رفتن به مطلب

با آموزش گروهی کدام یک از زبان های برنامه نویسی زیر موافقید؟!

ارسال های توصیه شده

سیلام دوستان...!

سال نو مبارک باشه!

امیدوارم سال خوبی رو شروع کرده باشین,و بهتر به پایان برسونین!

چندتا از پست ها رو خوندم!

نمیدونم کار درستی هست یا نه!

برای آموزش این تقسیم بندی,فک نکنم تقسیم بندی درستی باشه!

مثلا این نظر سنجی,یه جورایی اشتباهه!

امروزه وقتی میگیم asp منظورمون asp.net هستش!و عمومیت خوبی داره, و ...

اما کد نویسی asp.net چجوری انجام میشه؟؟؟؟؟

کسی که بخواد یک web Application بنویسه, با کمک یکی از زبان های Net. (مثلا #C) مینویسه!!!!

که باید این زبان رو بلد باشه!

البته برای ظاهر و Interface برنامه هم باید Html و JavaScript و Css بلد باشه!

پس اینها لازم و ملزوم هم هستن! و نمیشه به اون شکل از هم جداشون کرد!

البته,شیوه آموزش هم فک نکنم جواب بده!

چون کتاب تو این زمینه ها خیلی نوشته شده! که Ebook هم به زبان های مختلف زیاده!

به نظرم تاپیکی باشه که دوستان کتاب های مختلف رو برای داونلود بذارن!که همه بتونن داونلود کنن و مطالعه کنن!

فقط اینجا جایی باشه که به پرسش و پاسخ اختصاص داده بشه!و هر کس تو زمینه ای مطالعه داشته باشه,اگه به مشکلی برخورد,اینجا مطرح کنه و بقیه پاسخش رو بدن!هم باعث میشه اون فرد بهتر یاد بگیره, و هم نکته آموزشی برای بقیه باشه!

یا بعد از مدتی که میشه پروژه های گروهی رو گذاشت,که هر بخشی رو یک نفر انجام بده!

که هم دوستان با کار گروهی آشنا بشن,و هم یه پروژه ی خوب رو انجام داده باشن...!

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • پاسخ 79
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

جاوا خوب بیداااااااااااااااااااااااا:banel_smiley_4:

فکر کنم تا شروع نشه همینطوری می مونه :ws3:

میتونی تاپیکش رو بزنی و یه سری منبع هم اگه میشناسی معرفی کنی واسش؟ چون من خودم هیچی بلد نیستم :hanghead:

لینک به دیدگاه
فکر کنم تا شروع نشه همینطوری می مونه :ws3:

میتونی تاپیکش رو بزنی و یه سری منبع هم اگه میشناسی معرفی کنی واسش؟ چون من خودم هیچی بلد نیستم :hanghead:

زده بودم قبلا :w58:

نرم افزارش رو هم لینکشو داده بود به اضافه کتاب

ولی خب کسی سراغشو نگرفت:pichak29:

باید این حس نیاز ایجاد بشه همین طوری نمیشه

لینک به دیدگاه

سلام دوستان.ببخشید من خیلی کم فرصت میکنم بیام انجمن.ولی خوب نمیشه این جا رو همین طوری رها کرد:ws37:

خوب...ما چندتا زبان رو به پیشنهاد خود بچه ها انتخاب کردیم و گذاشتیم برای نظر سنجی.

بعد طی پرسش هایی که دوباره من کردم فهمیدم که انتخاب خود من یعنیhtml اشتباه بوده!:shame:

استاد من یه زبانی پیشنهاد کرد به اسم پایتون. و گفت که باید اول هدفتونو مشخص کنید که برنامه نویسی تحت وب میخواید یا تحت ویندوز!

اون هم مثل خیلی از شما ها تاکید زیاد داشت که گزینه های نظر سنجی نادرستن.چون اگر هدف ما برنامه نویسی تحت ویندوز باشه،ای اس پی و htmlچی کارن اینجا؟! و اگر تحت وب باشه،چرا سی شارپ تو نظر سنجی هست؟! :shame:

البته یک استاد دیگم خیلی تاکید داشت که سی شارپ کار کنم! نمیدونم رو چه حسابی! :w74:

خلاصه با این حساب اگر بخوایم این نظر سنجی رو معتبر بدونیم،باید شروع کنیم ای اس پی .نت کار کنیم.که البته آموزشش هم همون طوری که شما دوستان گفتید قرار دادن یک سری منابع باشه و پرسیدن سوال ها باشه.

