رفتن به مطلب

جاسوس دل و پیک عقل ( چهل حدیث نگاه به نامحرم )

Sabehat

ارسال های توصیه شده

18. قال الامام علی - علیه السّلام - : نَهی رسول الله - صلّی الله علیه و آله - أن ینظر الرجلُ إلی عورة أخیه المسلم و قال: من تأمَّل عورةَ أَخیه المسلم لَعَنَه سبعون ألف ملكٍ و نَهی المرأةَ إن تنظر إلی عورةِ المرأة.

«من لا یحضره الفقیه، ج 4، ص 9»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: رسول خدا - صلّی الله علیه و آله -‌ نهی فرمود از این كه مرد به عورت برادر مسلمانش نگاه كند و فرمود هر كس با توجّه به عورت برادر مسلمانش نظر افكند، هفتاد هزار فرشته او را لعنت كنند، و همچنین نهی فرمود از نگاه كردن زن به عورت زن دیگر.

نگاه به (نامحرم) یكی از تیر های زهر آلود شیطان است، هركس به خاطر خدای بزرگ و بلند مرتبه، نه به خاطر غیر او، آن را ترك نماید در پی آن خداوند آرامش و ایمانی به او ارزانی فرماید كه طعم آن را بیابد.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 41
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

19. قال الامام علی - علیه السّلام - : إذا أبصرت العینُ الشهوةَ عَمِیَ القلبُ من العاقبة.

«غرر الحكم، ص 155»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: هر گاه چشم، شهوت بین شود، دیدة عاقبت بینیِ دل كور شود.

لینک به دیدگاه

20. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : من مَلَأ عینَه من حرامٍ مَلأَ اللهُ عینَه یومَ القیامةِ من النار إلاّ أن یتوب و یَرجِعَ.

«بحار الانوار، ج 76. ص 334»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود:

هر كس چشم خود را از (نگاه های) حرام پر كند، خداوند در روز قیامت چشم او را از آتش پر گرداند، مگر این كه توبه كند و برگردد.

لینک به دیدگاه

21. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : غَضُّوا أبصارَكم تَرَونَ العجائب.

«بحار الانوار، ج 104، ص 41»

چشمان خود را (ازحرام) فرو بندید تا شگفتی ها را ببینید.

لینک به دیدگاه

22. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : مَنِ اطَّلع فی بیت جاره فنظر إلی عورة رجلٍ أو شَعرِ امرأةٍ أو شئ من جسدها كان حقّاً علی الله أن یُدخِلَه النار مع المنافقین ... .

«وسائل الشیعه، ج 20، ص 194»

هر كس در خانة همسایه خویش نظر نماید و به عورت مردی یا موی سر یا جایی از بدن زنی نگاه كند، سزاوار است بر خداوند كه او را به همراه منافقینی كه در دنیا در پی نگاه به اندام زنان هستند، وارد آتش كند و از دنیا نمی رود مگر این كه خداوند رسوایش كند و عورتش را در آخرت تماشاگه ناظران قرار دهد.

لینک به دیدگاه

23. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : إشتدَّ غَضبُ الله عزّوجلّ علی امرأةٍ ذاتِ بَعلٍ ملأتْ عینَها من غیر زوجها أو غیر مَحرمٍ لها.

«بحار الانوار، ج 76، ص 366»

خشم خدای بزرگ و بلند مرتبه، بر زنی كه چشم خود را از (نگاه به) غیر شوهر خود یا كسی كه محرم او نیست پر كند، شدید است.

لینک به دیدگاه

24. قال الامام الباقر - علیه السّلام - : لَعَنَ رسول الله - صلّی الله علیه و آله - رجلاً ینظر إلی فَرْجِ امرأةٍ لا تحلُّ له.

«وسائل الشیعه، ج 14، ص 138»

امام باقر - علیه السّلام - فرمود:

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - مردی را كه به عورت زن نامحرم نگاه كند، لعنت فرمود.

لینک به دیدگاه

25. قال الامام علی - علیه السّلام - : مَن نَظَرَ بعینِ هواه إفتَتَنَ.

«غرر الحكم، ص 368»

2724418379931136722429641721337242167148.jpg

امام علی - علیه السّلام - فرمود:

كسی كه با چشم هوی و هوس نگاه كند، در فتنه و گناه افتد.

لینک به دیدگاه

26. قال الامام علی - علیه السّلام - : مَن أطلق طرفَه كثر أسَفُهُ.

«بحار الانوار، ج 77، ص 286»

هر كس چشم خود را رها كند، اندوهش بسیار شود.

لینک به دیدگاه

27. قال الامام علی - علیه السّلام - : مَن أطلق ناظرَه اتعبَ حاضرَه.

