رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

به نام يگانه هستي

:ws33:زكات علم در نشر آن است.:ws33:

tuh0747pwvt042t2kt.jpg

با كسب اجازه از مديران انجمن و بعد از ثبت نام از مشتاقان با اين پست رسما كلاس آموزش كارگاه ساخت سازه ماكاروني رو آغاز مي كنيم

قبل از شروع كلاس لازم چند نكته رو عرض كنم :

در اين كلاس همه دوستان وكاربران فعال انجمن مي توانند حضور داشته باشند و از كلاس بهرمند شوند

:a030:

كلاس در چند فاز برگزار ميشه

- يكي معرفي و كليات هست كه در ابتدا توضيحات كامل اين بخش داده ميشه

- بعد معرفي گرايش هاي و مسابقات موجود در ايران و بررسي اعتبار مسابقات

- مراحل و نحوه شروع كار

- شناخت تجهيزات كار .

- نحوه ازمايش و ارزيابي طرح ها

- نحوه اجرا و ساخت پل

- و تحليل و طراحي پل

اين كلاس بشكل ازاد براي همه كاربران قابل روئت هست فقط در ادامه آموزش يه تاپيك تخصصي براي تيم اصلي انجمن ايجاد ميشه تا برخي موارد كه بيشتر جنبه محرمانه داره و براي حفظ اطلاعات اصلي تيم تنها براي اعضاي تيم قابل روئت خواهد بود

دقت كنيد در اين كارگاه برخي موارد با فونت قرمز نوشته ميشود ... مواردي كه با اين فوت نمايش داده ميشه از جمله مواردي هست كه كمتر جايي گفته ميشه و بيشتر حاصل تجربه تيم ها هست و پس بايد به اين موارد دقت كنيد .. گاهي اوقات براي حفظ امنيت در نكات اجرايي مجبور مي شم اين قسمت هاي قرمز رنگ رو بعد يك روز از ايجاد مطلب پاك كنم در صورت اين عمل بجاي اون كلمه يا كلمات نقطه چين هاي قرمز قرار ميدم ... پس دوستان سعي كنيد با روند تاپيك بروز باشيد تا مطالب از دست نديد در صورت از دست دادن نكات مهم بهم پيغام بديد اگه نسخه اي براي خوم داشته باشم براي شما بفرستم .

دوستان هر سوال هست ميتوانيد در همين تاپيك بپرسيد و در همين تاپيك هم پاسخ خواهيد گرفت

:a030:

اولويت اطلاع رساني از مطالب مهم و يا نكات براي كاربراني مي باشد كه ثبت نام كرده اند و درقبال ديگر كاربران هيچ مسئوليتي نداريم.

دوستان همينجا بيام يه قولي بهم ديگه بديم همينطور كه از قبل گفته شد مطالبي كه اينجا گفته ميشه فقط و فقط انحصار در اختيار انجمن نوانديشان هست از همه شما دوستان ميخوام اين مطالب بگروه ديگر يا كسي ديگر باز گو نكنيد تنها خودتان استفاده كننده از اين مطالب باشيد چون حق شماست من نيت را بر حسب اعتماد دو طرفه مي گذارم و اميدوارم بتونيم پايبند باشيم.:w73:

دوستان با اين پست كلاس رسما شروع شده اگر هر پيشنهادي يا نظري داريد مي تونيد همينجا اعلام كنيد ...:flowerysmile:

ليست اعضا گروه :

عمران

bahram_first007

Cinderella

آرانوس

El Roman

m_shirin

Amir R. Haddadi

rezanassimi

sara 20

hapashtia

سایر رشته ها

M_Archi

spow

سـارا

HaMiD.CFD

vahid88

nazfar

مهندس خوش فکر

Atre Baroon

فایل های کمکی:

پی دی اف آموزش مقدمات ساخت سازه ماکارونی (قسمت اول) :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

روش تحلیل خرپا با sap :

نحوه کشیدن طرح سازه های ماکارونی به وسیله اتوکد:

• Like 30
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 99
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

