رفتن به مطلب

ششمین میزگرد خانواده با موضوع " توقعات والدین از فرزندان "

afa

ارسال های توصیه شده

با سلام !!!!

با ششمین میزگرد خانواده با محوریت موضوع : توقعات والدین از فرزندان منتظر نظرات و گفتگوی دوستان هستیم .

چند نکته :

1-بعنوان یک پدر یا مادر چه توقعی از فرزند خود دارید ؟

2- آیا والدین موظف هستند انتظارات فرزندان رو برآورده سازند ؟

3- جهت داشتن رابطه ای سالم با فرزندان خود چه راههایی را پیشنهاد میکنید ؟

4-نظرتون در زمینه توقعات مالی فرزندان چیست ؟

5- تاثیر رفتار والدین بر فرزندان

خواهشمندم دوستان عزیز بدون اسپم نظرات خود را اعلام کنند .....

باتشکر:icon_gol::a030:

• Like 25
لینک به دیدگاه

انتظارات والدین از فرززندان از زبان رسول اکرم (ص)

همیشه در برخورد با والدین، بعضا می بینیم که آنها از رفتار و برخورد فرزندان خود گلایه دارند و مدام مقایسه میکنند که ما در سن آنها در حضور والدین و بزرگان خود پای خود را دراز نمی کردیم و...

رفتار فرزندان و یا توقعات والدین در جریان مطالعه به این روایت از حضرت رسول اکرم برخوردم گفتم با شما در میان بگذارم حضرت می فرمایند:

لا تقسروا اولادکم علی ادابکم فانهم مخلوقون لزمان غیر زمانکم

فرزندان خود را به عادات و آداب خود مجبور نکنید، زیرا آنها برای زمانی غیر از زمان شما خلق شده اند.

• Like 16
لینک به دیدگاه

-بعنوان یک پدر یا مادر چه توقعی از فرزند خود دارید ؟

مسلما هرپدرومادری از فرزند خودش انتظار احترام ومطیع بودن رو داره اما این نکته نباید فراموش بشه که درابتدا ما باید احترام گذاشتن رو به فرزند بیاموزیم بعد توقع احترام گذاشتن رو ازش داشته باشیم.بیشتر والدین انتظار دارند وقتی خودشون نسبت به هم بی احترامی میکنندوحرمتهارو درخانواده میشکنند فرزندانی داشته باشند که نسبت به آنها احترام بگذارند.

والدین به نظر من باید انتظاراتی از فرزندان رو برآورده کنند که درمسیر استقلال وشکوفایی استعدادفرزندان خللی ایجاد نکنه البته نیازهای مادی فرزندان تازمانی که فرزند قدرت درآمد زایی نداشته باشه به عهده والدین هست

جهت این موضوع لازم میدنم بگم جهت یک ارتباط سالم با فرزندان وخانواده بهترین روش شنونده خوب بودنه خیلی از مواقع مشکل فقط با گوش دادن به صحبتهای فرزندان حل میشه گاهی مشکل خودهمین گوش ندادنه!اولین قدم در رفع مشکلات وداشتن یک رابطه خوب به نظر من شنونده خوب بودنه واینکه برای فرزندان وقت کافی گذاشته بشه ونشون داده بشه که اونها دراولویت هستندوبه حرفهاشون اهمیت داده میشه

دراین زمینه این توقعات به شرایط زیادی بستگی داره مثلا اینکه فرزند درچه محیطی رشدپیدا کرده؟خود خانوده معمولامصرف کننده صرف هستند یا همیشه اقتصادی فکر میکند؟این سوال خیلی کلیه وبه نظر من هرکدوم ازاین مطالب نیاز به یک تاپیک جداگانه داره

خوب این قضیه یه قضیه کاملا روشنه که فرزند آیینه تمام قد از رفتار والدین خود میشه.البته استثنا هم وجود داره که نمیشه استثنائات رو باکل جمع بست

اینها نظرات من بود.کم وکاستش رو به خوبی خودتون ببخشید

• Like 13
لینک به دیدگاه

از فرزندم فقط انتظار دارم که در جامعه به کسی آزار نرساند و مال و حق مردم را نخورد.

