رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

مکان و بی مکانی ...

مسئله این است ؟

بی مکانی دیگه چه صیغه ایه؟

این رلف و عارفی چی از جون ما میخوان؟

ما سه تارو کجا میبرین؟

...

و مسائلی از این قبیل...

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 42
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

عارف جماعت ما رو به ناکجا اباد میره جایی که خودت هم نمیدونی کی هستی

:ws28:

مهندس!

بحث تخصصی طراحی شهریه.

مهیار عارفی هم یه استاد طراحی شهریه ! دانشگاه سینسیناتی که روی مبحث بی مکانی کار کرده! :ws28:

دمت گرم. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
مکان و بی مکانی ...

مسئله این است ؟

بی مکانی دیگه چه صیغه ایه؟

این رلف و عارفی چی از جون ما میخوان؟

ما سه تارو کجا میبرین؟

...

و مسائلی از این قبیل...

من اولین باری که واژه ی بی مکانی رو دیدم توی کتاب"عصر اطلاعات؛ جلد اول:جامعه شبکه ای" نوشته ی مانوئل کاستلز(ملقب به استاد استادان) بود. البته کاستلز اولین کسی نبود که اون واژه رو مطرح میکرد بلکه قبل از کاستلز هم افرادی این واژه رو مطرح کرده بودند.

چیزی رو که من از کتاب کاستلز درک کردم: با ظهور اینترنت و پیشرفت های در زمینه های برق، آی تی و کامپیوتر، مفهوم فضا و مکان(این دو واژه رو به اون تفاوتی که در طراحی شهری دارن بیان نکرده بود) که در گذشته همواره فضایی واقعی (Real space) بود دست خوش تغییرات شد و این بخاطر ایجاد بی مکان هایی از طریق اینترنت بود زیرا از طریق اینترنت در خانه یا محل کار کاربر میتواند به هر جایی برود(البته نه هر جایی و هر طور که دلش خواست!!!).البته کاستلز در کنار این واژه(بی مکانی)، واژه ی بی زمانی رو هم مطرح میکنه.

معادل های واژه ی بی مکانی هم میتونه این واژه ها باشن: فضای مجازی(Virtual space)، فضای سایبرنتیک، فضای شبکه ای(الان واژه ی دیگه ای به ذهنم نمیرسه).

لینک به دیدگاه
سلام

میشه یه جایی یا چیزی معرفی کنی که یکمی دربارهش بخونیم

من اطلاع کمی دارم:ws3:

کتاب "مکان و بی مکانی"

ترجمه ی محمدرضا نقصان محمدی

اثر ادوارد رلف.

مقاله ی Place and placenessless از مهیار عارفی در Urban design journal

سیراندیشه ها در شهرسازی 3 - از فضا تا مکان اثر جهانشاه پاکزاد.

لینک به دیدگاه

این پاراگرافی که در زیر خواهد آمد برداشت من از صفحات 16 تا 18 است که تا حد زیادی در مورد بحث کافه دیزاین است:زمان بی زمان و فضای جریانها:در جامعه شبکه ای مفاهیم زمان و مکان معانی تازه ای پیدا کرده اند که با معانی سنتی آن در جوامع قبل از مدرن و یا حتی صنعتی تفاوت دارد.انتقال آنی اطلاعات ،داده ها،و سرمایه ها و امکان ارتباط همزمان افراد در نقاط مختلف عملاً فواصل زمانی را از میان برداشته است و نظم طبیعی دوران قدیم یا چارچوبهای مکانیکی جهان صنعتی را به کلی دگرگون ساخته است.مکان نیز به نوبه ی خود با مفهوم دسترسی یا عدم دسترسی به اطلاعات و ابزار انتقال و پردازش آن ارتباط پیدا کرده است و به این اعتبار «حضور در مکان »معنای تازه ای به خود گرفته که می تواند تعیین کننده ی ارتباط و اتصال شخص به جامعه شبکه ای و یا طرد و حذف او از این مکان فراگیر و در عین حال انحصاری به شمار آید(کاستلز:16-18).

