رفتن به مطلب

بهترین هایی که شنیده اید !

Rumi

ارسال های توصیه شده

موسیقی قطعا یکی از تاثیر گذار ترین عناصر هستی بخش انسان چه بر احساسات و عواطف و چه حتی در شکل گیری رفتار هست.

قطعا برای ما هم تعدادی آهنگ یا بخشی از موسیقی هست که تاثیری عمیق تر و بنیادی تر بر ذهن و افکارمون داشته......

قصد داشتم که بهترین هایی که شنیده ایم را معرفی کنیم تا دیگر دوستانمون هم در سهم زیبایی شناسی موسیقیمون دخیل باشن....

من پنج تا از بهترین قطعاتی که تا به حال در عمرم شنیدم قرار میدم ..

چهار آهنگ اولی به علت اینکه هفتاد سال از خلقشون میگذره و مشمول کپی رایت نمیشن رو شخصا آپلود کردم و لینک دانلود رو قرار دادم تا شما هم از لذت شنیدنشون بی نصیب نمونید..

اما آهنگ آخر مربوط به استاد شجریان مشمول قانون میشه و توصیه میکنم که آلبوم شب , سکوت کویر ایشون رو خریداری بکنید و اون تک آهنگ رویایی رو به گوش جان بسپارید...

1 . turkish march Wolfgang Amadeus Mozart

mozart-02.jpg

مارش ترکی اثر نابغه موسیقی جهان ولفگنگ آمادئوس موتزارت....

شادترین نوای جهان هستی ( و از این منظر با روحیه من بسیار سازگاره چون نمیتونم با آهنگهای غمگین ارتباط برقرار کنم چون طبعم شاده )......

گرشوین یکی از بزرگترین موسیقی دانان قرن بیستم درباره مارچ ترکی موتزارت میگه : (( بعید میدانم جز خداوند کسی آفریننده چنین موسیقی باشد )) ......

موسیقی موتزارت که حتی اثرات معجزه آُسا هم داره ( مراجعه به این لینک :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

) شاید اینجا به نقطه اوج خودش میرسه و تنها با یک ساز ( پیانو ) تنها چنان در هم آمیزش پیدا میکنن و سادگی روایی کل موسیقی چنان ژرف نگاره که به حق نمیشه نمونه ای رو به عنوان مانند براش آورد.....

به جرات میتونم بگم زیباترین آهنگیه که بشر موفق به خلقش شده !

دانلود :

2. Antonio vivaldi four season - spring

5799182253_Vivaldi_The_Four_Seasons_Lossless_audio.jpg

چهار فصل اثر جاودان آنتونیو ویوالدی

یکی دیگه از قله های موسیقی کلاسیک و به جرات ناتریالیسم ترین موسیقی که تا کنون خلق شده باشه...

شاید بعید باشه که طبیعت تا این حد به واقعیت نزدیک بشه از طرف یک نوای دست ساز بشر.....

این کنسرتوها جنبش نویی در ادراک موسیقی به وجود اورد در اون نهرهای روان، آواز پرندگان، پارس سگ‌ها، وزوز حشره‌ها، چوپان‌های جار زننده، تندبادها، رقاص‌های مست، شب‌های خاموش، چشم اندازهای یخ زده، اسکی بازی کودکان بر روی یخ، و آتش روشن کردن را به نمایش گذاشته...

من بین چهار فصل فصل بهارش رو برای دانلود قرار دادم.....

دانلود :

3. toots thielemans : The shadow of your smile

The_Strings_Of_Paris_Orchestra_romantic_harmonica.jpg

39793.jpg

سایه لبخند تو اثر توتس دایلمنز

موسیقی جاز که شاید بعد از موسیقی کلاسیک یکی از غنی ترین انواع موسیقی از منظر زیبایی شناسی باشه........

من اگر مجبور به انتخاب بین بسیاری از آهنگهای جاز باشم این آهنگ رو انتخاب میکنم....

توتس تایلمنز ( فردی که مجله تایمز اون رو سلطان تکنوازی جاز معرفی میکنه ) با ساز هارمونیکای ( سازدهنی ) خودش آدم رو به بهشت میبره !

