رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 300
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام خسته نباشید در مورد سرباره ها در ریخته گری آلومنیوم مطلبی دارید:banel_smiley_4:

با توجه به اینکه اغلب آلیاژهای آلومینیم به روش دایکاست ریخته گری می شوند، لذا تاپیک زیر احتمالا مطالب خوبی رو در اختیارتان قرار می دهد.

ناخالصی ها در آلیاژهای آلومینیم دایکاست (Die Cast)

لینک به دیدگاه

سلام : من به یک سری اطلاعات در مورده رده های آلیاژی تیتانیم آلومیناید و ریز ساختار وخواص آنها و کاربرد این آلیاژ در صنعت احتیاج دارم. ممنون میشم اگه کمکم کنید.

لینک به دیدگاه
سلام : من به یک سری اطلاعات در مورده رده های آلیاژی تیتانیم آلومیناید و ریز ساختار وخواص آنها و کاربرد این آلیاژ در صنعت احتیاج دارم. ممنون میشم اگه کمکم کنید.

دوست عزیز پاسخ شما پیش از این داده شده است. به لینک زیر مراجعه کنید.

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=5562

لینک به دیدگاه
سلام

فوری فوری

من به یک مقاله در مورد کامپوزیت آلمینیوم 356و کاربید سیلیسیم(SiC) احتیاج دارم.کسی هست کمک کنه؟

ممنون.

به چه روشی می خواهید تولید کنید ؟

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

چکیده دو مقاله زیر رو مطالعه کنید در صورت نیاز در خواست خود را در تاپیک دانلود رایگان مقالات از دتابیس های علمی قرار دهید.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام.در تعیین میزان فراریت سوختها از دو روش استفاده میشود.

Reid &A.S.T.M

در روش رید سوخت را در یک محفظه و هوا را در محفظه دیگر قرار میدهند و یک فشار سنج نیز به محفظه هوا متصل میکنند.هم چنین محفظه سوخت را در آب یا روغن 38 درجه سیلسیوس قرار میدهند و میزان فراریت توسط اختلاف فشار تعیین میشود.

میشه در مورد دلیل هر یک از این کارها توضیح بدید؟با یه عکس از این فرآیند.متشکرم

لینک به دیدگاه

در مورد روش دوم نیز

از یک بالن استفاده میشود که 100 سی سی از سوخت را در درون آن قرار میدهند.و یک دماسنج به بالای بالن متصل میکنند و همچنین در بالای بالن یک لوله ،که خروجی آن را از مبدل حرارتی عبور میدهد و در ظرف دوم آن را جمع آوری میکند.حجم ظرف دوم نیز 100 سی سی است.

دلیل این کارا چیه؟با شکل.ممنون

لینک به دیدگاه
سلام.در تعیین میزان فراریت سوختها از دو روش استفاده میشود.

Reid &A.S.T.M

در روش رید سوخت را در یک محفظه و هوا را در محفظه دیگر قرار میدهند و یک فشار سنج نیز به محفظه هوا متصل میکنند.هم چنین محفظه سوخت را در آب یا روغن 38 درجه سیلسیوس قرار میدهند و میزان فراریت توسط اختلاف فشار تعیین میشود.

میشه در مورد دلیل هر یک از این کارها توضیح بدید؟با یه عکس از این فرآیند.متشکرم

در مورد روش دوم نیز

از یک بالن استفاده میشود که 100 سی سی از سوخت را در درون آن قرار میدهند.و یک دماسنج به بالای بالن متصل میکنند و همچنین در بالای بالن یک لوله ،که خروجی آن را از مبدل حرارتی عبور میدهد و در ظرف دوم آن را جمع آوری میکند.حجم ظرف دوم نیز 100 سی سی است.

دلیل این کارا چیه؟با شکل.ممنون

این متن رو هم سر کلاس نفهمیدم.میشه بچه ها برام توضیح بدین.متشکرم

i38702_17051608157615881590158515761607.jpg

متاسفانه من در هیچ کدام از موضوعات، چه محاسبه درجه فراریت و چه آرام سوزی بنزین، اطلاعاتی ندارم! :icon_redface::icon_gol:

فکر می کنم گروه شیمی در این زمینه بتونه به شما کمک کنه !

تنها چیزی که من از توضیحات شما متوجه شدم اینه که Reid روش تبخیره و ASTM روش تقطیر.

یه استاندارد براتون می ذارم در مورد مشخصات سوخت، امیدوارم به دردتون بخوره :icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام به یک سری مطالب در مورد رده های آلیاژی تیتانیم آلومیناید و کاربرد های آن نیاز درام ممنون میشم اگه کمکم کنید.

تذکر :

شما مرتبه سومه که این سوال رو می پرسید ! پاسخ شما داده شده است. پیش از ارسال پست سرچ کند.

لینک به دیدگاه
سلام .

من توی یه مقاله این کلمه رو دیدم . تا الان اصلا نشینیده بودم .

Blue brittleness یا تردی آبی یعنی چی ؟

تخصصی جواب بدین بهتره .