با این وجود مطمینا خیلی ها از زبان انتخاب شده راضی نخواهند بود.اگر هم دوباره حرف نظر سنجی دیگری بشه،باز هم معترض خواهیم داشت

با این حساب به نظر شما در مورد انتخاب زبان چه کار کنیم؟!:w58:

لینک به دیدگاه
استاد من یه زبانی پیشنهاد کرد به اسم پایتون. و گفت که باید اول هدفتونو مشخص کنید که برنامه نویسی تحت وب میخواید یا تحت ویندوز!

پايتون زبان بسيار شيريني هستش که من خيلي دوست دارم اما بايد بدونيد که به چه کارتون مياد. شما مي خوايد با پايتون چيکار کنيد؟ چند تا تيم برنامه نويسي توي ايران ميشناسيد که پايتون کار کنن؟

(من خودم چون زياد با برنامه نويسا ارتباط ندارم نميدونم پايتون در ايران چقدر طرفدار داره)

و اگر تحت وب باشه،چرا سی شارپ تو نظر سنجی هست؟!:shame:

قبل از اينکه با تکنولوژي ASP.Net آشنا بشيد بايد يکي از زبان هاي دات نتي آشنا باشيد که #C يکي از گزينه هاست.

البته یک استاد دیگم خیلی تاکید داشت که سی شارپ کار کنم! نمیدونم رو چه حسابی!w74.gif

:ws3:

راستي اصلا شما ميدونيد که مي خوايد چيکار کنيد؟:JC_thinking:

لینک به دیدگاه
پايتون زبان بسيار شيريني هستش که من خيلي دوست دارم اما بايد بدونيد که به چه کارتون مياد. شما مي خوايد با پايتون چيکار کنيد؟ چند تا تيم برنامه نويسي توي ايران ميشناسيد که پايتون کار کنن؟

(من خودم چون زياد با برنامه نويسا ارتباط ندارم نميدونم پايتون در ايران چقدر طرفدار داره)

من هیچی ازش نمیدونم.فقط پیشنهاد استادم بود:ws52:

قبل از اينکه با تکنولوژي ASP.Net آشنا بشيد بايد يکي از زبان هاي دات نتي آشنا باشيد که #C يکي از گزينه هاست.

:ws3:

راستي اصلا شما ميدونيد که مي خوايد چيکار کنيد؟:JC_thinking:

هدف من فقط اینه که به عنوان یه دانشجوی مهندسی نرم فزار،یک زبان برنامه نویسی رو بلد باشم که واقعا به کارم بیاد.ولی متاسفانه هنوزم نفهمیدم معیار های انتخابم چی باشه

از هر کسی هم که میپرسم یه چیزی میگه:banel_smiley_4:

:hanghead:

لینک به دیدگاه
هدف من فقط اینه که به عنوان یه دانشجوی مهندسی نرم فزار،یک زبان برنامه نویسی رو بلد باشم که واقعا به کارم بیاد.ولی متاسفانه هنوزم نفهمیدم معیار های انتخابم چی باشه

از هر کسی هم که میپرسم یه چیزی میگه

خوب وقتي ميگي به کارم بياد، حتما يه کاري داري که ميخواي بهش بياد:ws52:

(گفته هاي پراکنده من):

چند تا سوال ميپرسم:

اصلا برنامه نويسي يعني چي؟ يعني اينکه من بشينم روز و شب کد بزنم؟

چه تفاوتي بين کسي که کد مينويسه با کسي که توسعه دهنده هست وجود داره؟

بعد از اينکه يک زبان برنامه نويسي جديد رو ياد گرفتيم چي ميشه؟ يعني ما برنامه نويس ميشيم؟

به نظر من، در زبان عاميانه ما وقتي ميگيم که مي خواهيم يک زبان برنامه نويسي رو ياد بگيريم، منظور اينه که ميخواهيم سينتکس يک زبان را ياد بگيريم.

