رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام به همگی

دوستان این تاپیکو زدم که توش کتاب های مفید شهرسازی و کتاب هایی که هر شهرسازی باید بخوندش رومعرفی کنیم.

و همینطور اگه کسی یه کتاب به درد بخور درباره ی شهرسازی میشناسه که زیاد معروف نیست اینجا بگه تا بقیه هم خبردار بشن!:ws48:

فقط یه خواهشی دارم و اینکه لطفا کتاب هایی که معرفی می کنید رو الویت بندی کنید و بگید که کدومش ضروری تره!

دست گلتون درد نکنه!:ws31:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

در ضمن چون می خوام که یه تاپیک خوب و کارگشا داشته باشیم فقط و فقط پستای مرتبط با عنوان تاپیک باقی میمونن!:w16:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 43
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

به نظر من که از هر شهرساز یا استاد شهرسازی بخوای چند تا کتاب مفید تو این رشته بهتون معرفی کنی یکی از کتابهایی که حتما ازش نام میبرند راهنمای طراحی فضاهای شهری در ایران نوشته دکتر پاکزاد هست.

به نظر من هر کسی که میخواد تو شهرسازی کار کنه این کتاب رو به عنوان یه مرجع حتما باید در اختیار داشته باشد.

لینک به دیدگاه

اینکه توی چه سطحی باشی خیلی مهمه. اینکه من بگم الان کتاب برنامه ریزی در حوزه عمومی رو بخونید کتاب بسیار خوبیه برای الان من خوبه ولی برای ترم پایینی ها زیاد مناسب نیست.

از نظر من دانشجویان ترم اول و دوم بهتره که روی کتاب هایی همچون الفبای معماری(که ترجمه شده الان نام نویسندش رو نمی دونم)، معماری برای احمق ها(مولف اینم یادم نمیاد)، کتاب جلد سبز شهرداری ها جلد اول و کتاب هایی که بتونه خودش رو از لحاظ ترسیم و اسکیس قوی کنه رو بخونه.

برای ترم سوم و چهارم باید کتاب هایی چون تاریخ شکل شهر(جیمز موریس)، از شار تا شهر(محسن حبیبی)، مبانی طراحی و فرایند طراحی شهری(جهانشاه پاکزاد)، مقدمه ای بر مبانی برنامه ریزی شهری (اسماعیل شیعه) و بعد از اینها برای اینکه شهرسازی رو واقعا به طور صحیحتری درک کنید کتاب مورد علاقه ی من یعنی مرگ و زندگی شهرهای آمریکایی رو کلمه به کلمه و چندین بار بخوانید(بجای اینکه چندین کتاب بخوانید این کتاب رو چندین بار بخوانید البته بعد از کتابهایی که معرفی کردم).

برای ترم های پنج به بعد دستمون بازه که چی بنویسیم: کتاب زبان الگوی الکساندر، مبانی طراحی هدمن و یازوسکی، محیط های پاسخده(یان بنتلی و دوستاش) و یادم رفت کتاب های محمود توسلی رو که باید از ترم سه شروع کرد و بارها اونا رو خوند.

فعلاً اینا باشه تا بعد.

لینک به دیدگاه

با اميد كاملا موافقم. اينكه فرد توي چه مرحله اي قرار داره خيلي مهمه. اميد دسته بندي خوبي داشت ولي اشكالي كه داره بيشتر به سمت طراحي شهري است.

من ترجيح ميدم تعدادي كتاب رو براتون معرفي كنم و كتابهاي تكراري روكه بچه ها گفت رو نمينويسم. البته نميتونم روي زمان خوندنش خيلي نظر بدم فكر كنم بر اساس نياز به هر مطلب ميشه رفت سراغ كتاب. حسن اين كار اينه كه چون نياز ايجاد شده فرد مطلب رو بهتر ميگيره.

اصول و روشهاي برنامه ريزي منطقه اي-زياري

شهرسازي معاصر از نخستين سرچشمه ها تا منشور آتن-اوستروفسكي

تحيلي از ويژگيهاي برنامه ريزي شهري ايران-مشهدي زاده

درآمدي بر اقتصاد شهري-دركوش

برنامه ريزي شهرهاي جديد-زياري

با شهر و منطقه در ايران-شيعه

مقدمهاي بر تاريخ شهر و شهرنشيني در ايران

مديريت شهر و روستا در ايران و مشكلات-مزيني

برنامه ريزي شهري در ايران-مجتهدزاده

مجموعه روشهاي برنامه ريزي(6جلد-بخصوص جلد اول و ششم)

