رفتن به مطلب

آشنایی با نرم افزار flac

ارسال های توصیه شده

آموزش کار با نرم افزار FLAC

FLAC یك برنامه تفاضل محدود دو بعدی برای محاسبات مهندسی می باشد. این برنامه رفتار ساختارهای خاك، سنگ و یا دیگر مواد را كه ممكن است هنگام نزدیك شدن به محدوده شكست، رفتارهای گوناگون از خود نشان دهند را مدل سازی می كند که مواد به صورت اجزا یا مناطق نشان داده می شوند. این اجزا شبكه ای را كه كاربر برای مدلسازی موضوع مورد نظر طراحی كرده است راتشكیل می دهند. اجزا می توانند بر طبق خواص داده شده، شكسته شوند یا جریان یابند و شبكه می تواند تغییر شكل دهد و یا جابجا شود.

اگرچه FLAC در اصل برای كاربردهای مهندسی عمران و معدن طراحی شده است، اما قابلیت زیادی برای حل مسائل مكانیك نیز دارد. ساختار های متعددی در این برنامه وجود دارند كه مدل سازی موادی را كه رفتارشان بسیار غیر خطی می باشد را ممكن می سازد. علاوه بر این FLAC امكانات خاص دیگری نیز دارد:

• مدل سازی صفحاتی كه ممكن است در آنها لغزش یا جدایش اتفاق بیفتد.

• طرح های تنش و كرنش صفحه ای و مدل های هندسی.

• مدل المانهای ساختاری برای مدلسازی نگهداری.

• امكان رسم پلات و مشاهده چشمی تغییرات.

• امكان آنالیزهای دینامیكی.

• امكان مدلسازی خزش و رفتار ویسكوالاستیك.

• امكان مدل كردن تاثیر تغییرات حرارتی.

• امكان مدل كردن جریان آب زیر زمینی و توزیع فشار آن.

• امكان افزودن امكانات جدید مورد نظر كاربر با زبان C توسط كاربر.

نام FLAC مخفف عبارت «Fast Lagrangian Analysis Of Continua » می باشد. دكتر پیتر كاندال درسال 1986 نرم افزار FLAC را برای تحلیل برخی مسائل برروی یك میكروكامپیوتر IMB طراحی كرد. این نرم افزار برای محاسبات سریع مدل هایی كه المانهای بسیار دارند طراحی شده است. با افزایش سرعت محاسبات كامپیوتر و امكان نصب RAM بالا با قیمت ارزان، مسائل بزرگتر و مشكل تری با FLAC قابل حل خواهد بود.این برنامه در سال‌های اخیر گسترش زیادی یافته است که توسط شرکت مشاوری Itasca انجام گرفته است.

FLAC توسط زبان ساخت‌یافته FISH حمایت می‌شود. به‌وسیله این زبان كاربر می‌تواند برنامه‌ها و توابع مورد نظر خود را برای افزایش كارآیی FLAC به آن بیفزاید.

FLAC می‌تواند به دو صورت مورد استفاده قرار گیرد: وارد كردن دستورات در خط فرمان و استفاده از رابط گرافیكی. رابط گرافیكی شرایط اجرای سریعتر فرمان‌ها را فراهم می‌كند. در حالت استفاده از خط فرمان، كاربر به اطلاعات بیشتری در مورد FLAC نیاز دارد كه برای كاربران مبتدی می‌تواند مشكل‌ساز باشد. زبان ورودی خط فرمان بر اساس كلمات قابل فهم است كه درك عمل آن را برای كاربر آسان می‌نماید.

هنگامی‌كه از رابط گرافیكی برای مدلسازی استفاده می‌شود، متن دستورات در قسمت برنامه نویسی آن ثبت و ذخیره می‌شود. مرسوم است که در مرتبه نخست اجرای یک پروژه از دستورات گرافیکی به‌علت سهولت کار با آن استفاده‌شده و در مراحل بعدی که نیاز به دقت بیشتر در انجام عملیات می‌باشد، از بخش دستوری کمک گرفته می‌شود. اطلاعات یك فایل FLAC به آسانی از طریق تغییر متن آن تغییر می‌یابد و چند فایل را نیز می‌توان برای اجرای مراحل مختلف یك تحلیل به یكدیگر مرتبط ساخت. این كار برای مطالعات دقیق مناسب است.

