رفتن به مطلب

آموزش گروهی مدلسازی و شبیه سازی در Gambit و Fluent

Mr. Specific

ارسال های توصیه شده

با سلام خدمت دوستان.

هدف از ایجاد این تاپیک، انجام گروهی ( از ابتدا تا انتها) مسئله ها و پروژه ها در مکانیک سیالات است.

yd88sggnkwgkkkbqoc81.jpg

فقط این تاپیک یک سری قوانین دارد که در زیر به اختصار بیان شده است:

1. بنده به عنوان شروع کننده تاپیک هستم فقط!
  2. این تاپیک به هیچ عنوان فایل آموزشی را جهت دانلود قرار نمیدهد.
  3. تا زمانی که به صورت گروهی ادامه پیدا کند، این تاپیک سرپا خواهد بود.
  4. هر بار یک مسئله طرح خواهد شد و باید تا آخر روند طی شود (مدلسازی در گمبت و شبیه سازی در فلوئنت) و بعد از اتمام آن مسئله ، مسئله بعدی طرح می شود.
  5. به دلیل جلوگیری از شلوغ شدن و بی محتوا شدن تاپیک، از طرح سوالات تکراری جدا" خودداری شود.
  6. تاپیک جدی می باشد و اسپم کردن در آن به شدت ممنوع می باشد و با قتل 3 نفر برابری می کند!

یا حق

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 83
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

شرح مسئله:

لوله ای به قطر 0.2 متر و طول 8 متر داریم. فشار محیط 1 اتمسفر است و جریانی با چگالی 1 کیلوگرم بر متر مکعب و ضریب لزجت 0.002 کیلوگرم بر متر ثانیه با سرعت یکنواخت 1 متر بر ثانیه وارد آن میشود.

مقادیر چگالی و ضریب لزجت به نحوی انتخاب شده اند که عدد رینولدز برابر با 100 شود. (جریان آرام).

:w75: نکته: فعلا ما دو بعدی بحث می کنیم.

bsolt64c9glu663iwajl.jpg

لینک به دیدگاه

خوب بسم الله:

مراحل انجام کار:

1. مدلسازی در گمبیت

2. شبیه سازی جریان در فلوئنت

حالا شما دوستان باید اول مدل مربوطه را در گمبیت بسازید.

لینک به دیدگاه
خوب بسم الله:

مراحل انجام کار:

1. مدلسازی در گمبیت

2. شبیه سازی جریان در فلوئنت

حالا شما دوستان باید اول مدل مربوطه را در گمبیت بسازید.

برای ساخت مدل اولیه در گمبیت یک مستطیل ترسیم میکنم به ابعاد 0.2*8

همچنین باید یک شرایط مرزی نیز برای اطراف آن تعریف نمود.معیاری برای این شرایط وجود داره؟

لینک به دیدگاه
برای ساخت مدل اولیه در گمبیت یک مستطیل ترسیم میکنم به ابعاد 0.2*8

همچنین باید یک شرایط مرزی نیز برای اطراف آن تعریف نمود.معیاری برای این شرایط وجود داره؟

مرسی مریم خانم.

آره .. باید یک مستطیل رسم بشه..

ولی میشه به خاطر متقارن بودنش، نصف مستطیل را رسم کرد. با ابعاد 8 متردر 0.1 متر.

شرایط مرزی برای دیواره ها هم به این صورته:

left: velocity_inlrt

right: pressure outlet

up: axial (اگر نصفه پایینی را در نظر بگیریم)

Down: wall

لینک به دیدگاه
مرسی مریم خانم.

آره .. باید یک مستطیل رسم بشه..

ولی میشه به خاطر متقارن بودنش، نصف مستطیل را رسم کرد. با ابعاد 8 متردر 0.1 متر.

شرایط مرزی برای دیواره ها هم به این صورته:

Left: Velocity_inlrt

right: Pressure outlet

up: Axial (اگر نصفه پایینی را در نظر بگیریم)

down: Wall

فاصله ابعادی که برای ترسیم شرایط مرزی در نظر میگیریم چگونه است؟

مثلا من یک متر از هر دو طرف و نیم متر از بالا در نظر گرفتم....اما حتما باید یک استانداردی در این مورد باشه

لینک به دیدگاه
فاصله ابعادی که برای ترسیم شرایط مرزی در نظر میگیریم چگونه است؟

مثلا من یک متر از هر دو طرف و نیم متر از بالا در نظر گرفتم....اما حتما باید یک استانداردی در این مورد باشه

این چیزا رو نیازی نداره هااا...

فقط همون چیزایی که گفتم... :ws6:

لینک به دیدگاه
این چیزا رو نیازی نداره هااا...

