رفتن به مطلب

تايپيك وي‍‍ژه دروس تخصصي كنكور ارشد ساخت و توليد

amin 202 مهمان

ارسال های توصیه شده

s.f نظرت در مورد این سوال چیه:

برای ماشینکاری فولادها کدامیک از ابزارهای زیر از نظر "جنس" مناسب نیست؟

1) الماس

2) کاربیدی با محتوای کاربید تیتانیوم

3) cbn

4) فولاد تندبر (hss)

کلیدی که مدرسان شریف منتشر کرده گزینه 1 یعنی الماس را زده.

من خودم گزینه 2 کاربید تیتانیوم با محتوای تیتانیوم را زدم

واقعیتش چون با تندبر فولاد تراشیده بودم از الماسه هم استفاده کرده بودم(کارگاه دانشگاه) شکم روی cbn و کاربیدی بود و چون کاربیدی را با محتوای تیتانیوم عنوان کرده بود این گزینه را زد.

به نظر شما جواب صحیح کدومه برای چی الماس از نظر جنس ابزار مناسبی برای فولادتراشی نیست؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 56
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

[FONT=arial][SIZE=3][quote name='saeedvalentino'][COLOR=#0000ff][U][B]s.f[/B][/U][/COLOR] نظرت در مورد این سوال چیه:
برای ماشینکاری فولادها کدامیک از ابزارهای زیر از نظر "[COLOR=#ff0000]جنس[/COLOR]" مناسب نیست؟
1) الماس
3) cbn
4) فولاد تندبر (hss)

کلیدی که [COLOR=#ff0000]مدر[/COLOR][COLOR=#ff0000]سان شریف[/COLOR] منتشر کرده گزینه 1 یعنی [COLOR=#ff0000]الماس[/COLOR] را زده.
من[COLOR=#ff0000] خودم [/COLOR]گزینه 2 [COLOR=#ff0000]کاربید تیتانیوم با محتوای تیتانیوم [/COLOR]را زدم
واقعیتش چون با تندبر فولاد تراشیده بودم از الماسه هم استفاده کرده بودم(کارگاه دانشگاه) شکم روی cbn و کاربیدی بود و چون کاربیدی را با محتوای تیتانیوم عنوان کرده بود این گزینه را زد.
به نظر شما [COLOR=#ff0000]جواب صحیح کدومه [/COLOR]برای چی الماس از نظر جنس ابزار مناسبی برای فولادتراشی نیست؟[/QUOTE]

درود
من سجاد فیلابی هستم.
ی گزینه هست در ارسال پست ب اسم منشن. اون رو ک بزنید طرف می فهمه اسمش رو ی جا اوردن.

@saeedvalentino

اما درباره سوالات.
اگ امنکانش هست کلید رو تو تاپیک هم بزارید.
چی بگم والا.
من از هنرستان ساخت خوندم.
درسته شک بین 3 و 2 هست. می دونید ک 3 از الماس هم سخت تره. البته من قلم سی بی ان ندیدم. اما لفظ ماشینکاری خیلی کلی هست ک نمیدونم منظورش تراشکاری بوده یا نه
در کتاب دکتر رازفر ک در لینک زیر هم ب عنوان ی کتاب مفید ازش اسم بردم[/SIZE][/FONT][FONT=arial][SIZE=3][URL="http://www.noandishaan.com/forums/thread106097-2.html"]
معرفی کتابهای مفید در زمینه ساخت و تولید[/URL][/SIZE][/FONT]
[FONT=arial][SIZE=3]درباره جنس ابزارهای مشخصا الماس (گزینه یک ) و سی بی ان رو اورده.
ب نظر من هم ابزار با [U][B]محتوای[/B][/U] کاربید تیتانیوم درست نیست. در حقیقت این رو برای پوشش کاری ابزارهای تنگستنی استفاده می کنند.

