رفتن به مطلب

بچه هاي لرستان

ارسال های توصیه شده

خيلي دلم گرفته چرا از همه شهري اينجا هست الا لرستان

پس اين بچه هاي لرستان به خصوص خرم اباد كجا هستند كه هيچ خبري ازشون توي نت نيست

اگر كسي از استان لرستانه بياد اينجا بگيه تا دلمون شاد بشه

از مديران عزيز هم تقاضا دارم اين تايپيك رو انتقال ندن شايد كسي پيدا بشه :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 143
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من خوزستاني هستم به لرستان هم نزديكيم :a030:

لري لرستاني بلد نيستم ولي لري بختياري يه چيزي متوجه ميشم:ws2:

قابل قبوله؟:wubpink:

باشه قبول .............................:icon_gol:

لینک به دیدگاه

میگم چند مدل لری داریم مگه؟؟ :ws52:

لري خرم ابادي ها لري لكي

لر ها هم اگه اشتباه نكنم هفت دسته ميشن كه به هفت لنگ معروفن و هر دسته هم به شاخه هاي مختلف خلاصه يك لر تو لري كه نگو

لینک به دیدگاه
لري خرم ابادي ها لري لكي

لر ها هم اگه اشتباه نكنم هفت دسته ميشن كه به هفت لنگ معروفن و هر دسته هم به شاخه هاي مختلف خلاصه يك لر تو لري كه نگو

نیدونستم :ws3:

میسی :ws3:

لینک به دیدگاه
لري خرم ابادي ها لري لكي

درود

كلا عادت داريم به هرز نويسي و مسخره كردم

اين نهادينه است در وجود ما

فقط مي نويسيم كه حرفي زده باشيد و لحظه اي خنديده باشيم بي آنكه بدانيم و يا تلاش كنيم براي دانستن

-------------------------

لر به 2 دسته ي اصلي تقسيم مي شود:

-لر بزرگ

-لر كوچك

(توضيحات اين قسمت حذف شد و در پستي جدا توضيحات كامل و اصلاح شده ارايه مي شود)

بختياري ها از قديمي ترين ساكنان فلات ايران زمين هستند و زبان ايشان بخصوص گويش رايج در ميان هفت لنگ ها و طايفه ي بهداروند و همچين طايفه ي دوركي (البته نه خوانين اين طايفه ها كه زبانشان بسيار شهري شده است) از نظر زبان شناختي نزديك ترين و دست نخورده ترين زبان نسبت به زبان فارسي دوره ي پهلوي است

بسياري از مورخين كورش را به واسطه ي اسقرار در منطقه ي آنشان از اين مردمان مي دانند

طايفه ي مافي از طوايف لر لرستان اولين طايفه اي است كه با كورش متحد گرديد و اين سندي ديگر است از قدمت و پيشينه ي تاريخي اين مردمان

برخي از مورخين لر ها را بطور كل شاخه اي از كرد ها مي دانند كه البته چندان درست به نظر نمي رسد اما قرابت نژادي ايشان قابل كتمان نيست

گستردگي جغرافيايي لر ها:

لر ها بطور كلي در 4 كشور ايران عراق تركيه و سوريه ساكن هستند كه البته به جز در موطن اصلي خويش يعني ايران داراي هويت مجزايي نيستند و همواره در كنار كرد ها شناخته مي شوند

مخصوصا شاخه ي لك كه جمعيت قابل ملاحظه اي در اين كشور ها دارد

لینک به دیدگاه
نیدونستم :ws3:

میسی :ws3:

خواهش

حالا بزار لر هاي گرام بيان اونا اطلاعات بيشتري دارن

فقط اينو بگم لر ها بين قوميت هاي ديگه ايران به ساده و بي ريايي معروفن در ضمن ميگن نژاد اصلي ايراني هم هستند

لینک به دیدگاه
سیقه هر چه کر و دختر لر

:167:

:icon_pf (44):

:ws3:

:icon_gol:

متاسفانه تنها قومي كه در پي خطي مناسب براي نوشتن زبان خويش نيست همين قوم لر است

آوا ها در اين زبان بسيار فراتر از واژ هاي زبان پارسي امروزي است و رسم الخط پارسي با 32 واژ جواب تمام نياز هاي نگارشي اين زبان را بر طرف نمي كند

شما واژه ي " دختر" را نگاشتيد اما در بسياري از ضبط ها بصورت "ددر" ضبط گرديده كه واژ" د" دوم جايگزين دو واژ"خ"‌و "ت" است

كه در واقه نه اين است و نه آن

و تلفظي است ما بين اينها كه در نگارش با واژهاي موجود نمي شود بيانش كرد

اما چون تلفظ به "د" نزدك تر است از سر ناجاري "ددر" را مقبول تر مي توان دانست

لینک به دیدگاه
سلام.. من لر نیستم اما لرهارو دوست دارم :ws3:

میگم چند مدل لری داریم مگه؟؟ :ws52:

سلام منم ورزشکار نیستم ولی ورزشکارا رو دوست دارم :ws3::ws3::ws3:

لری مگه ماشین مدل داشته باشه:ws28:

لری ،لریه دیگه،فقط شهرای مختلف لهجه های مختلف دارن:w16:

لینک به دیدگاه
متاسفانه تنها قومي كه در پي خطي مناسب براي نوشتن زبان خويش نيست همين قوم لر است

آوا ها در اين زبان بسيار فراتر از واژ هاي زبان پارسي امروزي است و رسم الخط پارسي با 32 واژ جواب تمام نياز هاي نگارشي اين زبان را بر طرف نمي كند