این آهنگ یکی از رمانتیک ترین و زیباترنی موسیقی هاییه که من شنیدم و اگر شما تا حالا این آهنگ رو نشنیدید پیشنهاد میکنم که حتما به نوای روح انگیزش جان خودتون رو سیراب کنید...

دانلود :

4. Carl Orff - Carmina Burana

Carmina%20Burana%20-%20Fortuna%20Imperatrix%20Mundi.jpg

کارمینا بورانا اثر کارل ارف دنیای موسیقی اپرا رو به قبل و بعد از خودش تقسیم کرد و قطعا بعد از باله فندوق شکن چایکوفسکی بزرگترین اثر اپرایی جهانه......

هر انسانی با شنیدن این موسیقی مو به تنش سیخ میشه.....

درباره این موسیقی به اندازه کافی نقد و بررسی نوشتند که من چیزی نگم !

جالب این جاست که تمامیت اصلی این موسیقی با صدای کر انسان ساخته شده و نوای طبل و سازهای زهی در ردیف پشت قرار میگیره....

یکی از فلسفی ترین آثار اپرایی جهان.....

دانلود :

5. Mohammad reza shajarian - Baroun

shajarian.jpg

بارون اثر محمد رضا شجریان

اثر جاویدان خسرو آواز ایران که تمامی مایه سبکهای موسیقی ایرانی ( از تم غمگین به تم امید) سازهای بومی و بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد موسیقی ما رو در خودش جای داده.....

شاید بهترین تعریفی که بشه از این آهنگ کرد گوش کردنش باشه با اون نوای غم زده استاد که انگار واقعا بر دل انسانها صد سالیست که باران نیامده !

لینک به دیدگاه

از شنیدن آثار هنری بسیار لذت میبرم.

مخصوصا چهار فصل ویوالدی فوق العادست

امیدوارم این جستار باز هم ادامه داشته باشه. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

ممنونم.....

البته همونطور که از عنوان بر میاد " بهترین هایی که شنیده ایم " و نه "شنیده ام" از اون منظر که شما هم بهترین هایی رو که شنیدید معرفی کنید تا ما هم بهره مند بشیم.

لینک به دیدگاه

خب من یکم تاریخ رو جلو تر میبرم . . .

نسخه ی اصلی آهنگ You're my heart . . .You're my soul در سال 1984 کاری از گروه مدرن تاکینگ

tux5xiebbvzx605z1uop.jpg

==>

لینک به دیدگاه
ممنون دوست خوبم ای کاش یه نقد خود نوشت هم چاشنی پستت میکردی.

خب راستش تمامی آهنگ های این گروه دو نفره برای من جالب و زیباست . . . دو فرد کاملا متفاوت ، چه به لحاظ ظاهر و خصوصات اخلاقی ، بهترین و عالی ترین آهنگ های دو نفره رو اجرا کردن و در مدت کمتر از سه سال ، حدود 45 میلیون نسخه از آلبوم هاشون رو به فروش رسوندن . . . تقریبا همه این گروه رو میشناسن و حتی بار ها آهنگ های این گروه بصورت بی کلام تو برنامه های تلویزیونی و ورزشی و سیاسی و . .. در ایران پخش میشده!!!

در رابطه با این آهنگ هم باید گفت : اولین آهنگ از اولین آلبوم این گروه هست . . .آلبومی که بخاطر اون ، گروه مدرن تاکینگ در سال 1985 به عنوان بهترین گروه موسیقی اروپا انتخاب شد و در روز ارائه شدن این آهنگ ، بیش از 20000 نسخه از این آهنگ در آلمان به فروش رسید . . .

با این توصیفات این آهنگ به نظرم ارزش یک بار امتحان کردن رو داره . . . :icon_gol::w16:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

Careless whisper

اثر عاشقانه و ماندگار George Michael . . .

این آهنگ اولین بار در سال 1984 توسط George Michael اجرا شد و در 25 کشور ، به عنوان بهترین آهنگ سال انتخاب شد و فکر کنم حدود 6 میلیون نسخه از این آهنگ به فروش رفت . . .!

