رفتن به مطلب

** کلینیک رایگان گیاهپزشکی **

ارسال های توصیه شده

میخواستم راجع به از بین رفتن کاکتوسم

که احتمالا بر اثر آبیاری ناصحیح هست توضیح بدید برای من و بچه ها

ممنونم سوالت خیلی قشنگ بود!

:banel_smiley_4:

خب باید درست نگهداری کنید ...

اگر از محل خرید مطمئنید ... فکر کنم نگهداریتون درست نیست! کاکتوس به آبیاری شما حساسه ... اینو که خودتونم میدونید ... نور مستقیم هم میخواد ... اینم خودتون میدونید ...

سعی کن وقتی به کاکتوس آب میدی یه دفعه ای آب ندی! یواش یواش ... تا جایی که خاک حاشیه گلدون خشک بمونه! یعنی آب انقدر ندی که کل سطح خاکت خیس بشه!

فاصله آبیاری هم باید تنظیم بشه ... وقتی خاک گلدون خشک شد بعد آب بده!

اینا رو که قبلا گفته بودم ...

فاصله آبیاری برای کاکتوس اصولا هفته به هفته است ...

و فصلی که فصل رشدش نیست حتی به ماهی یه بار نوبت آبیاری میرسه ...

البته بنده شخصا کاتوس تا حالا نداشتما!

اما کاکتوس گیاه مقاومی هست و اگر خاکش هم خاک خوبی باشه ... بیماری یا آفت خاصی نخواهد داشت ... مشکل اصلی نحوه آبیاری کاکتوسه!

پس تا زمانی که خاک گلدون خشک نشده نباید آب بدی ...نه فقط سطح خاک ... بلکه تقریبا کل خاک!

برای اینکه فاصله آبیاری دستت بیاد زمانی که دیدی سطح گلدون خشک شده حدود 4 سانت از خاک گلدون رو یه حفره کوچیک ایجاد کن! (به قطر خودکار)

اگه با چشم تونستی ببینی که رطوبت هست یا نه که هیچ اگر با چشم نمیشه دید یه نخ ضخیم که رطوبت رو به خودش بگیره یا هر چیز دیگه ای که این کار رو کنه وارد حفره کن ... چند دقه بعد بیار بیرون ... اگه نخت خیس شده بود هنوز نوبت به آبیاری جدید نرسیده ...

اما اگه رطوبتی ندیدی ... میتونی آبیاری کنی! البته نا با شدت ... بلکه آهسته! و به مقداری که حاشیه خاک گلدون خشک بمونه!

با این کار دیگه فاصله دور آبیاری دستت میاد و گیاهت هم سالم میمونه. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 133
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اما کاکتوس گیاه مقاومی هست و اگر خاکش هم خاک خوبی باشه ... بیماری یا آفت خاصی نخواهد داشت ... مشکل اصلی نحوه آبیاری کاکتوسه!

پس تا زمانی که خاک گلدون خشک نشده نباید آب بدی ...نه فقط سطح خاک ... بلکه تقریبا کل خاک!

برای اینکه فاصله آبیاری دستت بیاد زمانی که دیدی سطح گلدون خشک شده حدود 4 سانت از خاک گلدون رو یه حفره کوچیک ایجاد کن! (به قطر خودکار)

اگه با چشم تونستی ببینی که رطوبت هست یا نه که هیچ اگر با چشم نمیشه دید یه نخ ضخیم که رطوبت رو به خودش بگیره یا هر چیز دیگه ای که این کار رو کنه وارد حفره کن ... چند دقه بعد بیار بیرون ... اگه نخت خیس شده بود هنوز نوبت به آبیاری جدید نرسیده ...

اما اگه رطوبتی ندیدی ... میتونی آبیاری کنی! البته نا با شدت ... بلکه آهسته! و به مقداری که حاشیه خاک گلدون خشک بمونه!