فقط در مورد اینکه گفتی برخی نکات حذف میشه فقط یه سوال آموزشش ساعت خاصی تو روز انجام میشه که در صورت امکان بتونیم آن شیم یا نه؟:JC_thinking:

ممنون آرانوس عزيز

خب فعلا من معمولا هر شب مي تونم آن شم و اينكه هرشب چه مطالب آموزشي داشته باشم خدا ميدونه

خب اون مطالبي كه حذف ميشه من بجاش نقطه چين ميزارم اگه امديد ديديد حذف شده ميتونيد از من يا سايز اعضا گروه كه ديده بودند بشكل خصوصي بپرسيد ( به دلايلي هم كه قبلا گفته شد فقط پاسخگو اعضا ثبت نام شده و كاربران فعال انجمن خواهم بود و از پاسخ گويي به كاربران تازه وارد معذورم )

بعضي وقت ها هم شايد فقط قرمز بمونه و حذف نشه

دوستان ثبت نام در بخش اصلي خودش تا دو روز آينده ادامه داره

ثبت نام از مشتاقان

• Like 10
لینک به دیدگاه
خب نمیشه مطالب رو هربار در قالب یه فایل اپلود کنید و لینکشو برای اعضا بفرستید؟

اینجوری که سخته بخوایم از بقیه بپرسیم :(

فكر كنماينكاري كه شما ميگيد سختر باشه

فعلا با همين شيوه ميرم جلو تا ببينيم خدا چي ميخواد

خب اگه سختتونه از ديگران بپرسيد مي تونيد مستقيم از خودم بپرسيد :a030:

یه سوال دیگه:

باید کارهامونو که درس کردیم اینجا نشون بدیم؟:ws52:

فعلا بحث تئوري هست كه سعي ميكنم زود تمام بشه چون ميدونم از حوصله خارجه اما فكر كنم تئوريشم ميتونه جذاب باشه :ws3:

اما بعد كه كار گارگه شروع شد خب بهترش اينهكه شما واسه خودتونم تمرين كنيد واگه مشكلي داشتيد يا سوالي بگيد

به موقعش جاهاي كه لازم باشه همه با هم يكدست كار كنيد و تحويل بديد و بهتون ميگم

شايد بعضي وقت ا لازم باشه كار بشكل خصوصي به خودم تهويل بديد

خیلی عالیه واقعا ممنونم:a030:

فک کنم بهتر باشه مدیجان یه تاپیک دیگه هم باشه که به قول عطر بارون(اسمشو نمیدونم:icon_pf (34):) کارامونو نشون بدیمو رفع اشکال کنیم:ws52:

من زياد موافق تاپيك هاي موازي نيستم اينطوري احساس ميكنمكاربر گيج ميشه كه دو تا تاپيك همزمان دنبال كنه فعلا بزاريد تو همين تاپيك بريم جلو

مرسی امیر رضاجان از بابت این کار بسیار جالب :flowerysmile:

یه سوال، الان که آموزش شروع میشه یعنی تیم برا مسابقه کارشو شروع کرده؟ یعنی هرکدوممون این چیزایی رو که آموزش میدی باید بسازیم؟؟؟ نمیدونم منظورمو چجوری بگم :ws52:

بله فعاليت تيم هم شروع ميشه تا جاي كه يسري مطالب مشترك باشه اينجا گفته ميشه و مابقس مطالب در همون بخش كه مربوط به تيم هست ظاهرا ميشه بخش كاربران ويژه تالار عمران

فكر كنم جواب ساخت روهم گفتم :ws52:

سلاممم

اين پست فقط براااا اينه كه هر وقت تاپيك به روز ميشه ،من متوجه بشم :icon_redface:همين :ws37:

موفق باشيد :a030::icon_gol:

به اين ميگن راه هاي رسيدن به موفقيت :ws3:

سلام امیر رضای عزیز ممنون که اطلاع دادین:icon_gol:

دستتون درد نکنه اگه ممکنه و ساعات خاصی از شب رو آن هستین بگین تا همون ساعات همگی حضور داشته باشیم.

