رفتن به مطلب

:::::::دهمین میزگردخانواده باموضوع:شک:::::::

peyman sadeghian

ارسال های توصیه شده

:icon_gol:باسلام:icon_gol:

درمیزگردقبلی درموردطلاق عاطفی وعلل بروز آن بحث شد.دراین میزگردبه مبحثی میپردازیم که بسیارخطرناکترازخطرات دیگری است که خانه وخانواده را تهدید میکند مشکلی که متاسفانه دربسیاری از ازدواج های کنونی به چشم میخورد وباعث فروریختن سقف این کانون زیبا یعنی خانواده میشود یعنی شک!!!!!

دراین میزگزدبه این موضوعات خواهیم پرداخت:

1-علل بروز شک درخانواده

2-راهکارهای مقابله باشک

3-باهمسرشکاک چگونه باید برخورد کرد؟

آیااصلامیتوان با شخص شکاک زندگی کرد؟

4-شک؛بیماری لاعلاج یا قابل درمان؟

چندنکته:

تنهابه بیان نظرات شخصی ودیدگاه خود بپردازیدواز آوردن مقالات درجواب خودداری کنید.زیرا هدف از ایجاد این میزگردبررسی تفکرات ونظرات شخصی اعضا است وگرنه این مقالات به وفور در نت موجود اوبا یک جستجوی ساده دردسترس میباشد.آنچه باارزش است ونایاب نظرات ارزشمند شما دوستان گرامی است.

وبازتأکیدبرمکررات؛اسپم نکنید پاک میشود:w72:

• Like 20
لینک به دیدگاه
-علل بروز شک درخانواده

عدم اعتماد طرفین به یکدیگر

راهکارهای مقابله باشک

طرفین سعی کنند به هم اعتماد داشته باشند و اگر شک کردند تا تبدیل به سوظن نشده از خود شخص و یا شخصی امین پرسش کنند.

باهمسرشکاک چگونه باید برخورد کرد؟

من حتی یک لحظه دیگر در چنین جوی زندگی نمیکنم.

شک؛بیماری لاعلاج یا قابل درمان؟

هیچ بیماری لاعلاج نیست و برای هر مشکلی راه حلی وجود داره که به اراده خود شخص بستگی داره

:icon_gol:

• Like 8
لینک به دیدگاه

1-علل بروز شک درخانواده

نداشتن اطمینان

2-راهکارهای مقابله باشک

سعی در متقاعد کردن طرف مقابل

شفاف سازی به هر نحوی که اون میخواد

باید ترکش کرد،برای من که غیر قابل تحمل هست

خیر:banel_smiley_4:اگر متداوم باشه شک ها،خیر،به هیچ عنوان(نظر شخصی)

به نظرم مثل وسواس هست

تا طرف نخواد بر طرف نمیشه

• Like 7
لینک به دیدگاه

من یه تاپیک هم تحت عنوان شک تو مهندسان زدم ولی چون محدوده شک رو مشخصی نکرده بودم (یعنی شک محدود به حوزه خانواده نبود) نتونستم بحث رو جمع کنم ول شد رفت هوا.

ولی به نظرم اینطوری بهتره و میشه راجع به موضوع نتیجه گرفت.

اولین نکته در مورد شک از نظر من متقابل بودنشه. منظورم از متقابل بودن هم دو چیزه.

اولی در حالتیه که یکی از طرفین به دیگری خیانت میکنه یا تا مرز خیانت پیش میره. یا در معرض خطری اینچنینی قرار گرفته و خودش رو مقایسه میکنه. نتیجه این مقایسه اینه که شرایط طرفمون ر آنالیز میکنیم و احتمال این خطرات رو از جانب طرف هم میبینیم. به طور مثال اگر من نوعی به همسرم دروغ بگم زمینه شک در من ایجاد میشه. چرا که به صورت ناخودآگاه دارم خودم رو برای دروغ گفتن طرفم آماده میکنم. چرا که طبق قانون نیوتن هر عملی عکس العملی دارد مساوی با آن و در خلاف جهت آن. و این بر تمام موضوعات دنیا حاکمه. از اتفاقات فیزیکی اطرافمون تا مسائل پیچیده روح انسان. در واقع از این مورد میتونیم تحت عامل شکل گیری شک نام ببریم. ضمن اینکه به متقابل بودن همه چیز در زندگی مشترک هم ارتباط داره.

