رفتن به مطلب

سوال مهم در مورد نقض قانون دوم ترمودینامیک

ارسال های توصیه شده

بیان کلازیوس از قانون دوم ترمودینامیک گفته که:

100.gifامکان ندارد که بتوان یک یخچال ساخت كه انرژی را از منبع سرد دریافت ‌کند به منبع گرم انتقال دهد؛ بدون اينكه كاري از يك منبع دريافت كند. (لینک)

zkpljkyxm2rcjdr3p6n.jpg

حالا من سوالی که دارم اینه:

اگر ما فرض کنیم:

آب=گرما

اسفنج(هر چیزی که آب رو از منبع جذب و به ارتفاع ببره)=سیستم لوله و پمپ

منبع دما بالا(منبع گرم): یک ارتفاع مثلا 1 متری

منبع دما پایین (منبع سرد): کف (ارتفاع 0)

حالا ما میخواهیم با یک تیکه اسفنج (به مقدار کافی) مقدار آب را از ارتفاع 0 به ارتفاع 1متری انتقال بدهیم. فرض می کنیم که از اسفنج بجای سیستم لوله و پمپ استفاده میکنیم..یعنی یک سر اسفنج در منبع آب و سر دیگر در ارتفاع 1 متری. اون مقدار آبی که هست از طریق جذب و انتقال توسط اسفنج میره تا ارتفاع 1 متری.

یعنی اینکه ما بدون اینکه کاری انجام بدهیم، آب را از یک ارتفاع 1 متری بالا برده ایم =هم ارز است با=انتقال حرارت از یک منبع سرد به منبع گرم بدون دادن کار به سیستم.

به نظر شما تناقضی در قانون دوم بوجود آمده است؟؟ :ws38:

:w75: این فقط یک سوال است و ممکن است کلا غلط باشد!

لینک به دیدگاه
یعنی اینکه ما بدون اینکه کاری انجام بدهیم، آب را از یک ارتفاع 1 متری بالا برده ایم =هم ارز است با=انتقال حرارت از یک منبع سرد به منبع گرم بدون دادن کار به سیستم.

آیا اصلا این هم ارزی درسته؟:ws52:

بنده شک دارم...

لینک به دیدگاه
آیا اصلا این هم ارزی درسته؟:ws52:

بنده شک دارم...

خوب قانون دوم برای همه چی قابل بسط هست.. ولی ایشون برای پمپ حرارتی بیان کردند..

لینک به دیدگاه
بیان کلازیوس از قانون دوم ترمودینامیک گفته که:

100.gifامکان ندارد که بتوان یک یخچال ساخت كه انرژی را از منبع سرد دریافت ‌کند به منبع گرم انتقال دهد؛ بدون اينكه كاري از يك منبع دريافت كند. (لینک)

zkpljkyxm2rcjdr3p6n.jpg

حالا من سوالی که دارم اینه:

اگر ما فرض کنیم:

آب=گرما

حالا ما میخواهیم با یک تیکه اسفنج (به مقدار کافی) مقدار آب را از ارتفاع 0 به ارتفاع 1متری انتقال بدهیم. یعنی اون مقدار آبی که هست از طریق جذب و انتقال توسط اسفنج میره تا ارتفاع 1 متری.

به نظر شما تناقضی در قانون دوم بوجود آمده است؟؟

:ws38:

درست متوجه شدم یعنی اسفنج در منبع گرم هست(ارتفاع 1 متری) آب هم پایین

خب مگه کل آب جذب اسفنج بالا می شود؟

لینک به دیدگاه
درست متوجه شدم یعنی اسفنج در منبع گرم هست(ارتفاع 1 متری) آب هم پایین

خب مگه کل آب جذب اسفنج بالا می شود؟

نه..

ببینید فرض کن که اسفنج را بجای سیستم لوله و پمپ استفاده میکنیم..

یعنی یک سر اسفنج در منبع و سر دیگر در ارتفاع 1 متری

سوال تصحیح شد

لینک به دیدگاه
تا جایی که من میدونم، این قانون فقط برای ترمودینامیکه و اینی که شما گفتی یکم عجیبه. مگرنه پیچ ارشمیدس هم همین کار رو انجام میده.

لطفا" به اون لینکی که گذاشتم بروید اول...

صورت مسئله رو پاک نکنید...!!

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?p=594203&posted=1#post594203

قانون دوم ترمودینامیک:

تنها بیانی از تئوری کار و انرژی یا قانون بقای انرژی است.

