قفس نگهش میدارم و آزاد نیست خیلی ناراحتم یه چیزایی ازش میبینم که خیلی ناراحت میشم براش :hanghead:

البته بعضی از میناها هستن که انقدر باهاشون کار شده همش آزادن حتی تو محیط بیرون اگه برن رو شاخه ها هم بشینن باز برمیگردن رو شونه صاحبشون

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سوال:

تفاوت مینای یک روزه و مینای به طور مثال 45 روزه, در یادگیری, چقدر هست و چه تاثیری دارد؟

کلن تفاوت در سن چه تاثیری بر نگهداری و آموزش مینا میتونه داشته باشه؟

از چه زمانی بایست حرف زدن رو با مینا شروع کرد و شیوه کار چگونه است؟

براش چه مدل آهنگایی بزاریم تقلید میکنه؟

برای به حرف در آوردن مینا در کل باید چه کارایی رو انجام داد؟

لینک به دیدگاه

تفاوت مینای یک روزه و مینای به طور مثال 45 روزه, در یادگیری, چقدر هست و چه تاثیری دارد؟

یک ماه دوماه زیاد فرقی نمیکنه

بهتره قبل از 6-7 ماهگی به حرف بیاریش وگرنه دیگه یاد نمیگیره ،جوجه یک روزه مینا نگهداریش تا دو سه هفته اول،مخصوصا تا زمانی که پراش در بیاد ، سخته و تجربه میخواد

اگه وارد نباشی احتمال داره بمیره ولی دو سه هفته ایش دیگه پراش دراومده و یه کمی هم جون گرفته راحت تره نگهداریش

کلن تفاوت در سن چه تاثیری بر نگهداری و آموزش مینا میتونه داشته باشه؟

ببین کلا سیستم مینا اینجوریه که اگه تا 6-7 ماه به حرف اوردیش(حتی یه کلمه) دیگه تا اخر عمرش میتونی کلمه های جدید یادش بدی

دیگه شیوه حرف زدن و یاد گرفته

ولی اگه تا اون زمان یاد نگیره چیزی بگه دیگه یاد نمیگیره و صداهای طبیعی خودش ودرمیاره بهترین زمان یاد گیریش همون2-3 ماهه اوله 3تا 6-7 ماهگی هم چیزایی که یادش دادی و یواش یواش میگه

مینای من 3-4 ماهش بود سوت زد بعد یکی دو ماهم که یواش یواش کلمه گفت

از چه زمانی بایست حرف زدن رو با مینا شروع کرد و شیوه کار چگونه است؟

پستای قبلی وبخون مخصوصا این یکی

http://www.noandishaan.com/forums/thread34893-3.html#post1025964

براش چه مدل آهنگایی بزاریم تقلید میکنه؟

صداهایی مثل زنگ در یا تلفن و خوب یاد میگیره ولی صداهای پیچیده مثل موزیک و اینارو من تاحالا ندیدم مینایی تقلیدش کنه

برای به حرف در آوردن مینا در کل باید چه کارایی رو انجام داد؟

پستای قبل

لینک به دیدگاه

در رابطه با مینا

برای به حرف آوردنش

باید فقط یک کلمه رو باهاش تکرار کرد

یا چند کلمه رو روی کاغذ نوشت و اون رو براش تکرار کرد؟

کدوم روش موثر تر هست؟ تکرار یک کلمه خاص ، و یا تکرار چند کلمه با هم؟

لینک به دیدگاه

تصحیح سوال

گفته شده در چهار - شش ماهه اول بایست یک کلمه به مینا یاد داده بشه

در این برهه زمانی ( رسیدن سن مینا به این سن )، بایست تنها یک کلمه با مینا کار بشه، یا بایست چندین کلمه رو باهاش تکرار کرد و صحبت کرد

روزی چند دقیقه براش صدای ضبط شده بزاریم کافیه؟ ( علاوه بر صحبتای معمولی که با مینا میشه )

معمولترین کلمات برای یادگیری لغت اول چه کلمه‌ایست ؟

لینک به دیدگاه
تصحیح سوال

گفته شده در چهار - شش ماهه اول بایست یک کلمه به مینا یاد داده بشه

نه ...اصراری به اینکه تو این زمان فقط یه کلمه بهش یاد بدی نیست....بیشترم یادش بدی یاد میگیره

در این برهه زمانی ( رسیدن سن مینا به این سن )، بایست تنها یک کلمه با مینا کار بشه، یا بایست چندین کلمه رو باهاش تکرار کرد و صحبت کرد