مورد دوم از نظر من وقتیه که یکی از طرفین دچار شک شده و این شک علاوه بر اینکه روح خود طرف رو مورد آزار قرار میده با بیان شدن سوالاتی که از شک منشاء میگیره طرف مقابل رو مورد آزار و اذیت قرار میده. به نظرم اگر این روال ادامه پیدا کنه شک به طرف مقابل هم القا میشه. یعنی پرسیدن برخی سوالات توسط یکی از زوجین برای دیگری حق پرسیدن و کنکاش به وجود میاره. و شدت و موضوع مورد سوال مرتب حساس تر میشه تا جایی پیش میره که طرفین با ایراد این سوالات، بی اعتمادی کامل رو به رابطه زناشویی وارد میکنه. باز هم در این مورد متقابل بودن تاثیر به سزایی در بروز و انتقال شک در رابطه میشه.

در واقع متقابل بودن موضوع هم در ایراد شک و هم در انتقال شک تاثیر به سزا و مستقیمی داره.

بعدا میام به باقی سوالاتتون جواب میدم. :icon_gol:

• Like 10
لینک به دیدگاه

1-علل بروز شک درخانواده

به نظر من ممکنه یکی از طرفین خودش دچار انحراف شده و یا مسائل این چنینی در خانواده ش (کودکی)وجود داشته!

2-راهکارهای مقابله باشک

صحبت کردن و متقاعد کردن طرف با دلیل و برهان!

ریشه یابی!

اگه ادامه داشته باشه من یکی نمی تونم زندگی کنم!:banel_smiley_4::w00:

میشه تو جهنم زندگی کرد؟!:banel_smiley_4:

من دیدم افرادی رو که همسرشون رو زندانی میکنن!:banel_smiley_4:

در رو قفل کرده و تلفن رو قطع می کنند!

البته این مسئله دیگه آخرشه.

اما بودن افرادی که مرتب موبایل همسرشون رو چک می کردن و یا خطشون رو تعویض!:banel_smiley_4:

شاید بشه با روان درمانی درمانش کرد!

اما بستگی داره طرف چقدر همکاری کنه :w16:

• Like 8
لینک به دیدگاه

علل بروز شک درخانواده:

نبود شناخت کافی و اطمینان ،علاوه بر اینا بعضی ادما با دیدین یه سری از برخوردا که روش حساسن نشانه های شک توشون دیده میشه...

راهکارهای مقابله باشک:

بستگی به آدمش داره من جلسه های مشاوره رو پیشنهاد میدم...

باهمسرشکاک چگونه باید برخورد کرد:

در آرامش و با آوردن دلایلی که نشون دهنده ی علاقه و پایبندی به اون شخص مقابله...

آیااصلامیتوان با شخص شکاک زندگی کرد:

من که محاله بتونم زندگی کنم...

یعنی اگه ادمی به من شک کنه برام همه چی تموم میشه...

شک،بیماری لاعلاج یا قابل درمان:

قابل درمان در مراحل اولیه ولی اگه ریشه دار بشه تو یه آدمی نه بعید می دونم...

• Like 6
لینک به دیدگاه
من یه تاپیک هم تحت عنوان شک تو مهندسان زدم ولی چون محدوده شک رو مشخصی نکرده بودم (یعنی شک محدود به حوزه خانواده نبود) نتونستم بحث رو جمع کنم ول شد رفت هوا.

ولی به نظرم اینطوری بهتره و میشه راجع به موضوع نتیجه گرفت.

