رفتن به مطلب

اصول پرورش پرنده مرغ مینا در منزل

Iman-Emperatour

ارسال های توصیه شده

مال من ماده هستش فکر کنم نر یا ماده بودن فرقی میکنه یا جنسیت فرقی روی فراگیریش نداره؟

نه یادگیریشون خیلی با هم فرقی نداره، فقط گفتم خیلی باید باهاشون تمرین کنی.

لینک به دیدگاه

دوستان من از کحا میتونم سن مرغ مینام رو بفهمم مغازه دار میگفت شیش ماهه هستش ...... از کجا بفهمم راست گفته و یک ساله نیست یعنی دور چشمش سفید هستش ..... منظورم این که از کجا بفهمم که ده ماهه یا شیش ماه به بالا نیست....

بعدش این که خیلی وحشی هستش به نظرتان اهلی میشه؟؟!!!

از دوستان کسی تجربه تربیت مینای سن بالا رو داره شیش ماه به بالا منظورم لطفا کمکم کنید ممنون میشم .

لینک به دیدگاه
دوستان من از کحا میتونم سن مرغ مینام رو بفهمم مغازه دار میگفت شیش ماهه هستش ...... از کجا بفهمم راست گفته و یک ساله نیست یعنی دور چشمش سفید هستش ..... منظورم این که از کجا بفهمم که ده ماهه یا شیش ماه به بالا نیست....

از دوستان کسی تجربه تربیت مینای سن بالا رو داره شیش ماه به بالا منظورم لطفا کمکم کنید ممنون میشم .

برای تخمین دقیقش ببرش پیش یه دامپزشک ، وحشی بودنشم بخاطر تازگی محیطیه که واردش شده باید دو سه هفته بهش مهلت بدی و اکثر اوقات روزم پیشش باشی و اینکه مرغ مینا نهایتا فقط با یه نفر یا دونفر توی خونواده انس میگیره توقع نداشته باشین که با همه اهلی رفتار کنه

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
سلام من دیروز یک مینا خریدم شش ماهه هستش خیلی وحشیه ... خودش میکوبه این ور ان ور ... یک سواااال دیگه سن حرف زدنش نگذشته ؟؟ حرف یاد میگره؟؟‌تا کی حرف یاد نگرفت بی خیال یاد گرفتنش بشم... لطفا راهنماییم کنید ... یک سوال دیگه از کجا بفهم که واقعا شیش ماهه هستش ؟؟

دوست خوبم من چندین بار به دوستای دیگه مشابه همین سوال و مفصل توضیح دادم

کل تاپیک 7 صفحست

اگر یه وقت کوچیک بذارید و یه نگاهی به سوال جوابای قبلی بندازید میبینید که اکثر سوالا تو پاسخای قبلی هستش

بله من مینای یکساله هم داشتم متاسفانه یاد نگرفت حرف زدن و فقط اواز میخوند و جیغ میکشید

وحشی بودنشم به خاطر ترسه از محیطه جدیده رویه سطحی بذارید که یه کم بالا باشه و تسلط داشته باشه ...باهاش زیاد صحبت کنید آروم و ملایم ....

یه جایی قرارش بدید که تو هفته های اول براش تنش زیاد ایجاد نشه ...مثلا یه جایی که زیاد تو مسیر رفت و امدتون نباشه سروصدا و شلوغی نباشه

کلا هفته های اول سعی کنید باعث نشید که بترسه

لینک به دیدگاه
  • 9 ماه بعد...

من عاشق مینامم مثل بچه م میمونه اصن.خیلی بامزه ن وفوضول.خودکارمو میبره میبینه نمیتونه بخورتش ولش میکنه میاد پاک کنمو بر میداره از اون نا امید میشه کاغذایی که به کتابام چسبوندمو میبره.

حواسم نباشه یه بسته دسمال کاغذیو میکشه بیرون با اون نیم وجب هیکل.