علاوه بر موارد کاربردی که در بالا ذکر شد، این برنامه از قابلیت‌های دیگری نیز برخوردار می‌باشد که عمده‌ترین کاربرد آن در مسائل ژئوتكنیك می‌باشد. از این برنامه همچنین برای تحلیل و طراحی در مهندسی معدن و ساختارهای زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه روش حل معادلات جابجایی، امكان تحلیل شكست و ریزش را كه پدیده مهمی در معدنكاری می باشد فراهم می‌سازد.

◄ چند مورد از کاربردهای نرم‌افزار FLAC در پروژه‌های کاربردی:

در اینجا به چند مورد از کاربرد‌های این نرم افزار که در پروژه‌های واقعی انجام گرفته است، اشاره می‌گردد:

• تحلیل پایداری شیب در معادن روباز

• بررسی نشست حاصل از حفر تونل‌های کم‌عمق در مناطق شهری

• تاثیر روش بازکردن تونل بر پایداری آن

• طراحی کارگاه‌های جبه‌کار طولانی در معادن زیرزمینی

◄ FLAC/Slope:

در بسته نرم افزاری FLAC نرم افزار پرکاربردی به نام FLAC/Slope وجود دارد که به تحلیل پایداری در شیب ها می پردازد. این نرم افزار توانایی مدل سازی شیب ها را داشته و منطقه را از لحاظ توزیع تنش، خصوصیات مکانیک سنگی و ... مدل سازی می نماید. البته SLOPE نیز نرم افزاری بسیار کوچک بوده و توانایی مدلسازی مسائل پیچیده را ندارد. با خود نرم افزار FLAC می توان تمام کارهای FLAC SLOPE را با دقتی بیشتر انجام داد. دسترسی آسان به نرم افزار FLAC باعث کاربرد زیاد آن در تحلیل شیب پایدار معادن Open Pit گردیده است.

◄ FLAC3D:

همانطور که ذکر شد برنامه FLACیک برنامه دوبعدی می‌باشد. نرم‌افزار FLAC3D نسخه سه‌بعدی این نرم‌افزار است و امکان مدل‌کردن ساختارهای مختلف را به‌صورت سه‌بعدی برای کاربر فراهم می‌کند و دستیابی به جواب‌های دقیق‌تر را ممکن می‌سازد.

از مزایای مدل سه بعدی شامل چرخش، تحلیل از زوایای گوناگون، تعیین دقیق تنش های واقعی و ... برخوردار می باشد.

این نرم افزار تحت سیستم عامل Windows اجرا می شود و از قابلیت گرافیکی بالایی برخوردار است. اما قیمت بالا باعث محدودیت استفاده از آن در مقابل FLAC شده است. FLAC3D مخفف عبارت « Three Dimensional Fast Lagrangian Analysis Of Continua » می باشد.

آخرین نسخه از نرم‌افزار FLAC، ورژن‌های 4 و 5 می‌باشد که هر دوی آن‌ها تحت ویندوز می‌باشند. این نرم‌افزارها به‌صورت قفل‌شکسته موجود بوده و کار کاربران ایرانی را برای استفاده از آن ساده کرده است.

در زمینه آموزش این نرم‌افزار کتابی با عنوان FLAC نیز به چاپ رسیده است. این کتاب که ترجمه‌ای از راهنمای این نرم‌افزار می‌باشد، به‌علت ترجمه بد راهنما می‌تواند باعث سردرگمی کاربران گردد، هرچند که مطالعه آن در بعضی زمینه‌ها می‌تواند مفید واقع شود.

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

با سلام خدمت مهندسین محترم

من مدتی با این نرم افزار کار کردم. نرم افزار واقعاً قوی هستش. در صورتی که سوالی دارین می تونین همینجا پیام بزارین. اگه بلد باشم حتما جواب می دم.

با تشکر

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام دوستان

یکی از دوستانم ، برای پایان نامه نیاز داره که به این نرم افزار کار کنه ، ولی اشنایی نداره ، دوستان واقعا ممنون خواهیم شد که در این زمینه ما راهنمایی کنند که چه کار کنیم تا بتونیم به این نرم افزار اشنایی پیدا کنیم

ایا اموزش یا مطلب یا فایلی تصویری در سطح اینترنت هست که بشه با این نرم افزار اشنایی پیدا کردم ؟

باتشکر:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

یکی از دوستانم ، برای پایان نامه نیاز داره که به این نرم افزار کار کنه ، ولی اشنایی نداره ، دوستان واقعا ممنون خواهیم شد که در این زمینه ما راهنمایی کنند که چه کار کنیم تا بتونیم به این نرم افزار اشنایی پیدا کنیم

