رفتن به مطلب

آمادگی برای کنکور برنامه ریزی شهری (مرحله دوم)

ارسال های توصیه شده

خب من میخوام این تایپیک زود راه بیفته به همین خاطر برای موضوع جدید این موضوع رو انتخاب کردم

ارزیابی و تحلیل نظام برنامه ریزي و طرح هاي توسعه شهري متداول در ایران (طرح جامع، تفصیلی و آماده سازي)

حالا منابعی که در این زمینه مفیده ..... جلد 5 کتاب شهرداری ها.... کتاب طرح های شهری دکتر بهزادفر که فایل خلاصش رو چند ماه قبل توی بخش کتابخونه گذاشتم.....کتاب های پردازش و خانه شهرسازان و پارسه.... و کتابای زیاد دیگه ای که اکثرا مطالبشون شبیه همه... به نظرم همینا کافیه ولی اگه شما هم منبعی در نظر دارید معرفی کنید

در ضمن ما بعد از مطالعه این منابع از فردا شب می تونیم بحثامون رو شروع کنیم و این طرح ها رو در ایران به چالش بکشیم در واقع یه جور انتقاد از اجرای این طرح ها توی ایران

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 70
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

مرسی جوزف جان.....منبع اصلی همون جلد 5 شهرداری هاست....اما کم و بیش تو خیلی کتابها مطلب هست.....که اکثرا همون خلاصه کتاب سبزه

اما من یه خلاصه مباحث هم معرفی میکنم.....که تکمیل کننده هست....مطالبش خوبه اگه کسی داشته باشه بخونه.....یه سری طرح ها رو که کتاب سبز نداره توضیح داده

خلاصه مباحث کنکور کارشناسی ارشد برنامه ریزی و طراحی شهری از مهشید قربانیان و امیر شکیبا منش

لینک به دیدگاه
مرسی جوزف جان.....منبع اصلی همون جلد 5 شهرداری هاست....اما کم و بیش تو خیلی کتابها مطلب هست.....که اکثرا همون خلاصه کتاب سبزه

اما من یه خلاصه مباحث هم معرفی میکنم.....که تکمیل کننده هست....مطالبش خوبه اگه کسی داشته باشه بخونه.....یه سری طرح ها رو که کتاب سبز نداره توضیح داده

خلاصه مباحث کنکور کارشناسی ارشد برنامه ریزی و طراحی شهری از مهشید قربانیان و امیر شکیبا منش

خیلی ممنون

من خودم کتاب شکیبامنش رو ندارم ... با شما موافقم جلد 5 شهرداری ها از نظر طرح ها ناقصه چون طرح های موضوعی و موضعی و خیلی از طرح های دیگه رو نداره

ولی کتاب پردازش تقریبا همه طرح ها رو داره کلا کتاب های خلاصه کنکور ارشد حالا با هر عنوانی منابع خیلی خوب و کاملی هستن

لینک به دیدگاه

خب موضوع انتخابیمون این شد....ارزیابی و تحلیل نظام برنامه ریزي و طرح هاي توسعه شهري متداول در ایران (طرح جامع، تفصیلی و آماده سازي)

من میخوام بحث رو با چند سوال شروع کنم...........

1- نقد شما از طرح های توسعه شهری در ایران چیست؟

2- نظام برنامه ریزی ایران (نظام متمرکز) به چه صورتی روی طرح های توسعه شهری و تداوم این طرح ها تا زمان حاضر تاثیر داشته؟

3- آیا دوره طرح های توسعه شهری در ایران به پایان رسیده و باید دنبال طرح های راهبردی ساختاری باشیم یا نه (منظورم اینه که آیا شرایط حذف طرح های توسعه شهری در ایران و گذر به سمت طرح های ساختاری و راهبردی ایجاد شده )؟؟؟