اولین نکته در مورد شک از نظر من متقابل بودنشه. منظورم از متقابل بودن هم دو چیزه.

اولی در حالتیه که یکی از طرفین به دیگری خیانت میکنه یا تا مرز خیانت پیش میره. یا در معرض خطری اینچنینی قرار گرفته و خودش رو مقایسه میکنه. نتیجه این مقایسه اینه که شرایط طرفمون ر آنالیز میکنیم و احتمال این خطرات رو از جانب طرف هم میبینیم. به طور مثال اگر من نوعی به همسرم دروغ بگم زمینه شک در من ایجاد میشه. چرا که به صورت ناخودآگاه دارم خودم رو برای دروغ گفتن طرفم آماده میکنم. چرا که طبق قانون نیوتن هر عملی عکس العملی دارد مساوی با آن و در خلاف جهت آن. و این بر تمام موضوعات دنیا حاکمه. از اتفاقات فیزیکی اطرافمون تا مسائل پیچیده روح انسان. در واقع از این مورد میتونیم تحت عامل شکل گیری شک نام ببریم. ضمن اینکه به متقابل بودن همه چیز در زندگی مشترک هم ارتباط داره.

مورد دوم از نظر من وقتیه که یکی از طرفین دچار شک شده و این شک علاوه بر اینکه روح خود طرف رو مورد آزار قرار میده با بیان شدن سوالاتی که از شک منشاء میگیره طرف مقابل رو مورد آزار و اذیت قرار میده. به نظرم اگر این روال ادامه پیدا کنه شک به طرف مقابل هم القا میشه. یعنی پرسیدن برخی سوالات توسط یکی از زوجین برای دیگری حق پرسیدن و کنکاش به وجود میاره. و شدت و موضوع مورد سوال مرتب حساس تر میشه تا جایی پیش میره که طرفین با ایراد این سوالات، بی اعتمادی کامل رو به رابطه زناشویی وارد میکنه. باز هم در این مورد متقابل بودن تاثیر به سزایی در بروز و انتقال شک در رابطه میشه.

در واقع متقابل بودن موضوع هم در ایراد شک و هم در انتقال شک تاثیر به سزا و مستقیمی داره.

بعدا میام به باقی سوالاتتون جواب میدم. :icon_gol:

:w16::w16::w16:

همینطور علاوه بر کم بودن اطمینان و اعتماد که دوستان بیان کردن من فکر می کنم عوامل بیرونی مثل جامعه و اطراف هم می تونه تاثیر گذار باشه ، مثل وقتی که شما به طرف مقابل اعتماد کامل داری ولی توی جامعه و دور و برت ( مثل دوستان ) چیزایی رو می بینی که باعث میشه فکر کنی اینا برای من هم ممکنه اتفاق بیفته و شک می کنی و می خوای مطمئن بشی میزنی کار رو خراب تر می کنی :ws3:

در کل اطرافیان هم خیلی تاثیر دارن .

• Like 5
لینک به دیدگاه

وقتی نگاه میکنم میبینم همه دوستان به این مورد اشاره کرده ان که با همسر شکاک نمیتوان زندگی کنند.........

آیاگمان نمیکنید گاهی رفتار خودماست که همسرمان راشکاک میکند؟اوکه از ابتدا شکاک نبوده؟اگر ازابتدا به صورت بیمارگونه شکاک بوده نمبتوانسته مخفی کند.

وهمچنین میبینم اکثراپاسخ داده اید که بیماری شک راهم میتوان درمان کرد(اگرخودفردبخواهد)

باتوجه به این مطالب،به نظرشما بهتر نیست درابتداریشه یابی کنی که چرا او شکاک شده؟اگر رفتارماباعث

شده شک دروجودش ریشه کنداول مادست از رفتاری که باعث بروز شک درهمسرمان میشود بکشیم وبعد

درمورد ترک کردن او فکر کنیم؟

• Like 7
لینک به دیدگاه
وقتی نگاه میکنم میبینم همه دوستان به این مورد اشاره کرده ان که با همسر شکاک نمیتوان زندگی کنند.........

