رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

چه چيزي در يك انسان بخصوص يك نوجوان بايستي بوجود آيد كه از روي قصد و با اگاهي به پيامد آن خودش را زخمي كند : بريدن يا شكافتن با تيغ اصلاح ، چاقو ، شيشه ، قيچي . يا خراشيدن ف نيشگون گرفتن يا گاز گرفتن تا بحدي كه خون بيايد . ويا سر را به ديوار زدن و يا شايد شكستن چند تايي از استخوانها يا اينكه بدون درد كردن چشم خودر پاره كردن . اين يك نمونه از ازمايش خودكشي است و يا اختلال در آسيب رساندن به خود ؟

ما بدون قصد يكبار خودمان را مجروح مي كنيم و هيچ اتفاقي هم نمي افتد ولي انسانهايي وجود دارد كه خودشان را از روي قصد مجروح مي كنند حتي بطور مدام درك اين خيلي سخت است .

 

رفتارهاي خودزني در شكلهاي مختلف كه آگاهانه آسيب وارد مي كند و با هدف است بطور كلي پايه بيماري داشته و بويژه بيماري روحي رواني مورد توجه قرار گرفته است .

رفتار خودزني چه مي باشد ؟

 

متخصصين از رفتاروشكلهاي گوناگون آسيب رساندن به خود اين را فهميدن كه رفتار خود پرخاشگري اقدام به خودكشي است ولي بدون اينكه كشته شوند . از جمله آسيب رساندن غير مستقيم كه به آن تعلق دارد مانند اجتناب كردن از غذا –آب- و غير محفوظ نگهداشتن رابطه جنسي در اينجا پيامد آسيب جنسي بطور مستقيم مورد توجه قرار نمي گيرد . رفتار خودزني عمل انگيزه ايي است كه بطور مستقيم بدن خود را اسيب و مجروح مي كند . و اجتماع هم آن را نمي پذيرد همچنين خودكشي را .

كدام روشها براي عمل خودزني مهم هستند ؟

 

اغلب روشها در نزد نوجونان و بزرگسالان ( بدون دارا بودن حالت عقب افتاده گي ذهني بندرت نيست ). بريدن و شگافتن پوست و براي آن از يك وسيله تيز استفاده مي شود مانند تيع اصلاح – چاقو – شيشه و قيچي .

در خيلي مواقع خراشيدن – نيشگون گرفتن و يا گاز گرفتن خودشان كه انقدر انجام مي دهند تا اينكه خون از زخم جاري شود. ويا اينكه سر را به ديوار زدن و اغلب بطور وحشتناكي آسيب به بدنشان مي زنند براي مثال سعي مي كنند استخوانهاي خودشان را بشكنند و يا فشار به چشمشان مي آورند . كشيدن موها هم تعلق به رفتار خودزني دارد هرچه ابزار براي خودزني استفاده شود اين يك تصميم شخصي است كه اغلب بيش از يك روش است .

 

وقتي كه يكي از بيماران فوري مي خواهد خودش را مجروح كند هميشه يك وسيله اي براي آن پيدا مي كند ، اغلب وسايل بيشتري پيدا مي كند .

با كدام قسمت از بدن اغلب برخورد مي كند ؟

 

اينطوري كه صحبت ميشود تمام جا هايي كه امكان دارد اساسا\" تمام جاهايي كه بدون مشكل ميتوان به آن دسترسي داشت . از داخل دهان شروع مي شود مجروح كردن مخاط دهان – برروي زبان را گاز گرفتن استخوان ساعد – مچ دست – بالا و پايين ران .

انسانهاي سالم به اين راحتي نمي گذارند خوشان را مجروح كنند چنانچه در يك محل حساسي آسيب ببينند در پي حفاظت از آن هستند، مگر اينكه رفتار خودزني باشد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...