رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

اینم یه نمونه از کارگاه برنامه ریزی شهری که طبق چارت تغییر کارشناسی به مهندسی مطابق با طرح شهرسازی 3 میشه:

http://www.noandishaan.com/forums/thread34.html

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...
  • پاسخ 70
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خب خب. من اومدم.

مراحل شناخت رو واسه جلسه ی دوم انجام دادیم.

البته جمعه ی همون هفته استاد اومد سر سایت کاربری ها رو نگاه کرد:w16:

بعدش واسه هفته ی اینده ازمون اکادگی کار قبلی ینی شناخت رو خواست. بعدشم که باید میانگین جمعیت و اینا رو در میاوردیم.

سوال بپرسید چون من نمیدونم چطوری باید توضیح بدم خوب:icon_redface:

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

ما اصلا این کارا که شما کردینو نمیکنیم چون من این ترم دارم طرح 3 رو میگذرونیم

اول یه محله رو انتخاب کردیم بعد اومدیم وضع موجودو برداشت کردیمو شناخت کامل به دست اوردیم و اطلاعاتشو تو پاور پینت گذاشتیم

بعد تحلیلش کردیم بعد یه چشم انداز نوشتیم و بعد جدول سواتو نوشتیم و اینجا نقشه جدول سوات هم مطرح باید بشه و سیاست و راهبرد باید ارائه بدیم بعد ما یه نقشه اراضی پیشنهادی داریم اینجا و یه نقشه ی تثبیت که اینا از همون سرانه ها به دست میاد و البته کاربری های سازگارو ناسازگار

بعد ما چشم اندازامونو تطبیق دادیم و به اصطلاح تدقیق چشم انداز انجام دادیم بعد از اونم اومدیم ضوابط نوشتیم و یه جمع بندی کلی

کلا خیلی بد توضیح دادم و قاطی پاطی ولی شرمنده دیگه:ws3:

و اینکه بگم من خودم هنوز خیلی کارم مونده یعنی دو هفته ی دیگه که تحویل باشه کار من همین طوری مونده است و من غمگینم:4564:

کلا بیشتر بخوای به موضوع نگا کنی کار طرح این ترم ما دور و بر برنامه ریزی بود یعنی یه جوری برنامه ریزی شهری انجام میدیم ما ..دهن خودم به شخصه به فنا رفت چون تکی ورداشتم طرحمو..دعا کنین بتونم خوب ببندمش:hanghead:

لینک به دیدگاه

ما اصلا این کارا که شما کردینو نمیکنیم چون من این ترم دارم طرح 3 رو میگذرونیم

اول یه محله رو انتخاب کردیم بعد اومدیم وضع موجودو برداشت کردیمو شناخت کامل به دست اوردیم و اطلاعاتشو تو پاور پینت گذاشتیم
بعد تحلیلش کردیم بعد یه چشم انداز نوشتیم و بعد جدول سواتو نوشتیم و اینجا نقشه جدول سوات هم مطرح باید بشه و سیاست و راهبرد باید ارائه بدیم بعد ما یه نقشه اراضی پیشنهادی داریم اینجا و یه نقشه ی تثبیت که اینا از همون سرانه ها به دست میاد و البته کاربری های سازگارو ناسازگار
بعد ما چشم اندازامونو تطبیق دادیم و به اصطلاح تدقیق چشم انداز انجام دادیم بعد از اونم اومدیم ضوابط نوشتیم و یه جمع بندی کلی
کلا خیلی بد توضیح دادم و قاطی پاطی ولی شرمنده دیگه:ws3:
و اینکه بگم من خودم هنوز خیلی کارم مونده یعنی دو هفته ی دیگه که تحویل باشه کار من همین طوری مونده است و من غمگینم:4564:
کلا بیشتر بخوای به موضوع نگا کنی کار طرح این ترم ما دور و بر برنامه ریزی بود یعنی یه جوری برنامه ریزی شهری انجام میدیم ما ..دهن خودم به شخصه به فنا رفت چون تکی ورداشتم طرحمو..دعا کنین بتونم خوب ببندمش:hanghead:

ما این کارایی که گفتی رو برای طرح 4 انجام دادیم، البته یه مقدار مفصل تر، ما آخرش طرح های موضعی هم داشتیم و یه کم هم طراحی شهری انجام دادیم در کنار برنامه ریزی.
روندی که شما طی کردین بنظرم درست تره ! تو دانشگاه ما اول توی طرح 3 به ما طراحی شهری رو با جزییات یاد میدن بعد تو طرح 4 تازه میان برنامه ریزی رو در کنارش کلیاتی از طراحی شهری رو میگن، در صورتی که باید برعکس باشه !
نگران نباش، کار طرح همیشه همونجوریه ، اصن مزه ی پروژه ها به اینه که تا صبح روز تحویل مشغول کار باشی :w02:
لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 4 هفته بعد...
  • 2 هفته بعد...
  • 4 هفته بعد...

