رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام . . .

با اینکه نسخه های مختلفی از ویندوز تا به امروز منتشر شده و کارایی خوبی دارن ولی خیلی از ماها هنوز به محیط قدیمی XP عادت داریم برای نصب بعضی نرم افزار ها نیاز به نصب ویندوز XP روی لپتاپ داریم چون اکثر نرم افزار های موجود هنوز روی Xp کار میکنن برای نسخه های جدید ویندوز ، بهینه سازی نشدن . . .

متاسفانه اکثر لپتاپ های جدیدی که وارد بازار شدن بطور پیشفرض ، از نسخه های جدید تر ویندوز استفاده میکنن و درایور هاشونو برای نسخه های قدیمی تر ویندوز ، منتشر نمیکنن . . . برای همین خیلی از کابر ها تصور میکنن که این لپتاپ فقط برای ویندوز های جدید طراحی شده و ویندوز های نسخه ی قدیمی روی اونا عمل نمیکنه . . . این فرضیه زمانی قوت میگیره که وقتی کاربر برای اولین بار میخواذ روی لپتاپ جدیدش ویندوز XP نصب کنه با پیغام خطای"عدم شناسایی هارد و فشردن F6 برای نصب درایور های هارد" مواجه میشه . . .

اما مشکل از کجاست!!؟ عرض میکنم خدمتتون! :w16:

این مشکل بیشتر برای لپتاپ هایی بوجود میاد که مادربورد اونا دارای چیپ ست Intel هست . . . مادربورد هایی که از چیپ ست های Intel استفاده میکنن ، برای ارتباط هارد به مادربورد از دو نوع Interface به نام AHCI و ATA استفاده میکنن . . . نسخه های جدید ویندوز ها فقط از کنترلر AHCI برای ارتباط دادن هارد با مادربورد استفاده میکنن درحالی که ویندوز XP بطور پیشفرض از ATA استفاده میکنه و برای اینکه از AHCI هم استفاده کنه باید درایور اون رو نصب کرد . . .

حالا چرا ویندوز XP نمیتونه هارد رو شناسایی کنه!!؟ :ws38:

دلیلش واضحه . . .

چون ویندوز XP در حالت پیشفرض با ATA Mode کار میکنه و نمیتونه مسیر AHCI رو در سیستم بطور اتوماتیک حین نصب پیدا کنه . . . بنابراین کنترلر اتصال دهنده ی هارد به مادربورد شناسایی نمیشه و به این ترتیب هارد هم شناسایی نمیشه . . . بعضی از مدل های لپتاپ مثل Dell XPS 1340 ، هم میتونن در حالت AHCI Mode کار کنن و هم در حالت ATA Mode . . . برای انتخاب حالت عملکرد کنترلر ، میتونید وارد Bios لپتاپ بشید و در قسمت Advance ، گزینه ی AHCI Mode رو به ATA Mode تغییر بدید تا مشکل شناسایی هارد ، برطرف بشه . . . البته با این حالت دیگه ویندوز نسخه ی جدید مثل Vista نمیشه نصب کرد . . . از اونجایی که خیلی از کاربرا دوست دارن از هردو نسخه ی ویندوز بطور همزمان استفاده کنن این روش نمیتونه روش مناسبی باشه . . . بنابراین بهتره کاری کنیم که کنترلر AHCI زمان نصب ویندوز XP بطور اتوماتیک شناسایی بشه و مشکل عدم شناسایی هارد ، برطرف بشه . . .

همونطور که گفته شد ، این مشکل در لپتاپ هایی بوجود میاد که چیپ ست Intel دارن و کنترلر اونا ( به اصطلاح ، پل جنوبی یا South bridge ) یکی از مدل های ( ICH6M-ICH7M-ICH8M-ICH9M ) هست . . . کاری که در این مقاله انجام میدیم اینه که به کمک نرم افزار CPU-Z مدل کنترلر و چیپ ست رو تشخیص میدیم ، وارد سایت Intel میشیم و با توجه به مدل چیپ ست لپتاپمون ، درایور اون رو دانلود میکنیم و به کمک ابزار سفارشی سازی ویندوز یعنی نرم افزار nLite ، درایور رو به سی دی ویندوزXP میچسبونیم تا حین نصب ، بطور اتوماتیک مسیر کنترلر رو تشخیص بده و هارد رو شناسایی کنه . . . :ws31:

کاری که ما باید انجام بدیم رو بطور خلاصه لیست میکنم . . .

• تشخیص مدل چیپ ست مادربورد و به کمک اون ، مدل کنترلری که برای ارتباط هارد با مادربورد استفاده میشه . . .

• مراجعه به سایت اینتل برای دانلود درایور کنترلر مورد نظر . . .

• Extract کردن درایور مورد نظر و پیدا کردن فایل های .inf مورد نیاز . . .

• استفاده از nLite برای چسبوندن فایل های .inf به سی دی ویندوز

• پیدا کردن درایور های مورد نیاز گرافیک ، صدا و . . . بعد از نصب ویندوز. (فقط برای گرافیک رو بطور مختصر توضیح میدم . . .)

ادامه داره . . .:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

خب برای این کار ، راه های متنوعی هست . . .

بعضی از ساده ترین راه ها در پایین لیست شده . . .