فقط همون چیزایی که گفتم... :ws6:

درسته ببخشید اشتباه کردم....چون جریان داخلی هست نیازی به شرایط مرزی نداره.

و خود مستطیل رو مش میزنیم

لینک به دیدگاه

فایل زیر، لوله ترسیم شده در نرم افزار گمبیت هست که مشبندی (شبکه بندی) نیز شده و آماده تحلیل جریان در محیط فلوئنت است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • 6 ماه بعد...
  • 1 ماه بعد...
  • 1 ماه بعد...
  • 1 ماه بعد...

درود

من نمی تونم مبدل طراحی شده تو سالیدو با گمبیت باز کنم سالید واسه 2008 و گمبیت رو فلوئنت 6.3 بوده یعنی ورژناشون نمیخوره چون اصلا تو import گمبیت فایل سالیو نشون نمیده چکار می تونم بکنم؟

چون تاپیکی برای رفع اشکال گمبیت و فلوئنت ندیدم سوالم رو اینجا مطرح کردم.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام .

من یه سوال داشتم .

یه پروژه دارم یه باید یه مدل از یه زیر دریایی رو با فلوئنت مدل کنم . اما واسه مش بندیش تو گمبیت مشکل خوردم .

اگه کسی فایل هایی به جز چیزهای روتین که تو خود نرم افزار هست واسه مش بندی انجام داده کمکی به ما کنه .

خود فایل با catia کشیده شده .

اگه کسی بلده جواب بده .

ممنون .

لینک به دیدگاه
سلام .

من یه سوال داشتم .

یه پروژه دارم یه باید یه مدل از یه زیر دریایی رو با فلوئنت مدل کنم . اما واسه مش بندیش تو گمبیت مشکل خوردم .

اگه کسی فایل هایی به جز چیزهای روتین که تو خود نرم افزار هست واسه مش بندی انجام داده کمکی به ما کنه .

خود فایل با catia کشیده شده .

اگه کسی بلده جواب بده .

ممنون .

انجام دادم.. مشکلت کجاست؟ توضیح بیشتر بده.. بهتره کل مراحلی که انجام دادی رو اینجا قرار بدی تا رفع اشکال کنم..

لینک به دیدگاه

سلام .

واسه مش بندیش تو گمبیت به مشکل خوردیم . یعنی این قسمت رو یکی از دوستام داره انجام میده . نتونسته مش بندیش کنه . تو کتاب آموزش هایی که خوندیم همه قطعات واسه مشبندی یه جورایی تعریف شده بودن . اما اینکه یه قطعه از یه نرم افزار دیگه بیاری توضیح نداده چطوری باید مش بندی کنیم .

خودمم یه سوال داشتم . واسه کشسدنش تو کتیا کار خاصی نباید کرد که یعنی نکته خاصی نداره که وقتی خواستیم وارد گمبیت کنیم مشکل نخوره ؟

ممنون

لینک به دیدگاه
سلام .

واسه مش بندیش تو گمبیت به مشکل خوردیم . یعنی این قسمت رو یکی از دوستام داره انجام میده . نتونسته مش بندیش کنه . تو کتاب آموزش هایی که خوندیم همه قطعات واسه مشبندی یه جورایی تعریف شده بودن . اما اینکه یه قطعه از یه نرم افزار دیگه بیاری توضیح نداده چطوری باید مش بندی کنیم .

خودمم یه سوال داشتم . واسه کشسدنش تو کتیا کار خاصی نباید کرد که یعنی نکته خاصی نداره که وقتی خواستیم وارد گمبیت کنیم مشکل نخوره ؟

ممنون

با کتیا کار نکردم..هندسه رو از هر قطعه دیگه بیاری مش بندی فرق نمی کنه.. اگه مشکل همکارتون ایمپورت هندسه کتیا در گمبیت هست از سایت کناری:

توی کتیا با فرمت igs ذخیره کن و توی گمبیت import رو انتخاب کن و بعد iges. نهایتا بعد از اعمال تغییرات لازم در گمبیت export رو و سپس mesh رو انتخاب کن.

لینک به دیدگاه

سلام

فرمت igs با iges فرقی نداره ؟ امتحان نکردم اما فکر کنم باید یه فرقی باشه .

شکلی که هست شبیه یه قطره آب خوابیده و 4 تا موتور کنارشه . میخوام اینارو مش بندی کنم از کدوم مدل باید انجام بده ؟ یعنی توربین یا لوله یا صفحه یا چزهای دیگه نیست . یه پوسته هست . تو جریان آرام زیر دریا . یعنی همون تغییرات لازم که گفتین چیه ؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...