رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان

با سلام شروع کردم چون قرار نیست اینجا یه تاپیک معمولی باشه و چند تا مطلب از جاهای مختلف توش کپی بشه و بریم

بیاین باهم گفتگو کنیم

چند نفر از دوستان در مورد اینکه چطور یه طرح جدید رو شروع کنن از من سوال میکردن.

درحالیکه خودم تاحالا بهش فکر نکرده بودم.

دقیقا نمیدونم طرحایی رو که تاحالا اجرا کردم چجوری شروع کردم.

به پیشنهاد بابک عزیز این تاپیکو زدم تا باهم در موردش صحبت کنیم و به نتیجه های خوب و کاربردی برسیم.

لینک به دیدگاه

خوب بزار اول از ایده شروع کنیم

به نظر شما ایده باید تو حوزه خاص کاری و تخصصی فرد باشه یا نه میتونه خیلی گسترده تر هم باشه؟

ایده رو که دکتر بهنام عزیز در بارش مفصل صحبت کردن

فرض کنیم یه ایده داریم ... چجوری عملیش کنیم؟ از کجا باید شروع کنیم؟

طراحی؟ محاسبه؟ روش کار؟ طرح اولیه؟ تحقیق در مورد چی؟ خلاصه چی به ذهنتون میرسه؟

لینک به دیدگاه
ایده رو که دکتر بهنام عزیز در بارش مفصل صحبت کردن

فرض کنیم یه ایده داریم ... چجوری عملیش کنیم؟ از کجا باید شروع کنیم؟

طراحی؟ محاسبه؟ روش کار؟ طرح اولیه؟ تحقیق در مورد چی؟ خلاصه چی به ذهنتون میرسه؟

ممون اقا رضا

موضوع خوبی رو شروع کردین ...

اتفاق تابستون یه طرح تولید دوچرخه رو تو تالار پیشنهاد دادم ولی هیچکس نمیدونست از کجا باید شروع کنیم ؟

طراحی ؟

انتخاب متریال ؟

مدلینگ ؟

.

.

.

.

لینک به دیدگاه

به نظر من بدترین موقعیت استارت کاریه که تجربشو نداری

میمونی از کجا شروع کنی

از هرکجا که شروع بشه.... همینکه شروع بشه خودش مسیرو نشونت میده

بزودی تجربیات خودمو تو این زمینه مینویسم

لینک به دیدگاه
ممون اقا رضا

موضوع خوبی رو شروع کردین ...

اتفاق تابستون یه طرح تولید دوچرخه رو تو تالار پیشنهاد دادم ولی هیچکس نمیدونست از کجا باید شروع کنیم ؟

طراحی ؟

انتخاب متریال ؟

مدلینگ ؟

.

.

.

.

جدی!؟ من ندیده بودم...

اتفاقا خیلی هم برام جالبه

به نظر من بدترین موقعیت استارت کاریه که تجربشو نداری

میمونی از کجا شروع کنی

از هرکجا که شروع بشه.... همینکه شروع بشه خودش مسیرو نشونت میده

بزودی تجربیات خودمو تو این زمینه مینویسم

منم منظورم از ایده همین بود...

یعنی کلا بهتره تو حوزه تجربه و امکانات شخص باشه تا این بلاها سرش نیاد

راستـی یاد یه جمـله از کتاب طراحی اجزا شیـگلی افتادم... نوشتـه بود که اغلـب طراحی

با نقشـه کشی اشتـباه گرفته میـشه در صورتیـکه نقشه کشی فقـط یه بخش از طراحیه

به هر حال فکر کنم قدم اول توی هر کاری تهیه یه نقشه و بحث روی اون و مشورت گرفتنه

لینک به دیدگاه

من فکر می کنم در اولین مرحله زمانبندی و برنامه ریزی اجرایی هست که بعد از ایده باید بهش اهمیت داده بشه.

اینجانب ترتیب زیر رو برای ادامه ی بحث در مراحل اجرایی پیشنهاد می کند:

1- ایجاد و پرورش ایده ی اولیه

2- در نظر گرفتن طرح اولیه ی شماتیک (این طرح می تواند بسیار ساده و تنها شامل فلوچارت اجرا باشد)

3- بررسی متریال های مورد نیاز

4- طراحی طرح اجرایی (شامل طرح اجزای مکانیکی-الکترونیکی و ترکیب اجرایی آنها)

5- بررسی طرح از دیدگاه های مهندسی و اسمبلی آن

6- سعی و خطا در رسیدن به مرجع کامل طراحی (شبیه سازی رایانه ای)

7- شروع به ساخت و یا خرید قطعات و ساخت نمونه ی اولیه

و...