قانون دوم ترموديناميك متضمن اين مفهوم است كه يك فرايند فقط در يك جهت معين پيش مي رود و در جهت خلاف آن قابل وقوع نيست.

یک آونگ ساده یا یک آونگ ایده‌آل برای همیشه به نوسان ادامه می‌دهد. فیلمی از یک آونگ که به جلو و عقب نوسان می‌کند را در نظر بگیرید. اگر ما فیلم را برعکس نشان بدهیم، نخواهیم توانست آن را از حالت عادی تشخیص بدهیم. اما برداری (نشانگری) برای زمان وجود دارد. دامنهٔ نوسان آونگ به تدریج کوچکتر می‌شود.

اگر توپی را از ارتفاع خاصی رها کنید، در هر بار برخورد توپ با زمین، کمتر از دفعهٔ قبل بالا خواهد آمد. فیلمی از این توپ در دنیای واقعی، هنگام پخش برعکس، متفاوت دیده خواهدشد.

قطعات یخ در داخل فنجان چای ذوب می‌شوند در حالی که چای سردتر می‌شود. هیچ تناقضی با قانون اول ترمودینامیک نخواهد داشت اگر ما ببینیم که در داخل یک فنجان چای قطعات یخ تشکیل شده و چای گرمتر شود. این با قانون بقای انرژی سازگار است اما «ما هیچگاه چنین چیزی را نمی‌بینیم». قانون دوم ترمودینامیک توضیح می‌دهد که چرا چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.

لینک به دیدگاه
نه..

ببینید فرض کن که اسفنج را بجای سیستم لوله و پمپ استفاده میکنیم..

یعنی یک سر اسفنج در منبع و سر دیگر در ارتفاع 1 متری

سوال تصحیح شد

آب مگه اینطوری بالا می ره؟ مگر اینکه پایین منبع گرم باشه

انتقال حرارت از گرم به سرده

اسفنج جاذب رطوبته نه انتقال دهنده ی اون

لینک به دیدگاه
آب مگه اینطوری بالا می ره؟ مگر اینکه پایین منبع گرم باشه

انتقال حرارت از گرم به سرده

اسفنج جاذب رطوبته نه انتقال دهنده ی اون

نه نه

شما متوجه منظور من نشدید باز

:w768:

فقط سوال رو بخونید و طبق سوال جواب بدید...

از فرضیات حاشیه ای صرفه نظر کن لطفا"

لینک به دیدگاه
نه نه

شما متوجه منظور من نشدید باز

:w768:

فقط سوال رو بخونید و طبق سوال جواب بدید...

از فرضیات حاشیه ای صرفه نظر کن لطفا"

فرضیات؟:w58:

نمی دونم مهندس مغز من همین قد کشش داشت

حالا یه بار دیگه سوال رو بخونم ببینم چی میشه

لینک به دیدگاه
لطفا" به اون لینکی که گذاشتم بروید اول...

صورت مسئله رو پاک نکنید...!!

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?p=594203&posted=1#post594203

قانون دوم ترمودینامیک:

تنها بیانی از تئوری کار و انرژی یا قانون بقای انرژی است.

قانون دوم ترموديناميك متضمن اين مفهوم است كه يك فرايند فقط در يك جهت معين پيش مي رود و در جهت خلاف آن قابل وقوع نيست.

یک آونگ ساده یا یک آونگ ایده‌آل برای همیشه به نوسان ادامه می‌دهد. فیلمی از یک آونگ که به جلو و عقب نوسان می‌کند را در نظر بگیرید. اگر ما فیلم را برعکس نشان بدهیم، نخواهیم توانست آن را از حالت عادی تشخیص بدهیم. اما برداری (نشانگری) برای زمان وجود دارد. دامنهٔ نوسان آونگ به تدریج کوچکتر می‌شود.

اگر توپی را از ارتفاع خاصی رها کنید، در هر بار برخورد توپ با زمین، کمتر از دفعهٔ قبل بالا خواهد آمد. فیلمی از این توپ در دنیای واقعی، هنگام پخش برعکس، متفاوت دیده خواهدشد.

قطعات یخ در داخل فنجان چای ذوب می‌شوند در حالی که چای سردتر می‌شود. هیچ تناقضی با قانون اول ترمودینامیک نخواهد داشت اگر ما ببینیم که در داخل یک فنجان چای قطعات یخ تشکیل شده و چای گرمتر شود. این با قانون بقای انرژی سازگار است اما «ما هیچگاه چنین چیزی را نمی‌بینیم». قانون دوم ترمودینامیک توضیح می‌دهد که چرا چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.

