رفتن به مطلب

ها با فوت چه فرقی میکنه ؟؟!!؟؟؟

ارسال های توصیه شده

سلام .

کف دستتونو جلوی دهانتون بگیرید و ها کنید .کف دست گرم میشه //

حالا به جای ها کردن فوت کنید کف دست سر میشود ///

با استفاده از قوانین ترمودینامیک بگید چرا ؟؟؟؟؟؟؟:ws51:

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

سیلام حاجی...:w139:

امین جان.من ترمورو هنوز پاس نکردم.ولی با توجه به این که منم قبلاً به این سوال برخوردمو جوابی رو بر اساس استدلالای خودم پیدا کردم،می خوام جواب سوالتو بدم.

وقتی ما ها(یا هو) میکنیم،مجرای دهان بیشتر از وقتی که فوت میکنیم باز میشه.در نتیجه موقع ها کردن،سرعت خارج شدن هوا کمتره!

وقتی هوا سرد باشه،مولکولای هوایی که از ششهات خارج میشن،بعلت گرمای داخل بدنت دارای انرژی گرمایی بیشتری نسبت به محیط هستن.وقتی شما فوت میکنی،سرعت برخورد مولکولهای گرم با مولکولهای سرد بیشتر میشه،یا به عبارتی دیگر،سطح تماس مولکولای گرم با مولکولای سرد بیشتر میشه،بنابرین هوایی به کف دستت می خورده که دارای انرژس گرمایی کمتریه.چون ارژیشو طرف گرم کردن مولکولای محیط کرده!

ولی وقتی ها میکنی،مولکولای گرم از هم کمتر فاصله می گیرن و با ایجاد نیروی رانشی،مولکولای هوارو کنار میزنن تا به کف دستت برسن!

برای درک بهتر میتونی این مثالو در نظر بگیری:

تو الان توی یه دستت 1کیلو میخ داری و توی اونیکی دستت یه کره ی فلزی.دوتاشون همم دما و هم وزنن.

اگر دوتاشونو همزمان بندازی توی آبی که دماش پایین تر از دمای فلزت باشه،کدوم یکی زودتر سرد میشه؟

البته این احساس گرمی،به جایی که شما توش نشستی و داری این آزمایشو انجام میدیم بستگی داره!

مثلاً اگر بری توی سُنای خشک یا بُخار و این آزمایشو اونجا انجام بدی،نتیجه تا حدودی عوض میشه!

چون اختلاف دمای داخل بدنت با دمای محیط باعث ایجاد احساس سردی و گرمی توی کف دستت میشه!

تازه.روشای دیگه ای هم هست که بخوای دستاتو گرم کنی!

میتونی دستاتو اینجوری بمالی به هم::gnugghender:

سرتم گیج نمیره!!:ws3:

لینک به دیدگاه

خوب در واقع میگی سرعت و اختلاف دما باعث این فرایند میشه !! خوب حالا خیلی خیلی خیلی اروم فوت کن در حد همون ها کردن و یا ها که میکنی با سرعت ها کن در حد فوت کردن سریع :ws51: نتیجشو بهم بگو :ws2:

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان
خوب در واقع میگی سرعت و اختلاف دما باعث این فرایند میشه !! خوب حالا خیلی خیلی خیلی اروم فوت کن در حد همون ها کردن و یا ها که میکنی با سرعت ها کن در حد فوت کردن سریع :ws51: نتیجشو بهم بگو :ws2:

من گفتم.این احساس گرمی که موقع ها کردن بدست میاد به چند عامل بستگی داره(البته به نظر خودم!:JC_thinking:)

1.میزان باز بودن مجرای دهان.چون توی سیستمهای اندازه گیری قسمتِ کمپراتوره پنوماتیکیه سرعتی خوندم که سرعت خروج هوا به دیچه خروج هوا هم بستگی داره.چون هرچقدر این دریچه بیشتر بسته بشه،سرعت زیادتر میشه.شما وقتی خیلی خیلی آروم فوت کنی و لباتو به کف دستت تا فاصله ی ابسیلون نزدیک کنی،تا حدودی احساس گرمی می کنی!:w139:)

2.میزان رطوبت موجود در کف دست.

3.اختلاف دمای بین ششهای شما و محیط آزمایش.

4.سرعت خروج هوا.

البته بازم میگم.اینا برداشتای خودمه.و چون از هیچ منبعی مطالعه نکردم،احتمال داره بعداً نظرم عوض بشه.ولی تا حالا این نوع برداشت برام قابل قبوله.انشا ا... بعد از پاس کردن ترمو میامو بحثو علمی تر دنبال میکنیم!:smiley (18):

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

خب من فکر میکنم به علت تفاوت آنتروپی در دو سیستم باشه. با فرض یکی بودن دبی خروجی از دهان، در موقع ها کردن شما سرعت کم و اختلاف فشار کم بین داخل دهان و خارج اون باعث خروج با سرعت کم میشه. اما در هنگام فوت کردن شما اختلاف فشار ایجاد میکنید و سرعت سیال خروجی رو بالا میبرین که در آنتروپی به شدت موثره. و مانند تمامی پدیده های ترمودینامیکی بایستی از دید فشار ، دما ، آنتالپی و آنتروپی به اون نگاه کرد.