اکثرا اين اشتباه رو مي کنن که فکر مي کنن، با ياد گرفتن سينتکس يک زبان ديگه همه بايد بهشون بگن برنامه نويس و واژه Developer رو به خودشون ميچسبونن!

از نظر من فرقي نميکنه که چه زباني رو ياد بگيريد; ممکنه #C باشه يا VB.Net يا دلفي يا Java ، مهم اينه که با مفاهيم آشنا بشيد. و شما بايد بتونيد خيلي راحت از يک زبان به زبان ديگه سوئيچ کنيد، اونم با يادگيري سينتکس!

:icon_pf (44):

لینک به دیدگاه
خوب وقتي ميگي به کارم بياد، حتما يه کاري داري که ميخواي بهش بياد:ws52:

(گفته هاي پراکنده من):

چند تا سوال ميپرسم:

اصلا برنامه نويسي يعني چي؟ يعني اينکه من بشينم روز و شب کد بزنم؟

چه تفاوتي بين کسي که کد مينويسه با کسي که توسعه دهنده هست وجود داره؟

بعد از اينکه يک زبان برنامه نويسي جديد رو ياد گرفتيم چي ميشه؟ يعني ما برنامه نويس ميشيم؟

به نظر من، در زبان عاميانه ما وقتي ميگيم که مي خواهيم يک زبان برنامه نويسي رو ياد بگيريم، منظور اينه که ميخواهيم سينتکس يک زبان را ياد بگيريم.

اکثرا اين اشتباه رو مي کنن که فکر مي کنن، با ياد گرفتن سينتکس يک زبان ديگه همه بايد بهشون بگن برنامه نويس و واژه Developer رو به خودشون ميچسبونن!

از نظر من فرقي نميکنه که چه زباني رو ياد بگيريد; ممکنه #C باشه يا VB.Net يا دلفي يا Java ، مهم اينه که با مفاهيم آشنا بشيد. و شما بايد بتونيد خيلي راحت از يک زبان به زبان ديگه سوئيچ کنيد، اونم با يادگيري سينتکس!

:icon_pf (44):

میدونید...شاید مشکل اینجاست که ترم یک که ما وارد دانشگاه شدیم،برای مبانی بهمون پاسکال یاد دادن،بعد ترم بعد استاد پیشرفته اومد کلی بد و بیراه گفت به استاد قبلی و گفت اصلا پاسکال رو فراموش کنید،ما با c کار میکنیم.تو آزمایشگاه بهمون vb یاد دادن... اونم چه آموزشی..که تا اومدیم یه کتاب بخونیم و جمع بندی کنیم،ترم تموم شد و اون زبان هم نیمه کاره رها شد...

مرسی از توضیحاتتون:w16:

لینک به دیدگاه

تعریف و هدفی که من یکی دارم که البته فقط نظر خودمه برداشت خودمه ممکنه اشتباه باشه

یادگیری یه زبان برنامه نویسی ابزاریه برای کار کشیدن از کامپیوتر برای یه هدف و کار خاص

حال اون هدف می تونه بازیابی اطلاعات از یه دیتا بیس باشه یا کنترل یه ربات یا یه نرمافزار تحلیل نتایج براساس فرمول های از قبل داده شده

یا حتی پردازش تصویر

مشکل خیلی از ماها اینه که بیشترمون یه زبان برنامه نویسی رو کامل یاد نگرفتیم یا اگه خیلی کار کرده باشیم درحد برنامه های رایج تجاری تو بازار که یه طرف یه برنامه کاربردی فرم دار هس و طرف دیگه یه بانک اطلاعاتی که این نرم افزار کار بازیابی و ذخیره اطلاعات رو تو اون بانک انجام میده در نهایت یه سری گزارش ها

خیلی از ماها ابزارها و توانایی هایی که یه زبان جهت کار با پورتها رو داره یا حتی کنترل اراسال و دریافت اطلاعات در یک شبکه و برنامه نویسی سوکت رو نمیدونه

