رفتن به مطلب

پیشنهاد شما چیه ؟ (بهترین راه برای جلوگیری از اتلاف گرما در منازل)

ارسال های توصیه شده

دوستان عزیز ، همونطور که می دونید در بسیاری از منازل مسکونی در ایران از بخاری های معمولی برای گرم کردن استفاده میشه. بخش اعظمی از گرمای تولید شده در بخاری از طریق دودکش هدر میره. من فکر می کنم مقدارش خیلی زیاد باشه. در حد تیم ملی !!!! اگه کسی آمار دقیق داره بذاره .

حالا پیشنهادهای خودتون رو برای کاهش اتلاف از این طریق و استفاده از این گرمای در حال هدر رفتن بیان کنید. راهی که به نظر خودم رسیده اینه که طول لوله رو زیاد کنیم یا مثلا یه جوری دورتا دور اتاق بچرخونیمش تا با افزایش طول انتقال حرارت بیشتر بشه و گرمای اتلافی به اتاق برسه. البته این راه یه کم غیرعادیه :icon_redface:

لینک به دیدگاه

خب اول از همه بحث ایزولاسیون هست

شیشه های دوجداره واستفاده از عایقهای مناسب حرارتی وبرودتی دردیوارها وجداره ها

اگه خونه قدیم ساخت هستش مسئله کمی پیچیده تر میشه

حالا ادامه میدیم

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه

نه ...... نه .......

منظورم این نبود ، لوله ی بخاری های گازی بخش اعظمی از گرمای تولید شده در بخاری رو از طریق دودکش به بیرون از خانه هدایت می کنه. منظور من کنترل این گرمای هدر رفته بود. مثلا یه راه دیگه هم به نظرم رسید. میشه یک سیستم شبیه پکیج های دیواری درست کرد که آب رو در یک سیستم بسته به گردش در بیاره و در موقع نیاز از این آب به عنوان آب مصرفی برای استحمام استفاده بشه . برای گرم کردن این آب به جای استفاده از شعله یا برق ، از گرمای داخل دودکش استفاده می کنیم.  

up.jpg

لینک به دیدگاه
نه ...... نه .......

منظورم این نبود ، لوله ی بخاری های گازی بخش اعظمی از گرمای تولید شده در بخاری رو از طریق دودکش به بیرون از خانه هدایت می کنه. منظور من کنترل این گرمای هدر رفته بود. مثلا یه راه دیگه هم به نظرم رسید. میشه یک سیستم شبیه پکیج های دیواری درست کرد که آب رو در یک سیستم بسته به گردش در بیاره و در موقع نیاز از این آب به عنوان آب مصرفی برای استحمام استفاده بشه . برای گرم کردن این آب به جای استفاده از شعله یا برق ، از گرمای داخل دودکش استفاده می کنیم.  

اگه اینطوری بشه که اون دود نمیره بالا!!!

آخه وقتی سرد بشه که چگالیش زیادتر میشه و میاد پایین و باعث خفگی میشه...

لینک به دیدگاه
اگه اینطوری بشه که اون دود نمیره بالا!!!

آخه وقتی سرد بشه که چگالیش زیادتر میشه و میاد پایین و باعث خفگی میشه...

خوب این که کاری نداره ، اصلا قرار نیست دمای گاز داخل لوله از دمای محیط کمتر بشه، فقط در صورتی که این اتفاق بیفته میاد پایین.  

لینک به دیدگاه

فکر میکنم بشه از اون دود برای گرمایش از کف استفاده کرد مثل معماری قدیم حمامها

(معماری حمامها به این شکل بوده که از دود حاصله از اتشی که برای گرم کردن آب بوده رو با کانالهایی از زیر کف حمام عبور میدادن و بعد اون دود خارج میشده

اینجوری از اون دود گرم برای گرم کردن کف و درنتیجه گرم کردن فضای حمام استفاده میکردن)

البته مشکلات اجرایی شو نمیدونم و مطمئن نیستم الان هم قابل اجرا هست یا نه

لینک به دیدگاه
فکر میکنم بشه از اون دود برای گرمایش از کف استفاده کرد مثل معماری قدیم حمامها