خواهش میکنم :banel_smiley_4:میدونم:banel_smiley_4:

ممنون بابت توضیحات:icon_gol:ایندفه کاکتوس جدید خریدم اینجوری آبیاریش میکنم

لینک به دیدگاه

واااااااااااااااو....اون همه کار بکنیم تا بدونیم آب میخواد یا نه؟!:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

من جوری توضیح دادم تا متوجه بشید ... وگرنه سادست! 2 بار این کار رو بکنید دیگه میاد دستتون که چقدر و با چه فاصله ای باید آب بدید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

تصویر مربوط به برگ درخت گردو است

تعدادی درخت گردو بصورت زودرس برگهایشان به اینصورت در میاد ...لکه های زرد و بعد قهوه ای و سر انجام ریزش تقریبا تمامی انها ... در یک کیلومتری انها درختان گردوی دیگر سر سبز مانده اند ... ( شرایط اب و هوایی یکسان )

این درختان بیچاره به چه مرضی گرفتار شده اند ؟

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

احتمالا بیماری آنتراكنوز Jnomonia leptostyea باشه

نام علمی : Walnut anthracnose

بیماری ناشی از قارچ Gnomonia leptostyla (آنامورف: arssonina juglandis) است، كه دراكثر مناطق گردوكاری دیده می‌شود

عامل بيماري قارچي است كه در بهار بسيار سرد و مرطوب ،يا در اواخر تابستان وقتي كه دماي هوا پايين مي افتد و رطوبت بالا مي رود بيشتر ظاهر مي شود. برگ درخت گردو حساسترين اندام آن است و اغــــلب زودتر از ســــــــاير اندام ها ي درخت به اين قا رچ آلوده مي شو د .اولين علائم ظاهري روي برگ ،لكه هاي نامنظم خاكستري تا قهوه اي رنگ با حاشيه قهوه اي سوخته و ابعاد نسبتا بزرگي است كه روي برگ درخت گردو ظاهر و سبب ريزش برگها ي زرد قبل از خزان مي شود. علامت ظهور و خسارت اين قارچ روي شاخه ها ، لكه هاي دراز تر و فرو رفته تري است در هنگام طغيان و شدت آلودگي ،لكه هاي گردو ،قهوهاي و سياه رنگي فقط روي پوست سبز گردو ظاهر مي شوند كه اندازه ميوه را كوچك و مغز گردو را نارس نگه مي دارد .

مبارزه براي جلوگيري از گسترش بيماري برگهاي ريخته شده بايد جمع آوري و سوزانده شوند .براي مبارزه با اين قارچ سمپاشي بازينب يا كا پتان (001/0) هنگام ظهور برگها ضروري است و بعد از سمپاشي دوم وسوم نيز با فواصل دو هفته يكبار بايد صورت گيرد.

walnutanthracnose-cjb.jpg

لینک به دیدگاه

مرضی نیست!

اما درسته آنتراکنوز گردو که شیرین جان زحمتش رو کشیده اما اسم جنس قارچ Gnomonia است که اولین بار اشتباها با J نوشته شده ...

برای کنترل بهترش قارچکش های مسی کمی بهتر عمل میکنه و ماثرتره تا قارچکش های آلی ...

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

دوستان لطفا کمک کنید این درخت کامکوات(از مرکباته)من مشکلش چیه داره از بین میرهcry.gif

تمام برگهاش این شکلی شده و داره می ریزه .برگ جدید هم نمی دیه.داخل خونه است تو گلدان .البته جایی از خونه قرار داره که دماش تو شب به حداقل15میرسه کمتر نمیشه.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

خب ممنون از اینکه عکس قرار دادی اما فقط از رو این عکسها نمیشه حتی با احتمال 50 درصد هم چیزی گفت ...

در مجموع مرکبات گیاهانی مقاوم هستند نسبت به درختان دانه دار یا هسته دار

البته بنده شخصا شناختی از کامکوات ندارم

اما بالاخره از مرکباته

پشت برگها انگار رگه های برجسته وجود داره ... این طبیعیه یا جدیدا ایجاد شده؟

اینکه فرمودین درختچه برگاش سبزه و میپیچه و ریزش داره ... در تعداد کم میتونه طبیعی باشه

اما اگر مشکلی باشه احتمالا فیزیولوژیکیه!

دماش باید گرم باشه که میگی هست

و رشد این گیاه هم کنده! باید خودت بر اساس تجربه متوجه شده باشی

نمیدونم چه مدته که این گیاه رو داری

اما فکر کنم مشکل از گلدون یا خاک فقیر گلدونت باشه ... رطوبت همیشه باید پای گلدونت باشه ...