تا کسی به فرزندم نگوید بر پدر و مادرت لعنت.

بله موظف هستند.

اما بستگی داره انتظارات فرزندان چه باشد.

بچه به دلیل عدم تکامل عقل،ممکنه انتظارات بیجایی داشته باشد.

سعی کند با فرزندش دوست باشد.

نه یک آقا بالاسر و نه یک نوکر......

فرزند را باید به کم توقعی و ولخرجی نکردن عادت داد.

که البته به محیطی که بچه در آن قرار دارد نیز خیلی بستگی دارد .

• Like 9
لینک به دیدگاه

1

-بعنوان یک پدر یا مادر چه توقعی از فرزند خود دارید ؟

اینکه سعی بکنه فرد مفیدی برای جامعه باشه که البت این به رفتار و عملکرد خود من (بعنوان پدر) ارتباط داره

و اینکه خوب زندگی بکنه! ببخشید خیلی کلی گفتم اگه بخوام قضیه رو باز کنم خیلی طولانی میشه

2

- آیا والدین موظف هستند انتظارات فرزندان رو برآورده سازند ؟

بله تا جایی که اون انتظارات عقلانی باشه و این حق بر گردن پدر و مادر هست و نباید کوتاهی بکنن

3-

جهت داشتن رابطه ای سالم با فرزندان خود چه راههایی را پیشنهاد میکنید ؟

بنظرم بهتره پدر و فرزند سعی کنند که با هم دوست باشن که این باز بیشتر به رفتار مناسب پدر و مادر داره باید کاری کنند که اون اختلاف نظرات و توقعات که در نتیجه فاصله سنی بوجود میاد کمتر بچشم بخوره و...

4-

نظرتون در زمینه توقعات مالی فرزندان چیست ؟

خب اگه نظر خودم باشه من تا زیر دبیرستان برای بچه خودم موبایل نمیخرم! بنظرم باید بچه ها رو طوری بار اورد که تحمل شرایط سخت و هم داشته باشند چون به هرحال زندگی پست و بلندی زیاد داره و پدر و مادر وظیفه دارن که فرزندانشون رو طوری تربیت کنند که با ورود به جامعه دچار مشکل نشن.

5-

تاثیر رفتار والدین بر فرزندان

خیلی زیاد ، مخصوصا تو سنین پایین زیر 10 سالگی بچه ها خیلی از پدر و ادرشون تاثیر میپذیرند

ممنون... :icon_gol:

• Like 10
لینک به دیدگاه
با سلام !!!!

با ششمین میزگرد خانواده با محوریت موضوع : توقعات والدین از فرزندان منتظر نظرات و گفتگوی دوستان هستیم .

چند نکته :

خواهشمندم دوستان عزیز بدون اسپم نظرات خود را اعلام کنند .....

باتشکر:icon_gol::a030:

1 - انتظار دارم حرمت خانه و مادرش را حفظ کند. برای آینده خود برنامه ریزی کند. در زمینه هایی که من و مادرش تجربه یا تخصصی دارد با ما مشورت کند. در آینده و پس از رسیدن به بلوغ فکری به فکر استقلال مالی خود باشد. بزهکاری نکند.

2 - تا حد معقول و تا جایی که مربوط به آینده و رشد استعدادهایش و در مسائلی که به نوعی با سرنوشت وی در ارتباط است نهایت تلاش خود را به کار میگیرم. که البته همه اینها با سطح مالی، فرهنگی و طبقه اجتماعی من در ارتباط است.

3 - برقراری ارتباط دوستانه و صمیمی و آگاهی دادن به وی نسبت به مسائل اطرافش و سپس آزاد گذاشتنش تا حد معقول نظر بنده است.