لینک به دیدگاه

در ارتباط با طرح هاي توسعه شهري بايد گفت كه اين طرح ها (از آمايش سرزمين گرفته تا.....طرح هاي موضعي) زماني كه در كشورههاي اورپايي منسوخ شدند تازه در ايران متولد شدند اين طرح ها بدليل اينكه فاقد مديريت مشاركتي بودند كنار گذاشته شدند اما در ايران چون حكومت متمركز (از بالا به پايين) بود و از مشاركت مردمي گرفته تا مشاركت كليه نهادها خالي بود .اكثرشون در اجرا به مشكل مي خورند در كشورهها اورپايي اكثر طرح ها ،طرح هاي محلي هستند يعني هر طرحي در سطح ناحيه خودش هم تصويب مي شود وهم به اجرا گذارده مي شود _(نظام غير متمركز) ..براي آنكه بتوان طرحي به خوبي اجرا شود بايد در تناسب با وضعيت اجتماعي -اقتصادي-بوم شناختي محل تهيه كرد تا بتواند كمترين مشكلات را در زمينه اجرا داشته باشد .

لینک به دیدگاه

طرح های توسعه شهری در ایران از روزهای اول با مشکلات زیادی مواجه بودند که از عمده ترین آنها می توان به مسائل زیر اشاره نمود:

واقع بینانه و اجرایی نبودن طرح ها

یکسان نبودن تهیه کننده طرح و مجری آن

روند طولانی تهیه طرح تا تصویب و اجرای آن

عدم توجه به امکانات و نیازهای محلی و منطقه ای در تهیه طرح ها

در ایران، نظام برنامه ریزی از بالا به پایین حاکم بوده و کمتر به مشارکت نیروهای محلی در تهیه طرح ها توجه شده است که با گذشت زمان تلاش برای حرکت از برنامه ریزی از بالا به پایین به سمت برنامه ریزی از پایین به بالا بوده است و در سال های اخیر توجه بیشتری به مشارکت مردمی در تهیه و اجرای طرح های شهری شده است. برای اجرایی تر بودن طرح ها و موفقیت طرح های شهری لازم است تا تهیه طرح ها و هدف گذاری آنها با توجه به نیازهای ذینفعان طرح و امکانات محله و منطقه باشد تا برآورد کننده رضایت مسئولین طرح و اهداف تهیه شده توسط آنان.

لینک به دیدگاه
خب موضوع انتخابیمون این شد....ارزیابی و تحلیل نظام برنامه ریزي و طرح هاي توسعه شهري متداول در ایران (طرح جامع، تفصیلی و آماده سازي)

من میخوام بحث رو با چند سوال شروع کنم...........

1- نقد شما از طرح های توسعه شهری در ایران چیست؟

2- نظام برنامه ریزی ایران (نظام متمرکز) به چه صورتی روی طرح های توسعه شهری و تداوم این طرح ها تا زمان حاضر تاثیر داشته؟

3- آیا دوره طرح های توسعه شهری در ایران به پایان رسیده و باید دنبال طرح های راهبردی ساختاری باشیم یا نه (منظورم اینه که آیا شرایط حذف طرح های توسعه شهری در ایران و گذر به سمت طرح های ساختاری و راهبردی ایجاد شده )؟؟؟

راجع به طرح های شهری....خصوصا طرح جامع زیاد انتقاد و ایراد وارده

اما همونطوری که محمد اشاره کرد از مهمترینهاش.....روند طولانی تصویب طرح هست.....طوری که گاهی چند سال طول میکشه تا طرح مراحل تصویب رو طی کنه.....یه ایراد دیگه هم افق زمانی طرح هست....که این با توجه به خصوصیت پویایی شهر و اینکه شهر در طی زمان دچار تغییراتی میشه که خیلی از اونها قابل پیش بینی نیستند.....خیلی صحیح به نظر نمیرسه که افق زمانی طرح ها شهری بلند مدت باشند

و مشکل اصلی بعدی عدم تطابق طرح ها با خصوصیات فرهنگی،اجتماعی هست....که این درمورد شهرهای کوچیک شدیدتره.....به دلیل اینکه اکثر این طرح ها بدون شناخت کافی از خصوصیات بومی صورت میگیره

