رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام به همگی :icon_pf (44):

این تاپیک مختص مقالات و مطالبی درباره مدل های مختلف شهرسازی و نحوه استفاده از اونهاست ...

دونستن درباره این مدل ها برای پیش بردن پروژه ها و نتیجه گیری درباره نحوه اجرا، حائز اهمیتِ..

اول از مدل های ساده و شناخته شده شروع می کنیم و کم کم به تازه ترین مدل ها می رسیم...

امیدوارم که مفید باشه ..:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

جزوه آموزشي مدل برنامه ريزي سوات

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
توضیحاتی پیرامون swot

قبل از شروع به کار و بررسی عوامل درونی و بیرونی، ابتدا روش دلفی را به کار می گیریم، این تکنیک در واقع تکنیک 

اخذ آراء از جمعیت است و منظور از جمعیت، افراد متخصص از لحاظ تجربی است. به عنوان مثال می توان از افرادی که 

سالهای زیادی در یک محله ساکن هستند و درباره تمامی ضعف ها و قوت ها اطلاعات کاملی دارند بهره برد. چک لیست 

های به دست آمده را پس از بررسی و انجام تغییرات لازم مجددا به افراد باز می گردانیم و کار نظر سنجی را مکررا انجام 

می دهیم تا به نتیجه ای قابل قبول برسیم و عوامل درونی و بیرونی را گردآوری کنیم.

پس از مشخص شدن T,O,W,S نوبت به تعیین وزن، رتبه و نمره می رسد.

وزن دهی بین اعداد 0 تا 1 انجام می شود. 
مجموع فاکتورهای بیرونی = 1 و مجموع فاکتورهای درونی = 1
در مورد تعیین رتبه فاکتورها به صورت زیر عمل می کنیم :

- برای عوامل مثبت ( قوت- فرصت) عدد 3 یا 4 را بر اساس اهمیت هر یک انتخاب می کنیم :
اگر خیلی خوب باشد = 4 ، اگر کمی خوب باشد = 3

- برای عوامل منفی (ضعف- تهدید) عدد 1 یا 2 را در نظر می گیریم. باز هم بر مبنای تاثیرات هر کدام :
اگر خیلی بد باشد = 1 ، اگر کمی بد باشد = 2

سر انجام نمره از طریق ضرب وزن و رتبه محاسبه می شود. در مرحله بعدی، محور مختصات رسم می کنیم و از طریق اعداد به دست آمده مشخص می کنیم که وضعیت سایت مورد نظر درکدام یک از حالات  SO- WO- ST- WT قرار دارد. این کار برای ادامه روند و دانستن چگونگی برخورد با سایت ضروری می باشد.

برای درک بهتر روند انجام تحلیل swot می تونید از مثال زیر استفاده کنید، این جدول درباره ساختار کالبدی- فضایی بلوار مدنی شهر همدان تهیه شده ... امیدوارم در درک بهتر مسئله کمک کنه...

مشاهده پیوست مثال تحلیل SWOT.docx 

این رو هم اضافه کنم که توی این جدول عوامل عملکردی، کالبدی و زیبایی شناختی بررسی شده، این عوامل می 

تونن در زیر گروه های دیگه ای مثل عوامل اقلیمی، اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی و ... هم بررسی بشن.. این فقط 

یک مثال کلی از روند تحلیل swot است... موفق باشید :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

اول معذرت می خوام به خاطر تاخیری که توی روند تاپیک به وجود اومد...:icon_gol::icon_gol:

اما بحث بعدی درباره تحلیل سلسله مراتبیه ...توی فایل زیر توضیحات خوبی به همراه مثال آورده شده، امیدوارم که مفید

باشه :w16:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

مدل الوت از جمله ابزار جدید جامعی است که در بهینه سازی کاربری زمین شهری به کار می رود. این مدل قابل انعطاف و

رایانه ای است و به این دلیل طراحی شده تا در زمانی کوتاه انگاره ای از الگوهای توسعه سرزمین که از نظر اقتصادی و

زیست محیطی با ثبات به نظر می رسند را ارائه کند....

لینک به دیدگاه

مدل AIDA

معرفی مدل AIDA

مدل AIDA

Analysis of Interconnected Decision Areas

تکنیک ”تحلیل عرصه های تصمیم گیری مرتبط “

مشاهده پیوست معرفی مدل AIDA.pdf 

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام خسته نباشید من دارم مقاله ای در مورد اسیب پذیری لرزه ای شهر با توجه به معیارهای شهری مانند عرض معبر تراکم فضای باز و ... انجام میدم میخواستم با تکنیک ahp کار کنم ولی چون استادم چند تا مقاله با این تکنیک کار کرده گفته روش جدیدتری استفاده کنم . ولی با وجود اینکه خیلی توی اینترنت دنبال تکنیک های جدید برای پهنه بندی گشتم چیزی پیدا نکردم . لطفا اگه روشهای جدید پهنه بندی رو میدونید به من معرفی کنید.

با تشکر

لینک به دیدگاه

با سلام. شما میتوانید با مطالعه کتاب " کاربرد مدل در جغرافیا با تاکید بر برنامه ریزی شهری و ناحیه ای" روش مناسب و مورد نظر خود را بیابید.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

سلام خسته نباشید من دارم مقاله ای در مورد اسیب پذیری لرزه ای شهر با توجه به معیارهای شهری مانند عرض معبر تراکم فضای باز و ... انجام میدم میخواستم با تکنیک ahp کار کنم ولی چون استادم چند تا مقاله با این تکنیک کار کرده گفته روش جدیدتری استفاده کنم . ولی با وجود اینکه خیلی توی اینترنت دنبال تکنیک های جدید برای پهنه بندی گشتم چیزی پیدا نکردم . لطفا اگه روشهای جدید پهنه بندی رو میدونید به من معرفی کنید.

با تشکر

یکی از روشای عمومی تر دیگه واسه این قضیه مدل فازیه
لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...

سلام.استاد براي درس مدلهاي كمي در شهرسازي تحقيق در مورد مدلهاي پيش بيني جمعيت بهم گفته/كمك ميخوام

درود بر شما
این تاپیک می تونه کمکتون کنه :

مدل ها و روش های برنامه ریزی شهری

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 3 ماه بعد...
  • 1 سال بعد...

سلام اگه لطف کنین در مورد تحلیل شبکه ای هم مطلبی بزارین ممنون می شم.

امیدوارم مطالبی که تو لینک زیر هست کمکتون کنه:

http://www.noandishaan.com/forums/thread258.html

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام لطفا در مورد مدل تاپسیس یک جزو یا آموزش قرار دهید (خواهشا کامل توضیح داده باشد با مثال)

درود
http://www.noandishaan.com/forums/thread132127.html
لینک به دیدگاه

سلاااااااااام ب همههههههه!:ws3:

امیدوارم حال و احوال همگی خوووب باشه!:ws37:

دوستان؟!...کسی میتونه ی راهنمایی درباره مدل های مناسب تو زمینه طراحی شهری بهم بده...واسه طراحی جداره لبه آب مناسب ترین مدل بنظرتون چی میتونه باشه؟:ws52:

ممنون میشم کمکم کنین!:icon_gol::5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...