راه اول) ساده ترین روش اینه که نرم افزار

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
رو دانلود و نصب کنید . . .

بعد از نصب و اجرای نرم افزار ، به تب Mainboard در بالای نرم افزار برید و در قسمت South brige ، مدل Controller رو پیدا کنید . . . مثل شکل زیر . . .

qrepog34yctvk1ngygmc.jpg

همونطور که مشخصه ، این لپتاپ از چیپ ست PM45 از خانواده ی Intel استفاده میکنه و نوع Controller یا به اصطلاح South bridge بکار رفته در اون ، ICH9M هست . پس احتمالا در هنگام نصب ویندوز با مشکل مواجه خواهد شد . . .

راه دوم) این روش به این صورت هست که اول وارد Device Manager میشیم و مثل شکل زیر ، عمل میکنیم . . .

dcu6eynfy3591d39kvh.png

خب همونطور که مشخصه ، پل جنوبی ، ICH9M هست . . .در همون صفحه ی Device Manager میتونیم با مراجعه به قسمت System Devices ، نوع چیپ ست مورد استفاده رو هم پیدا کنیم ( به عهده ی خودتون!)

راه سوم) استفاده از دفترچه راهنمای لپتاپ در قسمت مشخصات فنی لپتاپ هست که با کمی جستجو میشه نوع چیپ ست و South bridge رو پیدا کرد . . .

راه چهارم) استفاده از اینترنت هست که میتونید با جستجو کردن مدل لپتاپ ، به چیپ ست اون پی ببرید . . .

مثلا من با جستجو در اینترنت برای پی بردن به نوع چیپ ست مورد استفاده در لپتاپ Dell XPS 1340 ، به

برخوردم و متوجه شدم این لپتاپ از چیپ PM45 از خانواده ی Intel استفاده میکنه . بعد از اینکه نوع چیپ ست رو فهمیدیم وارد سایت
میشیم و در قسمت جستجو ، اسم چیپ ست رو مینویسیم . . . با کمی جستجو خصوصا در بخش Specifications ، نوع South bridge رو پیدا میکنیم . . .

tmu9sf1s1ezvt6ngzjn.jpg

20lb6andwgzpe3ntr8qe.jpg

راه چهارم رو به این دلیل نوشتم که در قسمت بعد نیاز هست که وارد سایت Intel بشیم و درایور مورد نظر برای چیپ ست رو پیدا کنیم . . .

در رابطه با آخرین تصویر توضیحی که وجوود داره اینه که چیپ P45M از دو نوع Controller به نام های ICH9M و ICH9EM استفاده میکنه . . . نکته ای که مد نظر هست اینه که این دو چیپ ست ، هر دو از یک خانواده هستن و هر دو مسیر یکسانی به لحاظ سخت افزاری در سیستم دارن و تنها تفاوت اونا در تکنولوژی های بکار برده شده در اوناست . . .

مثلا ICH9EM از تکنولوژی Intel AMT استفاده میکنه ، درحالی که ICH9M فاقد این تکنولوژی هست . . .( فقط برای اطلاعات عمومی بود!)

ادامه داره . . .!:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

خب در قسمت قبل موفق شدیم نوع چیپ ست و Controller رو تشخیص بدیم . . . چیپ ست لپتاپی که من مثال زدم ینی Dell XPS 1340 از خانواده ی Intel و مدل PM45 بود.

در این قسمت باهم وارد سایت Intel میشیم و درایور مورد نیاز رو برای PM45 دانلود میکنیم. ( قابل توجه بعضیا!!! :whistle: )

درایور های این چیپ ست ها ( خانواده ی Intel ) ، در پکیج Intel Matrix Storage Manager قرار داره که در فیلم آموزشی بارها هایلایتش کردم . . .

مراحل برای تمام چیپ ست ها تقریبا به یک شکل هست. من برای چیپ PM45 مثال زدم.

مطابق با فیلم آموزشی پیش برید . . . (فایل پیوست یا فایل آپلود شده ) :w16:

==>

لینک به دیدگاه

خب در قسمت قبل موفق شدیم فایل درایور چیپ ست مورد نظرمون رو دانلود کنیم . . .

این فایل ، یه فایل اجرایی هست و اگه اون رو مستقیما اجرا کنیم ، در محیط ویندوز درایور رو بطور اتوماتیک نصب میکنه . . ولی ما نمیخوایم همچین اتفاقی بیفته چون باید بخشی از فایل های اون فایل اجرایی رو وارد سی دی ویندوز XP بکنیم تا بطور اتوماتیک ، مسیر سخت افزاری ICH9M رو در حین نصب تشخیص بده. این نوع فایل که مسیر سخت افزاری یه سیستم رو مشخص میکنه ، یه فایل با پسوند .inf هست. در این فایل ، کد هایی وجوود داره که آدرس و کد هر سخت افزاری رو در خودش جای داده . . . در واقع هر سخت افزاری که به سیستم وصل میکنیم ، بوسیله ی درایورش ( که جاوی کد آدرس دهی مکان سخت افزار در سیستم هست) به سیستم میفهمونیم ، این سخت افزار در کجای سیستم قرار گرفته و باعث شناسایی اون ، توسط سیستم عامل میشه . . .

