رفتن به مطلب

مسابقه برق و الکترونیک و مخابرات

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 75
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام:icon_gol:

خب دوستای برقی خودم :w02:

به کمک هم قراره اینجارو دوباره راه بندازیم :a030:

گفته باشم که حضور غیاب هم میشه:spiteful:

این سوالارو برای شروع داشته باشید تا یواش یواش برسیم به سوالای جون دار تر:gnugghender:

1.پورت موازی چند بیت داده رو ارسال و دریافت میکنه؟

2. کدوم پین هاس؟

3. برای استفاده کامپیوتر به جای میکرو توی مدار از چه نوع آی سی برای ارتباط مدار با این پورت استفاده میشه؟

4. دلیل استفاده از این آی سی چیه؟

5. برای دسترسی به این پورت برای اتصال مدار به چه نرم افزاری نیاز داریم؟

موفق باشید

:a030:

لینک به دیدگاه
سلام:icon_gol:

خب دوستای برقی خودم :w02:

به کمک هم قراره اینجارو دوباره راه بندازیم :a030:

گفته باشم که حضور غیاب هم میشه:spiteful:

این سوالارو برای شروع داشته باشید تا یواش یواش برسیم به سوالای جون دار تر:gnugghender:

1.پورت موازی چند بیت داده رو ارسال و دریافت میکنه؟

2. کدوم پین هاس؟

3. برای استفاده کامپیوتر به جای میکرو توی مدار از چه نوع آی سی برای ارتباط مدار با این پورت استفاده میشه؟

5. برای دسترسی به این پورت برای اتصال مدار به چه نرم افزاری نیاز داریم؟

موفق باشید

:a030:

خب اونایی که بلدمو میگم :

‍‍ پورت موازی دارای ۲۵ تا پین هست که ۸ تاش برای دیتا و ۴ تاش برای کنترل ۸ تاش زمین ۵ تاشم ورودیه

اینم ظاهرش :

0cdq02mnajz7qg42qflh.jpg

ترتیب پایه ها در دو حالت نر و ماده :

yd0cfszgat9zuc1cdd1p.jpg

عملکرد پایه ها :

srikmzarphllqneyccb.jpg

استاندارد دیگه ای که تو استفاده از پورت موازی بیشتر رایجه استاندارد ECP هست.به این صورت :

xuy8699atv2528pfvwb.jpg

همین دیگه.بقیشو نمیدونم....

لینک به دیدگاه

اگه منظورت بافر واسط هستش که میشه مثلا از 74ls244 استفاده کرد.چراشم معلومه دیگه : بافره

لینک به دیدگاه
خب اونایی که بلدمو میگم :

‍‍ پورت موازی دارای ۲۵ تا پین هست که ۸ تاش برای دیتا و ۴ تاش برای کنترل ۸ تاش زمین ۵ تاشم ورودیه

اینم ظاهرش :

0cdq02mnajz7qg42qflh.jpg

ترتیب پایه ها در دو حالت نر و ماده :

yd0cfszgat9zuc1cdd1p.jpg

عملکرد پایه ها :

srikmzarphllqneyccb.jpg

استاندارد دیگه ای که تو استفاده از پورت موازی بیشتر رایجه استاندارد ECP هست.به این صورت :

xuy8699atv2528pfvwb.jpg

همین دیگه.بقیشو نمیدونم....

[/right]

اگه منظورت بافر واسط هستش که میشه مثلا از 74ls244 استفاده کرد.چراشم معلومه دیگه : بافره

مرسی عباس آقا خیلی خوب بود:a030:

بله 8 تا از پایه های پورت موازی برای رد و بدل کردن اطلاعات بکار میره. پایه 2 تا 9

این پایه ها بسته به یه پایه کنترلی می تونه هم ورودی باشه هم خروجی:a030:

در مورد اون آی سی هم که گفتم بله درسته آی سی بافره که باید باشه چون این پورت در مقابل جریان زیاد حفاظت نشده و نمیشه لوازم الکتریکی رو مستقیما به این پورت وصل کرد:a030:

میمونه سوال آخر؟؟؟؟؟؟؟

هنوز برای جواب دادنش وقت هست:w16:

کسی نیست؟؟؟؟:ws38:

لینک به دیدگاه
این برنامه ای شما میگینو من نمیدونم چیکار میکنه؟؟؟؟؟:ws38:

شاید درست باشه!!!:ws38:

ولی اون برنامه ای که میگم نیست!!!!!!