سلام به دوستای گلم :icon_gol:

تا جایی که من می دونم این ترم تحصیلی دوستای زیادی اینجا طرح 3 دارن

چقدر خوب میشه که هر کسی روند کار کلاسشو اینجا بگه تا همه با کار بقیه دانشگاه ها هم آشنا بشیم

خودم از اول شروع می کنم و تا آخر ترم مراحل کارمونو توضیح میدم.. :a030:

کار ما به 4 بخش تقسیم شده که سه بخش اول به صورت گروهی و بخش آخر انفرادی انجام میشه.
محدوده مورد مطالعمونم یک راسته خیابون با عملکرد مقیاس شهر و منطقه ست.

اول از همه یه فهرست کلی از شرح خدماتمون میذارم:

مرحله اول: کلیات و تعریف پروژه
مرحله دوم: سنجش وضعیت محدوده مورد مطالعه
مرحله سوم: تدوین طرح راهبردی
مرحله چهارم: طراحی فضای شهری

لینک به دیدگاه

مرحله اول: کلیات و تعریف پروژه

این مرحله از کارمون خودش به بخش های مختلفی تقسیم شده بود که به صورت آلبوم تحویل دادیم.

1-1 عنوان پروژه 

• انتخاب عنوان پروژه: اولین گام تو این بخش انتخاب بهترین عنوان واسه پروژمون بود. می تونستیم از رویکرد خاصی تو عنوانمون استفاده کنیم که بعد باید اون روبکرد رو تو مراحل بعدی کار هم پیاده می کردیم. برای مثال عنوان پروژه ما هست: ارتقاء کیفیت خیابان دانشگاه (میدان شریعتی تا میدان سعدی) و بهسازی آن با رویکرد پیاده مداری

• طرح مسأله: گام بعدی نوشتن مقدمه و طرح مسأله واسه کارمون بود. برای این بخش از کتاب ها و مقاله های مختلفی استفاده کردیم. سعی کردیم با رویکردی که انتخاب کردیم بی ارتباط نباشه. برای نوشتن طرح مسأله سلسله مراتب و رعایت کردیم. یعنی از شهر مشهد شروع کردیم تا رسیدیم به فضای شهریمون. بیان کردیم که مسأله چیه و چرا باید این پروژه انجام بشه. در آخر لیستی از مسائل و مشکلات و هم چنین فرصت هایی که داشتیم و نوشتیم. واسه نوشتن این مشکلات یا فرصت ها هم بر اساس نظام های مختلف دسته بندیشون کردیم. مثلا مسائل و مشکلات و فرصت های نظام عملکردی، منظر، کالبدی و..

• ضرورت پروژه: اینجا گفتیم که انجام این پروژه چه ضرورتی داره؟! چرا باید انجام بشه؟؟ به نکات کلیدی مشکلاتمون اشاره کردیم. اینجا هم همون سلسله مراتبو رعایت کردیم. از شهر شروع کردیم تا فضای شهریمون که همون خیابونه.

• اهداف کلان پروژه: تو این بخش واسه کارمون هدف گذاری کردیم. هدفامون کلان و کلی بود. سعی کردیم هدف هامون با رویکردمون هم خوانی داشته باشه. مثلا یکی از هدفای ما این بود: ایجاد و خلق فضاهای جدید با پتانسیل برقراری تعاملات اجتماعی در آن.

برای هر کدوم از این ها نقشه ها و اسکیس هایی هم تو کارمون گذاشتیم. تلفیقی از کار سیستمی و کار دستی. مثلا برای معرفی خیابونمون از نقشه استفاده کردیم و برای بیان مسائل و مشکلاتمون از اون مشکلات یا فرصت ها اسکیس زدیم.