چون هیچ علائمی دیده نمیشه توی تصویر چیز خاصی نمیتونم بگم

خب تنه و شاخه ها چطورن؟

اصلا برگ زرد داری؟

حشره ای مشره ای چیزی داری؟ (مرکبات به شپشک ها حساس اند و اگر از طریق حشرات مکنده ویروسی به گیاه منتقل بشه تقریبا میتونه چنین علائمی داشته باشه! (خمش برگ به سمت بالا) ...

اگر علائم دیگه ای میبینی یا موجودی، حشره ای میبینی بگی بهتره ...

چند ساله داریش؟

جاش جدیدا تغییر کرده؟

نور مناسب بهش میرسه؟

آّبیاری منظم داره؟

کود مناسب بهش دادی؟

لینک به دیدگاه
دوستان لطفا کمک کنید این درخت کامکوات(از مرکباته)من مشکلش چیه داره از بین میرهcry.gif

تمام برگهاش این شکلی شده و داره می ریزه .برگ جدید هم نمی دیه.داخل خونه است تو گلدان .البته جایی از خونه قرار داره که دماش تو شب به حداقل15میرسه کمتر نمیشه.

سلام دوست خوبم

کامکوات­های گلدانی معمولا به آلودگی­های mealybug دچار می­شن.

درختان واقع در باغ هم ممکنه مورد حملۀ آفات رایج مرکبات شوند.

کامکوات­ها به شدت به شانکر مرکبات مقاوم بوده و حتی به آن مصون هستند. لکه سیاه، لکه برگی جلبکی، یا شوره سبز، لکه روغنی، آنتراکنوز، پوسیدگی میوه، ملانوز، پوسیدگی تحتانی ساقه و پوسیدگی صمغی.

در کل کامکوات­ها از درختانی هستند که مراقبت زیادی لازم نداشته و یکی از آسانترین میوه ها برای پرورش هستند

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز

خب ممنون از اینکه عکس قرار دادی اما فقط از رو این عکسها نمیشه حتی با احتمال 50 درصد هم چیزی گفت ...

در مجموع مرکبات گیاهانی مقاوم هستند نسبت به درختان دانه دار یا هسته دار

البته بنده شخصا شناختی از کامکوات ندارم

اما بالاخره از مرکباته

پشت برگها انگار رگه های برجسته وجود داره ... این طبیعیه یا جدیدا ایجاد شده؟

اینکه فرمودین درختچه برگاش سبزه و میپیچه و ریزش داره ... در تعداد کم میتونه طبیعی باشه

اما اگر مشکلی باشه احتمالا فیزیولوژیکیه!

دماش باید گرم باشه که میگی هست

و رشد این گیاه هم کنده! باید خودت بر اساس تجربه متوجه شده باشی

نمیدونم چه مدته که این گیاه رو داری

اما فکر کنم مشکل از گلدون یا خاک فقیر گلدونت باشه ... رطوبت همیشه باید پای گلدونت باشه ...

چون هیچ علائمی دیده نمیشه توی تصویر چیز خاصی نمیتونم بگم

خب تنه و شاخه ها چطورن؟

اصلا برگ زرد داری؟

حشره ای مشره ای چیزی داری؟ (مرکبات به شپشک ها حساس اند و اگر از طریق حشرات مکنده ویروسی به گیاه منتقل بشه تقریبا میتونه چنین علائمی داشته باشه! (خمش برگ به سمت بالا) ...

اگر علائم دیگه ای میبینی یا موجودی، حشره ای میبینی بگی بهتره ...

چند ساله داریش؟

جاش جدیدا تغییر کرده؟

نور مناسب بهش میرسه؟

آّبیاری منظم داره؟

کود مناسب بهش دادی؟

سلام

ممنون از وقتی که می گذارید.

این رگه ها طبیعی نیستند قبلا روی گیاه نبود .

پای گیاه را همیشه مرطوب نگه می دارم.این درخچه الان داخل پاسیو خونه است نورش هم نور مستقیم خورشید نیست اما محل پر نوری است

برگ زرد نداره و هیچ حشره ای حتی پشه هم من بهش نمی بینم:ws3:

6ماه هست دارم

جاش ثابت بوده

کود هم هر 2هفته یک بار با کود کامل تغذیش می کنم .