برای درک بهتر این قضیه ، مثالی میزنم . . .

فرض کنین من میخوام بفهمم آدرس سخت افزاری Display Adapter من در لپتاپم کجاست . . .

اول وارد Device Manager میشم و به ترتیب زیر عمل میکنم . . .

fp3lqxdziwczx4l2sg.jpg

hz6xl5w12gtxvaaoggkb.jpg

5dhvlmhr3d74uyc69ie.jpg

خب تو آخرین تصویر در قسمت شماره ی 1 مشخصه که Display Adapter من ، چنین آدرسی در سیستم داره . . . (دقت کنین همشون یکی هستن و کد شماره ی دو ، آدرس دقیق رو داده) . . .پس آدرس سخت افزاری Display driver من در سیستم بصورت زیر هست :

در واقع ، سیستم عامل ویندوز ، با همین کد بالا فهمید Display adapter من در کجا قرار داره تا بتونه از اون استفاده کنه . . .

خب در مورد این کد بیشتر توضیح نمیدم چون خودمم زیاد ازش سر در نمیارم ! :ws3:

گفته شد که این کد در یک فایل با پسوند .inf در پکیج های راه انداز سخت افزار پیدا میشه . ما هم برای اینکه این کد رو پیدا کنیم ، پکیج راه انداز PM45 رو دانلود کردیم ، ولی اون فایل ، یک فایل اجرایی هست و نمیتونیم بطور مستقیم ، فایل .inf رو از اون بیرون بکشیم ، پس نیازه با استفاده از یه دستور ساده در خط فرمان ویندوز ، این فایل اجرایی رو Extract کنیم.

کاری که میکنیم به صورت زیر هست . . .

• فایل درایوری که دانلود کردیم رو در یکی از درایو های هارد قرار میدیم. مثلا من اسم اون فایل رو میذارم driver و اون رو در درایو C ، ذخیره میکنم.

dy2aj8mkhoclnckhnr9e.jpg

• وارد خط فرمان ویندوز میشم (CMD) و دستور زیر رو تایپ میکنم. فرض کنین میخوام محتویات Extract شده ی درایور رو در درایو C و در پوشه ای به اسم B ذخیره کنم. پس دستور رو بصورت زیر تایپ میکنم :

c83i5zzfrsqksu9jjp5j.jpg

بلافاصله بعد از زدن دکمه ی Enter پنجره ای باز میشه که از شما اجازه برای Extract کردن فایل رو میخواد . این پنجره رو با پنجره ی نصب نرم افزار اشتباه نگیرین پس YES رو بزنین و بذارین فایل در پوشه ی B ، خارج شه. وقتی وارد پوشه ی B شدین بعد از کمی جستجوی کوچیک ، دو فایل رو میبینید : Driver و Driver64

واضحه که اگه بخوایم ویندوز XP نسخه ی 64bit نصب کنیم به فایل های پوشه ی Driver64 نیاز داریم و برای نسخه ی 32bit ، به فایل های پوشه ی Driver نیاز خواهیم داشت.

• ما فرض رو بر این میگیریم که شما میخواین نسخه ی 32bit نصب کنین. پس وارد پوشه ی Driver میشیم. در این پوشه یه سری فایل به شکل زیر میبینم.

zyu79y7x6xusnuw1ksr8.jpg

فایل هایی که دورشون کادر قرمز کشیده شده و از نوع Setup Information هستن ، همون فایل های .inf مورد نیاز ما هستن. در فایل iaAHCI.inf مسیر های سخت افزاری برای AHCI Controller نوشته شده و در فایل iaStor ، مسیر های سخت افزاری برای Raid Controller .

اینکه از کدوم یک از این دو فایل برای چسبوندن به CD ویندوز XP استفاده میکنین به حالت عملکرد سیستم بستگی داره . اینکه در حالت AHCI هست یا در حالت RAID . با این حال اگه نمیدونید ، جای نگرانی نیست. ما برای محکم کاری ، هر دو فایل رو به CD میچسبونیم! :w16:

خب آموزش این قسمت که بدست اوردن فایل های .inf بود به پایان رسید . ادامه ی آموزش برای افرادیه که میخوان در این فایل یکم جستجو کنن.

================================================

فرض کنین ما کنجکاویموون گل کرده و میخوایم فایل iaAHCI.inf رو باز کنیم! خب مشکل چیه!!؟ بازش میکنیم! :w16:

وقتی بازش کردیم به انبوهی از کد ها بر میخوریم که هر کدوم کار خاصی رو انجام میدن. مثلا فرض کنید ما میخوایم دنبال کدی که باعث شناسوندن ICH9M به سیستم عامل میشه رو پیدا کنیم! فایل iaAHCI.inf رو باز میکنیم و در منوی جستجو مینویسیم : ICH9M .

ly3jdsdet7c7lxnej58z.jpg

خب همونطور که مشخصه ، مسیر سخت افزاری ICH9M ، روبروی اون نوشته شده. ینی کد زیر:

نکته ای که وجوود داره اینه که فایل iaAHCI.inf نه تنها محتوی ادرس سخت افزاری برای ICH9M هست ، محتوی آدرس های سخت افزاری برای کنترلر های ICH8M و ICH7M هم هست. ینی نیازی نیست که اگه کنترلر شما ، ICH8M باشه فایل دیگه ای رو دانلود کنید. میتونید از همین فایل استفاده کنید.