لینک به دیدگاه

مهندس عزیز لطف می کنید لینک اون پست مربوط به این طرح زیبا رو در اینجا برای ادامه ی بحث طراحی قرار بدید شاید بتونیم با هم به نتیجه ی جدیدی برسیم؟

لینک به دیدگاه
من فکر می کنم در اولین مرحله زمانبندی و برنامه ریزی اجرایی هست که بعد از ایده باید بهش اهمیت داده بشه.

اینجانب ترتیب زیر رو برای ادامه ی بحث در مراحل اجرایی پیشنهاد می کند:

1- ایجاد و پرورش ایده ی اولیه

2- در نظر گرفتن طرح اولیه ی شماتیک (این طرح می تواند بسیار ساده و تنها شامل فلوچارت اجرا باشد)

3- بررسی متریال های مورد نیاز

4- طراحی طرح اجرایی (شامل طرح اجزای مکانیکی-الکترونیکی و ترکیب اجرایی آنها)

5- بررسی طرح از دیدگاه های مهندسی و اسمبلی آن

6- سعی و خطا در رسیدن به مرجع کامل طراحی (شبیه سازی رایانه ای)

7- شروع به ساخت و یا خرید قطعات و ساخت نمونه ی اولیه

و...

مرسی دکتر جان

ترکیب کاملا درستیه ولی گاهی ترتیب کار و اولویتها عوض میشه

مثلا گاهی پیش میاد که اول بسته به نیاز مشتری متریالها بررسی میشه (مثلا تو تعمیر یه قطعه از دستگاه) بعد طراحی عوض میشه بعد ایده یک تغییر اساسی و طراحی جدید و ....

لینک به دیدگاه

به نظر من برای اینجور کارا اولین قدم جرات انجام کار و نترسیدن از شکسته...

بعضی از دوستان فکر میکنن اگر قراره یه طرح شروع بشه حتما هم باید به نتیجه برسه. درحالیکه قبل از شروع طرح (مخصوصا وقتی تجربه کم باشه) خیلی از نکات نادیده گرفته میشه که هر کودوم چالشی بر سر راهه... همین باعث میشه که خیلیها دست به شروع کار نزنن یا اینکه توقع موفقیت 100% داشته باشن و با اولین نشیب کارو متوقف کنن.

جرات انجام کار به شرطی بدست میاد که قبول کنیم بطور قطع در طی مسیر شکست هم میخوریم .

لینک به دیدگاه
به نظر من برای اینجور کارا اولین قدم جرات انجام کار و نترسیدن از شکسته...

بعضی از دوستان فکر میکنن اگر قراره یه طرح شروع بشه حتما هم باید به نتیجه برسه. درحالیکه قبل از شروع طرح (مخصوصا وقتی تجربه کم باشه) خیلی از نکات نادیده گرفته میشه که هر کودوم چالشی بر سر راهه... همین باعث میشه که خیلیها دست به شروع کار نزنن یا اینکه توقع موفقیت 100% داشته باشن و با اولین نشیب کارو متوقف کنن.

جرات انجام کار به شرطی بدست میاد که قبول کنیم بطور قطع در طی مسیر شکست هم میخوریم .

ممنون و آفرین. آنچه که بعد از شکل گیری ایده به ادامه ی کار می انجامد تصمیم به پذیرش شکست احتمالی و تلاش برای رفع نواقص هست. از این رو شروع یک طرح در نظر بسیاری از ما ایرانیان با تمکن مالی مناسب پیوند داره. ولی انچه بیشتر از تمکن مالی می تونه به ما کمک کنه درست و کامل دیدن طرح و شرایط اجرای اونه. همونطور که قبلن هم بارها خوندیم:

چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا

لینک به دیدگاه
ممنون و آفرین. آنچه که بعد از شکل گیری ایده به ادامه ی کار می انجامد تصمیم به پذیرش شکست احتمالی و تلاش برای رفع نواقص هست. از این رو شروع یک طرح در نظر بسیاری از ما ایرانیان با تمکن مالی مناسب پیوند داره. ولی انچه بیشتر از تمکن مالی می تونه به ما کمک کنه درست و کامل دیدن طرح و شرایط اجرای اونه. همونطور که قبلن هم بارها خوندیم:

چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا

مهمترین نکته رو شما گفتین

تمکن مالی...

مثل طرح خط لوله کاروگیت ما که با وجود آماده بودن نقشه هاش خوابیده و حداقل نیاز به 200 تومن پول داره که مرکز حمایت از نمونه سازی سازمان صنایع هم حاضر به پرداخت وام برا کارای ریسک دار نیست.

یکی از مهمترین نکاتی که برای شروع هر پروژه نو آورانه نیازه براورد مالی دست بالا و تامین منابع هست. وگرنه وجود هر وقفه مالی توی کار باعث سرد شدن گروه و افت شدید پیشرفت کار میشه.