تنها چیزی که به نظرم می رسه اینه که شاید گلدونش کوچیک باشه.گلدون کوچیک میتونه ربطی به این مشکل داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

از روزی که این درخچه را خریدم هم یک سری علائم خفیف از همین مشکل حال حاضرش را داشت

چندتا عکس دیگه گرفتم شما ببینید کمکی میکنه.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام دوست خوبم

کامکوات­های گلدانی معمولا به آلودگی­های mealybug دچار می­شن.

درختان واقع در باغ هم ممکنه مورد حملۀ آفات رایج مرکبات شوند.

کامکوات­ها به شدت به شانکر مرکبات مقاوم بوده و حتی به آن مصون هستند. لکه سیاه، لکه برگی جلبکی، یا شوره سبز، لکه روغنی، آنتراکنوز، پوسیدگی میوه، ملانوز، پوسیدگی تحتانی ساقه و پوسیدگی صمغی.

در کل کامکوات­ها از درختانی هستند که مراقبت زیادی لازم نداشته و یکی از آسانترین میوه ها برای پرورش هستند

سلام

از راهنمایی شما هم ممنونم .همه دوستان که کمک می کنند منو خیلی خوشحال می کنند:icon_gol:

این آلودگی که فرمودید این چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟علائمش را داخل عکسها شما مشاهده می کنید(چندتا عکس جدید هم گرفتم)؟؟؟؟؟؟؟باید سم پاشی بکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
سلام

از راهنمایی شما هم ممنونم .همه دوستان که کمک می کنند منو خیلی خوشحال می کنند:icon_gol:

این آلودگی که فرمودید این چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟علائمش را داخل عکسها شما مشاهده می کنید(چندتا عکس جدید هم گرفتم)؟؟؟؟؟؟؟باید سم پاشی بکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این آلودگی که گفتم مربوط به یه سری حشرات هستش که حمید بهتر می تونه توضیح بده منظورم تخصصی تر پس دلیلش اون مورد ذکر شده نیست احتمالا

یا لکه سیاه هستش و یا آنتراکنوز حدس می زنم

در ضمن در کشت گلدانی، بایستی پاکوتاه شوند و اجازه داده نشود که گلدان برای آن محدود شود. لازم به ذکر است که در کشت گلدانی تغذیۀ کافی و نیز آبیاری دقیق نیاز هست تا از کمبود آن­ها جلوگیری شود.

لینک به دیدگاه
سلام

ممنون از وقتی که می گذارید.

این رگه ها طبیعی نیستند قبلا روی گیاه نبود .

پای گیاه را همیشه مرطوب نگه می دارم.این درخچه الان داخل پاسیو خونه است نورش هم نور مستقیم خورشید نیست اما محل پر نوری است

برگ زرد نداره و هیچ حشره ای حتی پشه هم من بهش نمی بینم:ws3:

6ماه هست دارم

جاش ثابت بوده

کود هم هر 2هفته یک بار با کود کامل تغذیش می کنم .

تنها چیزی که به نظرم می رسه اینه که شاید گلدونش کوچیک باشه.گلدون کوچیک میتونه ربطی به این مشکل داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

از روزی که این درخچه را خریدم هم یک سری علائم خفیف از همین مشکل حال حاضرش را داشت

چندتا عکس دیگه گرفتم شما ببینید کمکی میکنه.:icon_gol:

ممنون که بازم عکس انداختی دوست من

خب من توضیحاتم رو پایین میدم هم برای دوست عزیزم شیرین که همیشه کمک حال منه هم برای شما ...

سلام

توضیحات پایین :ws3:

این آلودگی که گفتم مربوط به یه سری حشرات هستش که حمید بهتر می تونه توضیح بده منظورم تخصصی تر پس دلیلش اون مورد ذکر شده نیست احتمالا

یا لکه سیاه هستش و یا آنتراکنوز حدس می زنم

در ضمن در کشت گلدانی، بایستی پاکوتاه شوند و اجازه داده نشود که گلدان برای آن محدود شود. لازم به ذکر است که در کشت گلدانی تغذیۀ کافی و نیز آبیاری دقیق نیاز هست تا از کمبود آن­ها جلوگیری شود.