با وجود همه ی این مشکلات....حتی وقتی طرح تهیه و تصویب شد خیلی ضامنی برای اجرایی شدنش نیست....و گاه در افق طرح نیمی از اهدافی که طرح دنبال کرده محقق شده

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام دوستان گرامی حال شما خوبه؟

خسته نباشید همه بعد از یه کورس برا کنکور ارشد الان دیکه باید برا امتحان عملی آماده کنید خودتونو

بچه من این تایپیکو گذاشتم تا تجربه خودمو تو این زمینه در اختیار دوستان قرار بدم

فکر کنم بتونم کمک کنم

با توجه به اینکه از سلایق اساتید آشنایی دارم ، شاید خوب باشه

النم میدونم که همه در تکاپو هستین و پرس و جو می کنید خوب منم سال قبل این وضعوداشتم

اولین نکته کلیدی که خودم میگم اینه که دوستان استرس و ترس اصلا نداشته باشید چون قزیب به اتفاق سوالاتو بلدن و باید مهارت داشته باشین

سوالاتتنو بپرسین در خدمتم:a030:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
:banel_smiley_4: 1. چی بخونم؟

یکی یکی می پرسم که استرسی نشین:w02: و جواب یکی یکی سوالامو تمام و کمال و جامع و.... بدین:ws37:

آفرین

ببین اون چیزی که من از این امتحان فهمیدم بیشتر جنبه عملی داره

پس باید دید پروژه ای بهش داشته باشی

باید تو زمینه شهرسازی پروژ ها رو بررسی کنی و مبانیو در بیاری و بعدش رو یه نمونه کار کنی

مثلا همین سوال سکونتگاه غیر رسمی سال پیش مبانی داشت و آسیب شناسی و بعدشم دید پروژه ای برای ساماندهی

پس باید روند طرحو بدونی و مبانی نظری

پس بروبه سمت مبانی نظری که به بحث عملی نزدیکه و البته الان تو کشور مهمه

مثل

مسکن

مشارکت

طرح آماده سازی

سامان دهی بافت فرسوده

شهر جدید

و ....

ببین باید بری به نظرم چند تا پروژه عملیو بهش نگاه بندازی و روشون کار کنی

کارای مشاور مثل طرح جامع

بعدشم به نظرم ارائه کار خیلی اهمیت داره

از نمودار ، جدول ، کار گرافیکی خیلی استفاده کن

جملات بلند هم ننویس

خطت هم خوب بشه

برا خودت یه چارچوب درست کن برای ارئه

بازم اگه سوال داری جواب میدم

استرسم ندارم:ws3:

لینک به دیدگاه

میگم استرس داری بگو چشم:vahidrk:

2. با توجه به مسایل مطرح شده در سال های اخیر مثه بافت فرسوده یا مسکن مهر و...... احتمال سوال دادن در کدوم مورد بیشتره؟؟ ( به عنوان یکی از طراحان سوال نظر دهید...:ws3:طراح سوال بودن که استرس نداره)

لینک به دیدگاه
میگم استرس داری بگو چشم:vahidrk:

2. با توجه به مسایل مطرح شده در سال های اخیر مثه بافت فرسوده یا مسکن مهر و...... احتمال سوال دادن در کدوم مورد بیشتره؟؟ ( به عنوان یکی از طراحان سوال نظر دهید...:ws3:طراح سوال بودن که استرس نداره)

خوب احتمال سوال اومدن در مورد همه چیز هست

بستگی داره سوال کدوم استاد انتخاب بشه

مثلا اگه برک پور سوالش باشه در مورد مشارکت و بررسی تو طرح ساماندهی سوال میده

به نطر من راجب بافت فرسوده یا برنامه ریزی مسکن برای یه جایی که یه زمین میدن با جمعیت کنار یه شهر

ببین رو پرژه های کوچک مقیاس کارکن

مثلا ساماندهی مرکز محله

راجب مسکن مهر احتمالش خیلی کمه

راجب شهر پایدار شاید باشه

لینک به دیدگاه

3. تو محدوده یه کلان شهر کدوم طرح تو اولویت قرار داره؟ بافت فرسوده یا سکونتگاه غیر رسمی!!!