ایا اموزش یا مطلب یا فایلی تصویری در سطح اینترنت هست که بشه با این نرم افزار اشنایی پیدا کردم ؟

سلام دوست عزیز خوش اومدی این بهترین سایتیه که تو این زمینه میتونه در سطح اینترنت کمکت کنه

این لینکش که آموزش نرم افزار رو به صورت گام به گام محمد رضای عزیز قرار داده

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=64023

خودت میتونی شروع کنی کم کم را میوفتی و مشکلی داشتی میتونی تو این تاپیک زیر

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=64072

مطرح کنی و اگرم میهوای حضوری یاد بگیری کلاسهای آموزشیش اگر به ظرفیت معقول برسه قراره برگزار شه و بازم اگر وقت نداری به صورت خصوصی و حضوری میتونی از خود محمد رضا یاد بگیری:a030:

امیدوارم بازم برگردی و این پست منو بخونی:sigh:

لینک به دیدگاه

سلام دوست من

خیلی ممنون از بابت پاسخ .:icon_gol:

===

دوست من ،ما نیاز به اموزش flac3d داریم (که ظاهرا اموزشش خیلی کم یاب ، یا اصلا نیست )

در رابطه با این مدل از نرم افزار ما رو راهنمایی کنید .

اقا محمد رضا اهل چه شهری هستن ؟ (چون ما جنوب غربی هستیم) .

بازم تشکر از بابت پاسخ.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام دوست من

خیلی ممنون از بابت پاسخ .:icon_gol:

===

دوست من ،ما نیاز به اموزش flac3d داریم (که ظاهرا اموزشش خیلی کم یاب ، یا اصلا نیست )

در رابطه با این مدل از نرم افزار ما رو راهنمایی کنید .

اقا محمد رضا اهل چه شهری هستن ؟ (چون ما جنوب غربی هستیم) .

بازم تشکر از بابت پاسخ.:icon_gol:

سلام رفیق

داداش اگر موضوع پروژتون رو بگید شاید بتونم تو جمع آوری اطلاعات بهتون کمک کنم اما در مورد نرم افزار flac 3d کدوم ورژنش رو میخوای کار کنید؟

مخمدرضا روی flac 2dکار کرده نمیدونم میتونه با 3dشم کار کنه دو سه تا راه پیشنهاد میکنم امیدوارم کار ساز باشه

اولیش اینه که بری پیش استادای دانشگاهتون تا راهنماییتون کنن دومیش از خود راهنمای نرم افزاره که خودتون ترجمه کنید ولی ترجمه درست بعد با کمک استادتون پروژتون رو پیش ببری

محمدرضا م نیست خودش فعلا قزوین درس میخونه واکثرا تو تهران و کرج و همین حوالی میتونی خفتش کنی:w02:

سومیش اینه که سرچ بزنی در مورد پروژه هایی که با نرم افزار flac 3d کار شده از روی اونها الگو برداری کنی نمونش رو من واست سرچ زدم ببین به دردت میخوره؟

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

[TABLE=class: adsh, width: 100%]

[TR]

[TD=class: body]اینم یه راهه FLAC3D FLAC2D PLAXIS DEEPSOIL MATLAB

تدریس خصوصی نرم افزار های ژئوتکنیکی توسط برترین دانشجویان دانشگاههای سراسری تهران به صورت گروههای یک تا سه نفره

برگزاری کلاسهای مقدماتی تا پیشرفته و کلاسهای رفع اشکال به همراه یادآوری تمام نکات علمی مرتبط با موضوع

آمادگی عقد قرارداد ویژه برای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی

به‌روز شده در: ‪سه‌شنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۰‬

قیمت: متفاوت بسته به نوع نرم افزار[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]مشخصات آگهی

[TABLE=width: 0]

[TR]

[TD]نام:[/TD]

[TD]محمد بهشتی[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]ایمیل:[/TD]

[TD=align: right]QYPY.jpg[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]تلفن:[/TD]

[TD=align: right]09125069240[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]انقضا:[/TD]

[TD]‪شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۰‬[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]موقعیت:[/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]آدرس:[/TD]

[TD]تهران[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

این کتاب رو هم میتونی بگیری

12821316804763.jpg

ناشر :

مؤلف :

مؤلف :

قیمت : 4,500 تومان

کد انحصاری : 2508

تاریخ انتشار : 1388-01-01

وزن : 360 گرم

قطع کتاب :

نوع جلد :

نوع چاپ :

نوع کاغذ :