در کتاب [URL="http://www.noandishaan.com/upload/images/mrin4rqxqawqxr2vife.jpg"]کتاب دایرة المعارف مکانیک / روش های تولید قطعات صنعتی
صفحه 119 [/URL][/SIZE][/FONT][FONT=arial][SIZE=3]اشاره کردم ک کاربید تیتانیوم کاربید ب عنوان [B]پوشش[/B] استفاده میشه [/SIZE][/FONT][FONT=arial][SIZE=3]و نه جنس

باز انشالله ک جواب سازمان سنجنش هم جواب درست باشه. و باز دعا میکنم روزی باشه ک ساخت و تولید هم مثل رشته های جامدات و سیالات پدر و مادر دار بشه :banel_smiley_4:
تا ی موسسه ای مث مدرسان، نیاد الماس رو ب عنوان جواب ارائه کنه بدون اینکه از صحت عملی این حرف باخبر باشه:sigh:

خالی از لطف نیست ک بگم دنیای پوشش کاری هم وسعت خودش رو داره. به نظر شما روی سرامیک میشه فلزرو پوشش کاری کرد؟ اگه اره چطوری؟ اگ نه چرا نمشه؟

[/SIZE][/FONT][h=1][FONT=arial][SIZE=3]
[/SIZE][/FONT][/h][FONT=arial][SIZE=3]
[/SIZE][/FONT]

لینک به دیدگاه

این کلید مدرسان

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

واقعا این سوال، یه سوال کاملا گنگی بود که امسال دادن ایکاش نمی زدمش.

اما تا جایی که من می دونم ابزار را با تیتانیوم پوشش می دهند تا در دماهای بالا مقاومت در مقابل حرارت داشته باشه.

در خصوص پوششدهی سرامیک ها چیزی نمی دونم

لینک به دیدگاه
این کلید مدرسان

واقعا این سوال، یه سوال کاملا گنگی بود که امسال دادن ایکاش نمی زدمش.

اما تا جایی که من می دونم ابزار را با تیتانیوم پوشش می دهند تا در دماهای بالا مقاومت در مقابل حرارت داشته باشه.

در خصوص پوششدهی سرامیک ها چیزی نمی دونم

ب نظرم استرس زیادی دارین. زیاد درباره پو.شش سرامیک توضیح نمیدم. ب صورت کلی توسط روش شسمیایی و فیزیکی پوششهای پایه تیتانیوم روی سرامیک ها انجام میشه ک اغلب کاربردهای تزئینی داره:icon_gol:

درباره سوالها هم، خدا بزرگه مهندس. گاهی ی کورسوی نور ما رو یاد خورشید میندازه و فک می کنیم خورشیده. ولی واقعیت اینکه خورشید جای دیگس.

بهتره این مدت اگر می تونین بیشتر استراحت کنین. انشالله هر چی خیره اتفاق میفته.

سوال بعدی 112 هست.

ب نظرم هم گزینه 2 و هم گزینه 4 صحیح باشن.

درباهر گزینه دوم هم پر واضح هست و ب کرات روی این مورد ازمایش انجام شده.

تو رابطه انرژی مخصوص تراش مخرج کسر شامل ضخامت براده تغییر شکل یافته می شه. پس با کاهش مخرج افزایش مقدار کای سی یا همون انرژی مخصوصو تراش رو داریم.

نمی دونم چی بگم. ب نظرم 2 درست تر باشه!!! عینا متن کتاب اقای رازفر هست.

خیلی مایلم طراح این سوالات رو از نزدیک ببینم و کمی با هم درباره ساخت و تولید صحبت کنیم.:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

سوال 114.

اگر گزینه اخر می بود ک اطلاعات مسئله کافی نمیباشد می تونست گزینه درست باشه

اما روش حل، کاملا مشخصه. جهت پورسه پانچ. سنبه سایز هست و ماتریس 2 برابر لقی بیشتر.

ب نظر من گزینه منطقی جواب 1 هست.

راستی. این پاسخ نامه مدرسان رو دیدم. بنظرم خیلی دور از واقعیت می اد. میگم نهایتا همه چیز وابسته ب نظر شخصی طراحان سوال است!!