ادامه دارد..

لینک به دیدگاه

سلام دوستان خسته ی درسا نباشین :a030:راستش خودم راجه به طرح شهرسازی 3یه جاهای از لحاظ شیت بندی وساختار تصویری بامشکل برخوردم ولی شکر خدا باکتابایی که بچه ها بهم معرفی کردن یه چیزایی روفهمیدم که براتون مختصر توضیح میدم
مابراطرح 3یه شهر روبرداشتیم وبعد از مرحله شناخت وضع موجودش رفتیم سراغ جدول سوات وتحلیل ازهمه لحاظ(عملکردی,اقتصادی,اجتماعی -فرهنگی ؛زیست محیطی و...)وبعدش بااستفاده از اینا وچشم ندازشهروسرانه های موجود هرکاربری ومقایسه اون با سرانه های استاندارد جدول اهداف وراهبردوسیاست دادیم وبعدش محله بندی واستخوان بندی وسلسله مراتب راههای پیشنهادی (با استفاده از مطالعات حمل ونقل معلوم میشه که هر راهی براساس شریانی درجه یک و2و...هستش) وشعاع عملکرد روبرای همه ی محله انجام دادیم وجمعیت هرمحله روباستفاده از تعداد واحد مسکونی در هرمحله وضرب اون در بعد خانوار جمعیت محله ها روبدست آوردیم:4564: والان رسیدیم به آلترناتیو

باکمک کتاب اسکیس طراحی شهری دکترصدیق به ارزیابی آلترناتیومی تواند نوعی مقایسه بین آلترناتیو های گوناگون باشدواین ارزیابی باروش های مختلفی همچون امتیاز دهی ,اولوبت بندی,و...صورت می گیردوتکنیک سواتی روکه انجام دادین توارزیابی تاثیر مستقیم داره یعنی باشناخت نقاط قوت وضعف وفرصت وتهدیدمی توان به راحتی آن را ارزیابی کردوآلترناتیو برترراانتخاب کرد
باتوجه به نیازهای آتی وآنی پروژه ارزیابی وبیت چندتا آلترناتیوپیشنهادی انجام میشه از بین اونا آلترناتیو برترانتخاب میشه ودرنهایت ارئه می دیم وطی مراحلی وکارکردن روآلترناتیوبرتراونوتبدیل به آلترناتیوبهینه می کنیم یعنی باپرداختن به جزئیات آلترناتیوبرتریا همون بهینه بنابراین در اسکیس های شهری وپروژهای گوناگون آلترناتیوحتما باید ارزیاب بشه تامیزان خطا در ارائه به حداقل برسه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

مطالبی روکه ازکتاب طراحی شهری صدیق روخوندم براتون باعکس آوردم

لینک به دیدگاه

مطالبی روکه ازکتاب طراحی شهری صدیق روخوندم براتون باعکس آوردماینم بخش سومش:ws37:

لینک به دیدگاه

مطالبی روکه ازکتاب طراحی شهری صدیق روخوندم براتون باعکس آوردماینم بخش چهارمشه واین داستان هنوز ادامه دارد:ws37:

لینک به دیدگاه

سلام دوستان اینم مربوط به کتاب طراحی شهری دکتر صدیق هستش:w02:

لینک به دیدگاه

سلام دوستان اینم مربوط به کتاب طراحی شهری دکتر صدیق هستش که راجه به شیتای طرح توضیح داده

لینک به دیدگاه

سلام دوستان اینم مربوط به کتاب طراحی شهری دکتر صدیق هستش که راجه به شیتای طرح توضیح داده وشناخت وآلترناتیو

لینک به دیدگاه

سلام اینم اخرین شیت فقط چون عکساهمه باهم آپلودنمیشدبخش بخش کرده وگرنه عکسا زیاد نیست اگه کمبودی بو دببخشید :5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

بعد از مشخص شدن هدف تحقیق و ضرورت پروژه، شرح راهنمای طراحی پروژه و فرآیند طراحی شهری رو آماده کردیم که ضمیمه همین پست می کنم.

نوبت رسید به دفترچه مبانی نظری که تمامی مبانی نظری عام و خاص و مبانی طراحی عام و خاص خیابونمونو گذاشته بودیم.

همراه با چارت فهرستی از کارمونم براتون میذارم.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...