خلاصه کنم هر زبانی یاد گرفتیم باید این سوال رو از خودمون بکنیم ایا منی که مثلا 5 ساله سی شارپ کار می کنم می تونم یه برنامه بنویسم که یه سری اطلاعات رو از نت (اینترنت یا نت داخلی ) جمع آوری کنه

جواب

بله یا خیر

با هر زبانی میشه هرکاری کرد ولی هرکاری تو هر زبانی آسان و سریع توسعه پیدا نمی کنه

این برداشت من بود که گفتم ممکنه اشتباه باشه

اما یه مسئله دیگه

تو کشور ما اکثرا دنبال کسب درامد هستند نه علاقه یعنی الان سی شارپ بهتره چون می تونی مثلا بعد 5 سال تو یه شرکت خوب با یه حقوق خوب استخدام بشی

این تفکر غالب بچه های کامپیوتره درحالی که به نظر شخص خود من اگه یکی بیاد واقعا خدای یه زبان باشه و طوری که هرچی ازش خواستن بتونه با اون زبان انجام بده این شخص مطمئنا درک خیلی بالایی از مفاهیم it داره یعنی هر چیزی رو که به اسم فرایند در کامپیوتر و شبکه جریان داره رو از نزدیک لمس کرده

این شخص خیلی راحت می تونه سوئیچ کنه به زبانهای دیگه و خیلی زود به قول روح عزیز سینتکسش رو یاد بگیره

لینک به دیدگاه
میدونید...شاید مشکل اینجاست که ترم یک که ما وارد دانشگاه شدیم،برای مبانی بهمون پاسکال یاد دادن،بعد ترم بعد استاد پیشرفته اومد کلی بد و بیراه گفت به استاد قبلی و گفت اصلا پاسکال رو فراموش کنید،ما با c کار میکنیم.تو آزمایشگاه بهمون vb یاد دادن... اونم چه آموزشی..که تا اومدیم یه کتاب بخونیم و جمع بندی کنیم،ترم تموم شد و اون زبان هم نیمه کاره رها شد...

ببين اگه الان شما داري توي اين دوره از وب صحبت مي کني، زمان ما اين چيزا نبود. من وقتي وارد کارداني شدم، اصلا نميدونستم چيزي به اسم اينترنت وجود داره.

اون موقه به ما داس ياد ميدادن و زبان برنامه نويسي پاسکال. ما هم اين بچه آدم سعي ميکرديم باهاش هر برنامه اي رو بنويسيم. مثلا خود من يه برنامه کتابداري نوشتم. يا منوهاي ويندوزي رو شبيه سازي ميکردم.

در کل مي خوام بگم که توي دانشگاه که چيزي به آدم ياد نميدن، اصلا اگر استادا مي دونستن که چطوري برنامه بنويسن که نميومدن درس بدن که. ما خودمون بايد بريم دنبال اين موضوعات.

کلا توي اين 2 سال که کارداني به کارشناسي خوندم هر کسي که ميومد ميزد تو سر دلفي، اما هيچکدوم نميدونستن که اصلا دلفي رو نميشه با #C مقايسه کرد و اين اشتباهه.

:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

کلام آخر:

به نظر من اگر مي خوايد هرچه سريعتر برنامه نويس بشيد بريد سراغ يک شرکت برنامه نويسي و اونجا کارآموز بشيد. حتي اگر شده چند ماه بدون درآمد اونجا کار کنيد.

با زدن تاپيک و ... شما نميتونيد برنامه نويس بشيد و در حد آخر ميتونيد از مقدمات سينتکس يک زبان سر دربياريد.

اين تجربه من بوده.

موفق باشيد.:flowerysmile:

لینک به دیدگاه
سلام دوستان.ببخشید من خیلی کم فرصت میکنم بیام انجمن.ولی خوب نمیشه این جا رو همین طوری رها کرد:ws37:

خوب...ما چندتا زبان رو به پیشنهاد خود بچه ها انتخاب کردیم و گذاشتیم برای نظر سنجی.

