رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سطح ولتاژ جریان مستقیم (DC VOLTAGE)

در نیروگاههای گازی طرح نیام گازی دو سطح ولتاژ جریان مستقیم DC مورد استفاده قرار می گیرد. سطح ولتاژ 220 ولت که برای تغذیه قابل اطمینان تجهیزات و ادوات بکار می رود و سطح ولتاژ 24 ولت که برای تجهیزات و سیستمهای کنترلی ولتاژ قابل اطمینان را فراهم می آورد.

* سطح ولتاژ ادوات و تجهیزات 220VDC

* سطح ولتاژ تجهیزات کنترلی 24VDC

این سطح ولتاژ ها توسط باطری تامین می گردند در اصل در نیروگاههای گازی طرح نیام یک پک باطری 250A/h وجود دارد که وظیفه تامین ولتاژ قابل اطمینان در سطح ولتاژ220 ولت را بر عهده دارد این پک باطری توسط دو باطری شارژر که از باسهای LV AC تغذیه می شوند شارژ می گردد.

در طرح نیام یک باس بار به کد گذاری BUB01 وجود دارد که توسط دو ورودی مجزا از باطری شارژر ها و باطری تغذیه می گردد. کلیه بارهایی که به تغذیه 220 ولت مطمن جریان مستقیم نیاز دارند از این باس بار تغذیه می شوند.

مهمترین بارهای این باس بار عبارتند از :

* پمپ روغن کاری اضطراری : یک پمپ DC وظیفه تامین فشار روغن را در شرایط تریپ اضطراری و زمانی که پمپهای روغن کاری اصلی خارج از مدار هستند و فشار خط روغن کاری از دست رفته است بر عهده دارد این پمپ بمنظور حفاظت از سیستم بر روی باس بار مطمئن BUB01 DC BUS BAR قرار گرفته است.

* خروجی به سمت پانل کانورتور سیستم کنترل : دو خروجی مجزا از این BUS BAR نیز بمنظور تغذیه ورودی های کانورتورهای 220 ولت به 24 ولت سیستم کنترل استفاده می شوند.(توضیح این مقوله در زمان توضیح سیستم کنترل شرح داده می شود.)

* خروجی به سمت پانلهای حفاظت سیستمهای الکتریک.

سطح 24 ولت مورد استفاده سیستم کنترل ، همانگونه که در بالا ذکر شد توسط تعدادی کانورتور 220 ولت به 24 ولت تامین می شود و کلیه تجهیزات سیستم کنترل توربین و ژنراتور و حفاظت توربین از این طریق تغذیه می شوند. که کابینت که این کانورتورها در ان قرار گرفته ولتاز ایمن را برای سیستم کنترل تامین می کند با کد گذاری __CUN01 شناخته می شود.

با تشکر از اقای اسماعیلی

لینک به دیدگاه

دست شما درد نکنه

اما یه سوال. توی کارگاه موتورهای الکتریکی که یکی از واحدهای رشته مکانیک هست یک نوعی ژنراتور بود که خودش نیاز به برق داشت تا تولید برق داشته باشد...

فکر کنم میگفتیم سیم پیچ تحریک. یعنی این جریان به کانکتورهای سیم پیچ تحریک متصل میشد تا میدان مغناطیسی ایجاد شود و بعد با کارکرد خود ژنراتور این جریان تولید میشد و

کلا به جای آهنربای دائمی از این روش برای تولید میدان مغناطیسی دائمی استفاده میشد.

خوب این جریان تولیدی باتری هم به همین منظور به کار میرود؟ یا اقلا یکی از کاربردهایش در زمان استارت اولیه نیست؟

لینک به دیدگاه

دست شما درد نکنه

اما یه سوال. توی کارگاه موتورهای الکتریکی که یکی از واحدهای رشته مکانیک هست یک نوعی ژنراتور بود که خودش نیاز به برق داشت تا تولید برق داشته باشد...

فکر کنم میگفتیم سیم پیچ تحریک. یعنی این جریان به کانکتورهای سیم پیچ تحریک متصل میشد تا میدان مغناطیسی ایجاد شود و بعد با کارکرد خود ژنراتور این جریان تولید میشد و

کلا به جای آهنربای دائمی از این روش برای تولید میدان مغناطیسی دائمی استفاده میشد.

خوب این جریان تولیدی باتری هم به همین منظور به کار میرود؟ یا اقلا یکی از کاربردهایش در زمان استارت اولیه نیست؟

ممنون وحید جان

جریان تحریک ژنراتورهای نیروگاهی چون فرق میکنن از نظر بزرگی واهمیت درسته همون فرایند هست ولی مدارمتفاوتی رو دارن

یه فایل اموزشی خوب درهمین زمینه هست که فک کنمدوست خوبمون اقای سامیار زحمتشو کشیدن وگذاشتنش تو سایت

اگرنبود خودم اپ میکنم ومیزارم تا با چگونگی عملکرد این سیستم بخوبی اشنا بشید

نقشه هاشم اگه خواستی بگو برات پیداشون کنم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...