به نظر خودم ، بین آهنگ های عاشقانه ای که شنیدم ، این اثر به لحاظ بار معنایی شعر ، آهنگ سازی بخصوص ریف بسیار زیبای ساکسفون و نحوه ی اجرا بهترین و زیبا ترین نمونه هست . . .

Careless_Whisper_UK_single.jpg

دانلود ==>

لینک به دیدگاه

SteelyKnifes.jpg

نوبتی هم باشه نوبت میرسه به آهنگ بسیار زیبای Hotel California اثر Eagles . . .

این آهنگ اولین بار در فوریه ی سال 1977 توسط Eagles اجرا شد و سه ماه بعد یعنی در ماه می همون سال در ردیف اول صد آهنگ برتر سال در آمریکا قرار گرفت . زیبایی و استقبال از این آهنگ به حدی بود که در همون سال علاوه بر کسب عناوین مختلف ، حدود یک میلیون نسخه از این آهنگ در اینترنت دانلود شد . . . از مشخصات و خصوصیات این آهنگ ، ریتم و سولوی زیبای گیتار کلاسیک هست که اون رو در ردیف 8 از بین 100 سولوی برتر گیتار در سال 1977 قرار داد . . .

این آهنگ داستان مورد مسافر خسته ای هست که وارد یه هتل به ظاهر ترسناک میشه ، طوری که با خودش میگه :

I was thinking to my self this could be heaven or this could be hell!!!

ولی وقتی که وارد هتل شد از شرایطش خوشش میاد و خصوصیت و ویژگی های این هتل رو به زیبا ترین شکل ممکن به شنونده القا میکنه . . .

با این تفاسیر به نظرم کمتر کسی هست که این آهنگ زیبا رو نشنیده باشه . . .

==>

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

فیلم The professional (حرفه ای) ساخت Luc Besson در سال 1994 بدون شک یکی از بهترین نمونه های فیلم در دهه ی اخیر هست که در اون فیلم ، کارگردان ، تمام هنر خودش رو بکار بست تا ببینده رو نسبت به واقعیت های اطراف ، آگاه کنه.فیلمی که در اون با پلیس فاسدی آشنا میشیم که عاشق ساخته های Beethoven هست ، دختر بچه ای که به فکر انتقام از قاتلین پدر و مادرش هست و با حرفه ای ایی که تنها دوست اون ، یه گلدون هست . . .

بدون شک یکی از دلایل ماندگاری این فیلم ، موسیقی متن فوق العاده ی این فیلم هست و از اونجایی که هم خوانی بسیار زیادی با محتوای فیلم داره ، مو به تن هر شنونده ای راست میکنه. آهنگی که با گذشت هر سکانس از فیلم ، کامل تر میشه و در آخر فیلم ، شعر زیبای Shape of my heart با صدای بی نظیر Sting و تصاویر انتهایی فیلم ، ببینده رو تا مدت ها به فکر فرو میبره. . . شعری که Sting سعی داره به کمک اون چیز هایی رو بهمون یاد آوری کنه که در زندگی روزمره با اون مواجه هستیم ولی یا توجهی نمیکنیم و یا سعی در کتمان اونا داریم . . .

vhtg89ywuyyc0nluirv.jpeg

دانلود ==>

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

13714-large.jpg

موسیقی فیلم : Once upon a time in America

موضوع: موسیقی فیلمهای خارجی

موسیقی فیلم : Once upon a time in America (روزی روزگاری در آمریکا)

آهنگساز : Ennio morricone

محصول : 1984

عنوان:

once upon a time in america

هنرمند:

Ennio Morricone

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

داشتم با خودم فکر میکردم واقعا این چه علاقه ی مسخره ایه من به گیتار دارم! هر آهنگی که ذره ای از سولو و ریتم گیتار کلاسیک ، گیتار الکتریک یا حتی گیتار بیس در اون باشه ، به سرعت روی من تاثیر میذاره! موضلی شده! :banel_smiley_4:

بعد از یه ست از آهنگایی که در اونا سولوی گیتار بیداد میکرد ، نوبت میرسه به آهنگ زیبایی از خانم Madonna به نام La isla Bonita . . . همونطوری که از اسم آهنگ هم مشخصه ، یه جورایی به اسپانیا ربط داره و قاعدتا آهنگ اسپانیایی بدون گیتار کلاسیک معنی نداره و در کنار اون ، آهنگ بدون گیتار برای من . . .! البته آهنگ تقریبا انگلیسی خونده شده و کلا یکی دوتا جمله ی اسپانیایی داره. این آهنگ در سال 1987 عرضه شد و متن آهنگ هم از طبیعت زیبای یک جزیره ی اسپانیایی به نوعی از از مردم آمریکای لاتین روایت میکنه و ریتم بسیار زیبایی هم داره.

flw1b4zpk5xibmknhtnu.jpg

==>

لینک به دیدگاه
  • 4 سال بعد...

چندتایی لینکا ش یا چیلتر ه یا کار نمی کنه.

میزارم براتون.

https://mp3skull.la/mp3/wolfgang_amadeus_mozart_turkish_march.html

http://www.aparat.com/v/uzbN0/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%84_%D8%A7%D8%B1%D9%81_-_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%A7_%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%A7_|_Carl_Orff_-

[h=2]

[/h]

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...
  • 4 ماه بعد...
SteelyKnifes.jpg

نوبتی هم باشه نوبت میرسه به آهنگ بسیار زیبای Hotel California اثر Eagles . . .

این آهنگ اولین بار در فوریه ی سال 1977 توسط Eagles اجرا شد و سه ماه بعد یعنی در ماه می همون سال در ردیف اول صد آهنگ برتر سال در آمریکا قرار گرفت . زیبایی و استقبال از این آهنگ به حدی بود که در همون سال علاوه بر کسب عناوین مختلف ، حدود یک میلیون نسخه از این آهنگ در اینترنت دانلود شد . . . از مشخصات و خصوصیات این آهنگ ، ریتم و سولوی زیبای گیتار کلاسیک هست که اون رو در ردیف 8 از بین 100 سولوی برتر گیتار در سال 1977 قرار داد . . .

این آهنگ داستان مورد مسافر خسته ای هست که وارد یه هتل به ظاهر ترسناک میشه ، طوری که با خودش میگه :

I was thinking to my self this could be heaven or this could be hell!!!

ولی وقتی که وارد هتل شد از شرایطش خوشش میاد و خصوصیت و ویژگی های این هتل رو به زیبا ترین شکل ممکن به شنونده القا میکنه . . .

با این تفاسیر به نظرم کمتر کسی هست که این آهنگ زیبا رو نشنیده باشه . . .

==>

من هم موقعی که وارد تاپیک شدم قصدم معرفی همین قطعه بیاد ماندنی ایگلز "هتل کالیفرنیا" بود که قبلا توسط یکی از دوستان پیش دستی شده. بد نمی بینم که مطلبی در باب مفهوم و پس زمینه فکری ای که پشت این قطعه بوده رو از زبان خود عضای ایگلز اینجا بگذارم:

هتل کالیفرنیا در اصل نام آلبومی است که توسط گروه موسیقی راک ِ «ایگلز» در سال 1976 منتشر شد. این آلبوم نخستین کار این گروه بدون حضور برنی لیدن(Bernie Leadon) محسوب می شد. لیدن در مصاحبه ای که با دان فلدر (Don Felder) در سال 2008 داشت دلیل این جدایی را تمایلش برای رسیدگی بیشتر به سلامتی اش عنوان کرد. جو والش در این آلبوم جایگزین لیدن شد و کارش را با گروه آغاز کرد.

نوشتن آهنگ همکاری ای بود بین دان فلدر، دان هنلی و گلن فری. این آلبوم با موفقیت تجاری عظیمی رو به رو شد بطوری که تنها در امریکا شانزده میلیون نسخه از آن بفروش رفت. هتل کالیفرنیا نام قطعه ی اصلی آلبوم است که به صورت تک آهنگ در سال 1977 منتشر شد و به مدت یک هفته در صدر فهرست صد تک آهنگ برتر قرار گرفت. این همان تک آهنگی است در این نوشته به آن خواهیم پرداخت. تصویری که روی جلد آلبوم چاپ شده بود مربوط به هتل بورلی هیلز است که به عنوان محلی برای آمد و شد دائم ستارگان هالیوود شناخته می شود.