(معماری حمامها به این شکل بوده که از دود حاصله از اتشی که برای گرم کردن آب بوده رو با کانالهایی از زیر کف حمام عبور میدادن و بعد اون دود خارج میشده

اینجوری از اون دود گرم برای گرم کردن کف و درنتیجه گرم کردن فضای حمام استفاده میکردن)

البته مشکلات اجرایی شو نمیدونم و مطمئن نیستم الان هم قابل اجرا هست یا نه

ای ول به قدیمی ها ، هرچی بوده مخشون بیشتر از ما کار می کرده :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام دوستان عزیز

در خصوص بخاری گازی مطلب گذاشتید ولی من میخواهم با مسایل مربوط به احتراق جوابگو شوم بدیهی است مسایل مربوط به بخاری گازی در آن میباشد

در روزگاری که یک اروپایی مصرف گرمایی 46 تا 60 kwh/m2 دارد ما در مناطقی از ایران580 kwh/m2 مصرف میکنیم شاید سوخت مفت بوده اینگونه مهندسین به بحث بهینه سازی نپرداختند

ما تنها در ایران بحثهای مربوط به عایقکاری ساختمان را مطرح کرده ایم وکاری به بقیه مسایل مربوط به بهینه سازی نداریم

1- فهمیدن مسایل مربوط به هوای اضافه احتراق میتواند تا 30 درصد مصرف انرژی را کاهش دهد اصولا احترق اتمسفریک بدلیل دسترسی نداشتن به تنظیمات هوا احتراق خوبی نمیباشد آیا تا حال کسی به آن پرداخته است؟ بخاری گازی بدلیل اتمسفریک بودن اتلافات انرژی شدیدی دارد

2- دمای دودکش فاکتور اساسی در راندمان احتراق است آیا بخاری گازی میتواند دمای دودکش پایینی در ابتدای خروجی دود خود داشته باشد لازم است ذکر گردد که دمای دودکش خوب حداکثر 30 درجه بالای دمای سیال تولیدی است بیاد داشته باشیم که هر 20 درجه کاهش دمای دود میتواند 1.2 درصد راندمان احتراق را افزایش دهد

3- دمپر دودکش در دیگها وپکیجها میتواند 13درصد راندمان را افزایش دهد آیا در تجهیزاتی که درایران ساخته میشود این امکان وجود دارد

4- اصول انتخاب تجهیزات گرمایشی یا سرمایشی در بحث ظرفیت یابی رعایت میشود یا نه سایت DOE مرجع صدور انرژی استار تجهیزات در امریکا اعلام مینماید که یک ظرفیت یابی خوب باید به گونه ای باشد که تجهیز گرمایشی یا سرمایشی در 95 درصد فصل زیر بار باشد ولی متاسفانه در ایران ضرایب اعمالی به ظرفیت به گونه ای است که دستگاه 50 درصد زیر بار است ومتاسفانه مهندسین ما نیز این عامل را که دستگاه 50 درصد استراحت مینماید را بعنوان مزیت معرفی مینمایند آیا تجهیزی که انتخاب نموده ایم میتواند این مسایل استاندارد را جوابگو باشد

لازم بذکر است که در تجهیزات احتراق غیر چگالشی شاید بتوان روی کاغذ به راندمان حداکثر 80 درصدی رسید ولی در عمل به اینگونه نمیباشد وهر چه ظرفیت یابی اصولی نباشد راندمان بشدت کاهش خواهد یافت ودر ظرفیت میانگین 40 درصدی راندمان بالا 50 درصد متصور نمیباشد

در جوامع مدرن این بحث که همواره در ساختمان باید دیماند با ظرفیت برابر باشد از اصول اولیه انتخاب تجهیزات میباشد در ایران این تجهیزات وجود ندارد وباید مهندسین دانش مربوط به این نوع عملکرد را کسب نمایند