نکته ی دیگه ای که وجوود داره اینه که در اوائل بحث گفته شد مسیر سخت افزاری ICH9M و ICH9EM یکی هست که در تصویر بالا مشخصه . . .

آخرین نکته اینه که : دلیل اینکه بعضی از CD های ویندوز XP ، مسیر AHCI رو در سیستم تشخیص نمیدن اینه که ، فایل .inf موجود در اون CD که البته در CD به صورت .sys هست، فاقد آدرس سخت افزاری برای اون کنترلر هست و دلیل اینکه ما این فایل رو به سی دی میچسبونیم اینه که این آدرس های سخت افزاری رو به CD ویندوز ، اضافه کنیم تا بطور اتوماتیک ، مسیر AHCI رو شناسایی کنه! :w16:

خسته شدم دیگه! :smiley-gen165:

ولی ادامه داره . . .:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

خب بعد کلی سختی کشیدن برای پیدا کردن سی دی ویندوز XP و تیکه شنیدن از فروشنده مبنی بر "آپدیت نبودن من!!!" ، با ادامه ی آموزش در خدمتون هستم! :w00:

بذارین ببینم به کجا رسیده بودیم!؟ :ws38:

• تونستیم نوع کنترلر رو تشخیص بدیم . . .
  • درایور مربوط به اون رو از سایت اینتل ، دانلود کردیم . . .
  • فایل اجرایی دانلود شده رو Extract کردیم و به فایل های .inf مورد نیاز رسیدیم . . .

نکته ای که دوباره باید تکرار بشه اینه که : بعد از Extract کردن فایل دانلود شده ، به دوتا پوشه برمیخوریم که یکی حاوی فایل های .inf برای نسخه های 32bit هست (X86 یا X32) و یکی هم حاوی فایل های .inf برای نسخه های 64bit هست (X64). پس اگه XP مورد نیاز شما ، 32bit باشه ، به پوشه ی 32bit نیاز خواهیم داشت و اگه 64 باشه به پوشه ی 64 .

خب برای اینکه بتونیم فایل های .inf رو به سی دی ویندوز XP ، بچسبونیم به نرم افزار شخصی سازی ویندوز ، یعنی نرم افزار nLite نیاز داریم . کاربرد این نرم افزار وسیع تر چسبوندن یه درایور اضافه هست . . . کاربردهایی مثل سبک کردن ویندوز ، تغییر در رجیستری ، بی نیاز کردن ویندوز از وارد کردن شماره سریال حین نصب و . . ! توو این آموزش فقط به چسبوندن درایور بسنده میکنم ولی پیشنهاد میکنم خودتون هم کمی دست به این نرم افزار ببرین تا متوجه بشین چه نرم افزار جالبیه :ws31:

سعی کنین از ورژن های جدید این نرم افزار استفاده کنین . nLite در محیط های XP ، 2000 و 2003 قابل اجراست ولی روو Windows 7 من اجرا شد!! :ws52: خلاصه اگه به فرض محال روو سیستم شما اجرا نشد از نسخه ی vLite که مخصوص ویستا هست استفاده کنین. کاراییشون دقیقا شبیه به همدیگه هست . . .

خب nLite رو از

دانلود و نصب کنید .

بعد از نصب ، سی دی Win XP رو در DVD R/W لپتاپتون قرار بدین و نرم افزار رو اجرا کنین .

بعد از اجرا محیطی شبیه به شکل زیر رو خواهید داشت .

d4z1pcij3oaellmh45sp.jpg

روو Next کلیک کنین . ..

در صفحه ی بعد با زدن دکمه ی Browse ، آدرس درایو CD رو بدید و در اون فایل I386 رو انتخاب کنید .

8tkv9hprvmyamh4m1.jpg

بلافاصله بعد از زدن دکمه ی OK ، پیامی بهتون میده که ازتون میخواد مکانی رو مشخص کنید تا فایل های مورد نیاز نصب ویندوز ، در اون کپی بشن . به عنوان مثال ، من درایو E رو انتخاب میکنم و با زدن دکمه ی Make New Folder ، پوشه ای به اسم XP ایجاد میکنم تا فایل های مورد نیاز ، در اون پوشه ذخیره بشن. پس مثل عکس زیر عمل میکنم :

z45y4bp2uamz4nvv8mvr.jpg

mxgikh7oi5gigiwoybl.jpg

وقتی دکمه ی OK رو زدیم ، نرم افزار شروع به کپی کردن فایل های مورد نیاز ، در پوشه ی XP میکنه و بعد از اتمام کار کپی کردن ، مشخصات ویندوز رو نشونمون میده . مثل شکل زیر :

9zar6egujtc3mqbwolx1.jpg

uic6140hxk1ryspn68lg.jpg

روی Next کلیک میکنیم. صفحه ای باز میشه که قاعدتا باید برای شما سفید باشه چون تا بحال از این نرم افزار استفاده نکردین ، پس باز هم روی Next کلیک کنید تا وارد صفحه ای به شکل زیر بشیم. خب در این صفحه ، گزینه های مختلفی وجوود داره که هر کدوم کار خاصی انجام میدن. مثلا با انتخاب گزینه ی Service Pack ، میتونیم سرویس پک های مورد نیازمون رو به سی دی ویندوز بچسبونیم تا بعد از نصب ویندوز ، مجبور به نصب دوباره ی اونا نباشیم . یا با انتخاب گزینه ی Components ، میتونیم بعضی از قسمت های اضافی ویندوز ، مثل بازی ها رو حذف کنیم که در برای ما نصب نشن.