بعد طی پرسش هایی که دوباره من کردم فهمیدم که انتخاب خود من یعنیhtml اشتباه بوده!:shame:

اون هم مثل خیلی از شما ها تاکید زیاد داشت که گزینه های نظر سنجی نادرستن.چون اگر هدف ما برنامه نویسی تحت ویندوز باشه،ای اس پی و htmlچی کارن اینجا؟! و اگر تحت وب باشه،چرا سی شارپ تو نظر سنجی هست؟!:shame:

البته یک استاد دیگم خیلی تاکید داشت که سی شارپ کار کنم! نمیدونم رو چه حسابی!:w74:

خلاصه با این حساب اگر بخوایم این نظر سنجی رو معتبر بدونیم،باید شروع کنیم ای اس پی .نت کار کنیم.که البته آموزشش هم همون طوری که شما دوستان گفتید قرار دادن یک سری منابع باشه و پرسیدن سوال ها باشه.

با این وجود مطمینا خیلی ها از زبان انتخاب شده راضی نخواهند بود.اگر هم دوباره حرف نظر سنجی دیگری بشه،باز هم معترض خواهیم داشت

با این حساب به نظر شما در مورد انتخاب زبان چه کار کنیم؟!:w58:

متاسفانه تدرسی اکادمیک ما خیلی مشکل داره!

اساتید هم واحد درسی به درستی انتخاب نمیشن!و قبل از اینکه علم و طریقه تدریس اون فرد مورد بررسی قرار بگیره,روابط اون فرد برای تدریس لحاظ میشه!

اساتید ما اکثرا قدیما یه یه زبان برنامه نویسی رو اونهم در حد چند برنامه کوچیک بلد بودن!

و پیشرفت هم نکردن!!!!

و حالا بخوان خودشون رو با برنامه نویسی OOP سازگار کنن,وافعا نمیتونن.....

هنوز اونا هم مفهوم یک کلاس تو برنامه نویسی رو نفهمیدن!چجوری میخوان به دانشجو بفهمونن؟

اکثر استادا شنیدن که #C خوبه!!!! و میگن فقط #C باید یاد بگیرین!

و در حال حاضر #C یه جور کلاس شده!!!!! که کسی که کار میکنه,باکلاسه!!!!

یا خیلی از کسانی که حتی شرکت هایی دارن, قبل از اینکه برنامه و توانایی های یه برنامه رو ببینن, میپرسن با چه زبانی نوشتی؟؟؟؟؟؟

اگه بگی VB.NET میگن برنامه به درد نمیخوره!!!!!!!!!!!!!

و میگن باید با #C باشه!!!!

در حالی که نمیدونن VB.NET با C#.NET در خروجی هیچ فرقی نمی کنن!چون هردوتاشون Net. هستن!

به نظر من شاخه به شاخه پریدن واقعا اشتباهه!

شما ببینین میخواین با مایکروسافت کار کنین یا مثلا یه شرکت دیگه!

بعد از اون تصمیم میگیرین که کدوم زبون رو استفاده کنین!!!!

شما باید خیلی مسائل دیگه رو مد نظر قرار بدین!

مثلا اینکه برنامتون میخواین رو هر ویندوزی کار کنه؟ و نیازی به برنامه ی دیگه نداشته باشین؟

یا اینکه میخواین فلان امکاناتی رو داشته باشه و ......

مثلا میخواین گرافیکی کار کنین؟

مثلا یه تیپ برنامه های خاص کار میکنین؟؟؟

یا برنامه نویسی هوش مصنوعی دارین؟

برنامه نویسیتون رابطه ای هستش؟؟؟؟؟

خیلی مسائل برامون روشن بشه,راهمون خیلی روشن تر میشه...

بعدش یه رشته و برنامه نویسی خاص رو انتخاب و پیشرفت میکنیم!

البته در کنارش باید همیشه به روز باشیم...

اینم مشکل استاداس! که واقعا درک نمیکنن در واقع اینا یه چیز هستن!یکی سطحش یکم بالاتره,یکی سطحش پایین تره!

یادم میاد با Assmbly یه کامپایلر نوشتیم...!

شما سعی کنین الگوریتم رو یاد بگیرین! و مفهوم رو!

به نظرتون اگه برنامه نویسی نمیتونه حرفه ی اصلیتون باشه,میتونین وارد عالم شبکه یا... بشین..!

و هیچ ایرادی نداره!