حقوق و قوانين شهري-كاميار

زمينه هاي جامعه شناسي- آريانپور

تئوري شكل شهر-لينچ

سيماي شهر-لينچ

تجدد، فرا تجدد و پس از آن در شهرسازي-حبيبي

شهرسازي تخليات و واقعات- فرانسواز شواي

شهردر گذر زمان-وبر

شهر-ژان باستيه و برنار دزر

مرمت شهري-حبيبي

سيري در تجارب مرمت شهري از ونيز تا شيراز-فلامكي

تحليل فضاهاي شهري-بحريني

فرآيند طراحي شهري-بحريني

جغرافيا: تاريخ و مفاهيم-جنسن

مقدمه اي بر سيستمهاي اطلاعات جغرافيايي شهري-هاكسهولد

شهر همچون چشم انداز-تام ترنر

شناخت كاداستر-پوركمال

همچنين خوبه به كتابهاي استاد پيرنيا هم توجه كرد: سبك شناسي معماري ايراني و آشنايي با معماري اسلامي ايراني

كتابهاي استاد ارجمندم مهندس توسلس هرگز فراموش نشه براي همه توي همه مقاطع و همه گرايشات(ميدونم تكراري بود اما خيلي مهمه كه بازم گفتم)

البته كتابهاي استاد ارجمندم دكتر طبيبيان رو براي اونهايي كه به برنامه ريزي علاقه دارند توصيه ميكنم.

لینک به دیدگاه

اميد جان فكر كنم اول پستم يه چيزايي نوشتم. ميخواي دوباره بخوني عزيزم. اگه صلاح بدوني ميتونم پستم رو ويرايش كنم.:w16:

با اميد كاملا موافقم. اينكه فرد توي چه مرحله اي قرار داره خيلي مهمه. اميد دسته بندي خوبي داشت ولي اشكالي كه داره بيشتر به سمت طراحي شهري است.

من ترجيح ميدم تعدادي كتاب رو براتون معرفي كنم و كتابهاي تكراري روكه بچه ها گفت رو نمينويسم. البته نميتونم روي زمان خوندنش خيلي نظر بدم فكر كنم بر اساس نياز به هر مطلب ميشه رفت سراغ كتاب. حسن اين كار اينه كه چون نياز ايجاد شده فرد مطلب رو بهتر ميگيره.

حقيقتش من هميشه روي نياز سراغ يه كتاب رفتم.احتمالا اشتباه كردم كه تا به حال فوق نرفتم.

لینک به دیدگاه

بابا ماشالا بچه ها ترکوندن تو همین 2تا پست

منم کاملا با مهدی(شیخ عزیز)و امید موافقم

کتابای که خودمم به نظرم مهم بیان بعدا میذارم حتما

ولی فک کنم بهتره ترمای 3و4 به بالا بیشتر دمبال متابای تخصصی برن(طراحی یا برنامه ریزی)

لینک به دیدگاه

سلام به همگی

ماشالا همه گاز کش میرن:w58:

من کتاب محیط و رفتار اجتماعی از ایروین آلتمن با ترجه علی نمازیان معرفی میکنم

کتابی باحالی برای شناخت محیط و تو کارا واقعا به درد بخوره:ws50:

لینک به دیدگاه

4تا کتابم میذاشتین ما معرفی کنیم :ws44:

منم کتابایی که به نظرم مهم هستش و بقیه معرفی نکردن میگم:

برنامه ریزی راهبردی توسعه شهری : جواد مهدیزاده

اصول و روش های برنامه ریزی منطقه ای : زیاری

مکتب ها و نظریه ها و مدل های برنامه و برنامه ریزی منطقه ای : زیاری

مبانی و تکنیک های برنامه ریزی شهری : زیاری

تاریخ شهر و شهرنشینی در اروپا از آغاز تا انقلاب صنعتی : دکتر پاکزاد

سرعت 30 : دکتر پاکزاد

سیر اندیشه های شهرسازی (همه شماره ها. فعلاً 1 تا 3 اومده) : دکتر پاکزاد

لینک به دیدگاه

من پیشنهاد می کنم کتابایی رو که بچه ها می تونن خلاصه ای ازش رو بنویسن رو توی اینجا بیارن.

این نوع معرفی که میشه همون معرفی های عمومی که یه سرچ تو اینترنت هم بزنی میاد!

این پست سعی میکنه که به نیاز بچه ها کمک کنه. یعنی یه جورایی موضوع بندی بشه!

لینک به دیدگاه
من پیشنهاد می کنم کتابایی رو که بچه ها می تونن خلاصه ای ازش رو بنویسن رو توی اینجا بیارن.

این نوع معرفی که میشه همون معرفی های عمومی که یه سرچ تو اینترنت هم بزنی میاد!

این پست سعی میکنه که به نیاز بچه ها کمک کنه. یعنی یه جورایی موضوع بندی بشه!