4 - تا جایی که در توانم باشه و به ضررش نباشه تامینش میکنم. البته در کنارش بهش یاد میدم که چطور از منابعی که در اختیارش میزارم استفاده کنه و البته تشویقش میکنم خودش در راستای قناعت و کسب درآمد تلاش کنه.

5 - فرزندان آئینه تمام نمای ولدین هستند.

• Like 9
لینک به دیدگاه

ممنون از نظرات دوستان ..........

این احترام که گفته شد یعنی چطوری ؟ تئوری میگید فلان کار رو انجام بده ..... ؟

اختلاف عقاید و سلایق رو به چه نحوی جبران میکنید ؟

• Like 6
لینک به دیدگاه

سلام.ببینیددوستان!من به عنوان یه بچه ی ترم پایینی تازه کاریه چیزی بگم؟وقتی شمامیزگردمیذارین توقعات والدین ازبچه هابایدهمراهش توقعات فرزندان ازبدرومادرهم باشه!ماهیچوقت نمیتونیم خودمون روجداازباباومامانامون بدونیم!وهمینطوراونا!اول میگم چه انتظاری ازباباومامانم دارم وبعدمیگم فرزندآیندم دوس دارم چه جوری باشه!!!!بدرومادرمن دوتافرشته ی بی بالن!!!!خیلی دوستشون دارم!!!همه پدر.مادراشون رودوس دارن!!!امامیدونیدمشکل ازکجاپیش میاد؟؟؟ازعدم درک!!وقتی من نتونم پدرومادرم رودرک کنم!!!وقتی نتونم طرزفکرشون رودرک کنم بعدانتظاری که ازمن دارن رونمیتونم برآورده کنم وهمه ی ایناطبیعیه!!!!!!!!باهمه ی تضادهاش!!!!همش به خاطرتفاوت نسله!!!یعنی تفاوت سن!!!پدرومادرهمه ی ماازنسل های پیش هستن باهمه ی ازش ها واعتقادهاشون!!!همه ی مابا یه ازش ها واعتقادهایی که به وسیله ی پدرومادرواجتماع ومدرسه ودانشگاه و......به مایادداده میشن تربیت میشیم!!!!خب طبیعیه که ماوباباومامانامون تو بعضی ازعقایدمون باهم اختلاف سلیقه داشته باشیم!!! امانه مابایدروی اون چیزی که میخوایم پافشاری صددرصدداشته باشیم نه اونانبایدبه عنوان بزرگتربودنشون عقایدشون روبه ماتحمیل کنن!!!!!بایدرابطه ی والدین بافرزندشون به یه تعادل برسه.یه رابطه یز دوطرفه ی متعادل که نه ماازنسل قبل بودن والدینمون آسیب ببینیم .والدین هم ازماراضی وخشنوده.باتشکر.فهیمه:ws3:

• Like 7
لینک به دیدگاه

سلام

ممنون از ایجاد میزگرد جدید

1-احترام گذاشتن و توجه کردن به حرف ها و نظرات ما که البته باید دوطرفه باشه

2-بستگی به نوع و حد انتظارات فرزندان داره

اگه نمیشه یا نمیتونیم برآوردشون کنیم، باید با اوردن دلیل منطقی قانعشون کنیم نه با زور و اجبار

3-سعی کنیم باهاشون دوست باشیم و صحبت کنیم با هم در طول روز حتی تعریف کردن خاطرات یا مطالب جالب

نه صرفا گفتن سلام،خداحافظ،شب بخیر،صبح بخیر

4-باید فهم و درک از شرایط مالی خونواده داشته باشن تا توقعاتشون متناسب با شرایط مالی موجود باشه

5-مسلما رفتار فرزندان برگرفته از رفتار والدین و اطرافیان و دوستانشونه که بستگی به سنی که دارن،درجه تاثیرشون متفاوته

باید سعی کنیم وظیفمونو به نحو احسن انجام بدیم

البته همه این جوابا خیلی ایده آله و خیلی وقتا اینطور نیست:w16:

• Like 5
لینک به دیدگاه

سعی کنیم کمی از ایده ال ها فاصله بگیریم .....