صداش میکنم مثل بنز میدوئه جلوم وایمیسه

چشماشم طوسیه خیلی نازه.اب تنی که میکنه میاد خودشو جلوم تکون میده خیسم میکه

جدیدا بردمش دکتر بهش قطره کلسیم داده

سکته و پوکی استخون توشون رایجه اگه دیدید کف قفسن نمی تونن برن رو چوب سریع ببریدش دکتر

لینک به دیدگاه
من عاشق مینامم مثل بچه م میمونه اصن.خیلی بامزه ن وفوضول.خودکارمو میبره میبینه نمیتونه بخورتش ولش میکنه میاد پاک کنمو بر میداره از اون نا امید میشه کاغذایی که به کتابام چسبوندمو میبره.

حواسم نباشه یه بسته دسمال کاغذیو میکشه بیرون با اون نیم وجب هیکل.

صداش میکنم مثل بنز میدوئه جلوم وایمیسه

چشماشم طوسیه خیلی نازه.اب تنی که میکنه میاد خودشو جلوم تکون میده خیسم میکه

جدیدا بردمش دکتر بهش قطره کلسیم داده

سکته و پوکی استخون توشون رایجه اگه دیدید کف قفسن نمی تونن برن رو چوب سریع ببریدش دکتر

تونستی یه عکس ازش بزار ماهم ندیده عاشقش شدیم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

ولی جدا از این حرفا واقعا پرنده های خوبین من از 9 سالگی مینا داشتم

اولین مینام 52 روزش بود خودم غذا دهنش میزاشتم خیلی خوب بود

کسی صدام میزد کپی صدای خودم میگفت بله فکر میکردن منم.مهمون میومد که روانی میشدم هی منو صدا میزدن مینا بگه بله.من میگفتم بله میگفتن با میناییم.دوباره صدا میزدن شهره فک میکردم با مینان جواب نمیدادم میگفتن چرا جواب نمیدی:ws3::ws3:

داستان داشتم :ws28:

یه هفته رفتم شیراز مامانم میگفت یه کلام حرف نزده وقتی اومدم خودشو میکوبید به قفس.دو سال پیش مرد :4564::4564: انقد گریه کردم همسایه ها ریختن دم خونمون:4564: داغ مینا نبینید که خیلی بده:sigh:

اوووه چقد حرف زدم.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام

طول عمر مرغ مینا چقدره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هرکی توی سایتای مختلف یچی میگه

کسانی که مرغ مینا دارن یا داشتند بگن چند سال میناشون باهاشونه اینطوری میشه یه میانگینی از طول عمر مرغ میناها گرفت:w16:

مرغ مینای من از 15 روزگی پیش خودم بود الان سه سالشه ولی میترسم مثل طوطیم از دستش بدم واسه همین نمیدونم نگهش دارم یا نه آخه برای طوطیم ضربه روحی بدی خوردم :ws27::4564:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام..خسته نباشین دوستان...این ماه وقت خریدن جوجه میناست و من دو تا مینا گرفتم همینطور ک تو سایت خوندم یکیش نر و یکی ماده هستن....اما یکی از اقوام ک یکم خبره هست گفت ک میناهای من ب حرف نمیان..چون پاهاشون زرد مایل ب سیاهه...الان من نگران شدم ک نکنه راست بگه و من همه تلاشام ب هدر بره...یعنی راسته ک میناهای من سخنگو نمیشن؟؟؟؟؟اگه کسی در این مورد اطلاعات داره لطفا منو راهنمایی کنه..خیلی نگرانم....

لینک به دیدگاه
سلام..خسته نباشین دوستان...این ماه وقت خریدن جوجه میناست و من دو تا مینا گرفتم همینطور ک تو سایت خوندم یکیش نر و یکی ماده هستن....اما یکی از اقوام ک یکم خبره هست گفت ک میناهای من ب حرف نمیان..چون پاهاشون زرد مایل ب سیاهه...الان من نگران شدم ک نکنه راست بگه و من همه تلاشام ب هدر بره...یعنی راسته ک میناهای من سخنگو نمیشن؟؟؟؟؟اگه کسی در این مورد اطلاعات داره لطفا منو راهنمایی کنه..خیلی نگرانم....