درباره 115.

تجربه ای ندارم. اما با یک نگاه می شه متوجه شد ک بیرون انداز باید تقارن داشته باشه.

حدس می زنم گزینه 2 درست باشه.

116

گزینه 3

قید ها نباید زیاد باشن.

4 پین هم احتمال خطا کارگر موقع نصب بالا میره. هم تلرانس های ساخت باید بالا باشن تا جا نمایی درست انجام بشه.

117

گزینه 3

علم مواد. سوال معروفی هست.

لینک به دیدگاه
s.f نظرت در مورد این سوال چیه:

برای ماشینکاری فولادها کدامیک از ابزارهای زیر از نظر "جنس" مناسب نیست؟

1) الماس

3) cbn

4) فولاد تندبر (hss)

کلیدی که مدرسان شریف منتشر کرده گزینه 1 یعنی الماس را زده.

من خودم گزینه 2 کاربید تیتانیوم با محتوای تیتانیوم را زدم

به نظر شما جواب صحیح کدومه برای چی الماس از نظر جنس ابزار مناسبی برای فولادتراشی نیست؟

ابزار های کاربیدی الان اکثرا با روکش هستن (عمرشو 6 برابر میکنه) که معمولا کاربید تیتانیوم لایه اول با روش CVD هستش چرا که مقاومت به سایش خیلی خوبی در حد تنگستن به ابزار میده. این ابزار ها استفاده معمولی برای فولاد ها هستن. cbn برای تراش فولاد های فورج شده و مواد سخت به کار میره و تا 2000 درجه آخ نمیگه :ws3:

جواب همون الماسه که با وجود اینکه سخترین ماده دنیاس ولی به شدت شکنندس و تو 800 درجه اکسید میشه و صرفه اقتصادی نداره مگر در شرایط خیلی خاص

لینک به دیدگاه

جواب همون الماسه که با وجود اینکه سخترین ماده دنیاس ولی به شدت شکنندس و تو 800 درجه اکسید میشه و صرفه اقتصادی نداره مگر در شرایط خیلی خاص

جوابتون خیلی کامل بود مرسی

ولی اینجا یک سوال به وجود میاد و اون اینکه اگر الماس صرفه اقتصادی نداره، اگر سریع اکسید میشه پس چرا اینهمه کاربرد داره ؟!!! چرا همه جا از الماس استفاده میکنند؟! از کارگاه دانشگاه بگیر تا کارخانه های تولیدی.

مثلا ما زمان دانشجویی از چندتا کارخانه بازدید کردیم ماشین سازی ، آذرآب، هپکو، ماشینکاران.

در کارگاه ماشینکاری، دستگاه های تراش همه از الماس استفاده می کردند.

یه خاطره هم اینکه یادمه یکی از بچه ها از شرکت ماشین سازی یه الماس دودر کرده بود :ws3:

یک چیزی که اینجا برای من مهرز شد اینه که از تئوری تا عمل خیلی فاصله است.

لینک به دیدگاه
ابزار های کاربیدی الان اکثرا با روکش هستن (عمرشو 6 برابر میکنه) که معمولا کاربید تیتانیوم لایه اول با روش CVD هستش چرا که مقاومت به سایش خیلی خوبی در حد تنگستن به ابزار میده. این ابزار ها استفاده معمولی برای فولاد ها هستن. cbn برای تراش فولاد های فورج شده و مواد سخت به کار میره و تا 2000 درجه آخ نمیگه :ws3:

درسته. cvd و pvd هر دو با بخار هدیات شده فلزات معمولا تیتانیوم با گازاهای مختلف ک یا می تونه نیترید تشکیل بشه یا کاربید ک گفتی.

روش cvd ی نوع پیوسته است و برای کارهای کارگاهی توجیه نداره.

اما روش فیزیکی توجیه بیشتری برای کارهای کم حجم تر داره.

