رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

با سلام به دوستان عزیز

راستش من خیلی وقت ها برای طراحی سطوح خودرو تلاش کرده ام و در نهایت نا امید شده ام

و مجبور شدم ولش کنم . شاید تا به حال 7 یا 8 بار به صورت پاره وقت روی طراحی سطوح

مختلف برای شکل های مختلف خودروها وقت گذاشته ام اما دست آخر نیمه تمام رهاش کردم

یه آقایی هست به نام برخورداری که هرسال یه نمایشگاه برگزار می کنه به نام (( از تصور تا

واقعیت )) انعکاس خوبی هم توی سایت های معتبر مثل car body design داشته . خیلی

دلم می خواد تو این نمایشگاه شرکت کنم . ولی من فقط کتیا بلدم :viannen_38: سطح سازی و

به خصوص ساختن منحنی ها خیلی دنگ و فنگ داره !! از همه این ها مهم تر اینکه باید

blueprints داشته باشیم که انجام دادن اون خودش یه پروژه س برا خودش. چون باید طرحش

مال خودمون باشه. تا وقتی که چند نما از سطوح خودرو رو نداشته باشیم عملا غیر ممکنه

که بتونیم فقط با تجسم سطوح پیچیده ای بسازیم.

حالا من چی می خوام بگم ؟؟ اگه یک یا دو نفر آدم واقعاً پایه پیدا بشن که بتونیم مثلا در قالب

یک تیم دو نفره یا سه نفره تو این نمایشگاه شرکت کنیم خیلی خوب می شد. خیلی از

افرادی که توی این نمایشگاه شرکت می کنن با نرم افزارهایی مثل Rhino 3D کار کرده اند و

حتی مهندس هم نیستند !! از رشته هایی مثل طراحی صنعتی ، گرافیک و غیره ...

اگه کسی هست که طراحی سطوح رو توی کتیا بلد باشه محشر میشه . من حاضرم بعد از

کنکور ارشد وقت بگذارم یعنی از اول اسفند ماه. فکر می کنم واقعا ارزشش رو داشته باشه.

حالا اگه کسی استقبال کرد در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

لینک به دیدگاه

راستی شاید توی پست قبلی پراکنده صحبت کرده باشم

هدف = شرکت توی نمایشگاه (فعلا فقط همین)

موضوع = طراحی سطوح خودرو ، یک کار درجه یک

البته نیاز نیست همه دهنشون کف کنه ولی از لحاظ کیفیت باید خیلی خوب باشه و البته

تا حد زیادی مهندسی باشه :a030: (از قابلیت های کتیا به نحو احسن استفاده بشه) حالا

اگه ماشینه خوشگل هم باشه که دیگه چه بهتر

اگه تعداد افراد زیاد بشه می تونیم چند تا تیمش کنیم

مهلت : نمایشگاه تقریبا اواخر اردیبهشت ماه برگزار میشه و من دلم می خواد حتما تو این

نمایشگاه شرکت کنیم

نحوه همکاری می تونه به این صورت باشه که هر کی روی یه قسمت کار کنه

من یکی که دلم پر می زنه برای طراحی خودرو پس فرصت رو از دست ندید

من تا زمانی که دارم برا ارشد می خونم فرصت دارم تا روی ایده ها کار کنم قدم اول تهیه

blueprint هست خودم پیشقدم میشم . یک نما فعلا تهیه شده باید روی بقیه نماها کار

کنیم . من شنیده ام که میشه با corel draw نماهای دیگر اتوموبیل رو کشید . البته با

drafting خود کتیا میشه این کار رو انجام داد ولی خیلی سخته . منتظر همکاری شما هستم

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

ممنون از شما دوست عزیز من فکر می کنم یه نرم افزار خاصی داره طراحی سطوح خودرو که دارای نورپردازی در تصویر و گرافیک خیلی بالایی هست باز از دوستان خودرویی میپزسم اگر خواستین اسم این نرم افزارو..من که کتیا زیاد بلد نیستم ولی خوشحال میشم موفقیت شما دوستان رو در این مورد شاهد باشم..