ما به قسمت Drivers و Bootable ISO نیاز داریم . چون باید درایور هایی رو به سی دی اضافه کنیم و در آخر ، مثل سی دی های XP ، یه سی دی Bootable بسازیم. پس این دو قسمت رو انتخاب میکنیم و Next رو میزنیم.

e9dw00zdcra9bo83monj.jpg

بعد از زدن دکمه ی Next ، وارد صفحه ای میشیم که باید فایل های .inf مورد نظر رو وارد کنیم. پس دکمه ی Insert و بعد از اون دکمه ی Multiple Driver Folder رو میزنیم و آدرس پوشه ای که فایل های .inf در اون قرار داره رو مطابق شکل زیر به برنامه اعلام میکنیم . دقت کنین فایلی که من انتخاب کردم ، فایل Driver هست که مربوط میشه به نسخه های ویندوز 32bit . پس موقع انتخاب درایور مراقب باشید که با نسخه ی ویندوزتون همخوانی داشته باشه.

xnb85s94ugbwc48k0vm.jpg

با زدن دکمه ی OK ، صفحه ای به شکل زیر باز میشه که آدرس فایل Driver که ما به برنامه دادیم رو جهت تایید کردن ما ، بهمون نشون میده . توو همین صفحه بهمون گوشزد میکنه که از درایور متناسب با نسخه ی ویندوزتون استفاده کنین . ( همون جریان 32bit و 64bit بودن ویندوز که به دفعات تکرار کردم ).

nhlg3z3eye5sm7h7l6el.jpg

با زدن دکمه ی OK ، پنجره ای باز میشه که درایور ها رو به ما نشون میده. تو این پنجره با زدن دکمه های ترکیبی Ctrl+A ، تمامی درایور ها رو انتخاب میکنیم و OK رو میزنیم . مثل شکل زیر :

1vghf6z11qsbsf59or7v.jpg

با زدن دکمه ی OK ، وارد صفحه ای میشیم که به ما آدرس driver ها رو در جایی که انتخاب کردیم (ینی درایو C) نشون میده. با زدن Next از اون صفحه میگذریم و با پیامی مواجه میشیم که از ما اجازه میخواد که عملیات رو شروع کنه. Yes رو میزنیم و اجازه میدیم فایل های .inf رو به ویندوز XP بچسبونه . عملیات چسبوندن inf ها در تصویر زیر مشخصه :

n6aws7njsa28uscv3h88.jpg

بعد از اتمام عملیات ، روی Next کلیک میکنیم تا وارد صفحه ی زیر بشیم . در این صفحه هم مستقیما میتونید XP جدیدتون رو روی CD خام رایت کنین و هم میتونین با انتخاب Create image فایل ISO بسازین و بعدا با Nero یا هر نرم افزار دیگه ای رایت کنید. من پیشنهاد میکنم با همین نرم افزار ، ویندوز XP جدیدتون رو که ساختین رو CD رایت کنید. پس مطابق شکل زیر ، گزینه ی Direct Burn رو انتخاب میکنیم ، یه CD خام میزارم توو دستگاه و بعد از انجام تنظیمات مورد نیازم ، Burn رو میزنم.

45f1i0t4vey640ryk0t.jpg

بعد از این کار ، CD شما آماده برای استفاده هست و میتونید روی لپتاپتون XP نصب کنین ، بدون اینکه پیام خطایی مبنی بر عدم شناسایی هارد داشته باشین!

نکته ای وجوود داره و اینه که : اگه خدایی نکرده بعد از انجام این کارها ، باز هم هارد شما شناسایی نشد دلیلش میتونه انتخاب اشتباه Driver یا قدیمی بودن نسخه ی اون، قدیمی بودن نسخه ی nLite و . . . باشه. اما بهتون اطمینان میدم این روش امن ترین و بهترین روش برای نصب XP روی این لپتاپ ها هست.

از Downgraded XP خودتون لذت ببرین. :a030:

لینک به دیدگاه

سلام . . .

یه سری نکات هست که دیشب توو خواب یادم اومد و الان میگم!! :ws3:

• ما فرض رو بر این میگیریم که لپتاپ شما بطور پیشفرض ویندوز Vista داره و شما میخواین علاوه بر ویندوز Vista ، از XP هم در کنارش استفاده کنین . پس نیاز به یک پارتیشن با فضا کافی ( حدود 15 گیگ ) خواهید داشت .