ممنون

تردی یا شکنندگی آبی رنگ به افت نرمی فولاد در درجه حرارت بین 200 تا 400 درجه سانتیگراد گویند، به طوری که یه لایه اکسید آبی رنگ بر روی فولاد تشکیل می شود. در این صورت، رسوب کربوری، هنگامی که جسم متعاقبا در گرمای متعارفی تغییر شکل می یابد، ممکن است باعث شکنندگی آن شود.

لینک به دیدگاه

مرسی .

ولی یه چیزی .ربطی به درصد گوگرد و فسفر نداره . ؟

اون رنگ آبی مربوط به چیه ؟

راستی این توی یه متن مربوط به نورد گرم بود .( معمولا توی نورد گرم قطعه تا بالای دمای تبلور مجدد حرارت می بینه ( فکر کنم حدود 650-700 درجه ) . اینجا شما می گید 200-400 که نمی شه که .

لینک به دیدگاه
مرسی .

ولی یه چیزی .ربطی به درصد گوگرد و فسفر نداره . ؟

اون رنگ آبی مربوط به چیه ؟

راستی این توی یه متن مربوط به نورد گرم بود .( معمولا توی نورد گرم قطعه تا بالای دمای تبلور مجدد حرارت می بینه ( فکر کنم حدود 650-700 درجه ) . اینجا شما می گید 200-400 که نمی شه که .

آقا سجاد، من دو سه تا مقاله رو نگاه کردم، رنج دمایی بسیار گسترده است. در بیشترین مقدارش، بازه دمایی رو بین 20 تا 700 درجه در نظر گرفتند. در مجموع همانطور که بیان شد، پدیده تردی آبی رنگ در فولادهای ساده کربنی و در شرایط تغییر فرم سرد در محدوده دمایی 200 تا 400 درجه اتفاق می افتد. مکانیزم وقوع این پدیده، پیر کرنشی است و علت آن هم به طور مشابه، نفوذ اتمهای کربن و نیتروژن به زیر خط نابجایی ها (Dislocation) و قفل کردن نابجایی هاست که در نتیجه اون، مقاومت در برابر تغییر شکل افزایش پیدا می کند. در مجموع نفوذ اتم های کربن و نیتروژن است که این پدیده رو کنترل می کنه و افزایش استحکام و کاهش الانگیشن ناشی از این پدیده، کاملا متناسب با چگالی نابجایی های قفل شده است. متاسفانه مطلبی در مورد تاثیر ترکیب شیمیایی بر تردی آبی رنگ پیدا نکردم و در نتیجه نمی تونم بگم که رنگ آبی این لایه ناشی از چیست ! اما چیزی که مشخصه، تاثیر درصد کربن است.

یه سوال دیگه .

فرآیند سرخ شکنندگی چیه ؟ hot shortness

مرسی .

تردی در دمای بالا رو Hot shortness می گن که علت آن گوگرد محتوی بالا در فولاد است. حضور گوگرد در ترکیب فولاد منجر به تشکیل فاز FeS شده که این ترکیب در مرز دانه ها رسوب می کنه. با توجه به اینکه دمای ذوب این ترکیب نسبت به فولاد کمتر است، در نتیجه با افزایش دما، پیوستگی دانه ها از بین می رود. این اتفاق معمولا در حین فورج و نورد گرم می افته. حضور منگنز به علت میل ترکیب بالا با گوگرد، غلظت S رو کاهش داده و در نتیجه از شکنندگی می کاهد. نقطه مقابل سرخ شکنندگی، پدیده ای است به نام Cold shortness که علت آن افزایش درصد فسفر به بیش از 0.12 درصد در فولاد است که داکتیلیته رو کاهش داده و باعث ایجاد ترک در حین کار سرد می شود.

لینک به دیدگاه
سلام

مطلب راجع به چگونگی روش تولید لاستیک ها می خواستم.

بعد فرق لاستیک و الاستومر چیه؟

خیلی خیلی متشکر

دوست عزیز :icon_gol:

لطفا سوال خودتان را در تالار شیمی، در بخش پلیمر مطرح بفرمایید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

با تشکر

لینک به دیدگاه
مکانیزم وقوع این پدیده، پیر کرنشی است و علت آن هم به طور مشابه، نفوذ اتمهای کربن و نیتروژن به زیر خط نابجایی ها (dislocation) و قفل کردن نابجایی هاست که در نتیجه اون، مقاومت در برابر تغییر شکل افزایش پیدا می کند. در مجموع نفوذ اتم های کربن و نیتروژن است که این پدیده رو کنترل می کنه و افزایش استحکام و کاهش الانگیشن ناشی از این پدیده، کاملا متناسب با چگالی نابجایی های قفل شده است. متاسفانه مطلبی در مورد تاثیر ترکیب شیمیایی بر تردی آبی رنگ پیدا نکردم و در نتیجه نمی تونم بگم که رنگ آبی این لایه ناشی از چیست ! اما چیزی که مشخصه، تاثیر درصد کربن است.

مرسی .استاد .

فقط چند تا سوال .

1-پیر کرنشی همون پیر سختی . اگه نه . معنی ایش چیه ؟ . (یا اشتباه تایپی بوده منظورتون کرنش سختی ( کار سختی ) بوده . )

2- درصد کربن توی میزان رنگ تاثیر داره ؟ یا نوع رنگ ؟

ببخشید سوال هام نشونه ندانستن . اما واقعا مشتاقم بدونم .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...