شما واژه ي " دختر" را نگاشتيد اما در بسياري از ضبط ها بصورت "ددر" ضبط گرديده كه واژ" د" دوم جايگزين دو واژ"خ"‌و "ت" است

كه در واقه نه اين است و نه آن

و تلفظي است ما بين اينها كه در نگارش با واژهاي موجود نمي شود بيانش كرد

اما چون تلفظ به "د" نزدك تر است از سر ناجاري "ددر" را مقبول تر مي توان دانست

والله اما ه موییم دختر شمان نونم:167:

لینک به دیدگاه
درود

بختياري ها از قديمي ترين ساكنان فلات ايران زمين هستند و زبان ايشان بخصوص گويش رايج در ميان هفت لنگ ها و طايفه ي بهداروند و همچين طايفه ي دوركي (البته نه خوانين اين طايفه ها كه زبانشان بسيار شهري شده است) از نظر زبان شناختي نزديك ترين و دست نخورده ترين زبان نسبت به زبان فارسي دوره ي پهلوي است

بسياري از مورخين كورش را به واسطه ي اسقرار در منطقه ي آنشان از اين مردمان مي دانند

طايفه ي مافي از طوايف لر لرستان اولين طايفه اي است كه با كورش متحد گرديد و اين سندي ديگر است از قدمت و پيشينه ي تاريخي اين مردمان

برخي از مورخين لر ها را بطور كل شاخه اي از كرد ها مي دانند كه البته چندان درست به نظر نمي رسد اما قرابت نژادي ايشان قابل كتمان نيست

گستردگي جغرافيايي لر ها:

لر ها بطور كلي در 4 كشور ايران عراق تركيه و سوريه ساكن هستند كه البته به جز در موطن اصلي خويش يعني ايران داراي هويت مجزايي نيستند و همواره در كنار كرد ها شناخته مي شوند

بسیاری از مورخین کوروش را.... از این مردمان میدانندو طایفه مافی..... با کوروش متحد گردید؟

میشه بیشتر توضیح بدید ؟ منظور اینه که لرها پارس بودن یا پارسها لر بودن؟لطفا با دلیل ،منبع و مدرک.

کلا واژه لر از چه زمانی بکار برده شد؟

در رابطه با پراکندگی لرها در کشورهای ترکیه و سوریه و عراق هم اگه میشه اسناد و مدارک و منابعو ارجاع بدید.

باسپاس

لینک به دیدگاه

من لهجه ي بختياري رو مد نظر قرار دادم

بعد كه پست ارسال شد دچار شك شدم كه در باقي گويش ها شايد اين چنيني نباشد

:ws3:

-------------------

اما اينكه گفتيد لري, لري هست و تنها در شهر ها لهجه ها متفاوت هست

نه دوست من چنين نيست

3 زبان كاملا متفاوت در لر ها وجود دارد:

-لكي

-لري

-بختياري

تفاوت ميان اينها بيشتر از تفاوت لهجه ها هست

اين ها گويش هاي كاملا متفاوت هستند با ساختار هاي كاملا متفاوت

به عنوان مثال در ميان خود بختياري ها بيش از 20 لهجه ي متفاوت و كلي وجود دارد كه اگر بخواهيم ريز تر نگاه كنيم شمار لهجه هاي بختياري بالغ بر 100 مي شود

اما ساختار واحدي دارند

در دو گويش ديگر نيز همين است

به عنوان مثال من به شخصه با يك خرم آبادي اگر صحبت كنم بيش از 90 % صحبت هايش را نمي فهمم

لینک به دیدگاه

حرفای شما کاملا درسته ولی در مورد لهجه خرم ابادی اینو بگم که بیشتر مردم ایران میفهمن چون لری خرم ابادی ی جور فارسی شکسته است بیشتر کلمات لری خیلی به معادل فارسی نزدیکن و اصولا هم خانوادن

لینک به دیدگاه

تقسیم بندی لر ها یه جوری بود کهگیلویه جنوب بختیاری هاست

لرستان شمال بختیاری ها بعد تو یه دسته بودن:ws28:

ما میگیم

dooar

لینک به دیدگاه
سلام من خرم ابادیم.البته اصالتا لر نیستم لری میفهمم اما نمیتونم صحبت کنم

تو كه د خوموني..............لري رو حال كردي

لري خرم ابادي ها لري لكي

:jawdrop::jawdrop::jawdrop:

من لر نيستم اما بچه خرم ابادم بار اوله اينو ميشنوم

درود

كلا عادت داريم به هرز نويسي و مسخره كردم

اين نهادينه است در وجود ما

فقط مي نويسيم كه حرفي زده باشيد و لحظه اي خنديده باشيم بي آنكه بدانيم و يا تلاش كنيم براي دانستن

لر به 2 دسته ي اصلي تقسيم مي شود:

-لر بزرگ شامل طوايف بختياري

-لر كوچك شامل مردمان لرستان و ايلام و كهكيلويه

لر بزرگ خود شامل دو زير گروه است:

-هفت لنگ haft lang

-چهار لنگ

لر كوچك شامل:

-لك ها

-خرم آبادي ها

-ايلامي ها

-كهكيلويه

لك ها از نظر زباني بسيار متمايل به كرد ها مي باشند و در واقع حد واسط بختياري و كرد هستند

گستردگي جغرافيايي لر ها:

ممنونم دوست عزيز:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...