سلام

مبارک باشه ایشالا واستون خوش قدم باشن :ws3:

اول یه سوال از شما ، چطور متوجه شدید که یکی ماده و یکی نر هستن ؟:ws38:

و درباره رنگ پا ، وقتی جوجه هستن رنگ پاهاشون سیاه تره و بعدا روشن میشه و هیچ تاثیری در سخنگویی نداره .

مرغ مینای من هم جوجه بود پاهاش تیره بود . چهارماهه به حرف اومد. نگرانش نباشید . فقط باید وقت بذارید و باهاش تمرین کنید :w16:

البته خودشون هم یادگیری رو دوس دارن . بعد از ظهر ها حدود ساعت 5 تا 8 بهترین تایم آموزش هست ، بگیرید روی دستتون و یه کلمه رو تکرار کنید

میبینید چشماشو میبنده . فکر نکنید خوابیده و توجه نمیکنه ، تمرکز کرده و داره به دقت گوش میکنه :ws3:

یمدت بعد شروع میکنه ناواضح و با صدای خش دار کلمه رو میگه و کم کم صداش جا میوفته و بدون خش حرف میزنه:w16:

لینک به دیدگاه

سلام

خیلی ممنون ک جواب دادین..از تو سایت خوندم ک رنگ کامشون اگه سیاه بود نر اگه نه ماده هست...جوجه های منم همینطورن یکی کامش سیاهه یکی نارنجی....خیلی ممنون خبلی نگران بودم ک ب حرف نیان...خیلی هم شیطونن و وابسته بهم ..دوسشون دارم...ممنون از جواب دهی شما...

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلام

مبارک باشه ایشالا واستون خوش قدم باشن :ws3:

اول یه سوال از شما ، چطور متوجه شدید که یکی ماده و یکی نر هستن ؟:ws38:

و درباره رنگ پا ، وقتی جوجه هستن رنگ پاهاشون سیاه تره و بعدا روشن میشه و هیچ تاثیری در سخنگویی نداره .

مرغ مینای من هم جوجه بود پاهاش تیره بود . چهارماهه به حرف اومد. نگرانش نباشید . فقط باید وقت بذارید و باهاش تمرین کنید :w16:

البته خودشون هم یادگیری رو دوس دارن . بعد از ظهر ها حدود ساعت 5 تا 8 بهترین تایم آموزش هست ، بگیرید روی دستتون و یه کلمه رو تکرار کنید

میبینید چشماشو میبنده . فکر نکنید خوابیده و توجه نمیکنه ، تمرکز کرده و داره به دقت گوش میکنه :ws3:

یمدت بعد شروع میکنه ناواضح و با صدای خش دار کلمه رو میگه و کم کم صداش جا میوفته و بدون خش حرف میزنه:w16:

سلام...ببخشید ی سوال دیگه.میگن اگه هر دوتارو پیش هم نگهداریم ب حرف نمیان

ما هم ی حیاط خلوت داریم روش پوشیده اس این دوتا هم همونجا هستن گاهی ازاد گاهی تو قفس...حالا باید جداشون کنم یا عیب نداره....باهاشون زیاد صحبت میکنم..ممنون میشم جواب بدین

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلام

خیلی ممنون ک جواب دادین..از تو سایت خوندم ک رنگ کامشون اگه سیاه بود نر اگه نه ماده هست...جوجه های منم همینطورن یکی کامش سیاهه یکی نارنجی....خیلی ممنون خبلی نگران بودم ک ب حرف نیان...خیلی هم شیطونن و وابسته بهم ..دوسشون دارم...ممنون از جواب دهی شما...

سلام...ببخشید ی سوال دیگه.میگن اگه هر دوتارو پیش هم نگهداریم ب حرف نمیان

ما هم ی حیاط خلوت داریم روش پوشیده اس این دوتا هم همونجا هستن گاهی ازاد گاهی تو قفس...حالا باید جداشون کنم یا عیب نداره....باهاشون زیاد صحبت میکنم..ممنون میشم جواب بدین

سلام ، خواهش میکنم :icon_gol:

9f32wrgthvyuiax36.jpg

اینا دوتا که میبینید یکیشون نر یکیشون ماده هست .