موافقم باهات به شدت. :w16:

(حالا یه بار مجبور شدم باهات موافق بشما. :banel_smiley_4: )

به نظرم اینجا کتابا با موضوع بندی آورده بشه و تو بخش معرفی کتاب، هرکس میتونه خلاصه ای از کتاب رو بیاره. فکر کنم خودت یا یکی دیگه از بچه ها هم یه تاپیک واسه اینکار زده بودین :ws38:

اگرم خلاصه ها مفصل بود مثل خلاصه کتاب طرح ها و برنامه های شهرسای دکتر بهزاد فر، به صورت PDF یا Word لینک دانلودش تو بخش کتابخونه گذاشته بشه :w16:

لینک به دیدگاه

كتاب از شار تا شهر-سيد محسن حبيبي

تاريخ شكل شهر تا انقلاب صنعتي-جيمز موريس

درامدي بر مباني برنامه ريزي شهري-شيعه

ديدگاه هاي نو در جغرافياي شهري-حسين شكوئي

مبادي سواد بصري-دونيس.ا.دانديس

فعلا همينا يادم بود به زودي شروع ميكنم براي خلاصه گذاشتن

لینک به دیدگاه

سلام به دوستان

این کتابی که معرفی می کنم کتابی هست توپ و کاربردی که به درد همه شهرسازا می خوره و هم کاربردی کاربردی هست تو کارا

کتاب مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری از دکتر پاکزاد-انتشارات وزارت مسکن و شهرسازی

قیمتش هم 6800 تومانه

لینک به دیدگاه
سلام به دوستان

این کتابی که معرفی می کنم کتابی هست توپ و کاربردی که به درد همه شهرسازا می خوره و هم کاربردی کاربردی هست تو کارا

کتاب مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری از دکتر پاکزاد-انتشارات وزارت مسکن و شهرسازی

قیمتش هم 6800 تومانه

بله این کتاب خصوصا خیلی به درد دانشجوها برای پروزه هاشون میخوره و کسایی که علاقمند به طراحی هستن:w16:

لینک به دیدگاه

خب همونطور که محمدمهدی گفت بهتره موضوع بندی بشه معرفی کتابا.

حالا من اولویت های پیشنهادیم اینا هستش. بقیه دوستان هم تکمیل کنن :a030:

تاریخ شهر ایران: كتاب از شار تا شهر

تاریخ شهر جهان: تاريخ شكل شهر تا انقلاب صنعتي (جيمز موريس)، تاریخ شهر و شهرنشینی در اروپا از آغاز تا انقلاب صنعتی (دکتر پاکزاد)

برنامه ریزی شهری: درامدي بر مباني برنامه ريزي شهري (شيعه)، برنامه ریزی راهبردی توسعه شهری (جواد مهدیزاده)، مبانی و تکنیک های برنامه ریزی شهری (زیاری)

برنامه ریزی منطقه ای: اصول و روش های برنامه ریزی منطقه ای (زیاری)، مکتب ها و نظریه ها و مدل های برنامه و برنامه ریزی منطقه ای (زیاری)، با شهر و منطقه در ایران (شیعه)

طراحی شهری: مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری(دکتر پاکزاد)، راهنمای طراحی فضاهای شهری در ایران (پاکزاد)، سیمای شهر (لینچ)، تئوری شکل شهر (لینچ)، تحلیل فضاهای شهری (بحرینی)، فرآیند طراحی شهری (بحرینی)

سیر اندیشه ها: سیر اندیشه های شهرسازی (همه شماره ها. فعلاً 1 تا 3 اومده) (دکتر پاکزاد)، تجدد، فراتجدد و پس از آن در شهرسازی (حبیبی)

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
خب همونطور که محمدمهدی گفت بهتره موضوع بندی بشه معرفی کتابا.

حالا من اولویت های پیشنهادیم اینا هستش. بقیه دوستان هم تکمیل کنن :a030:

تاریخ شهر ایران: كتاب از شار تا شهر تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران (حسین سلطانزاده)

تاریخ شهر جهان: تاريخ شكل شهر تا انقلاب صنعتي (جيمز موريس)، تاریخ شهر و شهرنشینی در اروپا از آغاز تا انقلاب صنعتی (دکتر پاکزاد) تاریخ شهر(شهرهای اسلامی و اروپایی در قرون وسطی)از لئوناردو بنه ولو ––شهر در بستر تاریخ(ممفورد)

برنامه ریزی شهری: درامدي بر مباني برنامه ريزي شهري (شيعه)، برنامه ریزی راهبردی توسعه شهری (جواد مهدیزاده)، مبانی و تکنیک های برنامه ریزی شهری (زیاری) برنامه ریزی شهری در ایران(غلامحسین مجتهد زاده) برنامه ریزی شهرهای جدید(کرامت الله زیاری) تحلیلی از ویژگی های برنامه ریزی شهری در ایران(مشهدی زاده دهاقانی) طرح ها و برنامه ریزی شهری ایران(مصطفی بهزادفر) کارگاه برنامه ریزی شهری(شیعه) مقدمه ای بر برنامه ریزی شهری(شیعه) فرایند برنامه ریزی شهری در ایران(رهنمایی و شاه حسینی)

