رفتن به مطلب

نکات و ناگفته های اکسل...تاکید بر مهندسی عمران

ارسال های توصیه شده

سلام ،

همه می دونید که مایکروسافت اکسل یه نرم افزار صفحه گستره که می تونه در حداقل زمان انواع جداول محاسباتی رو انجام و خروجی استاندارد هم داشته باشه.

تو این تاپیک نمی خوایم آموزش اکسل را بندازیم هدف اینه که نکات کاربردیی که کمتر گفته شده - با کاربرد در عمران - رو هر کی بلده اطلاعاتشو واسه بقیه دوستان به اشتراک بذاره.

راستی آخرین نسخه آفیس 2010 هستش ولی من که از 2007 استفاده می کنم. اولین نکته رو هم خودم بگم...

مرسی icon_gol.gif

لینک به دیدگاه

خوب اول راجع به Format cells قسمت Number اونم در مورد Custom\type یه چندتا مثال می زنم (پنجره زیر)

attachment.php?attachmentid=24019&stc=1&d=1283716868

1- گذاشتن صفر قبل از عدد (مثل شماره ردیفهای فهرست بها)

دیدم اکثرا واسه این کار فرمت سلول رو تکست میکنن و این صفرای قبل عدد رو به صورت دستی می نویسن و اکسل هم همش یه علامت error تبدیل متن به عدد رو میده. ولی راهکار استانداردش چیه؟ کافیه به جای Type (جایی که دورش خط کشیدم) فرمت عدد رو 000000 معرفی و ok کنید.

حالا اگه تو اون تایپ کنید 10101 خودش صفر اولش رو میذاره : 010101

حالا از این نکته می تونید مثلا سلولهایی به صورت زیر با معرفی فرمت 000 و تایپ فقط 1 ، 2 و 3 ایجاد کنین:

001

002

003

...

2- اگه بخوایم جلوی یه عدد یا قبل اون عدد یه عبارت ثابت بیاد. مثلا "ریال" بعد یه عدد یا علامت "Φ" قبل از عدد.

واسه این دو کار کافیه که Type سلول رو به ترتیب اینجوری معرفی کنیم:

0 ریال

Φ 0

3- اگه بخوایم اعدادی به صورت 200+1 (کیلومتراژ) رو تایپ کنیم. کافی فرمت عدد رو 000+0 معرفی کنین.

حالا اگه سه سلول رو با این فرمت معرفی کنین و سه عدد 25، 500 ، 1850 رو تایپ کنین اعداد به صورت زیر نمایش داده می شن:

025+0

500+0

850+1

* خوبی تغییر فرمتها اینه که فقط شکل نمایشی تغییر کرده، ولی واسه محاسبات همون عددی که اول وارد کردین و به عبارتی میشه به راحتی با اونا فرمول نویسی کرد.

لینک به دیدگاه

سلام

تو این پست باز می خوام در مورد فرمت سل یه نکاتی رو بگم:

(باز هم Type قسمت Custom پنجره Format cell - شکل زیر):

attachment.php?attachmentid=24019&stc=1&d=1283716868

1-

اگه بخوای واسه اعداد مثبت حتما علامت + رو اکسل نشون بده (مثلا تو نشون دادن ترازها رایجه) از فرمت سل 0-;0+ استفاده می کنن.

2- اگه بخوایم اکسل علامت منفی رو نشون نده از فرمت سل 0;0 استفاده کنین.

مثلا فرض کنین جمع کل دو ستون بدهکار و بستانکار دارین و تو یه سلول دیگه می خواین جمع کل بدهکاری و بستانکاری رو بنویسین. کافیه تو اون سلول جمع کل بستانکار رو از بدهکار کم کنین و فرمت سل اونو به صورت زیر معرفی کنین: 0 ریال بستانکار است ; 0 ریال بدهکار است

3- اگه بخوایم اعداد منفی رو با قرمز و اعداد مثبت رو با رنگ آبی نشون بدین از

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

استفاده کنین. بقیه رنگهایی رو که اکسل اینجوری ساپورت می کنه اینان:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

4- استفاده از شرطها مثلا:

[Red][100]

(خودتون حدس بزنید چیکار می کنه:ws37:)

لینک به دیدگاه

ممنون از تاپيك خوب و مفيدي كه شروع كردي

واقعا خيلي نرم افزار مهمي هست و من خودم خيلي دنبالش هستم كه ياد بگيرم و بتونم باهاش فرمول نويسي انجام بدم ... متعسفانه هنوز قسمت نشد

اما اميدوارم اينجا بتونم از شما يادبگيرم

يه نكته ديگه چون در تالار زير تالار آموزش نرم افزار وجود داشت اين تاپيك به اينجا انتقال دادم تا هم انسجام تالار حفظ بشه هم اينكه مهمش كنم

موفق باشيد

:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

چون عکسا برا دوستمون باز نمیشه من در زیر پیوست کردم....

امیدوارم که دیگر مشکلی پیش نیاید....

عکسها در پست 2و3 یکی هستند فقط برای تاکید بیشتر من مجددا عکس را در پست 3 قرار دادم....

attachment.php?attachmentid=3291&stc=1&d=1310309835

11111111111111111111.jpg

لینک به دیدگاه

اینم چندتا از shortcut هایی که خودم زیاد ازشون استفاده می کنم

+ + Ctrl : عمل درج Insert رو انجام می ده (مخصوصا وقتی که یک سطر یا یک ستون رو انتخاب کردین)

- + Ctrl : عمل حذف Delete رو انجام می ده (مخصوصا وقتی که یک سطر یا یک ستون رو انتخاب کردین)

0 + Ctrl: ستونی رو که توش هستین رو مخفی Hide می کنه.

= + Alt: معادل زدن دکمه Auto sum هستش

- + Ctrl+ Shift : عمل حذف فرمت رو انجام می ده (Clear Format)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...