:icon_gol:

همچنین میشه بگین این کلاسها چند روز طول می کشه؟لطفا:icon_gol:

من تا آخر این ماه دسترسی به اینترنت دارم.:ws44:

بازهم ممنون از لطفی که دارین می کنین:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

راستش ساعت خاصي واقعا نمي تونم تعيين كنم

ميترسم يه چيزي بگم بعد بد قولي ميشه

دوباره ميگم كاربران عضو نگران مطالب از دست داده نباشند

در مورد مدت آموزش ها مسلما بيشتر از يك ماه طول ميكشه :a030:

• Like 11
لینک به دیدگاه

سلام.

اول از همه ممنون از مدیر خوبمون واسه این تاپیک!:icon_gol::icon_gol:

یه سوالی داشتم: کارایی رو که قراره تحویل بدیم نیاز به آزمایش کردن و.. داره؟یعنی منظورم اینه که همه ی کارارو میشه تو خونه انجام داد؟

• Like 6
لینک به دیدگاه

به به خيلي عاليه خب اميررضا جان زودتر استارتو بزن كه داره از دهن ميافته:w02:

فك كنم بايد تحليله خرپامون خوب باشه نه؟؟؟؟:ws43:

• Like 6
لینک به دیدگاه
به به خيلي عاليه خب اميررضا جان زودتر استارتو بزن كه داره از دهن ميافته:w02:

وای نه :icon_pf (34):

من هیچی از خرپاها و تحلیلش یادم نیست :icon_pf (34):

فكر كنماينكاري كه شما ميگيد سختر باشه

فعلا با همين شيوه ميرم جلو تا ببينيم خدا چي ميخواد

خب اگه سختتونه از ديگران بپرسيد مي تونيد مستقيم از خودم بپرسيد :a030:

خب حالا اپلود نه! ولی همونو میشه کپی پیست کرد تو پیغام خصوصی و به اسامی فرستاد.

یادداشت اسامی هم یه باره فقط. بقیش همون لیست رو کپی پیست میشه

من اگه مطالبو داشته باشم حاضرم اینکارو بکنم و برای تمام اعضا بفرستم.

مشکلش بخاطر مدت زمانیه که طول میکشه تا اعضا آن بشن و جواب بدن.

چون اعضا برای اینکار وقت میذارن و همون زمان اگه متوجه نشن خب برنامشون بهم میریزه و ممکنه نتونن با گروه پیش برن و عقب بیفتن.

حالا هرطور صلاح میدونید. منم تابع جمعم. :icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه
یه سوالی داشتم: کارایی رو که قراره تحویل بدیم نیاز به آزمایش کردن و.. داره؟یعنی منظورم اینه که همه ی کارارو میشه تو خونه انجام داد؟

يكسري از آزمايش ها رو ميشه تو خونه هم با امكانات معمولي هم انجام داد

ايشالله در خود آموزش سعي ميكنم تا حد امكان كم هزينه باشه و براي شما هم راحت

وای نه icon_pf%20%2834%29.gif

من هیچی از خرپاها و تحلیلش یادم نیست icon_pf%20%2834%29.gif

دوستان خيلي نگران تحليل خرپا نباشيد قبلا هم گفتم اين گرايش بنظر من خيلي بحث تحليل تو ش مهم نيست چون ديگه همه تيم ها به طرح بهينه رسيدند و بيشتر بر ميگرده به شرايط خاص

خب حالا اپلود نه! ولی همونو میشه کپی پیست کرد تو پیغام خصوصی و به اسامی فرستاد.

یادداشت اسامی هم یه باره فقط. بقیش همون لیست رو کپی پیست میشه

من اگه مطالبو داشته باشم حاضرم اینکارو بکنم و برای تمام اعضا بفرستم.

مشکلش بخاطر مدت زمانیه که طول میکشه تا اعضا آن بشن و جواب بدن.

چون اعضا برای اینکار وقت میذارن و همون زمان اگه متوجه نشن خب برنامشون بهم میریزه و ممکنه نتونن با گروه پیش برن و عقب بیفتن.