مخ کارگیریههههه؟

خوب معلومه دیگه خودت داری میگی که قانون دوم ترموديناميك متضمن اين مفهوم است كه يك فرايند فقط در يك جهت معين پيش مي رود و در جهت خلاف آن قابل وقوع نيست یعنی فقط جهت انجام فرایند یطرفه ست این فرآیند هم فقط میتونه از منبع گرم به منبع سرد باشه زمانی میتونه که از منبع سرد به گرم بره که کار انجام بده و فرض شما غلطه چون اسفنج نمیتونه جایگزین لوله و پمپ باشه به قول دوستمون فقط جاذبه نه انتقال دهنده..شما برو این آزمایش رو بکن بعد متوجه میشی دوست عزیز...

لینک به دیدگاه

w=u

مسلما برای انتقال اب به وسیله ی اسفنج انرژی مصرف شده نه؟

حالا من نمیدونم درست متوجه شدم یا نه:ws52:

ولی این قانون فکر نمیکنم اشتباه باشه....چون من با همین قانون امتحان فیزیک نهاییمو پاس کردم

بزار به معلمم نشون دادم بهت میگم:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

همیشه هوایی که گرمه بالا میره و هوای سرد بسمت پایین.برای بالا بردن اکثر اجسام هم کاری بر خلاف جاذبه لازمه...اما یک سوال؟آیا شرایط اسفنج شرایط خلا نیست؟

لینک به دیدگاه

من هم فکر می کنم سوال مورد داره !

اول این که چرا آب =گرما؟

دوم این که قانون دوم در مورد انتقال انرژی صحبت می کنه نه انتقال ماده. آب هر چند حاوی انرژی باشه اما ماده به حساب میاد:JC_thinking:

و البته سوم و مهم ترین دلیل همون طورم که گفتن اسفنج انتقال دهنده نیست. فقط جاذب رطوبته. اگه این آزمایش رو توی هر توی شرایط مشابه هم تکرار کنی باز همین نتیجه رو داره. یعنی اسفنج رو در هر جهتی که قرار بدی و طرفینش رو هر منبعی که بذاری نتیجه یکسانه. اگر دو طرفش هم دو منبع گرمایی با دمای یکسان باشه باز هم آب از طرفی که وجود داره جذب می شه و به طرف دیگه می ره. یعنی اصلا قضیه منبع سرد و گرم مطرح نیست.

لینک به دیدگاه
همیشه هوایی که گرمه بالا میره و هوای سرد بسمت پایین.برای بالا بردن اکثر اجسام هم کاری بر خلاف جاذبه لازمه...اما یک سوال؟آیا شرایط اسفنج شرایط خلا نیست؟

نه .. شرایط خلا نیست...

صرفا" منظورم اسفنجی که توی آشپزخونه هست نیست... یه چیزی که این آب رو بکشه بالا..

این سوال رو اول ترم قبلی استادمون سر کلاس ترمودینامیک پیشرفته طرح کردند و گفتند که برید بهش فکر کنید.. ما هم که فراموش کردیم تا امروز که یهویی یادم اومد... :ws3:

لینک به دیدگاه

خلا باشه چی میشه؟

لینک به دیدگاه
نه .. شرایط خلا نیست...

صرفا" منظورم اسفنجی که توی آشپزخونه هست نیست... یه چیزی که این آب رو بکشه بالا..

این سوال رو اول ترم قبلی استادمون سر کلاس ترمودینامیک پیشرفته طرح کردند و گفتند که برید بهش فکر کنید.. ما هم که فراموش کردیم تا امروز که یهویی یادم اومد... :ws3:

سوال جالبیه...چون در اصل آب بدون انجام کار همیشه از سمت بالا به پایین حرکت میکند.حالا یک سوال دیگه که ربطی به موضوع هم نداره،جاذبه بین مولکولهای آب با آب بیشتره یا مولکولهای آب با اسفنج؟

لینک به دیدگاه
سوال جالبیه...چون در اصل آب بدون انجام کار همیشه از سمت بالا به پایین حرکت میکند.حالا یک سوال دیگه که ربطی به موضوع هم نداره،جاذبه بین مولکولهای آب با آب بیشتره یا مولکولهای آب با اسفنج؟

چون در صورت سوال گفته شده که منتقل شده، بنابراین احتمال اینکه پیوستگی بیشتر از چسبندگی باشه بیشتره

لینک به دیدگاه

منم دقیقا همینو میخواستم بگم...:w16:

دقیقا مثل حالتی که توی لوله مویین اتفاق میفته.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...