کوره های این کار از 300 میلیون تومان تا 1.200 میلیارد تومان قیمت گذاری شده.

رنگ های حاصله نتیجه ترکیب تیتانیوم ها، یا همون تارگت های موجود در دستگاه ه. ک با گازهای مختلف ترکیب میشه.

هر گونه سفارشی برای روکش کردن سرامیک ها رو هم میپذیریم :whistle:

ای بابا. فصل الخطاب اعلام کردی مهندس ها :ws3:

پس چرا این طراحان با اطلاع نمگن کدوم یکی صرفه اقتصادی بیشتری داره :banel_smiley_4:

بعد ی چیز دیگه. خداییش کار تراشی ک حرارت بیشتر از 800 بشه، زیاد روتین نیستا :ws3: هست یعنی؟ :ws52: والا من ک سوادم قد نمیده

لینک به دیدگاه
جوابتون خیلی کامل بود مرسی

ولی اینجا یک سوال به وجود میاد و اون اینکه اگر الماس صرفه اقتصادی نداره، اگر سریع اکسید میشه پس چرا اینهمه کاربرد داره ؟!!! چرا همه جا از الماس استفاده میکنند؟! از کارگاه دانشگاه بگیر تا کارخانه های تولیدی.

مثلا ما زمان دانشجویی از چندتا کارخانه بازدید کردیم ماشین سازی ، آذرآب، هپکو، ماشینکاران.

در کارگاه ماشینکاری، دستگاه های تراش همه از الماس استفاده می کردند.

یه خاطره هم اینکه یادمه یکی از بچه ها از شرکت ماشین سازی یه الماس دودر کرده بود :ws3:

یک چیزی که اینجا برای من مهرز شد اینه که از تئوری تا عمل خیلی فاصله است.

مهندس جان فکر میکنم شما لفظ "الماسه " رو شنیدید و این تشابه اسمیه

الماسه همون ابزار های کاربیدی هستند که دارای 90 درصد ذرات کاربیدی و 10 درصد فلز واسطه binder metal به عنوان چسب هستند که با روش متالورژی پودر تولید میشن و چون سختی بالایی در حد الماس دارند به الماسه موسومند

یا شاید نوع مصنوعی از الماس که من اطلاعی در موردش ندارم

بله از تئوری تا واقعیت خیلی تفاوت هست :a030:

درسته. cvd و pvd هر دو با بخار هدیات شده فلزات معمولا تیتانیوم با گازاهای مختلف ک یا می تونه نیترید تشکیل بشه یا کاربید ک گفتی.

روش cvd ی نوع پیوسته است و برای کارهای کارگاهی توجیه نداره.

اما روش فیزیکی توجیه بیشتری برای کارهای کم حجم تر داره.

کوره های این کار از 300 میلیون تومان تا 1.200 میلیارد تومان قیمت گذاری شده.

رنگ های حاصله نتیجه ترکیب تیتانیوم ها، یا همون تارگت های موجود در دستگاه ه. ک با گازهای مختلف ترکیب میشه.

هر گونه سفارشی برای روکش کردن سرامیک ها رو هم میپذیریم :whistle:

ای بابا. فصل الخطاب اعلام کردی مهندس ها :ws3:

پس چرا این طراحان با اطلاع نمگن کدوم یکی صرفه اقتصادی بیشتری داره :banel_smiley_4:

بعد ی چیز دیگه. خداییش کار تراشی ک حرارت بیشتر از 800 بشه، زیاد روتین نیستا :ws3: هست یعنی؟ :ws52: والا من ک سوادم قد نمیده

صفحه 103 کتاب رازفر توزیع دمایی برای صفحه تراشی آورده شده سجاد

در نوک ابزار تا 760 درجه شاهد هستیم بالتبع هر چه ماده سختر و سرعت بیشتر بشه درجه حرارت از این هم بیشتر میشه

تا جایی هم که من میدونم برای لایه اول از روش شیمیایی استفاده میشه که چسبناکتر و استحکام بیشتری دارد و نیازی به عملیات حرارتی ندارد