حالا هرطور صلاح میدونید. منم تابع جمعم. :icon_gol:

خيلي ممنون از همكاري و علاقه شما

حالا كه شما زحمتش و مي كشيد قبول :ws3:

من هر تاپيكي كه احساس مي كنم قراره ويرايش بشه رو براي شما ميفرستم و خودتون ديگه زحمتشو بكشيد :a030:

فقط مسئوليت سنگيني هست اميدوارم بتونيد خوب از پسش بربياد و خوب حراست كنيد

-------------------------------

يه نكته هم * پست هاي تا الان بوده و بيشتر جهت پيشنهاد و تشكر يا اين دست موارد هست كه هيچ كمكي به آموزش نميكنه و بيشتر جهت اطلاع رساني و ... است بعد از مدتي كه همه در جريان گرفتند پاك ميشه تا مطالب آموزشي تاپيك منسجم ارائه بشه

منتظر باشيد ...

• Like 9
لینک به دیدگاه

* قبل از آغاز جلــــسه اول يه تكنته رو اضافه كنم :

قبل رنگ قرمز تعريف كردم اما الان 2 رنگ ديگه هم تعريف مي كنم

رنگ آبي : جهت تذكر و نكته و گفتن موارد خارج از بحث يا يادآوري ها مي باشد

رنگ سبز : در داخل پستي اگر هر جمله يا كلمه اي با اين رنگ مشاهده شد يعني اينكه آخر همون تاپيك يه توضيحاتي در مورد اون كلمه داده خواهد شد تا براي دوستان تازه وارد يا غيره عمراني كه يسري اصطلاحات توجيح بشه

جلــــــــــسه اول :

علم شبيه سازي * سازه يكي از مواردي هست كه اكنون مورد توجه بسياري از دانشگاه هاي معتبر دنيا قرار گرفته و به هر شكلي سعي بر ايجاد و ايده پردازي براي ايجاد اين علم در نوع هاي جديد و كاربردي تر هستند

يكي از اين علم شبيه سازي در بحث سازه و مهندسي عمران ، شبيه سازي با متريال هاي ماكاروني هست گه بدليل جذابيت زيادي كه بين دانشجويان پيدا كرده يكي از پر طرفدار ترين علوم شبيه سازي در جهان قلمداد ميشه و مسابقات مختلفي با گرايش هاي مختلف در سطح دنيا برگزار ميشه

امروز حتي براي رشته هاي تحصيلي فيزيك هم در مدارس اروپا از متريال ماكاروني جهت شبيه سازي آزمايشات مختلف فيزيك ( بخش نيرو ) مورد استفاده قرار مي گيره

يكي از دلايل توجه زياد به اين متريال ارزان بودن در دسترس بودن و حالت رفتاري مشابه با نمونه واقعي ( مثل كابل ها ) و اجرا راحتر تر نسبت به موارد ديگر از لحاظ تخصص خاص

استفاده از رشته هاي ماكاروني براي شبيه سازي سازه ها ، اولين بار بشكل خرپا مثلثي شكل حدود 17 سال پيش در دانشگاه هاي كانادا آغاز شد و بعد به سرعت در دانشگاه كشور هاي مجارستان ، ايتاليا، اسپانيا، ‍ژاپن و ديگر دانشگاه هاي جهان متداول گشت. سپس به تدريج از آن بعنوان سازه پلي كه نيرو را از وسط دهانه به آن وارد مي شود استفاده شد كه به آن مسابقات پل ماكاروني با بار متمركز گفته مي شود .

در كشور ما نيز حدود 9 سال پيش دانشگاه اميركبير دست به برگزاري اين مسابقه زد و تا امروز هم همه ساله اين مسابقه در دانشگاه اميركبير و ديگر دانشگاه هاي كشور برگزار مي شود .

علاوه بر ماكاروني امروز متريال هاي ديگري هم براي شبيه سازي معر في شده و حتي اندك سالي هست كه وارد دانشگاه هاي ايران هم شده ... مثل سازه هاي كاغذي . سازه هاي كه با چوب بستي درست ميشه ( اسم علميش يادم نيست )... سازههاي كه با نخ و ماكاروني ساخته ميشه( اين مسابقش قديما تو فردوسي مشهد برگزار ميشد الان نمي دونم هنوزم برگزار ميشه يا نه ) و ... اين هم متريال هاي هستند كه تا امروز بعوان جانشين ماكاروني تعريف شده اما هنوز نتونسته جايگزين ماكاروني ها شوند ظاهران علاقمندان به ماكاروني خيلي بيشتر هست ... و كسي قصد دل كندن از ماكاروني رو نداره !!!!!!