تعداد صفحات : 232 صفحه

نوبت چاپ : 1

شابک 10 رقمی : 9642100088

شابک 13 رقمی : 9789642100088

لینک به دیدگاه

سلام خدمت شما

ممنون اقایی اتروس عزیز

اقایی اتروس ما روی پایانمه " تحلیل پایداری دیواره چاه با استفاده از نمودارهایپتروفیزیکی" کار می کنیم

اگر مقالی باشه که به ما نحویه کد نویسی و داده ها را به ما اموزش بده خیلی خوب میشه (چون ما اصلان با نرم افزار اشنایی نداریم)

کتاب که فرمودید رو خریده بودیم ، ( ولی ....)

ممنون میشم بیشتر ما راهنمایی کنید ، باتشکر از شما بابت پاسخ گویی ، اجرتون با خدا

:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام خدمت شما

ممنون اقایی اتروس عزیز

اقایی اتروس ما روی پایانمه " تحلیل پایداری دیواره چاه با استفاده از نمودارهایپتروفیزیکی" کار می کنیم

اگر مقالی باشه که به ما نحویه کد نویسی و داده ها را به ما اموزش بده خیلی خوب میشه (چون ما اصلان با نرم افزار اشنایی نداریم)

کتاب که فرمودید رو خریده بودیم ، ( ولی ....)

ممنون میشم بیشتر ما راهنمایی کنید ، باتشکر از شما بابت پاسخ گویی ، اجرتون با خدا

:icon_gol::icon_gol:

سلام قربونت داداش من درباره نمودار پترو فیزیکی فقط در این حد اطلاع دارم که برای تعیین میزان تجمع شکستگی سنگ مخزن استفاده میشه

به نظر من از بچهای نفت کمک بگیری بهتر جواب میده

:icon_gol:

کسی از بچهای نفت سراغ داری؟

من یکی دو تا از رفیقام هستن حالا باز واست ازشون سوال میکنم ببینم چه کمکی میشه واستون کرد

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام بر دوستان

برخره مجبور شدیم ، خودم با نرم افزار اشنایی پیدا کنیم ( به وسیله کتابی که در این زمینه اراه شده بود)

ببخشید دوستان من یک شکلی با این نرم افزار ساختم ، ولی شکل از زاویه برنامه خارج میشه ، می خواستم ببینم ، چطور می تونم کاری کنم ، که شکل رو در زاویه برنامه ست کنم ؟

داده من ، به شکل زیر هستن

& gen zone radcyl dim 3 3 3 3 ratio 1 1 1 1.2 size 3 8 8 5

& edge 10

p0 100 95 100

plot

create trench1

Add surface green

Add axes black

Set Rotation 0.0 0.0 30.0

Set Center 5 5 5

Show

اعداد و ارغام rotation و center رو خیلی دستگاری کردم ولی فایده نداشت

دوستان دلیلش چی ؟

باتشکر

لینک به دیدگاه
سلام بر دوستان

برخره مجبور شدیم ، خودم با نرم افزار اشنایی پیدا کنیم ( به وسیله کتابی که در این زمینه اراه شده بود)

ببخشید دوستان من یک شکلی با این نرم افزار ساختم ، ولی شکل از زاویه برنامه خارج میشه ، می خواستم ببینم ، چطور می تونم کاری کنم ، که شکل رو در زاویه برنامه ست کنم ؟

داده من ، به شکل زیر هستن

& edge 10

p0 100 95 100

plot

create trench1

Add surface green

Add axes black

Set Rotation 0.0 0.0 30.0

Set Center 5 5 5

Show

اعداد و ارغام rotation و center رو خیلی دستگاری کردم ولی فایده نداشت

دوستان دلیلش چی ؟

باتشکر

سلام

منظورت از زاویه برنامه چیه؟

اگه کل دستورات سمت چپ برنامه رو اینجا کپی کنی (از اول) + بتونی یه عکس بگیری از صفحه که منظورت رو بیشتر برسونی بهتره:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام بر اقا محمد رضا عزیز.

ممنون از پاسخ شما

اقا محمد رضا کل دستورات همین بود که در پست قبلی واستون نوشتم .

با کد بالایی یک شکل هندسه ای ساخته میشه ، ولی شکل هندسی از صفحه دید برنامه خارج شده ، که با باید زدن کلید فلش پایین کیبورد اون رو بیارم پایین .