«بحار الانوار، ج 104، ص 38»

هر كس نگاه خود را آزاد گذارد، خاطر خود را به رنج اندازد.

لینک به دیدگاه

28. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : كلُّ عینٍ باكیةٌ یوم القیامة الاّ ثلاثة: عینٌ غُضَّت عن المحارم الله و ... .

«اصول كافی، ج 2، ص 482»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود:

هر چشمی روز قیامت گریان است مگر سه چشم: چشمی كه از (دیدن) آنچه خداحرام كرده است بر هم نهاده شده و ... .

لینک به دیدگاه

29. قال الامام علی - علیه السّلام - : غَضُّ الطَّرف عن المحارم الله افضلُ العبادة.

«جامع الاحادیث الشیعه، ج 13، ص 323»

فرو بستن چشم از محرّمات الهی، برترین عبادت است.

لینک به دیدگاه

30. قال الامام علی - علیه السّلام - : من غَضَّ طرفه قلَّ أَسَفهُ و أمِنَ تلفهُ.

«غرر الحكم، ص 354»

هر كس (از گناه) چشم فرو بندد اندوهش كمتر شده و از نابودی در امان ماند.

لینک به دیدگاه

31. قال الامام علی - علیه السّلام - : لیس فی البدن شئٌ أقلُّ شكراً من العین فلا تُعطُوها سُؤلها فَتَشغَلَكم عن ذكر الله عزّوجلّ.

«بحار الانوار، ج 104، ص 36»

در بدن عضوی كم سپاس تر از چشم نیست، پس خواهش آن را بر آورده نسازید كه شما را از یاد خدای بزرگ و بلند مرتبه باز می دارد.

لینک به دیدگاه

32. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : النظرةُ بَعدَ النظرةِ تزرعُ فی القلب الشهوةَ و كفی بها لصاحبها فتنةً.

«وسائل الشیعه، ج 14، ص 139»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود:

نگاهِ بعد از نگاه، بذر شهوت را در دل می كارد و همین برای به فتنه (و گناه) كشاندن صاحب آن نگاه كافی است.

لینک به دیدگاه

33. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : سُئل امیرالمؤمنین - علیه السّلام - : بما یُستعان علی غَمضِ البصر؟ فقال: بالخُمُود تحت سلطان المطّلع علی سترك.

«بحار الانوار، ج 104، ‌ص 41»

نگاه اول [ناخودآگاه به نامحرم] براى تو [حلال] است و نگاه دوم ممنوع است و حرام و نگاه سوم، هلاكت‏بار است

لینک به دیدگاه

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: از امیر المؤمنین - علیه السّلام - پرسیده شد:

برای فرو بستن چشم (از گناه) از چه چیز می توان كمك گرفت؟ فرمود: با آرامش یافتن )و خاموش كردن شعله شهوت) در تحت قدرت و حكومت كسی كه آگاه بر اسرار توست (خداوند متعال).

لینک به دیدگاه

34. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : یا أیّها الناس إنما النظرةُ مِنَ الشیطان فمَن وَجَدَ من ذلك شیئاً فلیأتِ أهلَه.

«من لا یحضره الفقیه، ج 4، ص 19»

ای مردم! نگاه (حرام) از شیطان است، هر كس چنین نگاهی برایش پیش آمد، به نزد همسر خود رود.

لینک به دیدگاه

35. قال الامام علی - علیه السّلام - : اذا رأی أحدُكم امرأةً تُعجِبُهُ فلیأتِ أهلَه فانّ عند أهله مثلَ ما رأی ... .

«بحار الانوار، ج 10، ص 115»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: هر گاه فردی از شما زنی را دید و به شگفت آمد به نزد همسرش رود، زیرا نظیر آنچه دیده است در همسر خود او نیز هست، پس شیطان را به دل خود راه ندهد و چشم خود را از آن زن برگرداند؛ و اگر همسر ندارد دو ركعت نماز بخواند و بسیار حمد خدا گوید و بر پیامبر و آل او صلوات فرستد، و آن گاه از خداوند درخواست كند كه از فضل خویش (همسری) عطایش فرماید، خداوند هم از روی مهر و رأفت خود نیاز او را برطرف می سازد.

لینک به دیدگاه

36. قال الامام علی - علیه السّلام - : إِنَّ الْمُؤْمِنَ إِذا نَظَرَ اعْتَبَرَ... وَالْمُنافِقُ إِذا نَظَرَ لَها؛

تحف العقول، ص212

نگاه مؤمن عبرت‏آمیز و نگاه منافق سرگرمى است.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...