ولی از نزدیک فرایندشو ندیدم. در هر صورت تجربه عملی تو بر حرفای نظری من مقدمه :دی

لینک به دیدگاه

الماسه همون ابزار های کاربیدی هستند که دارای 90 درصد ذرات کاربیدی و 10 درصد فلز واسطه binder metal به عنوان چسب هستند که با روش متالورژی پودر تولید میشن و چون سختی بالایی در حد الماس دارند به الماسه موسومند

ممنون دوست عزیز

لینک به دیدگاه

بله از تئوری تا واقعیت خیلی تفاوت هست :a030:

صفحه 103 کتاب رازفر توزیع دمایی برای صفحه تراشی آورده شده سجاد

در نوک ابزار تا 760 درجه شاهد هستیم بالتبع هر چه ماده سختر و سرعت بیشتر بشه درجه حرارت از این هم بیشتر میشه

تا جایی هم که من میدونم برای لایه اول از روش شیمیایی استفاده میشه که چسبناکتر و استحکام بیشتری دارد و نیازی به عملیات حرارتی ندارد

ولی از نزدیک فرایندشو ندیدم. در هر صورت تجربه عملی تو بر حرفای نظری من مقدمه :دی

بابا تو همون کتاب رازفر نوشته الماس :banel_smiley_4:

یعنی میگی منظور طراح الماس طبیعی بوده !

این چ وضعیتیه :ws3: نه من ک جایی ندیدم بگن شیمیایی چسبناک تره.

با چین ک مکاتبه کردم ی چیزایی گفتن و ی مقداریشم سرچ زدم. مقاله هاش خاستی بگو بدم. ولی من اپراتور نیستم. اپراتورشم چینی ه:banel_smiley_4:. پس اطلاعات منم بیشتر میشه گفت اطلاعاتم ملموس تره یا عملی. :icon_redface:

واقعا تو عمل خیلی چیزا اثر گذاره.

لینک به دیدگاه

واقعا جواب رو زدن الماس!!

مشخصا خود کتاب رازفر هم نوشته الماس !

نمی دونم چی بگم دیگه. بقیه جوابها همون هایی بودن ک نسبتا قابل پیش بینی هم بودن.

غیر از سوال هیدرولیک ک ن راه حل رو نمی دونم چطور داشته ک 4.8 بدست اومده.

درباره مدار هم جوابش با رد کزینه ب دست می اد. یکی از دوستان خوندم ک نظرش فرق داشت. خاطرم نیست البته کجا بود.

اما بازهم اگ دوستان سر هر سوال بحثی داشتن، بهتره بررسی ش کنیم تا اینکه بمونه.

درباره سوال سی ان سی هم باید بگم واقعا سوال درستی نبود. اما گزینه سنجش همون پله ای بوده.

البته ب نظر من اینم سوال استانداردی نیست.

نکته جالب این بود ک امسال هیچ سوالی از اندازه گیری نبود !

درباره سوال وایرکات هم باید بگم انتخاب بین لیزر و وایرکات برای این سوال یکم گنگ بود.

برای سالهای اینده شاید سنجش لینک رو برداره.

کپی می کنم برای ایندگان

كليد اوليه ازمون كارشناسي ارشد نا پيوسته سال 1394

كليد اوليه ازمون كارشناسي ارشد نا پيوسته سال 1394

به اطلاع داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد سال 1394 می رساند، کلید اولیه سوالات بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است. این کلید اولیه غیر قابل استناد است پس از دریافت نظرات داوطلبان و صاحب نظران کلید نهایی سوالات تهیه و بر اساس آن کارنامه داوطلبان استخراج خواهد شد. در صورت تمایل می توانيد حداکثر تا تاریخ 4/12/93 با مراجعه به سایت سازمان سنجش

از طریق سیستم ارسال و درخواست نسبت به تکمیل فرمی که برای دریافت این نظرات آماده گردیده است اقدام نمایید. لازم به ذکر است نظرات داوطلبان فقط از طریق اینترنت دریافت خواهد شد و به موارد ارسالی از طریق دیگر رسیدگی نخواهد شد.