لینک به دیدگاه

مهمترین قدم در شروع یک پژوهش ، ابتدا جرقه ذهنی است

پتانسیل داشتن جرقه ذهنی را کسی دارد که در علم خاصه خود معلومات مختصی داشته باشد ، به همین دلیل ذهن را به پس کوچه های مختلف می فرستد و ترسی از آن ندارد که در این پس کوچه ها گم شود

با سپاس

لینک به دیدگاه
مهمترین قدم در شروع یک پژوهش ، ابتدا جرقه ذهنی است

پتانسیل داشتن جرقه ذهنی را کسی دارد که در علم خاصه خود معلومات مختصی داشته باشد ، به همین دلیل ذهن را به پس کوچه های مختلف می فرستد و ترسی از آن ندارد که در این پس کوچه ها گم شود

با سپاس

مرسی از اینکه تو بحث شرکت کردی :icon_gol:

فرض کنین جرقه ذهنی زده شده و پژوهش هم تا حدودی صورت گرفته...

حالا میخوایم شروع به اجرا کنیم.

از کجا؟

چجوری؟

تعداد دوستانی که این سوالو دارن کم نیست

لینک به دیدگاه
مرسی از اینکه تو بحث شرکت کردی :icon_gol:

فرض کنین جرقه ذهنی زده شده و پژوهش هم تا حدودی صورت گرفته...

حالا میخوایم شروع به اجرا کنیم.

از کجا؟

چجوری؟

تعداد دوستانی که این سوالو دارن کم نیست

1 - ایجاد و طراحی یک تیم:

مشاور

اساتید

طراحان

سازندگان

2- تقسیم وظایف

3- بررسی بودجه بندی زمانی و اقتصادی

4- مکتوب نمودن ( ثبت تئوری پژوهش)

5- آغاز طراحی کلی

6- تولید آزمایشی

7- تاییدیه

8- ثبت

9- تولید نیمه صنعتی

10- تایید صنعتی

این ها خلاصه ای از مراحل پژوهش می باشد

. . . .

لینک به دیدگاه

خوب بزار اول از ایده شروع کنیم

به نظر شما ایده باید تو حوزه خاص کاری و تخصصی فرد باشه یا نه میتونه خیلی گسترده تر هم باشه؟

فکر کنم گستردگی مهمه!مثلا منی که کامپیوتر خوندم دوست دارم با توجه به اینکه تو زمینه نفتی تو شرکت کار می کنم ایده های شما رو درباره این موارد بدونم.اینکه دیدم وسیع تر بشه.

لینک به دیدگاه

علیرقم اینکه 4 نفر از دوستان پیشنهاد زدن این تاپیکو داشتن ولی متاسفانه هیچ کدوم نه تنها مشارکت فعال ندارن بلکه اظهار نظر هم نمیکنن !

چرا؟

اجازه بدین دوستان دیگه هم از نقطه نظرهای شما آگاه بشن...

1 - ایجاد و طراحی یک تیم:

مشاور

اساتید

طراحان

سازندگان

2- تقسیم وظایف

3- بررسی بودجه بندی زمانی و اقتصادی

4- مکتوب نمودن ( ثبت تئوری پژوهش)

5- آغاز طراحی کلی

6- تولید آزمایشی

7- تاییدیه

8- ثبت

9- تولید نیمه صنعتی

10- تایید صنعتی

این ها خلاصه ای از مراحل پژوهش می باشد

. . . .

ممنون دوست عزیز

در حد تئوری کاملا دقیق و جامع هست ولی وقتی وارد عمل میشیم میبینیم که هیچ کس نمیدونه الان چکار کنه...

دلیل چیه؟

بعضی دلیلهاش مثلا دسترسی نداشتن به منابع هست.

شاید براحتی نشه به طراحان و سازندگان یا اساتیدی که تجربه دارن دسترسی داشت... یا حتی ممکنه جواب درستی ازشون نگیریم

یا حتی ممکنه ایده انقد جدید باشه که کسی تجربه قبلی نداشته باشه و خیلی ها نظر شما رو کلا غیر عملی بدونن.

دوستان خواهش میکنم در راه شروع یک پیشرفت کوچیک و در مقابل اعتقاد ما نمیتوانیم که تو ایران رواج داره تجربه های عملی خودشونو در اختیار سایرین بذارن تا شاید بتونه یه حرکت کوچیک تو جامعه کوچیک تو اندیشی ما باشه.

حتی این تجربه ها میتونه اولین تجربه ی تحقیق دانشگاهی هم باشه...

لینک به دیدگاه
علیرقم اینکه 4 نفر از دوستان پیشنهاد زدن این تاپیکو داشتن ولی متاسفانه هیچ کدوم نه تنها مشارکت فعال ندارن بلکه اظهار نظر هم نمیکنن !