(فرض)شما در راس واحد مدیریت شهری قرار دارید....بودجه مورد نظر برای اجرای هر دو طرح کافی نیست...شما تصمیم دارید یکی از طرح ها را به نحو احسن اجرایی کنید... کدام یک را انتخاب می کنید و چرا؟؟

پی نوشت: (نمی توانید در پاسخ گویی از برهان خلف استفاده کنید:ws28:)

لینک به دیدگاه
3. تو محدوده یه کلان شهر کدوم طرح تو اولویت قرار داره؟ بافت فرسوده یا سکونتگاه غیر رسمی!!!

(فرض)شما در راس واحد مدیریت شهری قرار دارید....بودجه مورد نظر برای اجرای هر دو طرح کافی نیست...شما تصمیم دارید یکی از طرح ها را به نحو احسن اجرایی کنید... کدام یک را انتخاب می کنید و چرا؟؟

پی نوشت: (نمی توانید در پاسخ گویی از برهان خلف استفاده کنید:ws28:)

سلام ببین

ای دو تا هر دو مهمن

در واقع به نظر من یکی راه حل یکی دگه میتونه باشه

میشه با بهسازی و تجمیع و تفکیک زمین در بافت های فرسوده به تقاضای مسکن ت سکونتگاه های غیر رسمی جواب داد

یعنی با بهسازی و البته ساماندهی ونوسازی بافت فرسوده تولید مسکن توی این مناطق درون شهر افزایش داد و شرایط لازم برای اسکان افرادی که در منطقه سکونتگاه غیر رسمی اسکان دارنو فراهم کرد

از این طریق هم میشه مشکل بافت فرسوده روحل کرد البته با توجه به شرایط تایخی و ظرفیت بافت که حتما با یه برنامه ریزی صحیح میتونه جوابگوی افراد ساکن در سکونتگاه غیر رسمی باشه

از طرفی میشه با نیروی کار و پتانسیل مردم این بخش برای احیای بافت فرسوده استفاده کنند

از این طریق اراضی سکونتگاه غیر رسمی آزاد میشه و شهر با توسعه درنزا خیلی از هزینه ها و خدمات مورد نظرشو میتونه به کنترل در بیاره و با پیامدهای مثبت اجتماعی که به جا میزاره جرمو چنایتم رو توی مجموعه شهری کاهش میده و امینت شهری رو افزایش میده

در ضمن ساماندهی بافت فرسوده با اقتصاد محلی هم باید همراه باشه تا تولید اشتغال هم داشته باشه

برای بحث بیشتر به منابع مختلف مراجعه کنید

:a030:

لینک به دیدگاه

استاد گرامی من اطلاعاتم بسیار کم می باشد :hanghead:ولی جایی خوندم که نباید بافت فرسوده (معمولا قدیمی و کم تراکم هستند) تراکمش رو زیاد کرد.... چون زیرسازی مربوط به بافت فرسوده بوده و تراکمش کم بوده:sigh: ولی اینجوری که شما میگین هم ساکنین بافت فرسوده رو جا بدیم و هم اسکان غیررسمی:banel_smiley_4: پس نیاز به انبوه سازی داریم.... و معابر کم عرض بافت فرسوده ظرفیت پذیرش این همه جمعیت که به واسطه آپارتمان نشینی تو این محدوده ساکن میشن رو نداره.......

این چیزایی بود که من شنیده بودم...... نظرتون چیه؟؟

لینک به دیدگاه
استاد گرامی من اطلاعاتم بسیار کم می باشد :hanghead:ولی جایی خوندم که نباید بافت فرسوده (معمولا قدیمی و کم تراکم هستند) تراکمش رو زیاد کرد.... چون زیرسازی مربوط به بافت فرسوده بوده و تراکمش کم بوده:sigh: ولی اینجوری که شما میگین هم ساکنین بافت فرسوده رو جا بدیم و هم اسکان غیررسمی:banel_smiley_4: پس نیاز به انبوه سازی داریم.... و معابر کم عرض بافت فرسوده ظرفیت پذیرش این همه جمعیت که به واسطه آپارتمان نشینی تو این محدوده ساکن میشن رو نداره.......