** در ادامه معرفي از گرايشات مسابقات موجود در ايران و بررسي اونها رو خواهيم داشت !

*** دوستان خواهشا هر سوالي براي شما بوجود ميايد يا هر نظري داريد بگيد و اصلا خجالت نكشيد در ادمه بيشتر مورد اين مورد توضيح مي دم چون يك قسمت اصلي كلاس ما توجه به همين نكته هست

* سازه : هر جسمي كه نيرو را در خودش تحمل كند و آن را از خود انتقال دهد بدون آنكه تخريب يا واژگون شود سازه تعريف مي شود

• Like 10
لینک به دیدگاه

اي بابا من كه نگفتم همه چيز تعطيل فقط گفتم تا آخر همين هفته گرفتارم

اونم شايد بيام و به اين تاپيك سر بزنم

تا اخر همين هفته يعني همين 2-3 روزي

• Like 8
لینک به دیدگاه

سلام به همگی خسته نباشید.:icon_gol:

الان کلاس تموم شده یاهنوز هم ادامه داره آخه من تازن رسیده ولی همه پست ها رو خ.ندم و یاداشت هم برداشتم.:w16:

چرا کسی نیست؟؟؟؟:ws52:

• Like 5
لینک به دیدگاه
سلام به همگی خسته نباشید.:icon_gol:

الان کلاس تموم شده یاهنوز هم ادامه داره آخه من تازن رسیده ولی همه پست ها رو خ.ندم و یاداشت هم برداشتم.:w16:

چرا کسی نیست؟؟؟؟:ws52:

کلاس همون پست آموزشی بود :w16:

• Like 6
لینک به دیدگاه

جلـــــــــسه دوم : ( معرفي گرايش هاي مختلف در ايران )

سلام به همه دوستان .

خب جلسه قبل يه كليات در مورد شبيه سازي سازه ها گفتيم و گفتيم كه فعلا شبيه سازي با متريال ماكاروني از محبوب ترين آن هست و همچنين هم گفتيم كه حدود 9 سال هست كه مسابقات وارد ايران شده و دانشگاه اميركبير بنيانگذار اين مسابقه بود ....

و در ادامه ....

گرايش هاي مختلفي براي مسابقات ماكاروني معرفي شده با انواع بارگذاري ها و آيين نامه هاي مختلف

از جمله مسابقاتي كه با ماكاروني وجود داره يا ميتونهوجود داشته باشه شامل موارد زير است

پل ماكاروني با بار گسترده : پلي كه با ماكاروني ساخته مي شوند و نيرو آن در چند نقطه بشكل همزمان طبق آيينامه به پل وارد مي شود

پل ماكاروني با بار متحرك : يكي از علمي ترين مسابقات پل ماكاروني مي باشد ... نيروتوسط يك روبات كه بر عرشه پل حركت مي كند به پل وارد مي شد

پل ماكاروني با بار متمركز : نيرو در اين نوع سازه ها فقط از يك نقطه وارد ميشود كه معمولا وسط سازه خواهد بود ( متداول ترين نوع مسابقات مي باشد ) البته از نظر علمي به اين مسابقات نمي بايست پل ماكاروني گفته شود چون در علم عمران پل به جسمي گفته ميشود كه يا نيرو متحرك وارد شود يا نيرو گسترده اگه نيرو متمركز يا در يك نقطه باشد به آن آويز مي گويند ( اين مسابقات از سطح بسيار پايين علمي برخوردار است )

سازه هاي فشاري : كه براي مشخص شدن مقدار قابل تحمل فشار بكار ميرود كه معمولا نيرو از بالا وارد مي شود و طول اعضا كوتاه ميباشد