مرسی شیرین جان.

و اما توضیحات:

در مجموع تشخیص بیماری یا آفت یک گیاه باید همه جانبه باشه!

این لکه ها احتمال 90 درصد مربوط به بیماری قارچی مثل آنتراکنوز و یا ... نیست

اینا بیشتر میخوره که بافت مردگی باشه! که این بافت مردگی علت خارجی نداره ... داخلیه!

گفتم علت فیزیولوژیکیه پس

احتمال زیاد ریشه گیاهت داره زور میده! (یعنی گلدونت کوچیکه!)

مواد خوب به اندام هوایی نمیرسه!

در نتیجه برگ حساسیت نشون میده و قسمتی از بافت خودش رو از بین میبره ... خودش موادی ترشح میکنه که بافت بمیره و نکروز بشه ... چون بافت برگ تقریبا ضخیمه ... این نکروزها تقریبا نرم اند

مثل آدم سرپایی که بهش استرس وارد میشه و غش کنه بیوفته!

برگ هم همینه! اما غش کردن این با جدا شدن از گیاه همراهه! و چون رشد این گیاه کنده جایگزینی صورت نمیگیره!

....

ادامه بدم!؟

لینک به دیدگاه
ممنون که بازم عکس انداختی دوست من

خب من توضیحاتم رو پایین میدم هم برای دوست عزیزم شیرین که همیشه کمک حال منه هم برای شما ...

توضیحات پایین :ws3:

مرسی شیرین جان.

و اما توضیحات:

در مجموع تشخیص بیماری یا آفت یک گیاه باید همه جانبه باشه!

این لکه ها احتمال 90 درصد مربوط به بیماری قارچی مثل آنتراکنوز و یا ... نیست

اینا بیشتر میخوره که بافت مردگی باشه! که این بافت مردگی علت خارجی نداره ... داخلیه!

گفتم علت فیزیولوژیکیه پس

احتمال زیاد ریشه گیاهت داره زور میده! (یعنی گلدونت کوچیکه!)

مواد خوب به اندام هوایی نمیرسه!

در نتیجه برگ حساسیت نشون میده و قسمتی از بافت خودش رو از بین میبره ... خودش موادی ترشح میکنه که بافت بمیره و نکروز بشه ... چون بافت برگ تقریبا ضخیمه ... این نکروزها تقریبا نرم اند

مثل آدم سرپایی که بهش استرس وارد میشه و غش کنه بیوفته!

برگ هم همینه! اما غش کردن این با جدا شدن از گیاه همراهه! و چون رشد این گیاه کنده جایگزینی صورت نمیگیره!

....

ادامه بدم!؟

ممنون حمید جان

اگر لازمه خب منتظریم منم باهات موافقم حمید جون که از کوچیکیه گلدونه به احتمال زیاد :w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه

یه سری چیزا یادم رفت بگم:

این mealybug همون شپشکی که قبلا گفتم ...

اوه اوه! اسم سمپاشی اوردید! وای وای!

نه به هیچ وجه سمپاشی نیازی نیست! مگر اینکه متوجه بشید شپشک وجود داره ...

من تو تصویر یه چیزای سفیدی میبینم اما اینا شپشک نیست!

اصلا گیاهانی که در منزل نگه داری میشن زیاد به آلودگی قارچی یا ... و آلودگی حشره ای یا ... (بجز کنه) مبتلا نمیشن! دلیلش هم تابلوئه!

پس نتیجه:

جاشو باید عوض کنی! یا سعی کنی پاکوتاه نگهش داری که رشد ریشه هم کنترل بشه!

یعنی باید کاری کنی که بین تاج گیاه و ریشه گیاه تناسب باشه!

چگونگی این کار رو بچه های باغبانی و زراعت بهتر میدونن.

لینک به دیدگاه
ممنون حمید جان

اگر لازمه خب منتظریم منم باهات موافقم حمید جون که از کوچیکیه گلدونه به احتمال زیاد :w16::icon_gol:

مرسی

ادامه دادم ولی چون سرعتم خیلی پایینه TAEL_SmileyCenter_Misc%20(305).gif یه 10 دقه ای طول میکشه!!!!!!!!!! :ws3:

امیدوارم دوستمون راضی شده باشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...