چرا؟

اجازه بدین دوستان دیگه هم از نقطه نظرهای شما آگاه بشن...

ممنون دوست عزیز

در حد تئوری کاملا دقیق و جامع هست ولی وقتی وارد عمل میشیم میبینیم که هیچ کس نمیدونه الان چکار کنه...

دلیل چیه؟

بعضی دلیلهاش مثلا دسترسی نداشتن به منابع هست.

شاید براحتی نشه به طراحان و سازندگان یا اساتیدی که تجربه دارن دسترسی داشت... یا حتی ممکنه جواب درستی ازشون نگیریم

یا حتی ممکنه ایده انقد جدید باشه که کسی تجربه قبلی نداشته باشه و خیلی ها نظر شما رو کلا غیر عملی بدونن.

دوستان خواهش میکنم در راه شروع یک پیشرفت کوچیک و در مقابل اعتقاد ما نمیتوانیم که تو ایران رواج داره تجربه های عملی خودشونو در اختیار سایرین بذارن تا شاید بتونه یه حرکت کوچیک تو جامعه کوچیک تو اندیشی ما باشه.

حتی این تجربه ها میتونه اولین تجربه ی تحقیق دانشگاهی هم باشه...

بنده چهار اختراع ثبت کردم و یک بار هم مقام سوم جشنواره خوارزمی را کسب نمودم و در هشتمین همایش دانشجویی مواد و متالورژی کشور مقاله ام به ثبت رسانیده ام

پروسه کاری من طی همین ده مرحله بود. اما در کل این نوع پژوهش ها در ایران اسلامی مانند آب در هاونگ کوبانیدن است. این تجربه 4-5 ساله بنده می باشد. به همین دلیل خود قصد اجرا یا طراحی پروژه ای دیگر را ندارم ، سعی میکنم چیزی هم در ذهن نپرورانم.

اما اگر دوستانی مشکل داشتند در حد توانم به آنها کمک میکنم

با تشکر

لینک به دیدگاه
بنده چهار اختراع ثبت کردم و یک بار هم مقام سوم جشنواره خوارزمی را کسب نمودم و در هشتمین همایش دانشجویی مواد و متالورژی کشور مقاله ام به ثبت رسانیده ام

پروسه کاری من طی همین ده مرحله بود. اما در کل این نوع پژوهش ها در ایران اسلامی مانند آب در هاونگ کوبانیدن است. این تجربه 4-5 ساله بنده می باشد. به همین دلیل خود قصد اجرا یا طراحی پروژه ای دیگر را ندارم ، سعی میکنم چیزی هم در ذهن نپرورانم.

اما اگر دوستانی مشکل داشتند در حد توانم به آنها کمک میکنم

با تشکر

خیلی عالیه که فرد با تجربه ای مثل شما تو جمع ما حضور داره و چقدر عالی که حاضر به کمک هستین... :icon_gol:

البته منظور من چیزی فراتر از یه ایده و ثبت اختراع بود. یه کار عملی تر.

(من شخصا به ثبت اختراع تو ایران اعتقادی ندارم و هیچ کودوم از طرحهای جدیدمون هم ثبت نکردم.)

فکر میکنم اگه تجربه انجام آخرین کارتون رو برای ما تعریف کنین شاید من و باقی بچه ها هم بتونیم با طی مسیر مشابه کارهایی انجام بدیم که قطعا شما هم در این پیشرفت که پیشرفت کشورتونه نقش اساسی داشتین. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
خیلی عالیه که فرد با تجربه ای مثل شما تو جمع ما حضور داره و چقدر عالی که حاضر به کمک هستین... :icon_gol:

البته منظور من چیزی فراتر از یه ایده و ثبت اختراع بود. یه کار عملی تر.

(من شخصا به ثبت اختراع تو ایران اعتقادی ندارم و هیچ کودوم از طرحهای جدیدمون هم ثبت نکردم.)

فکر میکنم اگه تجربه انجام آخرین کارتون رو برای ما تعریف کنین شاید من و باقی بچه ها هم بتونیم با طی مسیر مشابه کارهایی انجام بدیم که قطعا شما هم در این پیشرفت که پیشرفت کشورتونه نقش اساسی داشتین. :icon_gol:

بنده هم ثبت طرحهای خویش را از روی جهالت کردم و گرنه کاری که اهمیتی ندارد چرا ثبت شود

بگذریم - این درد و دل ها بسیار است

طرح پایانی من سالیان پیش در مقطع کاردانی صورت پذیرفت

ایده ی آن هم در سالن انتظار یک سینما به ذهنم خطور کرد ، البته طرح در حوزه علم مواد و متالورژی است. سوال های خاصه شما چیست

؟!؟

پ.ن: بنده از این گونه تالار ها در انجمن های دیگر ارائه داده ام اما چون خواهانی نداشت به باد فنا رفت

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...