رفتن به مطلب

روشنفکران در جزیره سرگردانی

ارسال های توصیه شده

داداش دنی... همونطور که خودت گفتی هیچ کدوم از اینها بدون اشکال نیست... نباید هم باشه...

شما نمیتونید یک تئوری رو مطرح کنید و در عمل هم انتظار داشته باشید که دقیقا به همون شکل و بدون کوچکترین مشکل و کمبودی عمل کنه...

توی اون متن بالایی هم گفتم که بین تئوری و عمل یک شکاف هست...

حالا شما میفرمایید خیلی ها میگند فلان تفکر درسته و خیلی های دیگه میگند فلان تفکر ؟

خوب باشه... معلومه که اینطور میگند... ولی واقعا بهترین و والاترین سیستم کدوم هست ؟

بهترین اونی هست که شکاف بین تئوری و عملش کوچکتر باشه... چطوری مشخص میشه کدوم کوچکتر بوده ؟

اونی که دوام آورده و نتیجه داده... اون تفکر هست که کارایی داره... اون رو باید اجرا کرد...

من حرف شما را کاملا قبول دارم.

ولی میتونم از شما یک سوال بپرسم.

اون تفکری که دوام اورده و نتیجه داده چیه؟

سرمایه داری ؟؟سودگرایی؟سکولار؟؟چی؟

بعدش یک سوال دیگه.

شما از روشنفکر توقع دارید که ایراد های اونی که از همه بهتر هست را بیان نکنه؟؟

فقط بخاطر اینکه بهتر جواب داده؟؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 88
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ممنون بابت مطلب بسیار خوبتون

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

من فکر میکنم جریان روشنفکری تو کشور ما در طی گذار به زمان حاضر ماهیتش دستخوش تغییر شده،عده ای با این گذار همراهی کردند و عده ای نه....تصور و تعریف دموکراسی و آزادی همونی نیست که دهه های قبل داشت،البته مسلمه که العان هم مفهموم اون در ذهن هر شخص متفاوته اما اونچه مد نظر منه تفکر غالبه....

من جریان روشنفکری حاضررو دو دسته ی کلی میبینم یکی همون میراث داران شریعتی یا کسانی که همونطور که شرح دادین چیزی بین سنتگرایی و لیبرالیسم هستن....به نظر من اینها گروهی هستن که سنت رو نفی میکنن اما به علت وفاداریشون به مذهب و بیس فکری سنتی که دارن توانایی پذیرش لیبرالیسم رو ندارند....و مشکل همینه....اینکه میخوان وسط قرار بگیرن....اینکه هر دو حالت رو نفی میکنن.....ومیخوان که پلی بین سنت و دموکراسی ایجاد کنن....بین مذهب و دموکراسی.....و همچین چیزی ممکن نیست،برای همین هست که ضعف دارن در ارائه الترناتیو....برای همین هست که نمیدونن چی میخوان.....اما دسته ی دوم گروهی هستن که تونستن از این پل عبور کنن....و علاقه ای به ثابت کردن وفاداریشون به مذهب و سنت ندارند.....

و ما به اینها نیاز داریم...

ولی من با اجازتون... به نظرم اصلا دسته ی اول روشن فکر نیستند... چطوری میتونیم اسم کسی رو که هنوز نتونسته با تفکرات خودش هم کنار بیاد روشن فکر بزاریم ؟

روشن فکر رو نمیشه کسی تعریف کرد که کتاب های شریعتی رو خونده... بعد رساله ی خمینی رو هم خوانده... بعد کتاب های آلن ولف رو هم خونده و میخواد هم خدا رو داشته باشه و هم خرما رو...

اعتراف میکنم که از میانه روی متنفرم... میانه روی یعنی پا در هوا بودن... یعنی نادانی...

لینک به دیدگاه

ولی من با اجازتون... به نظرم اصلا دسته ی اول روشن فکر نیستند... چطوری میتونیم اسم کسی رو که هنوز نتونسته با تفکرات خودش هم کنار بیاد روشن فکر بزاریم ؟

روشن فکر رو نمیشه کسی تعریف کرد که کتاب های شریعتی رو خونده... بعد رساله ی خمینی رو هم خوانده... بعد کتاب های آلن ولف رو هم خونده و میخواد هم خدا رو داشته باشه و هم خرما رو...

اعتراف میکنم که از میانه روی متنفرم... میانه روی یعنی پا در هوا بودن... یعنی نادانی...

بسیار بسیار با این جمله شما موافق هستم :a030:

لینک به دیدگاه
من حرف شما را کاملا قبول دارم.

ولی میتونم از شما یک سوال بپرسم.

اون تفکری که دوام اورده و نتیجه داده چیه؟

سرمایه داری ؟؟سودگرایی؟سکولار؟؟چی؟

بعدش یک سوال دیگه.