کلام آخر:

به نظر من اگر مي خوايد هرچه سريعتر برنامه نويس بشيد بريد سراغ يک شرکت برنامه نويسي و اونجا کارآموز بشيد. حتي اگر شده چند ماه بدون درآمد اونجا کار کنيد.

با زدن تاپيک و ... شما نميتونيد برنامه نويس بشيد و در حد آخر ميتونيد از مقدمات سينتکس يک زبان سر دربياريد.

اين تجربه من بوده.

موفق باشيد.:flowerysmile:

مرسی!

اگه دوستان برن دنبال یه رشته و فقط اینجا رفع اشکال کنن,بهترین راه حل هستش!

البته از اون بهتر اینه که تو گوگل سرچ کنین! و دنبال زبان فارسی نباشید! چون بهترین منبع هست...!:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام

منتظر بودم پي اچ پي رو توي گزينه ها ببينم ، اما متاسفانه نبود!

من همه‌ي اينايي كه گفتين كار كردم، نميگم حرفه‌اي، اما خب هيچكدوم به پاي php نميرسه

دنياي وب داره به سمت php پيش ميره.... الان بهترين گزينه php هست

متاسفانه نشد نظرات روبخونم، اما به نظر من بهتره اگر كسي ميخواد حرفه‌اي توي زمينه‌ي وب كار كنه، php رو شروع كنه....

مخصوصا براي كسايي كه توي برنامه نويسي ضعيفن، يا حتي نخوندن، Php خيلي ساده تر و قابل فهمتر هست، سورسشم كه بازه، از تمام لحاظ php بهتر هست و بازار كار فوق‌العاده‌اي داره....

اگرم دقت كنيد اكثر وب‌سايت‌ها php هستن تا asp!!!

يه زماني asp بودن، اما كمتر سايتي ديگه asp هست...

بازم ممنون از توجهت نسبت به آموزش :icon_gol:

لینک به دیدگاه

ميدوني چيه عزيزم؟ خيلي طبيعيه كه انقد سر درگم بشي، اين اشكال از تو نيست، اشكال از دانشگاه‌هاي ماست

من خودم دقيقا مثل تو بودم، يعني تمام بچه هاي نرم افزار فك كنم اين گيجي رو داشته باشن... چون توي دانشگاه ميان هر چي برنامه نويسيِ ياد ميدن، هر ترم يكيش، آدم واقعا سردرگم ميشه

من خودم ترم اول با پاسكال شروع كردم، ترم بعد c داشتيم، و بعدش استاد مباحث ويژه‌مون اومد و گفت نه شماها بايد c# ياد بگيريد و كار كنيد، بهمون c# ياد داد، مباحث ويژه 2 هم بهمون asp.net گفت.... asp رو هم تحت ويندوز ياد داد هم وب!!!! تازه يه دوره دلفي هم گذرونديم!!! واقعا من ديوانه شده بودم، مونده بودم تحت ويندوز كار كنم يا وب؟؟؟ حالا اگه تحت ويندوز بود چه زباني؟؟؟ تحت وب چيكار كنم؟

واسه همين تا يه برنامه واسه خودت نداشته باشي به ثباتي نميرسي، الان من نيازم به اينه كه تحت وب كار كنم، و php رو با تمام امكانات و مزايا و در دسترس بودن و همچنين بازار كار فوق‌العاده‌اش انتخاب كردم....

شما هم فقط بايد تصميم بگيري كه آخر ميخواي چيكار كني؟ بهترين گزينه اينه كه اول تصميم بگيري چيكار ميخواي بكني، و بعد بري يه جا مشغول بشي، تئوري اصلا فايده نداره، تا عملي كار نكني هيچي نميشي، بي تعارف گفتم....

برو از نزديك به نظر من ببين هر كدوم چه دنيايي دارن، برحسب علاقه و ساير چيزها يكيشو انتخاب كن، اصلا ديگه جسته و گريخته سراغشون نرو، برو توي يكي حرفه‌اي شو، مطمئن باش هر كدوم هم باشه ضرر نميكني، كلا دنياي آي تي از نظر مادي كه مشكل نداره، فقط ميمونه علاقه‌ و استعداد تو :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...