251faabf24a8ad5a14b6360aa1595c53f45e078a.jpg

نقل قول های اعضای گروه

دان هنلی؛ نشریه زیگ زاگ

این یک آلبوم مفهومی است، این چیزی نیست که بشود آن را پنهان کرد. باید بدانیم که در آن به غرب قدیم و حال و هوای کابویی پرداخته نشده. این دفعه بیشتر حال و هوای شهری دارد. در حقیقت دویستمین سالگرد ما محسوب می شود، همان طور که می دانید کشور ما دویست سال قدمت دارد؛ بنابرین ما تصور کردیم از آن جایی که ما عقاب ها(ایگلز) هستیم و نماد کشورمان هم عقاب هست پس ملزم هستیم که نوعی بیانیه کوچک و مختصر برای این دویست سال تهیه کنیم که در آن کالیفرنیا به عنوان مظهری از تمام ایالات متحده یا حتی اگه مایل باشید تمام جهان در نظر گرفته شود؛ و در آن تلاشی برای بیداری مردم کنیم و بگوییم: «ما تا الان برای دویست سال شرایط رو به راهی داشته ایم، اگر قصد ادامه و بسط این راه را داریم باید در پی تغییراتی هم باشیم.»

دان فلدر؛ جشن هاوارد استرن(Howard Stern) 2008

دان هنلی و گلن اکثر متن را نوشتند. همگی با هم به راه افتادیم و شب بود که وارد لس آنجلس شدیم. هیچکداممان اهل کالیفرنیا نبودیم، اگر موقع شب به سمت لس آنجلس حرکت کنید فقط می توانید تابش چراغ های شهر در افق ببینید ؛ همراه با تصوّر سیر کردن به قلب هالیوود و تمام رویاهایی که شما از آن دارید. در همین رفتن به لس آنجلس بود که آهنگ «زندگی مخاطره آمیز» و «زمان تلف شده» و تعدادی از آهنگ های دیگر شکل گرفت.

گلن فرِی(Glenn Frey)

این آهنگ جنبه ی تاریک شهرت و موفقیت را مورد کندوکاو قرار می دهد. چیزی از همان نوع که در آن زمان در لس انجلس تجربه می کردیم؛ بطوری که به نوعی استعاره برای تمام جهان و هر چیزی که می شناسید تبدیل شد. ما تنها تصمیم داشتیم هتل کالیفرنیا را تصویر کنیم و در کنار ان هر آنچه را که در اطراف ما جریان دارد.

من و دان نوار "دمو"یی را که فلدر آماده کرده بود شنیدیم و گفتیم: «اوه...شبیه رِِگِه راک اسپانیاییه...از لحاظ تاثیرات موسیقیایی، میکس عجیب و منحصر به فردیه....عالیه!» موسیقی تماما توسط فلدر نوشته شد و من و دان همخوانی را نوشتیم. بخش زیادی از ترانه هم توسط دان نوشته شد.(1998)

آهنگ با یک نوار دمو شروع شد، یک اهنگ بی کلام که دان فلدر نوشته بود. دان از زمان پیوستن به گروه نوارها و ایده هایی را ارایه می کرد که همیشه آهنگ بی کلام بود؛ چون دان کلا آواز نمی خواند. اما این دموی خاص با خیلی های دیگر فرق داشت و ظرفیت آواز در آن دیده می شد؛ این شد نظر ما را سریعا به خودش جلب کرد. عنوان اولیه کار «رگه ِ مکزیکی» بود.