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

حالا جواب این سوال چی میشه؟

فکر کنم به سطح مقطع خروجی هوا بستگی داره.

در ها کردن دهان کاملا بازه و در فوت کردن،لب ها غنچه میشه !! :ws52:

لینک به دیدگاه
حالا جواب این سوال چی میشه؟

فکر کنم به سطح مقطع خروجی هوا بستگی داره.

در ها کردن دهان کاملا بازه و در فوت کردن،لب ها غنچه میشه !! :ws52:

نه

لب هاتو غنچه کن باز هم میتونی باد گرم بفرستی:ws37:

لینک به دیدگاه
نه

لب هاتو غنچه کن باز هم میتونی باد گرم بفرستی:ws37:

به شرطی که غنچه خیلی به دست نزدیک باشه.

هرچی فاصله بیشتر میشه، فوت سردتر میشه. :ws52:

لینک به دیدگاه
ها از درون شش ها میاد بیرون و گرمه ولی فوت از درون دهان میاد و هوایی که در دهانه انرژیشو از دست داده

نه بابا جان.

میلاد راست میگه،اگه از نزدیک به دستت فوت کنی، گرم میشه نه سرد. :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
به شرطی که غنچه خیلی به دست نزدیک باشه.

هرچی فاصله بیشتر میشه، فوت سردتر میشه. :ws52:

:ws52: نه

کلا میگم به سطح مقطع خروجی دهن ربطی نداره زیاد

جوابش فکر کنم هیمنه که سهیل گفت

اون از درون میاد

تو فوت کردن فقط هوایی که جلوی دهن و یکم توی دهن هست رو فوت میکنیم میدیم جلو با سرعت

لینک به دیدگاه
من کی اینو گفتم؟:ws38:

نگفتی؟

خوب پس خودم میگم.:whistles:

دستت را بیار نزدیک دهانت و فوت کن،ببین که گرم میشه.

حالا دور کن و ها کن،سرد میشه البته اگه بادی بهش برسه.

لینک به دیدگاه
نه بابا جان.

میلاد راست میگه،اگه از نزدیک به دستت فوت کنی، گرم میشه نه سرد. :icon_pf (34):

اینکه از نزدیک فوت میکنی و گرم میشه ناشی از فشار زیاده :whistles:

لینک به دیدگاه
نگفتی؟

خوب پس خودم میگم.:whistles:

دستت را بیار نزدیک دهانت و فوت کن،ببین که گرم میشه.

حالا دور کن و ها کن،سرد میشه البته اگه بادی بهش برسه.

:w58: اشتباه میگی فکر کنم

فوت همیشه سرده ...ها همیشه گرمه...به دوری و نزدیکی ربطی نداره

اصلا فاصله رو ولش کن...جفتش رو تو فاصله 5 سانتی از دهن بررسی کن:ws38:

لینک به دیدگاه
اینکه از نزدیک فوت میکنی و گرم میشه ناشی از فشار زیاده :whistles:

پس دلیلش چندین پارامتر باید داشته باشه.

فکر کنم جواب پیچیده تر از این حرفاست.:hanghead:

لینک به دیدگاه
:w58: اشتباه میگی فکر کنم

فوت همیشه سرده ...ها همیشه گرمه...به دوری و نزدیکی ربطی نداره

اصلا فاصله رو ولش کن...جفتش رو تو فاصله 5 سانتی از دهن بررسی کن:ws38:

بابا دستت را بیار نزدیک لب ها و محکم فوت کن، ببین که داغ میشه.

این فاصله خیلی مهمه.

در ضمن پشت دست را باید به طرف دهان بیارین چون حساسیتش به تغییرات دما بیشتره.

لینک به دیدگاه

اونی که میگید از تو شش میادو اینا هم غلطه. چون وقتی طولانی فوت کنی هوای تو ششت هم خالی میشه ولی همچنان دستت سرد میشه.

دلیل این اتفاقم من میدونم و جوابش تو انتقال حرارته نه ترمودینامیک. اگه کسی نتونست من میگم. :ws3:

لینک به دیدگاه

درود...

ابتدا باید تعریف ما از فوت کردن و ها کردن رو معلوم کنیم...ها کردن از درون ششها بیرون میاد و گرمتره(نسبت به فوت کردن) و فوت کردن از درون دهان میاید و سردتره(نسبت به ها کردن)...سطح مقطع و فاصله لب(سطح مقطع خروجیه) از دست و دما دست و سرعت فرستادن سیال از درون بدن به بیرون همه تاثیر گذاره ...این سوال جواب در حالت نسبی داره فقط باید نسبت دما ها کردن با فوت کردن معیاره نه اینکه فوت کردن همیشه سرده و ها کردن همیشه گرم...چون اگه ما دمای محیط(دمای دستمونو)تغییر بدیم مثلا 2درجه سانتیگراد کنیم هم فوت کردن و هم ها کردن گرمه ولی ها کردن نسبت به فوت کردن گرمتره و یا دمای محیط به 60 درجه برسه هم هاکردن و هم فوت کردن سرده اما فوت کردن سردتره..ربط فاصله هم اینکه هرچه فاصله دورتر انتقال حرارت دیرتر و دمای نقطه نهایی(که دست ما باشه) کمتره...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...