نوع دفترچه نام رشته امتحانی کد رشته امتحانی

C مجموعه مهندسي مكانيك 1267

شماره سوال ---- گزینه صحیح

1 3

2 4

3 2

4 4

5 1

6 1

7 3

8 3

9 2

10 4

11 2

12 1

13 1

14 3

15 4

16 2

17 4

18 4

19 3

20 2

21 2

22 1

23 1

24 3

25 2

26 3

27 1

28 3

29 2

30 4

شماره سوال گزینه صحیح

31 3

32 1

33 3

34 3

35 4

36 1

37 2

38 4

39 2

40 3

41 3

42 2

43 1

44 3

45 4

46 2

47 4

48 1

49 1

50 2

51 1

52 4

53 2

54 2

55 3

56 4

57 1

58 1

59 4

60 2

شماره سوال گزینه صحیح

61 1

62 3

63 3

64 2

65 2

66 3

67 1

68 4

69 3

70 2

71 1

72 2

73 3

74 1

75 2

76 4

77 1

78 1

79 4

80 2

81 3

82 4

83 1

84 3

85 2

86 3

87 3

88 2

89 3

90 4

شماره سوال گزینه صحیح

91 2

92 3

93 1

94 2

95 1

96 3

97 4

98 3

99 4

100 4

101 2

102 1

103 2

104 3

105 1

106 2

107 3

108 4

109 1

110 4

111 3

112 4

113 1

114 1

115 2

116 3

117 3

118 2

119 3

120 4

شماره سوال گزینه صحیح

121 4

122 1

123 2

124 2

125 3

126 4

127 4

128 1

129 2

130 1

131 2

132 3

133 2

134 1

135 4

136 1

137 3

138 4

139 4

140 4

141 1

142 3

143 3

144 1

145 4

146 4

147 1

148 2

149 3

150 2

شماره سوال گزینه صحیح

151 3

152 2

153 2

154 4

155 1

156 1

157 3

158 3

159 2

160 2

161 4

162 1

163 4

164 1

165 4

166 1

167 4

168 3

169 1

170 3

© 2015 Sanjesh Organization

سایت سازمان سنجش آموزش کشور

لینک به دیدگاه

منم موندم بخدا این چ جوابیه آخه تازه ب قول تو بین وایرکات و لیزر اینا چطور وایر کاتو زدن اصلا در مورد سوالی که داشت با افزایش شعاع ناهمواری کم میشود درسته عینا عین کتاب رازفر که عکسشو برای سنجش فرستادم که دوتا جواب داره این سوال

لینک به دیدگاه

منم موندم بخدا این چ جوابیه آخه تازه ب قول تو بین وایرکات و لیزر اینا چطور وایر کاتو زدن اصلا در مورد سوالی که داشت با افزایش شعاع ناهمواری کم میشود درسته عینا عین کتاب رازفر که عکسشو برای سنجش فرستادم که دوتا جواب داره این سوال

درباره مورد اخر. ی توضیح دادم

سوال بعدی 112 هست.

ب نظرم هم گزینه 2 و هم گزینه 4 صحیح باشن.

درباهر گزینه دوم هم پر واضح هست و ب کرات روی این مورد ازمایش انجام شده.

تو رابطه انرژی مخصوص تراش مخرج کسر شامل ضخامت براده تغییر شکل یافته می شه. پس با کاهش مخرج افزایش مقدار کای سی یا همون انرژی مخصوصو تراش رو داریم.

نمی دونم چی بگم. ب نظرم 2 درست تر باشه!!! عینا متن کتاب اقای رازفر هست.

خیلی مایلم طراح این سوالات رو از نزدیک ببینم و کمی با هم درباره ساخت و تولید صحبت کنیم.:banel_smiley_4:

:sigh:

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...