برای ما هتل کالیفرنیا تفکر و نوشتن فراتر از حدود تعریف شده بود. ما هیچ آهنگی را در طول فعالیتمان مثل آهنگ قبلی ننوشتیم. مثل آهنگ "Desperado" ؛ ابتدا قصد ساخت آلبومی مفهومی یا زمینه را نداشتیم؛ اما وقتی آهنگ «زندگی مخاطره امیز» "Life In The Fast Line" را نوشتیم و کار بر روی «هتل کالیفرنیا» و 'New Kid In The Town" را شروع کردیم فهمیدیم در حال حرکت در مسیری طولانی و تودرتو هستیم که در آن کاملا تثبیت و ساکن شده ایم. در این آهنگ های ایگلز نگاهی به جنبه های تار و بدنمای لس آنجلس و جنبه بی رحم شهرت و شکست و پول و عشق داشتند.

«همگی با چاقوهای فولاین خود او را زخم می زدند اما توانایی کشتن آن جانور را نداشتند»؛ این پیامی کوتاست که روی آن با استیلی دان(Steely Don) بود. (در این عبارت از Steely Knives به معنای چاقوهای فولادین استفاده شده که نام کوچک این شخص را تداعی می کند) قضیه ظاهرا این بود دوست دختر والتر بکر(Walter Becker) ایگلز را دوست داشت و آهنگ های انها را دائما تقلید می کرد. گمان می کنم این اتفاق اعصابش به هم می ریخت! این قضیه ادامه پیدا کرد تا به نزاع بین آنها انجامید و همین منشاء شکلگیری این شعر:«عقاب ها را تار بده؛ همان هایی که دارند می شنوند.» "Turn up the eagles, the neighbors are listening" در آهنگ «هرچی تو کردی» "Everything You Did" از آلبوم "The Royal Scarn" ساخته استیلی دان شد.

در هنگام نوشتن هتل کالیفرنیا تصمیم گرفتیم به این حرکت پاسخی بدهیم؛ ما تنها می خواستیم به استیلی دان اشاره داشته باشیم بجای اینکه همگی انها را مورد توجه قرار بدهیم. به همین جهت دان تغییراتی را در کلمه "Knives" اعمال کرد. همان طور که می دانید در حرفه ما هر کسی می تواند موسیقی بنویسد، گیتار بنوازد، پیانو بزند، زه سازها را ارتقاء بدهد؛ اما وقتی به تمام این ها ترانه، ملودی و آواها را اضافه کردید هویتی یگانه به خود می گیرد و حاصل کار چیزی فراتر از قطعاتی پراکنده خواهد شد. به یاد دارم که من و هنلی در حال گوش دادن به دموی هتل کالیفرنیا سوار بر هواپیما بودیم و درباره آنچه بایستی بنویسیم و آنچه که میخواستیم اهنگی سینمایی باشد صحبت می کردیم. می خواستیم این اهنگ به شکل اپیزودی از مجموعه «آستان غروب» "Twilight Zone" باشد—دقیقا نمایی پس از نماهای دیگر مجموعه.

دینیرو را در فیلم «آخرین تایکون» "The Last Tycoon" بخاطر می آورم. او این صحنه را گرفته بود و در حال صحبت با افرادی در دفترش است. به آنها می گفت: «در باز می شود...دوربین روی پاهای فردی قرار گرفته...او در امتداد اتاق قدم بر می دارد...با حرکت آهسته دوربین به سمت میز می رویم...جعبه کبریت را که روی آن نام فلان باشگاه نوشته بر می دارد...کبریتی روشن می کند و سیگاری اتش می زند...سیگار را خاموش می کند...به سمت پنجره حرکت میکند...تاریکی را می شکافد...به بیرون نگاه می کند...ماه در آسمان است....این ها چه معنایی دارد؟ هیچ چیز...این فقط فیلم است.» هتل کالیفرنیا هم مثل همین است. ما همین فرد را اختیار کردیم و او را شبیه شخصیتی در فیلم «مغ» "The Magus" در آوردیم؛ جاییکه او دائما در اتاقی که در آن رویایی از حقیقت موجود است قدم می زند. می خواستیم آهنگی بنویسیم درست شبیه یک فیلم. این فرد در امتداد برهوت به پیش می رود. خسته است و سیگاری دود می کند. به بلندای تپه ای میرود. چراغ هایی را می بیند. به سمت آن کشیده می شود. به پیش می رود و پس از آن است که با سبکی شبیه آثار فلینی رو به رو هستیم. – زنانی عجیب، مردان زن صفت، راهروهایی مات، صداهایی مجرد، عیاشی، توهم،...غرابت. بخاطر همین فکر کردیم بیاییم و بر شانسمان تکیه کنیم. بیاییم و به شیوه ای که پیشتر تجربه نکرده ایم بنویسیم. استیلی دان با شجاعت شعری و ِ حرکت خارج از حدود تعریف شده، الهام بخش ما بود. به همین خاطر هتل کالیفرنیا برای ما تفکر و نوشتن خارج از چارچوب های تعیین شده بود. (Very Best Liner Notes 2003)