لینک به دیدگاه
ممنون از شما دوست عزیز من فکر می کنم یه نرم افزار خاصی داره طراحی سطوح خودرو که دارای نورپردازی در تصویر و گرافیک خیلی بالایی هست باز از دوستان خودرویی میپزسم اگر خواستین اسم این نرم افزارو..من که کتیا زیاد بلد نیستم ولی خوشحال میشم موفقیت شما دوستان رو در این مورد شاهد باشم..

نرم افزار که زیاد هست تا دلت بخواد نرم افزار هست :

*** Rhino 3d = مدلسازی ( بر پایه NURBS ) و رندرینگ با کیفیت بسیار عالی

*** Autodesk Alias studio tools = مدلسازی بسیار قدرتمند (بر پایه NURBS ) و رندرینگ بسیار قدرتمند (بسیاری از خودروسازان سطوح اولیه رو با این نرم افزار به جای مدل گلی ایجاد می کنن)

*** Maya = در طراحی سطوح در حد مهندسی به کار نمیره ولی به روش polygon modeling

بسیار قوی کار می کنه البته توانایی NURBS modeling رو هم داره

*** 3d max این هم مثل بالایی

*** UGS یا همون unigraphics یا همون NX یا ... برای ساخت سطوح در حد مهندسی به

کار میره و رندرینگ بسیار عالی داره

*** SOLIDWORKS پارسال یه نفر در قالب آموزش ، بدنه کامل یک Audi R8 رو با سالیدرورکس

مدل کرد و کلی پول به جیب زد ، امسال هم سطوح بدنه یک لامبورگینی gallardo رو مدل

کرد و سه چهار روز پیش ، فروش این یکی رو آغاز کرد (

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
و
)

*** CATIA = بر منکرش لعنت ، مگه کسی تو این قضیه شک داره ؟؟ :a030:

*** ICEM surf = هم نرم افزار مستقل داشت و هم قبلا به صورت جداگانه به صورت پلاگین روی

کتیا نصب می شد ولی از V5R20 به بعد همراه با کتیا عرضه میشه البته هنوز نسخه مستقل

هم وجود داره

*** نرم افزارهای بسیار زیاد دیگری هم هستند که اسمشون رو هم تا به حال نشنیده ام

اما صد در صد وجود دارند !!!

لینک به دیدگاه

ممنون از دوست عزیزمون اقای موسویان

من فعلا قول همکاری نمیدم ولی اگه شرایطم تو اصفهان به یه پایداری نسبی برسه حتما درخدمت خواهم بود

ایده بسیارخوبیه برای دوستانی که الان دارن رو نرم افزار کتیا وحتی دیزاین وگرافیک کارمیکنن

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
درود

من تو یه شرکت کارمیکنم که کارم اونجا با ابر نقاط و دیتا cmm هست و همچنین مدل سازی با کتیا

خیلی خوشحال میشم تجربه ای کنار شما در این زمینه کسب کن

a.karamifard@gmail.com

توی ایران چقدر بازار کار دارد. مشتری زیاد دارید؟ زمانی که من در ایران خودرو کار می کردم بحث ابر نقاط و سطح سازی از روی آنها لازم می شد اما بجز یکی دوتا شرکت دیگر جایی ندیدم.

دستگاه های cmm و ابزارهایی که برای تولید ابر نقاط دارید چی هستند؟ می توانید کمی توضیح دهید؟

لینک به دیدگاه
درود

من تو یه شرکت کارمیکنم که کارم اونجا با ابر نقاط و دیتا cmm هست و همچنین مدل سازی با کتیا

خیلی خوشحال میشم تجربه ای کنار شما در این زمینه کسب کنم

a.karamifard@gmail.com

با تشكر از شما

من با آقاي برخورداري تماس گرفتم، ايشون گفت احتمالا اواخر تابستون سال بعد يه نمايشگاه ديگه

برگزار ميشه . من مي خوام يه كار درست و حسابي تحويل بديم . اگه به طور جدي مي تونيد وقت

بذاريد لطفا اعلام كنيد تا دست به كار شيم و آروم آروم كار رو پيش ببريم . من كه خيلي پايه ام !!!

زمان زيادي هم داريم . بيايد تا برنامه ريزي كنيم و در مورد ايده كار صحبت كنيم . شما تهران هستيد

يا جاي ديگه ؟ البته مي تونيم به صورت اينترنتي كار رو پيش ببريم  

لینک به دیدگاه

لينك هاي نمايشگاه دوم در سايت carbodydesign

نمايشگاه اول :

لینک به دیدگاه
توی ایران چقدر بازار کار دارد. مشتری زیاد دارید؟ زمانی که من در ایران خودرو کار می کردم بحث ابر نقاط و سطح سازی از روی آنها لازم می شد اما بجز یکی دوتا شرکت دیگر جایی ندیدم.