رفتارهایی رو از فرزندان خود انتظار داشته باشید که خود در موقعیت کنونی از والدین خود انتظار دارید ....

بعنوان مثال احترام یه مسئله واجب و ضروریه ..... اما وقتی منه مادر به مادر خود احترام بذارم در مقابل فرزند من هم اینو یاد میگیره ....

یا من خودم اگه از دروغ پرهیز کنم این یه الگو میشه برای فرزندم .....

• Like 8
لینک به دیدگاه

امام علی ع می فرماید فرزند تو در هفت سال اول امیر توست و در هفت سال بعد غلام تو ودر هفت سال بعد وزیر تو .

تقریبا تقسیم بندی روان شناسان هم به این سخن امام نزدیک است .

اول اینکه باید روان و رفتار کودک خود را بشناسیم . یعنی به عنوان یک کار طبیعی بچه دار نشویم بلکه به عنوان یک کار تخصصی به این موضوع نگاه کنیم . ( چه چیزی مهمتر از تربیت یک انسان )

دوم اینکه شرایط زمانی و محیطی خود و فرزند را ببینیم . در چه فضایی داریم او را تربیت می کنیم.

سوم اینکه استانه تحمل خود را بالا ببریم . ممکن است از فرزندمان کاری سر بزند که از نظر ما ناشایست است . اگر نتوانیم خود را کنترل کنیم و تصمیم لازم را بگیریم چه بسا رفتار ما اثر معکوس و مخرب داشته باشد.

• Like 4
لینک به دیدگاه

این جمله رو خیلی شنیدیم .... که بچه عصای پیری !!!

اما بچه ای که بد باشه ( که تا حد زیادی نتیجه تربیت والدین ) باعث پیری زودرس میشه ...

پدر و مادر انتظار زیادی از فرزندان خود ندارن ...... هیچوقت هم زحمات خود را یاداور نمیشن.

اما حداقل انتظارشون احترام و دوست داشتن

• Like 2
لینک به دیدگاه
این جمله رو خیلی شنیدیم .... که بچه عصای پیری !!!

اما بچه ای که بد باشه ( که تا حد زیادی نتیجه تربیت والدین ) باعث پیری زودرس میشه ...

پدر و مادر انتظار زیادی از فرزندان خود ندارن ...... هیچوقت هم زحمات خود را یاداور نمیشن.

اما حداقل انتظارشون احترام و دوست داشتن

با این تغییرات و پیشرفتهای سر سام آور در تمدن و علم و دنیای ما انسانها , اختلاف سلیقه ها و تفکرات بین والدین و فرزندان داره روز به روز بیشتر میشه.

حتی ارزشها دیگه تغییر کردند. توی خیلی از خونواده ها احترام به بزرگترا و یا عصای پیری شدن دیگه ارزش و یا حتی وظیفه نیست.

ما قدیمی تر ها (یا به قول بعضی از نسل جدیدها: امل ها !!) هنوز به خیلی از اون ارزشها و باورها اعتقاد داریم و پایبندیم...

• Like 3
لینک به دیدگاه

خب من از فرزندم انتظار خواهم داشت که با ادب باشه و به همه احترام بذاره کوچیک و بزرگ هم نداره

البته بزرگترها احترامشون واجب تره

ولی در برابر بی عدالتی وایسه حتی اگر یه نفر بزرگتر از خودش باشه از کسی کتک نخوره و اجازه نده بهش برخورد بد کنند ولی خودش شروع کننده دعوا نباشه هیچ وقت

.......