برنامه ریزی منطقه ای: اصول و روش های برنامه ریزی منطقه ای (زیاری)، مکتب ها و نظریه ها و مدل های برنامه و برنامه ریزی منطقه ای (زیاری)، با شهر و منطقه در ایران (شیعه) اصول و روشهای برنامه ریزی منطقه ای (معصومی اشکوری) مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای(صرافی) طرح ریزی کالبدی و برنامه ریزی منطقه ای در ایران(تورج دانشور)

طراحی شهری: مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری(دکتر پاکزاد)، راهنمای طراحی فضاهای شهری در ایران (پاکزاد)، سیمای شهر (لینچ)، تئوری شکل شهر (لینچ)، تحلیل فضاهای شهری (بحرینی)، فرآیند طراحی شهری (بحرینی) : قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری(توسلی) محیط های پاسخده(بهزادفر) طراحی فضای شهری،فضاهای شهری و جایگاه آنها در زندگی و سیمای شهری(توسلی و ناصر بنیادی) اصول و روشهای طراحی شهری و فضاهای مسکونی در ایران(توسلی) جلد1و2 مبانی طراحی شهری(ترجمه راضیه رضا زاده و مصطفی عباس زادگان)

سیر اندیشه ها: سیر اندیشه های شهرسازی (همه شماره ها. فعلاً 1 تا 3 اومده) (دکتر پاکزاد)، تجدد، فراتجدد و پس از آن در شهرسازی (حبیبی) شهرسازی معاصر،از نخستین سرچشمه ها تا منشور آتن(لادن اعتضادی) شهرسازی تخیلات و واقعیات(حبیبی)

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

هر کی این کتاب رو بخونه می فهمه کتاب نوشتن یعنی چی؟ اینجوری باید کتاب نوشت نه مثل خیلی از شهرسازای ایرانی خودمون که کل کتاباشون کپیه حتی منبعش رو نمی نویسند.

مکان های عمومی، فضاهای شهری

نوشته ی متیو کرمونا، استیون تیسدل و دو نفر دیگه که زیاد مشهور نبودن البته من نمی شناختمشون

ترجمه ی فریبا قرایی و سه نفر دیگه

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

منم باهات موافقم شیخ عزیز. منم موافقم که باید براساس نیاز سراغ کتابها رفت و من هم معتقدم خوندن کتابها از اول تا آخر، دانشجوها رو یه حمال اطلاعات میکنه تا کسایی که بتونن از علمشون استفاده ای بکنن. من معتقدم که باید در یک یا چند موضوع خاص باید متخصص بود تا اینکه همه چیز رو مثل یه enciclopedia دایره المعارف بدونی ولی هیچ کاربردی نداشته باشن. اینکه یه زمان بندی کردم مطالب رو ، بخاطر این بود که باید افراد پیش زمینه هایی برای درک بهتر کلاس های خودشون و نتیجه ی بهتر در ترم های اول و دوم داشته باشند و کمکم خودشون راه خودشون رو پیدا کنن.

لینک به دیدگاه

من با اینکه کنکور برنامه ریزی شهری شرکت کردم ولی چند تا کتاب مربوط به رشته طراحی شهری خوندم که خیلی خوب بود

من از همه کتاب های کنکور طراحی، طراحی شهرها (نویسنده:ادموند بیکن) رو از همه بیشتر پسندیدم ، تا کتاب رو نخونید نمی دونید من دارم چی میگم اصلا یه چی میگم یه چیزی می شنوید واقعا کتابش عالیه!!!

آخر کتاب یه مطلب داره در مورد برازیلیا که ادموند بیکن اعتراف میکنه قبل از رفتن به این شهر و قرار گرفتن در محیط اون مثل خیلیا از این شهر انتقاد می کرد و ارزشی برای اون قائل نبود اما با رفتن به برازیلیا نظرش در مورد این شهر عوض شد که من از این مطلبی که آورده بود خیلی حال کردم!!!

لینک به دیدگاه
من از همه کتاب های کنکور طراحی، طراحی شهرها (نویسنده:ادموند بیکن) رو از همه بیشتر پسندیدم ، تا کتاب رو نخونید نمی دونید من دارم چی میگم اصلا یه چی میگم یه چیزی می شنوید واقعا کتابش عالیه!!!

اگر بتونید کتاب ادموند بیکن رو زبان اصلی بخونید بهتره.

به نظر من کروکی و تصاویر این کتاب بیشتر به درد میخوره چون ترجمه ی خوبی نداره.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...