لینک به دیدگاه

امروز با خوندن نظریه ی رلف فهمیدم که منظور رلف از بی مکانی ، مفهومی در مقابل مکان است. به این صورت که اگر مکان را به فضایی که دارای ویژگی های متمایز و مشخص و دارای معنا یا معانی تعریف کنیم، در این صورت بی مکانی ناشی از عدم وجود معنا و کاراکترهای متمایز کننده است. بنابراین بی مکانی از نظر رلف و کاستلز دو معنای متمایز دارد. برای رلف فضای زندگی ما روی کره ی خاکی است و برای کاستلز بی مکانی ناشی از دگرگونی مفهوم مکان و فضا در عصر اطلاعات است.

لینک به دیدگاه

این تاپیک یه هفته زده شده من الان دیدم :ws52:

فکر کنم فصل امتحانا بودن هم باعث شده بچه های دیگه که اکثراً دانشجو هستن نتونن شرکت کنن.

منم یه مطالعه ای بکنم تو این یکی دو روز میام نظرمو میگم.

ببینم این دو نفری که عابدی میگه چی گفتن :ws3:

لینک به دیدگاه

از نظر رلف بی مکانی بر اساس مدرنیسم و استاندارد سازی و عدم توجه به انسان ها و معناها به وجود میاد و اشاره به این داره که بی مکانی ها داره افزایش پیدا میکنه.

فضای مجازی که کستلز از اون به بی مکانی یاد کرده هم از نظر رلف یکی از عوامل به وجود اومدن بی مکانی همین برخوردهای مجازی و کاهش اتباطات رو در رو و مستقیم افراد با هم هستش. توجه کمتر به حضور انسان ها و توجه بیشتر به وسایل نقلیه و استاندارد سازی ها و برنامه ریزی ها بر اساس یه سری اصول مشخص و کلیشه ای باعث به وجود اومدن بی مکانی ها میشه.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

omid vakili: منظور رلف از بی مکانی ، مفهومی در مقابل مکان است. به این صورت که اگر مکان را به فضایی که دارای ویژگی های متمایز و مشخص و دارای معنا یا معانی تعریف کنیم، در این صورت بی مکانی ناشی از عدم وجود معنا و کاراکترهای متمایز کننده است.

Mohammad.A:از نظر رلف بی مکانی بر اساس مدرنیسم و استاندارد سازی و عدم توجه به انسان ها و معناها به وجود میاد و اشاره به این داره که بی مکانی ها داره افزایش پیدا میکنه.

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

[quote name='omid vakili'][FONT=B Nazanin][SIZE=3][URL="http://www.noandishaan.com/forums/member.php?u=19269"][B][COLOR=#660099]omid vakili[/COLOR][/B][/URL][/SIZE][/FONT][FONT=b nazanin][SIZE=3]: منظور رلف از بی مکانی ، مفهومی در مقابل مکان است. به این صورت که اگر مکان را به فضایی که دارای ویژگی های متمایز و [URL="http://www.noandishaan.com/forums/vbglossar.php?do=showentry&item=مش"]مش[/URL]خص و دارای معنا یا معانی تعریف کنیم، در این صورت بی مکانی ناشی از عدم وجود معنا و کاراکترهای متمایز کننده است.
[B][URL="http://www.noandishaan.com/forums/member.php?u=1"][B][COLOR=#009900]Mohammad.A[/COLOR][/B][/URL]:[/B]از نظر رلف بی مکانی بر اساس مدرنیسم و استاندارد سازی و عدم توجه به انسان ها و معناها به وجود میاد و اشاره به این داره که بی مکانی ها داره افزایش پیدا میکنه.[/SIZE][/FONT][/QUOTE]
نظر من به نظرر omid vakili نزدیک تره.
@Mohammad\.Aاصن رلف رو میشناسی!:whistle:

لینک به دیدگاه
omid vakili: منظور رلف از بی مکانی ، مفهومی در مقابل مکان است. به این صورت که اگر مکان را به فضایی که دارای ویژگی های متمایز و مشخص و دارای معنا یا معانی تعریف کنیم، در این صورت بی مکانی ناشی از عدم وجود معنا و کاراکترهای متمایز کننده است.