از روی رنگ پر یا رنگ دهان اینا نمیشه فهمید کدوم نر کدوم ماده هست . حقیقتش منم نمیتونم متوجه بشم . باید پرنده رو دامپزشک ماهر معاینه کنه و تشخیص بده

من پرنده خودمو که پیش دامپزشک بردم نوکشو باز کرد و گفت سقف دهانش اگه خط هاش این وری باشه دختره اگه اون وری باشه پسره . والا من که چیزی متوجه نشدم بهرحال مینای من ماده هست و خیلی باهوشه اصلا نگران به حرف نیومدنشون نباشید فرقی نداره چه نر چه ماده اگه همونطور که گفتم باهاشون کار کنید حرفزن میشن :w16:

میناها ذاتا حرف زدنو دوست دارن و سعی میکنن هرچی میشنوند رو تقلید کنن حتی خیلی از کلمات رو بدون آموزش یاد میگیرن

ولی بهتر این هست که موقع آموزش رخ به رخش بشید و حدود نیم ساعت یساعت یه کلمه رو تکرار کنید .

برای باهم بودنشون ، میگن پرنده اگه جفت داشته باشه حرف نمیزنه یا اگه حرفزن باشه از حرف میوفته :ws38: .. من این مورد رو قبول ندارم . شما میتونید با هر دو کار کنی و چه بسا کلمات رو باهم شیر کنن و از همدیگه هم یاد بگیرن :ws3: مثلا مینای من از یه گربهه که پشت در مینشست میو میو یاد گرفته :w02:

توی حیاط خلوت ..

خوبه فقط

مراقب گربه باشید ،

مراقب باشید وقتی درب قفس رو باز میکنید پر نزنن برن ،

مراقب باشید پرنده های بیمار یا ناقل بیماری نزدیکشون نشن

و اینکه فراموش نکنید هر روز ، یکی دو ساعت واسشون وقت بذارید . توی خونه ببرید ، روی دست بگیرید ، یه کلمه رو تکرار کنید - از کلمه ی ((بگو)) استفاده نکنید

مثلا : بهش نگی (( بگوو سلام ))

طبیعتا اون زبون بسته هم چند وقت بعد میگه (( بگوووو سلااااااااااام )) !!!!

همین ((سلام )) خالی کفایت میکنه .

>> با یه لحن - با یه صدا - یه نفر خاص (یه پرنده بیست نفر معلم نداشته باشه )

بقیه افراد خانواده میتونن توی ساعات دیگه که سر کلاس ِ آموزش نیست باهاش حرف بزنن ولی آموزشش توسط یک نفر انجام بشه :w16:

موفق باشید :icon_gol:

لینک به دیدگاه

باشه..خیلی ممنون...هر دوتاشون تو دوتا قفسن..روزی یک ساعت دو ساعت ازادشون میکنم....تو حیاط خلوتمون سقفش شیشه اس پوشیده اس..خوبه خیالم راحت شد.....چون هر دوتاشونو دوست دارم....ممنون واقعا از راهنماییاتون....موفق باشید دوست عزیز....

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلام ، خواهش میکنم :icon_gol:

9f32wrgthvyuiax36.jpg

اینا دوتا که میبینید یکیشون نر یکیشون ماده هست .