پس در سرمایش وگرمایش تجهیزات فول مدولار در بهینه سازی سوخت بسیار مهم میباشند

5- آیا تاحال به این موضوع فکر کرده ایم که یک تجهیز احتراقی در منزل به چه میزان از هوایی که میخواهیم تنفس کنیم مصرف مینماید برای هر متر مکعب گاز مصرفی از لحاظ استوکیومتری 10 متر مکعب هوا نیاز داریم اگر میزان هوا را کنترل کرده باشیم ویک دستگاه با 3 متر مکعب در ساعت گاز خریداری کرده باشیم این تجهیز برای هر ساعت حداقل 30 متر مکعب از هوای منزل مصرف مینماید واگر در یک شب 6 ساعت کار کند 180 متر مکعب از هوای منزل استفاده مینماید بدین دلیل وبمناسبت کاهش میزان اکسیژن در منازل از لحاظ بهداشتی مسایل بسیاری در ساختمان خواهیم داشت وهم اکنون بسیاری از سر درد ها وعصبانیت ها مربوط به کاهش سطح اکسیژن در منازل میباشد آیا بخاری گازی از این دست دستگاهها نیست؟

لازم بذکر است که در جوامع پیشرفته مدتهاست که تجهیزات احتراقی در داخل منزل ممنوع گردیده اند مگر در صورت بودن شرایطی در دستگاه...........

وبسیاری مسایل دیگر که در صورت تقاضای دوستان عزیز بر دانستن آنها در این سایت میتوانند مطرح وبررسی مو شکافانه دریافت نمایند

لینک به دیدگاه
  • 10 سال بعد...

با عرض سلام خدمت شما 

اتفاقا این موضوع جلوگیری از هدر رفت گرما بخصوص از طریق دودکش خیلی ذهن من رو درگیر خودش کرده بود و فکر میکنم استفاده از یک بخاری به شکل ستونی و در دو طبقه میتونه راه حل مناسبی باشه به این شکل که در قسمت پایین همچون سیستم بخاری های معمولی یا حتی بخاری های بدون دودکش شعله برروی سفالهای خطی و عمودی تولید گرما رو انجام بدن و نهایتا گرما و گاز ها از طریق دودکش از پشت خارج بشن و کمی بالاتر وارد طبقه دوم شامل دو مخزن بشه و پس از ورود از مخزن اول به سمت بالا و یک سیستم خنک کننده همچون بخاری ماشین همراه با فن گرمایش موجود رو به داخل اتاق منتقل کنه و گاز موجود سرد شده،  به انتهای مخزن دوم سقوط کنه و از طریق یک مکنده گاز سرد شده به لوله خروجی منتقل و از داخل ساختمان خارج بشه البته در مسیر خروج هم نوعی کاتالیزور برای جذب گازهای سمی میتونه به سلامت محیط زیست کمک کنه 

لینک به دیدگاه
در ۱۴۰۰/۱۱/۲۳ در ۰۲:۴۰، حمید رضا قاسمی گفته است:

با عرض سلام خدمت شما 

اتفاقا این موضوع جلوگیری از هدر رفت گرما بخصوص از طریق دودکش خیلی ذهن من رو درگیر خودش کرده بود و فکر میکنم استفاده از یک بخاری به شکل ستونی و در دو طبقه میتونه راه حل مناسبی باشه به این شکل که در قسمت پایین همچون سیستم بخاری های معمولی یا حتی بخاری های بدون دودکش شعله برروی سفالهای خطی و عمودی تولید گرما رو انجام بدن و نهایتا گرما و گاز ها از طریق دودکش از پشت خارج بشن و کمی بالاتر وارد طبقه دوم شامل دو مخزن بشه و پس از ورود از مخزن اول به سمت بالا و یک سیستم خنک کننده همچون بخاری ماشین همراه با فن گرمایش موجود رو به داخل اتاق منتقل کنه و گاز موجود سرد شده،  به انتهای مخزن دوم سقوط کنه و از طریق یک مکنده گاز سرد شده به لوله خروجی منتقل و از داخل ساختمان خارج بشه البته در مسیر خروج هم نوعی کاتالیزور برای جذب گازهای سمی میتونه به سلامت محیط زیست کمک کنه 

هزینه این طرح رو محاسبه کردی ؟ 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...