من وقتی زاویه center بهش می دم به حالش فرقی نمی کنه ، بازم از زاویه دید برنامه خارجی میشه و موقعه اجرا داده اون رو باید با فلش پایین کیبورد اون رو بیارم تویه زاویه دید برنامه

ممنون میشم ما رو راهنمایی کنید ..

باتشکر :icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام بر اقا محمد رضا عزیز.

ممنون از پاسخ شما

اقا محمد رضا کل دستورات همین بود که در پست قبلی واستون نوشتم .

با کد بالایی یک شکل هندسه ای ساخته میشه ، ولی شکل هندسی از صفحه دید برنامه خارج شده ، که با باید زدن کلید فلش پایین کیبورد اون رو بیارم پایین .

من وقتی زاویه center بهش می دم به حالش فرقی نمی کنه ، بازم از زاویه دید برنامه خارجی میشه و موقعه اجرا داده اون رو باید با فلش پایین کیبورد اون رو بیارم تویه زاویه دید برنامه

ممنون میشم ما رو راهنمایی کنید ..

باتشکر :icon_gol:

سینا جان من نمیتونم با این اطلاعات شکل شمارو بسازم:icon_gol:

در مورد چیزی که میخوای طراحی کنی و همچنین ابعادش توضیح بده من بسازم و کدش رو برات بفرستم:w16:

لینک به دیدگاه

سلام اقا محمد عزیز

اقا محمد رضا ما فعلا مبتدی هستیم بیشتر از مثال های کتاب استفاده می کنیم

این عکس که شما در پست قبلی گذاشتید ، نرم افزارش برای من عجیب و غریب است ، من از نرم افزار flac3d ورژن 3 استفاده می کنم ، می تونم بپرسم شما از چه ورژنی استفاده می کنید؟

کد نرم افزار رو براتون گذاشتم تویه نوت پد می تونید ا

دانلودش کنید

اقا محمد رضا ما چون در حال یادگیری نرم افزار هستیم ، به سوالات زیادی بر میخورم ، اشکالی نداره که در اینجا مطرح کنیم ؟

باتشکر از شما :icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام اقا محمد عزیز

اقا محمد رضا ما فعلا مبتدی هستیم بیشتر از مثال های کتاب استفاده می کنیم

این عکس که شما در پست قبلی گذاشتید ، نرم افزارش برای من عجیب و غریب است ، من از نرم افزار flac3d ورژن 3 استفاده می کنم ، می تونم بپرسم شما از چه ورژنی استفاده می کنید؟

کد نرم افزار رو براتون گذاشتم تویه نوت پد می تونید ا

دانلودش کنید

اقا محمد رضا ما چون در حال یادگیری نرم افزار هستیم ، به سوالات زیادی بر میخورم ، اشکالی نداره که در اینجا مطرح کنیم ؟

باتشکر از شما :icon_gol:

من پیشنهادم اینه که شما اول flac 2d رو یاد بگیر بعد برو سر 3d...

برای شروع خیلی سخته 3d :ws37:

من از flac 2d ورژن 5 استفاده میکنم

اگه سوالی از این نرم افزار داشتی در خدمتیم

لینک به دیدگاه

سلام بر اقا محمد رضا عزیز

ما یک مقدار وقت برامون تنگه ، و فقط هم نیاز به Flac3d داریم ، اونم تا جایی که بتونیم ، شکل های مورد نظر خودمون رو بسازیم و در پایان نامه ازشون استفاده کنیم .

ببخشید اقا محمد رضا یعنی شما ، با flac3d اشنایی ندارید ؟

لینک به دیدگاه
سلام بر اقا محمد رضا عزیز

ما یک مقدار وقت برامون تنگه ، و فقط هم نیاز به Flac3d داریم ، اونم تا جایی که بتونیم ، شکل های مورد نظر خودمون رو بسازیم و در پایان نامه ازشون استفاده کنیم .

ببخشید اقا محمد رضا یعنی شما ، با flac3d اشنایی ندارید ؟

تا الان با 3d کار نکردم

ولی فکر نمیکنم ساختن شکل و فضای مورد نظر کار سختی باشه

مشکلت احتمالا اینه که مختصات شکلت رو بد وارد کردی

لینک به دیدگاه

اقا محمد رضا ما زیاد پیشرفت نکردیم در نرم افزار .

بیشتر از همون کد های که کتاب داده استفاده میکنیم مختصاتی که کتا به ما معرفی کرده بر اساس کد زیر است

& edge 10

p0 100 95 100

با توجه با داده های بالا ما باید زاویه ، Rotation و Center رو چی بدیم ؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...