• اگه لپتاپتون رو تازه خریدین و فقط دارای یه پارتیشن هست ، ( C ) ، نیازه که پارتیشن ها رو در محیط ویندوز Vista یا هر محیط دیگه ای Shrink کنید و پارتیشن های بیشتری بسازین . من فرض رو بر این گرفتم که شما علاوه بر درایو C ، درایو های دیگه ایم در لپتاپتون دارید و میتونین XP رو در اونجا نصب کنید. ( مثلا D ) . اگه پارتیشن های دیگه ای در سیستم وجوود نداره کار Shrink کردن رو انجام بدین و با اختصاص دادن بخشی از فضای درایو C ، پارتیشن های دیگه ای بسازید . ( به عهده ی خودتون )

• برای نصب ویندوز XP در کنار Vista ، در محیط Vista این کار رو انجام ندید و به اصطلاح Clean Installation کنین. ( boot کردن XP با CD مثل زمانی که سیستم عاملی در لپتاپ وجوود نداره . ) زمان نصب ، درایو D رو برای نصب XP انتخاب کنید و فرمت اون رو NTFS کنید. البته اگه خواستین درایو D یا درایوی که XP در اون نصب میشه ، کاملا پاک بشه این کار رو انجام بدین . در غیر اینصورت نیازی به فرمت کردن درایو نیست.

• درایو هایی که در اون ویندوز نصب میکنید باید از نوع Primary باشن ( که معمولا هستن). برای تشخیص این موضوع میتونید وارد Disk management ویندوز بشین از این مسیر : کلیک راست روی Mycomputer و انتخاب Manage. در لیست باز شده در سمت چپ : Disk management رو بزنین و مشخصات پارتیشن ها رو ببینین.

• بعد از نصب ویندوز XP در کنار ویندوز Vista ، ویندوز XP به دلیل تغییر در MBR ، باعث میشه ویندوز Vista ، دیگه بووت نشه و فقط XP بوت بشه ، در صورتی که شما هر دو ویندوز رو در کنار هم دارین. بنابر این بعد از نصب باید Bootloader رو تعمیر کنیم و Dual booting رو انجام بدیم. ( آموزش میدم در بخش بعد )

• این روش نصب ویندوز ، روشی هست که حتی سایت Intel هم اون رو تایید کرده ( Unattended Installation ) اما با این حال در بعضی از لپتاپ ها ممکنه بعد از نصب ، مشکلاتی مثل دیر بووت شدن XP یا مشکلاتی از این دست بوجوود بیاد که دلیل اون میتونه Update نبودن Bios ، قدیمی بودن نسخه ی XP و نسخه ی driver و نا هماهنگی هایی مثل این باشه .

• ادامه داره . . . :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

// یهویی بعد اینکه عنوان آموزش امروز رو زدم یاد یه آهنگ افتادم که بچگیام زیاد گووش میدادم . . آهنگ Heaven can wait از Sandra. :ws37:

دانلود : ==>

.........................................

خب بریم سراغ آموزش . . .

در مراحل قبل ، CD مورد نظر رو ساختیم و در کنار ویندوز ویستا که بطور پیشفرض در سیستم وجوود داشت ، تونستیم Clean Installation رو انجام بدیم و XP رو در یه درایو دیگه نصب کنیم. اما مشکلی که وجوود داره اینه که بعد از نصب ، ویندوز XP به دلیل تغییر در MBR ، خودش رو سیستم عامل A معرفی میکنه و مانع از boot شدن Vista میشه. کاری که ما انجام میدیم اینه که به کمک Vista DVD ، بطور پیشفرض ، MBR رو به نفع ویستا تغییر میدیم و در محیط ویندوز ویستا ، Boot loader رو تعمیر میکنیم تا هردو ویندوز ، قابلیت استفاده و بوت شدن رو داشته باشن .

در مرحله ی اول به یه Vista DVD نیاز داریم .

DVD ویستا رو وارد سیستم میکنیم . سیستم رو Restart میکنیم و DVD رو بووت میکنیم متن Press any key . . ظاهر بشه و کلید Enter رو بزنیم . (تصویر زیر )

etqigndjokfi5y0gj3ut.jpg

صبر کنین فایل ها لود بشن و Progress bar ، خاتمه پیدا کنه تا پنجره ی زیر ظاهر بشه .

df2amk2938zntkwm3nwq.jpg

بعد از انتخاب زبون و . . . Next رو بزنید تا پنجره ی زیر ظاهر بشه .

yqif9qjr5q33gkc8x9ae.jpg

در این پنجره ، Repair your computer رو بزنید تا پنجره ی زیر ظاهر بشه .

0r7mvet3yjdfbaxdes0b.jpg

در این پنجره ، Microsoft Windows vista رو انتخاب کنین و Next رو بزنین . پنجره ای مثل شکل زیر باز میشه .

bhfkg5jt7a2dal0e9xw.jpg

خب به جایی میرسیم که باید MBR رو به نفع ویستا تغییر بدیم. در این پنجره (بالایی) ، دو تا انتخاب داریم. هم میتونیم گزینه ی اول یعنی Startup Repair رو انتخاب کنیم تا بطور اتوماتیک ، MBR رو تعمیر کنه و هم میتونیم از Command prompt استفاده کنیم و با استفاده از چند دستور ، این کار رو انجام بدیم. من از Command prompt استفاده میکنم تا شما با دستورات آشنا شید و اگه یه روزی با پیام پاک شدن MBR مواجه شدین بتونین خودتون تعمیرش کنین.