شما از روشنفکر توقع دارید که ایراد های اونی که از همه بهتر هست را بیان نکنه؟؟

فقط بخاطر اینکه بهتر جواب داده؟؟

تمام تفکراتی که در مقابل کمونیسم و مارکسیسم قرار میگیرند...

من نمیگم خوب هستند اینها... اصلا حرف من این نیست... ولی بین بد و بدتر باید بد رو انتخاب کرد...

بعد هم این تئوری ها نمیتونند با هم باشند... منظورم اینه که شما وقتی میگید کدوم یکی از اینها بهتر هستند من نمیتونم جواب بدم... یک جامعه میتونه برپایه ی خیلی از اینها باشه...

منظورم رو متوجه میشید ؟

خود بنده به سکولار دموکراسی معتقدم... ولی این همراه خودش لیبرالیسم هم میاره... جامعه به سمت سودگرایی هم میره... پس تمام اینها میتونند در یک جامعه وجود داشته باشند...

بنده اصلا نگفتم ایراد نگیره... متن هم همچین چیزی نگفت... گفت از انتقاد خارج شده و به دشمنی تبدیل شده... بنده هم هم عقیده هستم با این متن... به این دیگه نمیگند انتقاد... بهش میگند نفرت و دشمنی...

از تئوری ها انتقاد کنید... بدش رو بگید... ولی فقط کار نباید کار انتقاد باشه که... پس بهتر کردن چی ؟ پس بهبود مسئله چی میشه ؟ اگر راه حلی وجود نداره پس انتقادی نیست... اصلا از نظر منطقی بی معناست زمانی که شما هیچ ایده ی برتری ندارید و هیچ راه دیگری هم به ذهنتون نمیرسه از چیزی دائما انتقاد کنید... شما فقط زمانی مشکل دارید که راه حلی داشته باشید...

اول شناخت مشکلات... بعد ارائه ی راه حل... نه فقط انتقاد... انتقاد... انتقاد...

و بحث به اینجا هم ختم نمیشه... این دوستان روشن فکر ما فقط از این تئوری ها انتقاد نمیکنند... اینها هیچ کدوم از اینها رو قبول ندارند... قبول ندارند به این معنا که اونها رو صد در صد ناکارآمد میدونند... این فاجعه هست...

تصور کنید فردی تمامی تئوری های اجتماعی سیاسی مطرح شده در طول تاریخ رو ناکارآمد بدونه و هیچ راه حلی هم نداشته باشه... و بعد اسم این فرد رو هم میزارند "روشن فکر"...

لینک به دیدگاه

از نظر من هم نیستن....من گفتم جریان روشنفکری.....اونچه که تو شرایط فعلی جزئی از اون محسوب میشن....نه از نظر شخص من:ws37:

از نظرم کسایی هستن که نمیدونن چی میخوان....باز سنتگراهابه یه اصولی پایبند هستن....اما اینها اومدن از دو تفکر هرچی به مزاجشون خوش اومده ورداشتن.....و میگن که روشنفکریم.....و بااین قضیه متمایز بودن خودشون و اینکه نه اینوری اند نه اونوری خیلی هم شاد شدن....چون کلا تو هر زمینه به این اعتقاد دارن که حرف و روش ما روش درسته....

لینک به دیدگاه
از نظر من هم نیستن....من گفتم جریان روشنفکری.....اونچه که تو شرایط فعلی جزئی از اون محسوب میشن....نه از نظر شخص من:ws37:

از نظرم کسایی هستن که نمیدونن چی میخوان....باز سنتگراهابه یه اصولی پایبند هستن....اما اینها اومدن از دو تفکر هرچی به مزاجشون خوش اومده ورداشتن.....و میگن که روشنفکریم.....و بااین قضیه متمایز بودن خودشون و اینکه نه اینوری اند نه اونوری خیلی هم شاد شدن....چون کلا تو هر زمینه به این اعتقاد دارن که حرف و روش ما روش درسته....

واقعا تفکر چندش آوری دارند اینها...

ببخشید البته... :hanghead:

همیشه وقتی با این افراد که فکر میکنند تفکر برتر هستند مشکل داشتم...

لینک به دیدگاه
تاپیک خوبی بود... لذت بردم...

خیلی وقته میخواستم اینها رو بگم... ولی بلد نیستم خوب بنویسم...

مرسی داداش spow...

:w16: منم تبریک میگم سوای مطالب تامل برانگیزش....قلم خوبی هم دارن

منم معمولا خواننده هستم.....چون اونچه تو ذهنمه نمیتونم تو قالب جملاتی بیارم که دقیقا گواه نگرشم باشه:ws37:

لینک به دیدگاه
:w16: منم تبریک میگم سوای مطالب تامل برانگیزش....قلم خوبی هم دارن

منم معمولا خواننده هستم.....چون اونچه تو ذهنمه نمیتونم تو قالب جملاتی بیارم که دقیقا گواه نگرشم باشه:ws37:

بله خیلی عالی بود... مطلب فوق العاده بود...