خب شما استفاده نکردید من چیکار کنم ؟؟ :ws3:

بوسیله این برنامه میشه تک تک پورت های خروجی موازی رو با زمان بندی یا دستی مقداردهی کرد.کار باهاشم خیلی راحته

screenshot_lalimparallelportcontrol_large.jpg

مگه منظور شما این نبود ؟

لینک به دیدگاه
خب شما استفاده نکردید من چیکار کنم ؟؟ :ws3:

بوسیله این برنامه میشه تک تک پورت های خروجی موازی رو با زمان بندی یا دستی مقداردهی کرد.کار باهاشم خیلی راحته

screenshot_lalimparallelportcontrol_large.jpg

مگه منظور شما این نبود ؟

الان متوجه کار برنامتون شدم:w16:

مرسی چیز جدیدی یاد گرفتم:a030:

ولی نه منظورم برنامه ایه که باید اول اجرا بشه تا هر برنامه ی برنامه بنویسیی حتی مثلا زبان برنامه اسمبلی که مینویسین خودش دستورا رو به پورت بده و بگیره در واقع کامپیوتر شما مثل میکروکنترلر عمل کنه:a030:

یه جورایی منظورم باز کرد پورت برای دسترسی برنامه ها به پورت برای اجازه دریافت و ارسال داده های برنامه های برنامه نویسی ساده بود:a030:

لینک به دیدگاه
نمی دونم.بفرمایید چیه تا مام یاد بگیریم

اجازه بدین دوستای دیگه هم شرکت کنن شاید تونستن جواب بدن:w16:

اگه کسی جواب نداد زمانش که تموم شد میگم:a030:

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...
الان زمانش نشده :ws3::ws52:

واقعا دیر شد ببخشید دوستان:icon_redface::icon_gol:

جواب سوال آخرش برنامه ای به نام userport هست:w16:

با اجرای این برنامه پورت ها باز میشن و به راحتی با دستور ارسال اطلاعات به پورت چاپگر میتونیم از ازش به عنوان ورودی و خروجی استفاده کنیم:a030:

ممنون از آقا مجید که این قسمت رو یادآوری کردن که جوابشو نیمه کاره نذارم:a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
واقعا دیر شد ببخشید دوستان:icon_redface::icon_gol:

جواب سوال آخرش برنامه ای به نام userport هست:w16:

با اجرای این برنامه پورت ها باز میشن و به راحتی با دستور ارسال اطلاعات به پورت چاپگر میتونیم از ازش به عنوان ورودی و خروجی استفاده کنیم:a030:

ممنون از آقا مجید که این قسمت رو یادآوری کردن که جوابشو نیمه کاره نذارم:a030::icon_gol:

مهناز خانم سوالهای بعدی رو شما بذارید

ممنون میشم

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 2 ماه بعد...
  • 5 ماه بعد...

خـــــــب!! شروع میکنیــــــم...!!

خواستم چندتا سوال بپرسم گفتم با یه دونه شروع کنیم!!:a030:

در گراف حرکت سیگنال(signal flow graf) ، دترمینان گراف نشاندهنده چه مشخصه ای از سیستم است؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
خـــــــب!! شروع میکنیــــــم...!!

خواستم چندتا سوال بپرسم گفتم با یه دونه شروع کنیم!!:a030:

در گراف حرکت سیگنال(signal flow graf) ، دترمینان گراف نشاندهنده چه مشخصه ای از سیستم است؟

آقا من اینجا رو الان دیدم!!!!!!!سوال هم که کنترلیه جواب میدم!!!:ws3:

در سیگنال فلو گراف دترمینان گراف نشون دهنده معادله مشخصه سیستم هست که بیان کننده قطب های رویت پذیر و کنترل پذیر سیستم هس!!!!