پس Command Prompt رو انتخاب میکنیم تا وارد محیط خط فرمان شیم .

در خط فرمان ، اول دستور زیر رو مینویسیم و بعد Enter میزنیم:

بعد از اون ، دستور زیر رو مینویسیم و Enter میزنیم :

بعد از زدن Enter بعد از هر دستور باید پیام موفقیت اجرای دستور نمایش داده بشه .

بعد از زدن دستورات بالا ، تایپ میکنیم exit و enter رو میزنیم تا از خط فرمان خارج شیم و در آخر دکمه ی Restart رو میزنیم و اجازه میدیم ویندوز ویستا بوت بشه و بالا بیاد .

ما تا اینجا تونستیم MBR رو به نفع ویستا ، تعمیر کنیم و حالا باید boot loader رو طوری تنظیم کنیم که هر دو ویندوز ، قابلیت اجرا داشته باشن . پس با هم وارد مرحله ی دوم میشیم .

مرحله ی دوم )

بعد از بالا اومدن ویندوز ویستا ، از پوشه ی Programs در منوی استارت ، Command prompt رو بصورت Run as administrator اجرا میکنیم . به صورت زیر :

0exul964i9v2lz2o51g.jpg

وقتی وارد خط فرمان شدیم به ترتیب دستورات زیر رو اجرا میکنیم و Enter میزنیم :

دستور اول

دستور دوم

دستور سوم

بعد از اجرای هر دستور ، باید پیام موفقیت بده .

بعد از تعمیر و ریستارت کردن سیستم ، میتونین از هر دو ویندوز استفاده کنید.

ویندوز XP نیاز به Driver های سخت افزاری داره که باید در اینترنت جستجو کنید . اگه درایوری برای XP توسط سایت سازنده ی Laptop قرار داده نشد دلیلی بر این نیست که این درایور وجوود نداره .

شما باید تک تک قطعات لپتاپ رو بشناسین و با توجه به شرکت سازندش ، این درایور ها رو دانلود کنین. مثلا با مراجعه به Device manager در ویندوز ویستا ، میتونین از مدل دقیق Display adapter خودتون مطلع بشین و با مراجعه به وب سایت سازندش ، درایور مخصوص XP اون رو دانلود کنین . (به عهده ی خودتون - اگه سوالی مطرح شد ، آموزشش رو میذارم )

تموم شد. :w70:

سوالی بود در خدمتیم . . .

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 4 ماه بعد...

آقا دستتون درد نکنه . من تمامی مراحل رو با دقت انجام دادم ، cd ویندوز xp هم ساختم اما موقع نصب همون اروری رو میده که یه cd معمولی ویندوز xp رو میذاری میده . یه صفحه آبی رنگ با 4 تا ارور . اگه بلد هستین راهنمایی کنید

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
آقا دستتون درد نکنه . من تمامی مراحل رو با دقت انجام دادم ، cd ویندوز xp هم ساختم اما موقع نصب همون اروری رو میده که یه cd معمولی ویندوز xp رو میذاری میده . یه صفحه آبی رنگ با 4 تا ارور . اگه بلد هستین راهنمایی کنید

اوه شرمنده به خدا ندیدم این مشکل رو.

اگه بازم به این سایت سر زدی و این پست رو دیدی بگو دقیقا چه اروری میده.

لینک به دیدگاه
سلام-من لينك اين خطا را گذاشتم . اين خطا همون ابتدا قبل از فرمت و كپي فايلهاي xp روي هارد ايجاد ميشه icon_pf%20%2834%29.gifbsod.jpeg

سلام.

مشکل با فایل igxprd32 هست که مربوط به Display driver میشه.

قبل از مرحله ی نصب ، هارد درایو شما شناسایی شده!؟

مورد بعدی اینه که فکر میکنم کارت گرافیک شما Onboard باشه که در این صورت مطمئنا با چیپ ست مادربورد در ارتباط هست.

مدل مادربوردتون ( یا لپتاپ ) و در صورت امکان Chipset رو ذکر کنین و بگین کدوم فایل Matrix storage رو از سایت اینتل دانلود کردین.

لینک به دیدگاه

laptop asus corei7 x42jr series :chipset :intel DMI Host Bridge : HM55

من فايل رو از سايت زير گرفتم :

شايد اين فايل با مادربرد من جور در نمي ياد . اما تو اين راهنما بحثي درباره مدل سيستم نبوده:ws38:

لینک به دیدگاه

laptop asus corei7 x42jr series :chipset :intel DMI Host Bridge : HM55

من فايل رو از سايت زير گرفتم :

شايد اين فايل با مادربرد من جور در نمي ياد . اما تو اين راهنما بحثي درباره مدل سيستم نبوده:ws38:

سلام

راستش این سایت برای من باز نشد ولی چیزی که واضحه اینه که بهتر بود شما فایل اصلی رو از سایت Intel دانلود میکردین و اون رو به روشی که آموزش دادم Slip Stream میکردین روی XP CD .

چیپ HM55 یه چیپ سری 5 ساخت اینتل هست و لینک دانلود پکیج Intel Rapid Storage اون

.

این فایل رو دانلود کن و طبق آموزش ، فایل های inf اون رو بیرون بکش و با nLite به XP بچسبون.