Mohammad.A:از نظر رلف بی مکانی بر اساس مدرنیسم و استاندارد سازی و عدم توجه به انسان ها و معناها به وجود میاد و اشاره به این داره که بی مکانی ها داره افزایش پیدا میکنه.

آدم خود درگیر دیدی؟:whistle:

به نظر من محمد و امید هردو درست گفتن.

من اینجوری اصلاحش میکنم :

از نظر رلف بی مکانی مفهومی در مقابل مکان است ، به این صورت که اگر مکان را به فضایی که دارای ویژگی های متمایز و مشخص و دارای معنا یا معانی تعریف کنیم، با مدرنیسم و استاندارد سازی و عدم توجه به انسان ها و معانی و تمایزات فضاها از بین رفته و بی مکانی جلوه می کند.

لینک به دیدگاه
آدم خود درگیر دیدی؟:whistle:

دقیقا میخواستم همینو بگم. :ws37:

حالا ما به روت نمیاریم که تحقیق در مورد مکان سازی داری و دست به آپ کردنت خوب شده. :whistle:

حالا من ازت یه سوال دارم!!!

فرق فضا و بی مکانی چیه؟

لینک به دیدگاه
دقیقا میخواستم همینو بگم. :ws37:

حالا ما به روت نمیاریم که تحقیق در مورد مکان سازی داری و دست به آپ کردنت خوب شده. :whistle:

حالا من ازت یه سوال دارم!!!

فرق فضا و بی مکانی چیه؟

سوال خوبی پرسیدی!چون این نکته ایه که همین امروز کشفش کردم.:w02:

bezbkym8zqtugdggsndr.jpg

لینک به دیدگاه

سوال خوبی پرسیدی!چون این نکته ایه که همین امروز کشفش کردم.:w02:

bezbkym8zqtugdggsndr.jpg

آرم شائولینو خوب اومدی.

ضمن اینکه بعد این همه شهرسازی خوندن حداقل با فوتوشاپ کار کن. چه فرقی با یه عمرانی داری تو پس؟ :w02:

یعنی چی؟

یعنی فضا وجود نداره؟

لینک به دیدگاه

پینت اصیل تره :4chsmu1:

منتظر بودم بگی افرین درسته :evilsmile:

خب اگه یه مستطیل به عنوان کادر میکشیدم و اونو فضا در نظر میگرفتم شاید درستتر بود.

فضا وجود داره.

ما یه فضا داریم و یه مکان! ینی اون قسمت از فضا که دارای معنی هست و دارای چارچوب به نظر میرسه اسمش رو میذاریم مکان.

بعد همین مکان میتونه مکان باشه(این مکان دوم با مکان اول یه کم فرق داره) یا نا مکان باشه.

لینک به دیدگاه
پینت اصیل تره :4chsmu1:

منتظر بودم بگی افرین درسته :evilsmile:

خب اگه یه مستطیل به عنوان کادر میکشیدم و اونو فضا در نظر میگرفتم شاید درستتر بود.

فضا وجود داره.

ما یه فضا داریم و یه مکان! ینی اون قسمت از فضا که دارای معنی هست و دارای چارچوب به نظر میرسه اسمش رو میذاریم مکان.

بعد همین مکان میتونه مکان باشه(این مکان دوم با مکان اول یه کم فرق داره) یا نا مکان باشه.

ما که نفهمیدیم چی گفتی؟:ws3:

ولی انشاءالله خودت میدونی چی گفتی...و همین واسه ما کافیه!:whistle:

داشت یادم میرفت بگم که...شهرسازی رشته ای میان رشته ایست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...