دستگاه های cmm و ابزارهایی که برای تولید ابر نقاط دارید چی هستند؟ می توانید کمی توضیح دهید؟

درود

شرکت ما فقط ارائه دهنده خدمات مهندسی معکوس نیست بلکه کار اصلیش ساخت پره های توربین هست که من تو بخش qc فعالیت دارم

دستگاه cmm ثابت MORA

دستگاه BASES 3D cmm portable AND LASER SCANER

دستگاه هندی اسکن CREAFORM و CMM PORTABLE CREAFORM

و ...

ما با سایپا و وزارت دفاع و چند تا شرکت دیگه تو بحث خودرو و قالبسازی کار میکنیم و اتفاقا بازار کار زیادی داره اینم سایت شرکت ما

لینک به دیدگاه
با تشكر از شما

من با آقاي برخورداري تماس گرفتم، ايشون گفت احتمالا اواخر تابستون سال بعد يه نمايشگاه ديگه

برگزار ميشه . من مي خوام يه كار درست و حسابي تحويل بديم . اگه به طور جدي مي تونيد وقت

بذاريد لطفا اعلام كنيد تا دست به كار شيم و آروم آروم كار رو پيش ببريم . من كه خيلي پايه ام !!!

زمان زيادي هم داريم . بيايد تا برنامه ريزي كنيم و در مورد ايده كار صحبت كنيم . شما تهران هستيد

يا جاي ديگه ؟ البته مي تونيم به صورت اينترنتي كار رو پيش ببريم

با کمال میل مایل به همکاری هستم

بله من تهران سکونت دارم

لینک به دیدگاه
با کمال میل مایل به همکاری هستم

بله من تهران سکونت دارم

با تشكر

پس بيايد اول رو ايده كار بحث كنيم ، من از طريق ايميل با شما در ارتباط خواهم بود

ابتدا بايد چند تا طرح رو بررسي كنيم و يه چند تا اسكچ بكشيم بعد از ميون اون ها يكي رو براي

رسم بلوپرينت انتخاب كنيم . يكي از سخت ترين مراحل كار همين بلوپرينته . من نقشه كشي 2

رو تو ليسانس پاس كردم و با اصولش ايجاد نماها آشنا هستم ولي احتمالا اين كار خيلي وقت گيره .

نرم افزار اتوكد يه كم توي رسم منحني ها ضعيفه ، توي اينترنت هم تا دلتون بخواد بلوپرينت ريخته

ولي هيچ منبعي (انگليسي ) پيدا نكردم كه نرم افزار خاصي رو معرفي كرده باشه و اصول رسم بلوپرينت

رو براي خودرو گفته باشه

لینک به دیدگاه
با تشكر

پس بيايد اول رو ايده كار بحث كنيم ، من از طريق ايميل با شما در ارتباط خواهم بود

ابتدا بايد چند تا طرح رو بررسي كنيم و يه چند تا اسكچ بكشيم بعد از ميون اون ها يكي رو براي

رسم بلوپرينت انتخاب كنيم . يكي از سخت ترين مراحل كار همين بلوپرينته . من نقشه كشي 2

رو تو ليسانس پاس كردم و با اصولش ايجاد نماها آشنا هستم ولي احتمالا اين كار خيلي وقت گيره .

نرم افزار اتوكد يه كم توي رسم منحني ها ضعيفه ، توي اينترنت هم تا دلتون بخواد بلوپرينت ريخته

ولي هيچ منبعي (انگليسي ) پيدا نكردم كه نرم افزار خاصي رو معرفي كرده باشه و اصول رسم بلوپرينت

رو براي خودرو گفته باشه

اگر قرار است طراحی را با کتیا انجام دهید نیازی نیست که blueprint را هم با نرم افزار انجام دهید. نماهایی که روی کاغذ است را اسکن کنید و توسط بخش sketch tracer به کتیا منتقل و روی آن کار کنید.