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

مرحله ی دوم )

بعد از بالا اومدن ویندوز ویستا ، از پوشه ی programs در منوی استارت ، command prompt رو بصورت run as administrator اجرا میکنیم . به صورت زیر :

0exul964i9v2lz2o51g.jpg

وقتی وارد خط فرمان شدیم به ترتیب دستورات زیر رو اجرا میکنیم و enter میزنیم :

دستور اول

دستور دوم

دستور سوم

بعد از اجرای هر دستور ، باید پیام موفقیت بده .

بعد از تعمیر و ریستارت کردن سیستم ، میتونین از هر دو ویندوز استفاده کنید.

ویندوز xp نیاز به driver های سخت افزاری داره که باید در اینترنت جستجو کنید . اگه درایوری برای xp توسط سایت سازنده ی laptop قرار داده نشد دلیلی بر این نیست که این درایور وجوود نداره .

شما باید تک تک قطعات لپتاپ رو بشناسین و با توجه به شرکت سازندش ، این درایور ها رو دانلود کنین. مثلا با مراجعه به device manager در ویندوز ویستا ، میتونین از مدل دقیق display adapter خودتون مطلع بشین و با مراجعه به وب سایت سازندش ، درایور مخصوص xp اون رو دانلود کنین . (به عهده ی خودتون - اگه سوالی مطرح شد ، آموزشش رو میذارم )

تموم شد. :w70:

سوالی بود در خدمتیم . . .

حسین جان من با این فرمان مشکل دارم

وارد نمیشه

یعنی فکر کنم مشکل از وارد کردن من باشه

یه توضیحی میدی؟

البته رویه ویندوز سون

لینک به دیدگاه

حسین جان من با این فرمان مشکل دارم

وارد نمیشه

یعنی فکر کنم مشکل از وارد کردن من باشه

یه توضیحی میدی؟

البته رویه ویندوز سون

[/center]

[/right]

[/center]

[/right]

[/center]

[/right]

[/center]

[/right]

[/center]

[/right]

[/center]

[/right]

[/center]

[/right]

[/center]

سلام

دقیقا کجا مشکل داری و چه مشکلی؟

اصلا میخوای چیکار کنی؟

اون ntldr که داری میبینی OS Loader برای Windows XP هست که ویندوز XP رو به عنوان یکی از گزینه های Boot Lفoader میتونی در کنار سایر سیستم عامل ها به کمک ابزار bcdedit به لیست اضافه کنی.

برای اضافه کردن ویندوز 7 باید به جای ntldr از bootmgr استفاده کرد.

دقیقا بگو میخوای چیکار کنی و در کدوم محیط تا بهتر راهنمایی کنم.

لینک به دیدگاه
سلام

دقیقا کجا مشکل داری و چه مشکلی؟

اصلا میخوای چیکار کنی؟

اون ntldr که داری میبینی OS Loader برای Windows XP هست که ویندوز XP رو به عنوان یکی از گزینه های Boot Lفoader میتونی در کنار سایر سیستم عامل ها به کمک ابزار bcdedit به لیست اضافه کنی.

برای اضافه کردن ویندوز 7 باید به جای ntldr از bootmgr استفاده کرد.

دقیقا بگو میخوای چیکار کنی و در کدوم محیط تا بهتر راهنمایی کنم.

سلام جیگر

خب من رویه لب تابم دو تا ویندوز داشتم (اوایل فقط سون بود)

سون و xp

اول xp نصب کردم

بعد سون

برایه اینکار هم گزینه ای که مربوط به خووندن هارد برایه سون یا xp بود رو آف کردم و بدون نیاز به درایور و اینکارا ویندوز رو نصب کردم

چند وقت پیش اومدم ویندوز xp رو عوض کنم

اینکارو کردم

و دیگه ویندوز سونم بالا نیومد

بعد سون رو ریپیر کردم و الان xp بالا نمیاد

اومدم اون دستوراتی رو که تو نوشته بودی برایه دو تا لودر اجرا کنم

که اونم اجرا نمیشه (البته فکر کنم درست هم نزدم .... فرق / و \ رو نمیدونم چیه)

لینک به دیدگاه
سلام جیگر

خب من رویه لب تابم دو تا ویندوز داشتم (اوایل فقط سون بود)

سون و xp

اول xp نصب کردم

بعد سون

برایه اینکار هم گزینه ای که مربوط به خووندن هارد برایه سون یا xp بود رو آف کردم و بدون نیاز به درایور و اینکارا ویندوز رو نصب کردم

چند وقت پیش اومدم ویندوز xp رو عوض کنم

اینکارو کردم

و دیگه ویندوز سونم بالا نیومد

بعد سون رو ریپیر کردم و الان xp بالا نمیاد

اومدم اون دستوراتی رو که تو نوشته بودی برایه دو تا لودر اجرا کنم

که اونم اجرا نمیشه (البته فکر کنم درست هم نزدم .... فرق / و \ رو نمیدونم چیه)

آهان پس میخوای از محیط ویندوز 7 ، XP و 7 رو Dual Boot کنی.

من فرض میکنم XP رو در درایو D نصب کردی.

bcdedit /create {ntldr} /d "Microsoft Windows XP"

bcdedit /set {ntldr} device partition=D:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...