متاسفانه دوستان اصلا شرکت نمیکنند... تاسف برانگیزه... ببخشید البته... قصد توهین ندارم...

منم همینطور... کم پیش میاد حرفی بزنم...

میدونید... اینکه ما به چیزی فکر کنیم و یک جریان فکری داشته باشیم یک مسئله هست... خیلی عالی هم هست... ولی اینکه بیاریمش روی کاغذ یک داستان کاملا جداست... متاسفانه من نمیتونم خوب حرف بزنم... وقتی میخوام بنویسم همه چیز یهوو میخواد بیاد بیرون...

به نظر میاد سرعت فکر کردنم خیلی بیشتر از سرعت نوشتنم هست... :ws3:

میگم حالا شما فکر کنید کسانی مثل باب دیلان و جان لنون کی بودند که 50-40 سال پیش نه تنها تفکراتی خیلی برتر از چیزی که توی ذهن ما هست داشتند بلکه اونها رو نه به نثر بلکه با بهترین اشعار بیان میکردند... این نبوغ میخواد...

لینک به دیدگاه
بله خیلی عالی بود... مطلب فوق العاده بود...

متاسفانه دوستان اصلا شرکت نمیکنند... تاسف برانگیزه... ببخشید البته... قصد توهین ندارم...

منم همینطور... کم پیش میاد حرفی بزنم...

میدونید... اینکه ما به چیزی فکر کنیم و یک جریان فکری داشته باشیم یک مسئله هست... خیلی عالی هم هست... ولی اینکه بیاریمش روی کاغذ یک داستان کاملا جداست... متاسفانه من نمیتونم خوب حرف بزنم... وقتی میخوام بنویسم همه چیز یهوو میخواد بیاد بیرون...

به نظر میاد سرعت فکر کردنم خیلی بیشتر از سرعت نوشتنم هست... :ws3:

میگم حالا شما فکر کنید کسانی مثل باب دیلان و جان لنون کی بودند که 50-40 سال پیش نه تنها تفکراتی خیلی برتر از چیزی که توی ذهن ما هست داشتند بلکه اونها رو نه به نثر بلکه با بهترین اشعار بیان میکردند... این نبوغ میخواد...

دقیقا....

البته من فکر میکنم خوندن کتابهای کسایی که قلم خوبی دارن و خوب مینویسن خیلی تو نظم دادن فکر و قدرت گویا بیان کردن تفکر موثر....احتمالا اقا سجاد هم قلم خوبشون رو تا حدی مدیون کتابهای خوبی که خوندن هستند

من که تو این زمینه اوضاعم جدیدا خیلی بد شده....تا جایی که وقتی مطلب رو میخونم نکات برجسته ای که تو ذهنم راجب به موضوع وجود داره و میخوام که بیان کنم روشنه اما مطلب که تموم میشه رشته افکارم پاره میشه یا یه وقتایی که خفیفتره....2خط مینویسم بعد یادم میره چی میخواستم بگم.....کلش رو پاک میکنم:ws37:

بعضی وقتا هم که میخوام حرفی رو بزنم چون نمیتونم تو قالب جملات بیارمش بیخیال میشم....به همون خوندن اکتفا میکنم

لینک به دیدگاه

ازتوجه همه دوستان سپاسگزارم:icon_gol:

منتظر نظرات بقیه دوستان هم میمونم حکما

ایده اصلی این مطلب از سوالی بود که اسی پرسیده بود دراینکه ریشه های این تفاوت ایران با بقیه دنیا درچیه؟

مطلب هم ازمن نیست وجالبترش اینجاست که یکی ازسایت های منتسب به اصولگرایی منتشرکرده بود ولی هیچ تفاوتی با اون چیزی که من میخواستم بنویسم بجزچندنکته کوتاه افزودنی نداشت!

حالا میتونیم دوباره این نظرات رو به بوته نقدوبررسی خودمان بزاریم وببینیم واقعا سوال اصلی وپاسخ مناسب کجاست وکی باید به این نکته اساسی باید برسیم

ولی قبل ازادامه نکته ای که درتقسیم بندی دوستان برای من جاافتاده به نظرمیرسید توجه به یک نوع تفکر ایدئولوژیک ساده (مثل تکرار تاریخ )بود که نتیجه حاصل ازاون نوعی دید سیاسی منطبق برتمامیت خواهی دینی وبراساس ذائقه عمومی اما توتالیترتر!هست

دیدی که داره به ارامی ریشه میگیره ومتاسفانه ظرفیت های لازم برای بسط رو به شدت دراختیارداره!