یه سوال از مدار مخابراتی!!!

یه اسیلاتور شامل یه سیستم غیر خطی هس که یه چرخه حدی تو صفحه فاز سیستم تشکیل میده و یه اسیلاتور پایدار میسازه....

حالا: اسیلاتور ها که غالبا بدون ورودی هستن چطور خروجی صاف و با دامنه محدود میسازن؟؟؟؟؟؟شرایط اولیه اسیلاتور تو چرخه حدی از کجا تامین میشه؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
آقا من اینجا رو الان دیدم!!!!!!!سوال هم که کنترلیه جواب میدم!!!:ws3:

در سیگنال فلو گراف دترمینان گراف نشون دهنده معادله مشخصه سیستم هست که بیان کننده قطب های رویت پذیر و کنترل پذیر سیستم هس!!!!

یه سوال از مدار مخابراتی!!!

یه اسیلاتور شامل یه سیستم غیر خطی هس که یه چرخه حدی تو صفحه فاز سیستم تشکیل میده و یه اسیلاتور پایدار میسازه....

حالا: اسیلاتور ها که غالبا بدون ورودی هستن چطور خروجی صاف و با دامنه محدود میسازن؟؟؟؟؟؟شرایط اولیه اسیلاتور تو چرخه حدی از کجا تامین میشه؟؟؟؟

:ws38:

عموما به هر مداری که بدون اعمال سیگنال به ورودی آن ، در خروجی بتواند به صورت پریودیک نوسان نماید ، به آن مدار اسیلاتور و یا نوسان ساز گفته می شود.

از مهمترین مشخصه اسیلاتورها ، برقراری یک حلقه فیدبک مثبت است. به طوریکه باعث نوسانی شدن مدار و در نهایت تولید سیگنالی پریودیک در خروجی می شود. اسیلاتورها می توانند سیگنال های مختلفی را در خروجی ایجاد نمایند.

نوسان ساز غیرخطی یا رلاکسیون یک خروجی غیر سینوسی تولید می کند مثل موج مربعی ، دندان اره ای یا مثلثی .آن شامل یک المان ذخیره کننده انرژی (یک خازن ، یا به ندرت یک القاگر) و یک مدار سویچ کننده غیرخطی ( یک بست ،اشمیت تریگر، یا المان مقاومت منفی ) که به صورت دوره ای انرژی ذخیره شده در المان ذخیره کننده را شارژ و دشارژ می کند که باعث تغییر ناگهانی در شکل موج خروجی می شود. نوسان سازهای بلوری اغلب به خاطر پایداری بیشتر ترجیح داده می شوند .

اسیلاتور یا نوسان‌ساز مداری است که پس از طی مدت زمان کوتاهی پس از اتصال تغذیه مستقیم، به نوسان پایدار می‌رسد.

اسیلاتورها در ابتدا با استفاده از فیدبک مثبت ناپایدار شده و دامنه نوسان رو به افزایش می‌نهد. اما در دامنه‌ای معین این افزایش دامنه متوقف شده و نوسان‌ساز در آن دامنه شروع به نوسان می‌کند.

یک اسیلاتور بایستی دارای فیدبک مثبت برای افزایش دامنه نوسانات باشد.

یک اسیلاتور می‌بایست پس از رسیدن به دامنه نهایی از ناپایدار شدن نوسانات جلوگیری کند. و با آن دامنه به نوسانات خود ادامه دهد. این امر از طرق مختلفی قابل دستیابی است. برای مثال استفاده از خاصیت بهره ترانزیستور که در آن با افزایش دامنه سیگنال اعمالی به بیس ترانزیستور، بهره تقویتی ترانزستور کاهش می‌یابد و به جای تقویت، تضعیف صورت می‌گیرد. بهره متغیر ترانزیستور با پارامتر G(x) نشان داده می‌شود و با سیگنال اعمالی به بیس ترانزیستور رابطه معکوس دارد.

چی گفتم!!:ws52:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...