این چیزایی بود که من شنیده بودم...... نظرتون چیه؟؟

نیازی به انبوه سازی نیست

خوب اولا اینکه زیرساخت های بافت فرسوده هم باید هم تقویت بشه هم نوسازی ولی ساماندهی که داده میشه بر اساس وضع موجوده و ما نباید یه طرح آرمانی بدیم

مطمئنا کلانشهر که میگی پس درصد بافت فرسوده بالاست و کونتگاه غیر رسمی هم بالاست

ببین نیازی نیست همه مردم رو از اونجا بیاری به محدوده بافت

وقتی تعداد اکثریتی اومدن و وابستگی که وجود داره بین خانواده ها خودش خود بخود باید انتقال صورت بگیره

مسئله سکونتگاه غیر رسمی خیلی پیچیده شده و فقط نمیشه همین یه راه حلو داد

اما به نظر اصلا درست نیست که بافت مرکزی شهرو رها کنیم و بهسکونتگاه غیر رسمی برسیم چون اینجوری داریم حاشیه نشینیو توی قلب شهر ایجاد میکنیم

ما باید محدوده مرکزی شهر رو زنده نگه داریم چون هویت شهر اونجاست توی این فرایند انتقال جمعیتی زیادی اتفاق میفته

وقتی هدف ساماندهی باشه باید کل شهرو ببنیم و تاکید روی مناطق آسیب دیده و اسیب پذیر شهر بذاریم

ما برای این کار نیاز به بلند مرتبه سازی نداریم. اگه طراحی مناسب باشه و معقول عمل کنیم میتونیم نتیجه خوب بگیریم و لازم به دونستن اینه که بافت فرسوده زمین صاف نیست اونجا ارزش خودشو داره و باید منطبق بر فضای حرکتی که وجود داره جمعیت پذیرش کنیم

اما باید بدینیم خیلی از کاربری ها هستن که توی محلات قدیم زمین زیادی تصرف کردن ولی کارایی لازم ندارن

ببین شهرو نباید تکه تکه برنامه ریزی کرد باید همه قسمت ها در ارتباط هم باشن

سکونتگاه غیر رسمی ، غیر رسمیه

معمولا مکانش نامناسبه، در خلاف جهت توسعه شهره و گاهی یه غده سزطانی برای شهره

امکانسنجی سکونت در شهر خیلی اهمیت داره

همیشه باید میانه رو بود

سکونتگاه غیر رسمی و بافت فرسوده مهمترین معضلات شهری ما هستن

چون امکان بهره وری توی بافت فرسوده مطابق ارتقاء فاکتورهای کیفیت خوب زندگی نیست

پس باید شبکه حرکتی ارتقا داد پیاده محوری اهمیت زیادی داره و خیلی بحثای دیگه

ببین من اگه باشه برات همینجوری تا شب حرف میزنم ولی برو مطالعه کن تا دلایلت مستند باشه و قابل قبول:a030:

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

من سوال دارم :4564:

یه نمونه طرح میخوام :4564:

سوال کنکور به همراه کلیدش :4564:

میخوام ببینم چه شکلیه اخه :4564:

باید همه محاسبات رو به همراه یه اسکیس و حساب تراکم و .... + توضیحات و پیشنهادت داد؟ :w58:

اونم فقط تو 3 ساعت ؟ :4564:

کتاب چی ؟ چه کتابی بخونیم ؟ اسم کتابارو بهم میگین ؟ :5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
من سوال دارم :4564:

یه نمونه طرح میخوام :4564:

سوال کنکور به همراه کلیدش :4564:

میخوام ببینم چه شکلیه اخه :4564:

باید همه محاسبات رو به همراه یه اسکیس و حساب تراکم و .... + توضیحات و پیشنهادت داد؟ :w58:

اونم فقط تو 3 ساعت ؟ :4564:

کتاب چی ؟ چه کتابی بخونیم ؟ اسم کتابارو بهم میگین ؟ :5c6ipag2mnshmsf5ju3

منم این سوال دارم برای یکی از دوستام.....اینجا کسی پاسخگو نیست....:w000::w16:

راستی اگه مقاله ای چیزی دازید که به مرحله دو برنامه ریزی کمک کنه ممنون :a030:میشم بزارید؟

لینک به دیدگاه

یه نمونه از سوالا تو لینک زیر هست:

http://www.noandishaan.com/forums/thread91198.html

کتابا بیشتر واسه مرحله اول بود، واسه مرحله دوم بیشتر مقاله ها رو باید بخونید. مقاله های نشریه هنرهای زیبا

مقاله های اساتید مشهور تو حوزه برنامه ریزی مثل زبردست، عزیزی، حبیبی، صرافی، برک پور

سعی کنید هم موضوع به موضوع خونده بشه. سعی می کنیم ایشالا به زودی تو همین تالار تمرینش رو شروع کنیم و هربار یه موضوعی رو به بحث بذاریم و مقالات مربوطش رو معرفی کنیم.

باید رو هر موضوع خوب مسلط بشین و مهمتر از اون خوب بتونید بنویسید. معمولاً دوتا سوال اول رو به این شکل می تونید جواب بدین.

سوال آخر حالا یه طرح آماده سازی یا ساماندهی و .... هستش که نقشه و سازمان فضایی و انجام اون محاسبات می تونید انجام بدین. دیگه تو اون سوال تا هرجا وقت شد باید تکمیلش کنین. اینم ایشالا تمرینشو انجام میدیم :a030:

کلید خاصی هم نداره که بخوایم کلید بذاریم. توسط چندتا از استادا تصحیح میشه و یه جورایی به صورت سلیقه ای هم هستش. باید نوشتتون و طرحتون علاوه بر خوب بودن باب میلشون هم باشه :w02:

لینک به دیدگاه

سلام

بچه های عزیز و نگران تو این مرحله باید با تجربه عمل کنید باید تکنیک های ارائه کار رو بیشتر یاد بگیرید ببینید وقتی میگن اسکیس یعنی یه طرح تو مدت زمان کوتاه. کسی از شما انتظار بهترین طرحو نداره.... پس مهمترین اصل ارائه هستش باید طوری کارتون ارئه بشه که با یه نگاه قابل درک باشه بعدم از لحاظ محتوا باید حداقل مسائل مربوط به شهرسازی تو حوزه های مختلف مثل ساماندهی و یا آماده سازی و حالا موضوعات مختلف رعایت بشه... باید فرآیند برنامه ریزی رو رعایت کنید باید از نمودار و فلوچارت و این چیزا استفاده کنید... کتاب اسخوان بندی شهر تهران رو نگاه کنید به پلان های آون و سازمان فضایی که زده

باید نمونه طرح های مختلف نگاه کنید بخصوص فصول آخرش که ارئه طرحه

بچه ها اصلا استرس نداشته باشید باید تکنیک کارتون درست باشه

نحوه چیدمان... در ضمن روی مثلا چگونگی برنامه ریزی کار بشه.. برنامه ریزی راهبردی و چشم انداز و اهداف و راهبرد و سیاست دادن و پیاده سازی روی نقشه

باید بدونید چه پلان هایی مورد نیازه از جمله سازمان فضایی و شبکه ارتباطی و بلوک بندی و حالا قطعه بندی پلاک ها و کاربریها

بچه های عزیز شهرسازی گارگاه های 1تا5 میتونه خیلی کمکتون کنه .... باید روی تکنیک ارئه کار کنید تاکید میکنم باید طوری ارئه بدین که در کوتاهترین زمان قابل درک باشه

چون 1 نعداد اسکیس ها زیاده

2 اساتید کم حوصله هستن و هیچکدوم وقت نمیزارن برا ریز شدن

کاری که ارئه خوبی داشته باشه در مراحل بعد به کیفیت محتواش هم اهمیت میدن

سوالی داشتین در خدمت هستم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...