لینک به دیدگاه

این مشکلی که وافن داره من هم دارم.البته مثل وافن با دانش و با اطلاعات نیستم.

ولی خیلی وقت ها پیش امده خیلی چیز ها تو ذهنم بوده که اخرش با کلی فکر چیزی را مینویسم که دیگران منظور واقعی من را متوجه نمیشند :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
شرمنده به خاطر اسپم.

ولی ثقیل یعنی چی ؟؟

چقدر شماها عربیتون ضعیفه !!!!!

متن ثقیل یعنی متنی که لغات سنگینی در آن به کار رفته است و جمله بندی اش زیاد عوامانه نیست.

لینک به دیدگاه

ایده اصلی این مطلب از سوالی بود که اسی پرسیده بود دراینکه ریشه های این تفاوت ایران با بقیه دنیا درچیه؟

مطلب هم ازمن نیست وجالبترش اینجاست که یکی ازسایت های منتسب به اصولگرایی منتشرکرده بود ولی هیچ تفاوتی با اون چیزی که من میخواستم بنویسم بجزچندنکته کوتاه افزودنی نداشت!

حالا میتونیم دوباره این نظرات رو به بوته نقدوبررسی خودمان بزاریم وببینیم واقعا سوال اصلی وپاسخ مناسب کجاست وکی باید به این نکته اساسی باید برسیم

ولی قبل ازادامه نکته ای که درتقسیم بندی دوستان برای من جاافتاده به نظرمیرسید توجه به یک نوع تفکر ایدئولوژیک ساده (مثل تکرار تاریخ )بود که نتیجه حاصل ازاون نوعی دید سیاسی منطبق برتمامیت خواهی دینی وبراساس ذائقه عمومی اما توتالیترتر!هست

دیدی که داره به ارامی ریشه میگیره ومتاسفانه ظرفیت های لازم برای بسط رو به شدت دراختیارداره!

یک سوال از شما دارم.

تو ایران و مخصوصا در این 40 سال اخیر روشنفکری که از همه بهتر باشه .میتونید نام ببرید.

نمیگم عالی .اونی که حداقل میشه نگاهی بهش داشت.

در ضمن اونی که قرمز کردم.یک خورده برام گنگ بوده.یکم بازش کن

لینک به دیدگاه
به عقیده این حقیر روشن فکر ، روشن فکری و هر چیزی بدین معنا تنها یک واژه ی ابزاریست مانند چیزهای مشابهش. گاها نام و القابی این چنینی برخی از عالمان ما را می فربید و آن ها را به افراط و تفریط ها نشانی می دهد ، در کشور ما روشنفکری بیشتر از یک مقوله ضربه خورده است ، روشن فکران (اگر وجود داشته باشد) اغلب یا درگیر مباحث و متعلقات ناسیونالیستی و یا رلیجنیزمی (دین گرایی - مذهب خواهی) شده اند ، به ندرت دیده می شود کسانی هم در خط ملی و هم مذهبی خود معتدل باشند و در اذهان عموم هم روشنی فکرشان بازتابی دهد ، بودند کسانی مانند شهید شریعتی و یا جلال آل احمد اما این ها هم مسائل را از یک منظر می نگریستند اما در نهایت از باقی هم قطاران خود نام آشنا تر شدند جون در اذهان خواص و مهمتر از آن عموم روشنی فکرشان باعث رهایی از ظلمت سنگین حاکمان بیدادگر شد، کم نیستند از این مردان و زنان که امروز هم در مقام روشن فکر یا به مردم خیانت می کنند و یا خدمت.

با سپاس

:icon_gol::icon_gol:

لطفا همه ی دوستان این متن رو بخونند...

فوق العاده بود...

:icon_gol::icon_gol:

نوشته اصلی ازاقای رشید اسماعیلی ودرروزنامه اعتماد بود که سایت افتاب منتشرش کرده بود!

لینک به دیدگاه
چقدر شماها عربیتون ضعیفه !!!!!

متن ثقیل یعنی متنی که لغات سنگینی در آن به کار رفته است و جمله بندی اش زیاد عوامانه نیست.

اهان.

این spow کلا تو کار متن ثقیل هست.

تازه این را کپی پیست کرده.

متن هایی که خودش مینویسه ثقیل تر هست.

مثلا جمله اخر پست اخرش را من هم نتونستم بفهمم.

انا عربی فی کنکور المنفی 14%

لینک به دیدگاه

:w58::w58::w58: یعنی اینها دغدغه های فکری یه اصولگرا بود!!! شاید هم اونی که مطلب رو تو سایت گذاشته نفهمیده که مطلب چی میگفته!!!

یا جدیدا اصولگرا ها انقدر روشنفکر شدن که روی اوردن به نقد از دایره فکری اطرافشون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...