روزی چند دقیقه براش صدای ضبط شده بزاریم کافیه؟ ( علاوه بر صحبتای معمولی که با مینا میشه )

ببین بذار تجربه خودم و بگم شاید بهتر باشه....من وقتی مینام و خریدم از دو سه روز بعدش شروع کردم براش یه سری کلمه رو ضبط کردم گذاشتم گوش بده

مثلا رویه کاغذ نوشتم "مامان-بابا-سلام-خوشگل" بعدش دونه دونه کلمه ها رو (با یه مکث کوتاه بینشون) گفتم و ضبط کردم

روزی 2-3 ساعت شبا میذاشتمش تو اتاق تاریک و میذاشتم این کلمه ها رو گوش میداد (همونطور که قبلانم گفتم کلمه ها رو باید با یه آهنگ یکنواخت و با یه ترتیب بگی یعنی اگه مامان و اول گفتی برای بار دوم که داری تکرارشون میکنی باز باید اول بگی)

از طرف دیگه هر بارم که بهش غذا میدادم میگفتم بیا ....یا در طول روز براش سوت میزدم ...

ولی همونطور که قبلا گفتم سوت زدن و کلمه ی"بیا" رو زودتر از همه یاد گرفت و گفت

حالا تو هردوتاشون به همین صورت امتحان کن که خیالت راحت باشه هردو رو انجام دادی

معمولترین کلمات برای یادگیری لغت اول چه کلمه‌ایست ؟

کلمه های آسون...مثل بیا یا بابا...که البته همه با سلام و حالت چطوره و این چیزا شروع میکنن :ws3: نه اینکه اونا رو یاد نمیگیره ....ولی سخت تره براش

تو حرف زدن راه که بیفته جمله هارم راحت میگه چه برسه به کلمه

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سلام خسته نباشید

من امروز رفتم یه مینای تقریبا 20 روزه گرفتم فوق العاده شیطونه

اگه میشه راهنماییم کنید بگید این روزای اول باید چیکارش کنم که حسابی دستی بشه و بهم عادت کنه.

لطفا بگید چی و چند وعده غذا بهش بدم؟

میوه رو چند روز یبار باید بدم بخوره؟

توی قفس خیلی بی تابی میکنه راه حل نداره؟

لینک به دیدگاه
سلام خسته نباشید

من امروز رفتم یه مینای تقریبا 20 روزه گرفتم فوق العاده شیطونه

اگه میشه راهنماییم کنید بگید این روزای اول باید چیکارش کنم که حسابی دستی بشه و بهم عادت کنه.

لطفا بگید چی و چند وعده غذا بهش بدم؟

میوه رو چند روز یبار باید بدم بخوره؟

توی قفس خیلی بی تابی میکنه راه حل نداره؟

هنوز هم مینا توی بازار هست؟

من که خیلی وقت میشه خریدم، دقیق یادم نیست چه روزی :دی

کجا گرفتین و از چه نژادی هستش؟

میشه عکسش رو نیز بزارین؟ ببینیمش دیگه

این مینا، اگه بیست روزه باشه، دهن وا میکنه و نیاز به غذا داره، به شدت پر خور هست

حتمن بهش مخلوط دل و غذای مخصوصی که گرفتین، بدین

فلن نیاز به دادن میوه بهش نیست

فقط مخلوطی از دل و غذای خودش ( خیلی هم نیاز نیست حالا دل بهش بدین )

شدید دستی میشه مینا و بهت عادت میکنه، هر وقت غذا خواست، بهش بده، معمولن زیاد غذا میخوره

جلوش غذا نزارین، چون سریع عادت میکنه به نوک زدن

سعی کنین بیشتر تو قفس بزارین تا به قفس حسابی عادت کنه که اگه این کار رو نکنین، بزرگتر که شد حسابی اذیتتون میکنه

کم کمک دستتون میاد که چطور باید باهاش رفتار کنین، نگران موضوع نباشین

لینک به دیدگاه

سلام من اینو 4 روزه که خریدمش گفت نژادش پاکستانیه انگار من نمیدونم دقیق

توی قفس که میزارمش بیتابی میکنه انگار احساس خوبی نداری وقتی میارمش بیرون اول غذا و آب میخوره بعد همش میخواد باش بازی کنی

منم حوصله ندارم بیشتر از یه ربع باش بازی کنم.

باید چیکار کرد؟

راستی دیروز یهو پرواز کرد رفت رو کابینتا شانس آوردم نرفت بیرون خونه کی باید پراشو بچینم؟

اگه راهنماییم کنین ممنون میشم

kyd9ptxjbvtvblp3fr8_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...