لینک به دیدگاه

بله درسته اینو می دونم ولی منظور من اینه که وقتی یک نما رو با دست می کشیم

نماهای دیگه به این راحتی قابل رسم نیستند . من همین الان داشتم به طور امتحانی

با sketch tracer کار می کردم. وضوح عکس هایی که به عنوان نما گذاشته ام خیلی بالاست

ولی وقتی میارمشون تو sketch tracer کیفیتش خیلی بد میشه . همچنین همه بلوپرینت

ها هم دقیق نیستند و تناقض های زیادی توشون هست .

ولی خودمونیم سطح سازی توی CATIA بسیارسخته :banel_smiley_4: :w00:

من که هر بار می شینم اعصابم خورد میشه پا میشم میرم .

تازه یکی از دلایل خستگی ، کار کردن با ماوس های معمولی هستش . توی ساختن

چنین سطوحی باید بارها از دستور pan و rotate استفاده کنیم. این کار با ماوس های

معمولی خیلی سخته و دست رو خسته می کنه. کاش می تونستم یکی از این ماوس ها

داشته باشم :ws44:

حیف خیلی گرونه تازه اصلا تو ایران گیر نمیاد :icon_pf (34):

نکته خیلی مهم اینه که برای تفریح و سرگرمی نباید با کتیا بازی کرد چون مثل یه مار

خوش خط و خال می مونه (جیزه !!! ) من یه پروژه بزرگ با کتیا انجام دادم که سه ماه طول

کشید ولی هیچ وقت خسته نشدم . دستورات سطح سازی رو هم همه رو بلدم ، اما

نمی دونم چرا هر وقت می خوام سطح سازی اونم در حد یه همچین چیزی انجام بدم

دچار ناامیدی مطلق میشم !!!!

اینم عکس های اون ماوس های سه بعدی (ساخت شرکت 3Dconnexion )

آقای جان نثاری شما اونجا از اینا دارین ؟؟

6742-img1359s.jpg

space_explorer.jpg

لینک به دیدگاه

چرا، ولی مدل های قدیمی تر. خوبی آنها این است که می توان آنها را با دست چپ استفاده کرد و از بار دست راست کاست. من سالهاست که از درد کتف و مچ رنج می برم. اگر روزی هشت ساعت پشت سر هم با کتیا یا هر برنامه CAD دیگری کار کنید متوجه شرایط سخت کار یک مهندس طراح می شوید.

در ضمن وقتی تصاویر را به sketch tracer وارد می کنید می توانید ابعاد آنها را بر اساس اندازه واقعی خودرو تنظیم کنید تا نسبت های ابعادی صحیحی داشته باشند.

لینک به دیدگاه
چرا، ولی مدل های قدیمی تر. خوبی آنها این است که می توان آنها را با دست چپ استفاده کرد و از بار دست راست کاست. من سالهاست که از درد کتف و مچ رنج می برم. اگر روزی هشت ساعت پشت سر هم با کتیا یا هر برنامه cad دیگری کار کنید متوجه شرایط سخت کار یک مهندس طراح می شوید.

در ضمن وقتی تصاویر را به sketch tracer وارد می کنید می توانید ابعاد آنها را بر اساس اندازه واقعی خودرو تنظیم کنید تا نسبت های ابعادی صحیحی داشته باشند.

من هم براي همين گفتم ، منم خيلي وقته كتفم درد مي كنه و مچ دستم خيلي خسته ميشه

سه ماه روزي 8 ساعت واقعا درد آوره !!!

قيمت ارزون ترينش 50 دلاره و گرون ترينش حدود 250 دلار !!! ولي مي ارزه ، اما تو ايران پيدا نميشه

نمايندگي هاش رو تو دبي پيدا كرده ام ايشا الله قسمت شد يكيشو مي خرم  

لینک به دیدگاه

آقای موسویان سلام

ممنون از آموزشهایی که تو سایت قرار میدین.

در مورد طراحی بدنه خودرو یه چیزی تو یکی فرومها دیدم.

امیدوارم به دردتون بخوره .

لینک به دیدگاه

ممنون مي تونم بگم همه چيزهايي كه تو اينترنت در مورد مدلسازي سطوح خودرو تو كتيا هست

من ديدم. ولي تا به حال يك آموزش درست و حسابي پيدا نكرده ام . شايد يه روزي خودم يه آموزش

دادم بيرون :ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...