«آخرین چاره» "The Last Resort" احتمالا یکی از بزرگترین قطعات ادبیات موسیقی محسوب می شود که ما آن را به انجام رساندیم. ما قصد به دست اوردن تمامیت یک اندیشه را با هم داشتیم؛ از این رو این دختررا به عنوان پروردگاری در نظر گرفتیم و و او را در مسیر سفری حماسی در سرتاسر آمریکا قرار دادیم. در کلورادو کوه ها را پهن می کردند، در کالیفرنیا دریا را آلوده می کردند و در هاوایی در حال تخریب بهشت روی زمین بودند. تمام روح آهنگ هتل کالیفرنیا در این اثر جاری بود و بزرگترین دستاورد تغزلی دان هنلی در روزگار ما محسوب می شود. نود درصد آهنگ توسط او نوشته شد که اثری کلاسیک به شمار می آید؛ کمی ملال انگیز است اما اثری کلاسیک به شمار می آید.(1998)

f17088830d05e72bb0a3fb441e69b47b62135d40.jpg

پشت جلد آلبوم

تا آنجا که به من مربوط می شود بصری بودن- شروع آهنگ با یک تصویر- اولین و مهمترین جنبه ی نوشتن ترانه بود. می توانید نگاهی به فهرست آهنگ های ایگلز داشته باشید؛ از آهنگ «سخت نگیر» "Take It Easy" تا «هتل کالیفرنیا»، در چهار سطر ابتدایی شما را در فضایی مشابه قرار می دهیم: «در بزرگراهی تاریک و دورافتاده...» یا «رو به پایین جاده می دویدم و برای آزاد کردن صدای خویش در تلاش...». شروع آهنگ از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین من همیشه خودم را ترانه سرایی تصویرگرا در نظر می گرفتم. (The Oregonian, 1993)

مفهوم آهنگ

هتل کالیفرنیا در طول سالیان متمادی تفاسیر زیادی به خود دیده است. اعضای گروه ایگلز بارها تصریح کرده اند که این آهنگ به افراط و مادیگرایی اشاره دارد. به عنوان مثال دان هنلی در دیلی میل لندن بیان کرد که آهنگ درباره ی افراط و زیاده روی فرهنگ آمریکایی و نوعی خاص از دخترهایی که همه می شناسیم بود و در کنار ان عدم توازن بین هنر و تجارت.

زمینه ی اصلی آهنگ فساد و انحطاط صنعت موسیقی لس آنجلس است و به عنوان زندانی تعریف شده است که هنرمندان در پی آن هستند و آزادانه به آن ورود پیدا می کنند [زن گفت ما کاملا به میل خود زندانی هستیم] و بعدا متوجه می شوند که ابدا امکان گریز از آن را ندارند. [اما هرگز نمی توانید اینجا را ترک کنید]

کالیتاس واژه ای اسپانیایی است که هنلی به واسطه ی راهنمای مکزیکی-آمریکایی گروه با آن آشنا شد و به معنای «جوانه های کوچک» است که اشاره به ماریجوانا دارد.

مفاهیمی که اشتباها به هتل کالیفرنیا نسبت داده می شود:

• این آهنگ اشاره ای به شیطان یا کلیسای شیطان ندارد.
  • این آهنگ درباره ی هتلی حقیقی با نام مستعار هتل کالیفرنیا نیست.
  • هتل کالیفرنیا تیمارستان یا زندان بیماران روانی نیست.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...