آیاگمان نمیکنید گاهی رفتار خودماست که همسرمان راشکاک میکند؟اوکه از ابتدا شکاک نبوده؟اگر ازابتدا به صورت بیمارگونه شکاک بوده نمبتوانسته مخفی کند.

وهمچنین میبینم اکثراپاسخ داده اید که بیماری شک راهم میتوان درمان کرد(اگرخودفردبخواهد)

باتوجه به این مطالب،به نظرشما بهتر نیست درابتداریشه یابی کنی که چرا او شکاک شده؟اگر رفتارماباعث

شده شک دروجودش ریشه کنداول مادست از رفتاری که باعث بروز شک درهمسرمان میشود بکشیم وبعد

خب به نظر من سوالتون یه جوری بود که ازش اونجوری برداشت میشد که طرف دائما مورد اتهام و شک هستش که خب این واقعا آزار دهنده میشه

من که گفتم متقاعد کردن طرف...

اگر متقاعد نشه به نظرم تحمل نشدنی هست

اینکه آدم سعی کنه طرف رو بهش بفهمونه که داری اشتباه میکنی ریشه یابی محسوب نمیشه؟:ws37:

• Like 6
لینک به دیدگاه

قبل اینکه سوالا رو حواب بدم ، به نظر من 2 نوع شکاک هست :

یکی اونی که در هر شرایطی هست و بوده و کسی که ینا یه رفتاری شک کرده و با بر طرف شدن اون عامل شک هم بر طرف میشه .

علل بروز شک درخانواده

نوع اول که بیماریه و دلیل نمیخاد .

برای دومی هم بی اعتمادی و بدبینی

راهکارهای مقابله باشک

مشاوره و رفتاری که بشه اعتماد رو جلب کرد .

باهمسرشکاک چگونه باید برخورد کرد؟

الان نظری ندارم ، چون برخوردی نداشتم .

نه . زندگی در شرایط پر استرس رو دوست ندارم .

استرس این که هر لحظه چه برنامه ای داره .

شک؛بیماری لاعلاج یا قابل درمان؟

اگر فردی قبول کنه و بخاد میشه .

• Like 4
لینک به دیدگاه

سوال سوم پس از دومی بود دیگه،یعنی زمانیکه شخص به رفتار خودش ادامه داد:ws37:و برای خودش صاحب حق شد

• Like 4
لینک به دیدگاه
چراکه نه؟من کلی گفتم.اینکه خودماباعث میشویم همسرمان شکاک بشود یا به ما اطمینان کندرا نمیتوان انکار کرد میتوان؟

اگر این مورد مد نظر شماست که باید گفت چرا از قبل این اطمینان برای طرف حاصل نشده؟

رفتارها هر چقدر هم که دامن زننده به شک باشند اگر اعتماد قبلی و قلبی وجود داشته باشه

شک هیچ موقع وسط نمیاد

هرچند حساسیت های زنانه را نمیتوان نادیده گرفت ولی اعتماد میتونه اون رو هم پوشش بده...

یعنی ما کاری نکردیم که اون حاصل نشده؟که خب این معمولا منتفی هست(به نظر من)

مثلا در نظر بگیر خودت کارمند یک شرکت هستی که همکار خانم هم هست باهات

مجبوری در پروژه های مختلف با همکارت در تماس باشی

حالا اینکه خانم شما هی بخواد بگه که شوهر من با اون خانم چکار داره

چی شده که هی تماس میگیرند و...