از روی رنگ پر یا رنگ دهان اینا نمیشه فهمید کدوم نر کدوم ماده هست . حقیقتش منم نمیتونم متوجه بشم . باید پرنده رو دامپزشک ماهر معاینه کنه و تشخیص بده

من پرنده خودمو که پیش دامپزشک بردم نوکشو باز کرد و گفت سقف دهانش اگه خط هاش این وری باشه دختره اگه اون وری باشه پسره . والا من که چیزی متوجه نشدم بهرحال مینای من ماده هست و خیلی باهوشه اصلا نگران به حرف نیومدنشون نباشید فرقی نداره چه نر چه ماده اگه همونطور که گفتم باهاشون کار کنید حرفزن میشن :w16:

میناها ذاتا حرف زدنو دوست دارن و سعی میکنن هرچی میشنوند رو تقلید کنن حتی خیلی از کلمات رو بدون آموزش یاد میگیرن

ولی بهتر این هست که موقع آموزش رخ به رخش بشید و حدود نیم ساعت یساعت یه کلمه رو تکرار کنید .

برای باهم بودنشون ، میگن پرنده اگه جفت داشته باشه حرف نمیزنه یا اگه حرفزن باشه از حرف میوفته :ws38: .. من این مورد رو قبول ندارم . شما میتونید با هر دو کار کنی و چه بسا کلمات رو باهم شیر کنن و از همدیگه هم یاد بگیرن :ws3: مثلا مینای من از یه گربهه که پشت در مینشست میو میو یاد گرفته :w02:

توی حیاط خلوت ..

خوبه فقط

مراقب گربه باشید ،

مراقب باشید وقتی درب قفس رو باز میکنید پر نزنن برن ،

مراقب باشید پرنده های بیمار یا ناقل بیماری نزدیکشون نشن

و اینکه فراموش نکنید هر روز ، یکی دو ساعت واسشون وقت بذارید . توی خونه ببرید ، روی دست بگیرید ، یه کلمه رو تکرار کنید - از کلمه ی ((بگو)) استفاده نکنید

مثلا : بهش نگی (( بگوو سلام ))

طبیعتا اون زبون بسته هم چند وقت بعد میگه (( بگوووو سلااااااااااام )) !!!!

همین ((سلام )) خالی کفایت میکنه .

>> با یه لحن - با یه صدا - یه نفر خاص (یه پرنده بیست نفر معلم نداشته باشه )

بقیه افراد خانواده میتونن توی ساعات دیگه که سر کلاس ِ آموزش نیست باهاش حرف بزنن ولی آموزشش توسط یک نفر انجام بشه :w16:

موفق باشید :icon_gol:

سلام...یه سوال دیگه...منم ک یسر از شما سوال میکنم.....یکی از میناهام اول خوب بود...بعد یک پاش حالا هر دو تا ماش خراب شده یعنی هر چهارتا انگشتش رو ب جلو شده و میلنگه ..رو چوبش نمیتونه بایسته...اما افسرده یا کم اشتها نشده فقط مشکلش پاهاشه..منم خیلی دلم براش میسوزه..اصلا مثل اون مینای دیگم سرحال نیس...چرا اینطوری شده.....لطفا کمکم کنید.

لینک به دیدگاه
سلام...یه سوال دیگه...منم ک یسر از شما سوال میکنم.....یکی از میناهام اول خوب بود...بعد یک پاش حالا هر دو تا ماش خراب شده یعنی هر چهارتا انگشتش رو ب جلو شده و میلنگه ..رو چوبش نمیتونه بایسته...اما افسرده یا کم اشتها نشده فقط مشکلش پاهاشه..منم خیلی دلم براش میسوزه..اصلا مثل اون مینای دیگم سرحال نیس...چرا اینطوری شده.....لطفا کمکم کنید.

سلام .. خواهش میکنم ، ما اینجا جمع شدیم تا در حد توانمون به همدیگه کمک کنیم

پاهای مرغ مینا متاسفانه بزرگترین معذلشون هست :sigh: اگه رسیدیگ نشه خدایی نکرده باعث از بین رفتنشون میشه

نکاتی که باید توجه کنید:

مدفوعشون اسیدیه و تحت هیچ شرایطی نباید با پاهاشون تماس پیدا کنه ، اگه روی چوب نشیمن کثیف شده باید سریع تمیز بشه . کف قفس میله داشته باشه تا تماس پیدا نکنه و هر روز تمیز بشه

اینا نکاتی هست که باید همیشه رعایت بشن

و حالا واسه مشکل پرنده شما ،

باید روزی دوبار و هر دفعه 10 -20 دقیقه پاهاش رو داخل آب جوشیده گرم و نمک نگه دارید و بعدش پماد بزنید

* هر پمادی نزنید !!