• Like 3
لینک به دیدگاه

همه ي ما دوست داريم فرزنداني مسئوليت پذير داشته باشيم. اما چطور مي توانيم اطمينان يابيم که فرزندانمان اين درس ها را به خوبي آموزش مي بينند؟ در اين مقاله چند راه براي مسئوليت پذير کردن فرزندانتان به شما نشان مي دهم. 1) از همان بچگي بعضي از کارها را به آنها واگذار کنيد. بچه هاي کوچک، حتي بچه هاي دو ساله، علاقه ي خيلي زيادي به کمک کردن دارند. اگر صبور و خلاق باشيد، مطمئن باشيد خيلي بيشتر از آنچه شما فکر مي کنيد از دستشان برمي آيد. اينکار باعث مي شود وقتي بزرگتر شدند، در کارهايشان اعتماد به نفس و شور و اشتياق داشته باشند. 2) براي کارهايشان پاداش نگذاريد. اگر مي خواهيد حس مسئوليت پذيري به صورت طبيعي و عمقي در وجود فرزندانتان شکل گيرد، بايد بتوانند ارزش واقعي کارهايشان را درک کنند. اگر فقط روي چيزي که به عنوان پاداش خواهند گرفت متمرکز شوند، اين را ياد نخواهند گرفت. 3) وقتي اشتباه ميکنند، عواقبي طبيعي براي آنها در نظر بگيريد. اگر عادت کرده اند که هميشه وسايل بازيشان را جايي جا بگذارند، بايد بگذاريد با نتايج و عواقب کارهايشان هم روبه رو شوند. شايد لازم باشد که براي بازي بعديشان از کسي دستکش قرض بگيرند، يا شايد هم اگر گم شده باشد، مجبور شوند يک دستکش نو بخرند. اگر هر وقت که چيزي را گم مي کنند شما کمکشان کنيد، هيچوقت در زندگي مسئوليت پذير نخواهند شد. 4) وقتي مي بينيد جايي احساس مسئوليت کرده اند، آن را بر زبان بياوريد. هر رفتاري که از آنها مي بينيد و خوشتان مي آيد را جلوي خودشان به زبان بياوريد. اينکار باعث مي شود با شور و شوق بيشتري باز آن کار را تکرار کنند. 5) هر از گاهي درمورد مسئوليت پذيري با آنها صحبت کنيد. مسئوليت پذيري را به عنوان يک ارزش خانوادگي به آنها معرفي کنيد و اهميت آن را برايشان توضيح دهيد. 6) خودتان الگوي مسئوليت پذيري براي فرزندانتان باشيد. آنها همه چيز را از شما ياد مي گيرند، پس مراقب رفتارهايتان باشيد. سعي کنيد هميشه خوش قول باشيد. مطمئن باشيد که آنها همه ي کارهايتان را زير ذره بين دارند. 7) از همان کودکي به آنها پول توجيبي بدهيد. بگذاريد از همان دوران کودکي، تصميمات مربوط به امور ماليشان را خودشان بگيرند. با اين روش خيلي زود چم و خم پول خرج کردن دستشان مي آيد. اما اگر زود پولشان را تمام کردند، تنبيهشان نکنيد. 8) باور داشته باشيد که کودکانتان مسئوليت پذير هستند. باور شما به مسئوليت پذيري آنها، خيلي زود به خودشان منتقل خواهد شد و سطح توقعاتشان را بالاتر خواهند برد. حتي وقتي خرابکاري مي کنند هم اين باور را از دست ندهيد. 9) به آنها ياد بدهيد که مسئوليت پذير باشند. با آنها صحبت کنيد و بگوييد که توقع چه رفتاري از آنها را داريد. وقتي آنها ندانند که مسئوليت پذيري چيست، چطور مي توانند مسئوليت پذير باشند؟ 10) از ديگران هم راهنمايي و کمک بگيريد. بعضي وقت ها خيلي سخت است که خودتان بفهميد در برخورد با فرزندتان خيلي سخت گيريد يا آسان گير. مي توانيد با پدر و مادرهاي ديگر صحبت کنيد، کتاب بخوانيد، به مشاوران مخصوص مراجعه کنيد، هر کاري از دستتان برمي آيد انجام دهيد تا احساس کنيد که براي بار آوردن فرندتان تنها نيستيد

• Like 2
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...