این درسته؟این نتیجه بی اعتمادی میتونه باشه یا رفتار ما؟به نظر من بی اعتمادی هست

و به همین دلیل من نظرم اینه که اول سعی کنیم پایه اعتماد رو در طرف مقابلمون ایجاد کنیم(قبل از ازدواج)که بعدا شک در زندگی رخنه نکنه

• Like 4
لینک به دیدگاه
ااین نتیجه بی اعتمادی میتونه باشه یا رفتار ما؟به نظر من بی اعتمادی هست

و به همین دلیل من نظرم اینه که اول سعی کنیم پایه اعتماد رو در طرف مقابلمون ایجاد کنیم(قبل از ازدواج)که بعدا شک در زندگی رخنه نکنه

شماهرچقدربه کسی اعتمادبیشتری داشته باشیدزودتر به او شک میکنیدقبول یک اشتباه از کسی که به او اطمینان داریدبسیار دشوارتر از کسی است که به او اطمینان ندارید.به تجربه عرض میکنم،وقتی شما امین کسی شدیداین بدان معنی است که او شما را تا ابدالدهرامین خود میداند یا تازمانی که شماصداقت ووفاداری خودرا به او ثابت میکنیداوبه شما اعتماد دارد؟

اعتماد از نظر من قراردادی است که هراز چندگاهی باید تمدیدشودوهردوطرف باید هرچندوقت یکباراین وفاداری را بهم اثبات کنند

یعنی شما به هرکس اعتماد کنی تاآخرعمر این اعتماد پابرجاست؟وشخص هراشتباهی بکند اعتماد شما ازاو صلب نمیشود؟

مادرروابط اجتماعی هم این نمونه را میبینیم مثلا یک نماینده با رای مردم انتخاب میشودوسرکار میاید.چرابعدازاشتباه واستیضاح باید دوباره رای اعتماد بگیرد؟

• Like 1
لینک به دیدگاه
شماهرچقدربه کسی اعتمادبیشتری داشته باشیدزودتر به او شک میکنیدقبول یک اشتباه از کسی که به او اطمینان داریدبسیار دشوارتر از کسی است که به او اطمینان ندارید.به تجربه عرض میکنم،وقتی شما امین کسی شدیداین بدان معنی است که او شما را تا ابدالدهرامین خود میداند یا تازمانی که شماصداقت ووفاداری خودرا به او ثابت میکنیداوبه شما اعتماد دارد؟

اعتماد از نظر من قراردادی است که هراز چندگاهی باید تمدیدشودوهردوطرف باید هرچندوقت یکباراین وفاداری را بهم اثبات کنند

یعنی شما به هرکس اعتماد کنی تاآخرعمر این اعتماد پابرجاست؟وشخص هراشتباهی بکند اعتماد شما ازاو صلب نمیشود؟

مادرروابط اجتماعی هم این نمونه را میبینیم مثلا یک نماینده با رای مردم انتخاب میشودوسرکار میاید.چرابعدازاشتباه واستیضاح باید دوباره رای اعتماد بگیرد؟

خب درسته

اما شما میگی اعتماد مانع شک نیست به هیچ عنوان؟حداقل کمترش نمیکنه؟سلب رو نمیگم اما حداقل کمترش که میکنه

• Like 3
لینک به دیدگاه
خب درسته

اما شما میگی اعتماد مانع شک نیست به هیچ عنوان؟حداقل کمترش نمیکنه؟سلب رو نمیگم اما حداقل کمترش که میکنه

حرف شما درسته مشکل اصلی ازدواجهایی که شک دراونها پیدامیشه همین اعتماد الکی وبیش از حده اوایل چنان شورعشق طرفین رو کور میکنه که باوجود دیدن معایب بازهم چشم پوشی میکنندوالاخانوم یا آقایی که سرکارش با جنس مخالف زیاده قبل ازدواج هم بوده وشخص با دیدن همین روابط بااو ازدواج کرده چطور میشه بعد یه مدت این اعتماد سلب میشه وجاشو به شک میده؟سوال اصلی اینه که چه عللی باعث میشه شک درزندگی بوجود بیادواین اعتمادی که شما ازآن سخن میگی سلب میشه؟