من که مینامو میبرم پیش دامپزشک یه پماد مخصوص داره که آنتی بیوتیک و .. داره داخلش

شما اگه تهران هستی میتونم آدرس دامپزشک مینامو بدم ببری پیشش اگه نخواستید بیاید پماد پرنده منو ببرید موقت واسه پرنده بزنید ..

فعلن میتونید روغن زیتون واسش چرب کنید

الان فصل پر ریزی و پولک ریزی هست که پولک های پا اگه نا منظم بریزه و دیر رشد کنه پای پرنده خارش میگیره و در اثر نوک نوک زدن ممکنه رگ اصلی پاش رو خونی کنه و خدایی نکرده ..

پس حتما حتما روزی یکی دو ساعت مستقیم توی نور آفتاب بذارید ، آب جوشیده و نمک بذارید ولرم بشه در حد طاقت پرنده ، سرد نباشه داغ هم نباشه - 15 دقیقه نگه دارید .. بعدش با پارچه تمیز خشک کنید و روغن زیتون بزنید

اگه خواستید نحوه نگه داشتن پرنده رو عکس میگیرم واستون :w16:

لینک به دیدگاه
سلام .. خواهش میکنم ، ما اینجا جمع شدیم تا در حد توانمون به همدیگه کمک کنیم

پاهای مرغ مینا متاسفانه بزرگترین معذلشون هست :sigh: اگه رسیدیگ نشه خدایی نکرده باعث از بین رفتنشون میشه

نکاتی که باید توجه کنید:

مدفوعشون اسیدیه و تحت هیچ شرایطی نباید با پاهاشون تماس پیدا کنه ، اگه روی چوب نشیمن کثیف شده باید سریع تمیز بشه . کف قفس میله داشته باشه تا تماس پیدا نکنه و هر روز تمیز بشه

اینا نکاتی هست که باید همیشه رعایت بشن

و حالا واسه مشکل پرنده شما ،

باید روزی دوبار و هر دفعه 10 -20 دقیقه پاهاش رو داخل آب جوشیده گرم و نمک نگه دارید و بعدش پماد بزنید

* هر پمادی نزنید !!

من که مینامو میبرم پیش دامپزشک یه پماد مخصوص داره که آنتی بیوتیک و .. داره داخلش

شما اگه تهران هستی میتونم آدرس دامپزشک مینامو بدم ببری پیشش اگه نخواستید بیاید پماد پرنده منو ببرید موقت واسه پرنده بزنید ..

فعلن میتونید روغن زیتون واسش چرب کنید

الان فصل پر ریزی و پولک ریزی هست که پولک های پا اگه نا منظم بریزه و دیر رشد کنه پای پرنده خارش میگیره و در اثر نوک نوک زدن ممکنه رگ اصلی پاش رو خونی کنه و خدایی نکرده ..

پس حتما حتما روزی یکی دو ساعت مستقیم توی نور آفتاب بذارید ، آب جوشیده و نمک بذارید ولرم بشه در حد طاقت پرنده ، سرد نباشه داغ هم نباشه - 15 دقیقه نگه دارید .. بعدش با پارچه تمیز خشک کنید و روغن زیتون بزنید

اگه خواستید نحوه نگه داشتن پرنده رو عکس میگیرم واستون :w16:

سلام ممنون از جوابتون..اما مینای من فک کنم ی مریضی گرفته..چون اول خوب بود کم کم ی پاش بعد هر دو پاش رو گرفت..بعد پرهای دمش ریخت...و بلاخره امروز صبح دیدم مرده.......اما مینای ماده سرحاله...و الانم رو شونمه....خدا کنه این کاریش نشه.اگه یکم بی حال شد هم میبرمش پیش دامپزشک.....خیلی ممنون از جوابدهیتون...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...