• Like 2
لینک به دیدگاه

به عقیده من یکی از علل بروزشک درزندگی عدم روراستی وصداقت است یه جمله معروف میگه من ناراحت نیستم چرابهم دروغ میگی من ازاین ناراحتم که

دیگه نمیتونم حرفت روباورکنم.آیابه نظرشمااین رفتارخودمان نیست که درخانواده شک ایجادمیکند.زمین هرچندمستعدتازمانی که بذری درآن نکاری بارورنخواهدشد

• Like 3
لینک به دیدگاه

:icon_gol:باسلام:icon_gol:

سلام:wubpink:

1-علل بروز شک درخانواده

ابتدا شك ميتونه با هر سوء تفاهمه كوچيك شروع بشه بعد از اون اگر اطمينان طرفين به همديگه 100% نباشه ادامه پيدا ميكنه و نهايتا راجبه هر مسئله اي پيش داوري مي كنن و زندگي داغون ميشه!:icon_pf (34):

2-راهکارهای مقابله باشک

عدم پنهان كاري

در جريان قرار دادن همسر در بيشتر موضوعات شخصي و...

مطمئنا هيچيك از طرفين از حسه شكاك بودن لذت نمي برن پس بايد سعي كنيم قضيه و ماجرارو فورا حل كنيم تا ادامه پيدا نكنه.

شك اگه ادامه پيدا كنه زندگي رو تلخ تر از اون چيزي ميكنه كه بشه تحملش كرد ولي اگه همسرت و زندگيتو دوس داشته باشي ميتوني شكاشو برطرف كني.

قابل توضيح و قابل رفع

:wubpink::wubpink::wubpink:

• Like 3
لینک به دیدگاه

گاهی شکاکی از خصایص یه فرده و در هر زمینه ای و در مورد هر کسی شک می کنه

و به نظر من چنین فردی اصلا قابل درمان نیست و حتی نباید زندگی مشترکی رو باهاش شروع کرد

اما گاهی افراد به خاطر علاقه ویژه به شخصی حساسیت زیادی نشون می دن و همین حساسیت بیش از حد باعث می شه که به هر چیزی و هر کسی که به اون شخص وابسته است شک کنن

طرف مقابل گاهی جبهه گیری می کنه و دقیقا دست می گذاره روی همون نقاط ضعف که این کار رو خیلی بدتر می کنه

اما بهترین راه اینه که مسئله رو برای طرف روشن کنیم و تا حدی که به خود شخص و آزادی هاش لطمه ای نزنه از اون مسائل شک برانگیز برای طرفش دوری کنه تا همسرش به آرامش برسه

اما اگر این شک و شبهه ها بیش از اندازه باشه و به شخصیت و آزادی افراد لطمه وارد کنه باید به کل قید اون فرد رو زد

• Like 2
لینک به دیدگاه

سلام

شکاک بودن تقریبا میشه گفت که نوع بیماریه و ویروس اون بی اعتمادیه که عامل شیوع این ویروس دروغ گفتنه ..

البته نا گفته نماند شکاک بودن ریشه در بیماری وسواس داره که بستگی به شدتش باید زیر نظر روانپزشک درمان بشه !

یکی از دلایل بروز شک در خانواده دروغه و همونطور که گفتم عامل بی اعتمادیه !

از اونجا که پیشگیری بهتر از درمانه پس باید دروغ گفتن رو ریشه یابی کنیم و اول دروغ رو ریشه کن کنیم !

از اونجا که از قدیم گفتن " اعتماد ذره ذره جمع میشه و خروار خروار از دست میره " برای به دست آوردن اعتماد باید صبر کرد و راهی جز این وجود نداره

اما بحث بیماری روحی و روانی شک

در بعضی موارد شک یه بیماریه که باید تحت نظر روانپزشک درمان بشه !

به نظر من با همسر شکاک اصلا نمیشه زندگی کرد :ws3:

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...