سازه تاوركرين ( جرثقيل برجي ) : اين مسابقات در دو گرايش گردان و ثابت تعريف شده است كه با استفاده از طرح و شبيه سازي جر ثقيل برجي ساخته ميشود و گرايش گردان آن يكي از سخت ترين نوع مسابقات از لحاظ علمي مي باشد و بجز كشور ژاپن تا الان جايي نشنيدم كه اين مسابقات برگزار بشه يكي از مشكلات اين گرايش ايجاد لنگر هست كه بنا به خصوصيات ماكاروني كار رو سخت ميكنه

سازه محافظ تخم مرغ : اين سازه به شكلي ساخته ميشه كه يه تخم مرغ درونش قرار ميگره و بعد از ارتفاع مشخص اونو به طرف زمين ميدازند سازه ميشكنه اما تخم مرغ درونش نبايد بايد بشكنه

خب فكر كنم همينا بوده عكساي هم از اين مسابقات دارم كه بعدا براي شما ميزارم ....

اما از جمله مسابقاتي كه در ايران تو اين 9 سال شاهدش بوديم مسابقه پل ماكاروني با بار متمركز هست البته شنيدم كه چند دانشگاه كشور مثل صنعتي بابل مسابقه محافظ تخم مرغ هم برگزار كردند

چند ماه ي هم هست كه خبر هاي از برگزاري مسابقه با بار متحرك تو كشور شنيده ميشه اگه چنين مسابقه اي برگزار بشه خيلي عالي ميشه چون خيلي علمي و واقعي تر از بقيه مسابقات هست ... تعريف از خودم نباشه اولين پل ماكاروني با بار متحرك در كشور رو خودم ساختم و تو نمايشگاه محققين استانمون ثبتش كردم والانم دارم مراحل برگزاري مسابقه كشوري با بار متحرك تو دانشگاه خودم پيگيري مي كنم ...

خب قرار ما در اين كارگاه در مورد مسابقات با بار متمركز بحث كنيم و ايشالله در جلسات اينده* گرايش هاي مختلف اون و ميگم و بررسي مي كنيم و دلايلي رو ميگم كه نشونيده تا الان يعني در اين 9 سال راه رو اشتباه رفتيم و اينكه چرا حالا قرار فقط در مورد اين مسابقه ( بار متمركز ) آموزش داشته باشيم واسه اينه كهتماممسابقات كشور در اين حالت برگزار ميشه و در گرايش هاي ديگه مسابقه كشوري نداريم

اما اين وعده روهم بدم كه ايشالله بعد پايان آموزش بار متمركز بار متحرك شروع مي كنم كه خيلي خيلي علمي تر . كاربردي خواهد بود ( دليل اين ادعا رو هم در جلسات آينده خودتونمتوجه مي شيد ...)

فعلا ....

* دوستان هر نكته تو ذهنتون هست بگيد ... :a030:

* گرايش هاي مختلف : مسابقات با بار متمركز خودش داراي چندين گرايش هست و هركدو مش داراي آيين نامه خاص مي باشد يكي از نكته هاي كه بايد دقت كنيد اينه كه نميشه گفت فلاني ركورد دار مسابقات پل ماكاروني هست بايد دقيقا نوع گرايش و محل برگزاري مسابقه و تاريخ برگذاري اون گفته بشه و كسي ركوردار مطلق نيست ( در مورد اين قضيه هم پس چطور ميشه ركورد هارومقايسه كرد در معرفي گرايش ها خواهم گفت )

• Like 12
لینک به دیدگاه

با اجازه امیر رضا من یه نمونه از آیین نامه های این مسابقاتو برای آشنایی دوستان قرا میدم :

• Like 10
لینک به دیدگاه
با اجازه امیر رضا من یه نمونه از آیین نامه های این مسابقاتو برای آشنایی دوستان قرا میدم :

این خودشم کلی درس توش داشت :ws3:

• Like 7
لینک به دیدگاه

ممنون بهرام جان

الان اين ايين نامه مربوط به مسابقات گرايش راندماني با دهانه 80 سانت هست كه تقريبا منسوخ شده بخصوص با شرايطي كه داره

این خودشم کلی درس توش داشت :ws3:

بله ....

نگران نباشيد همشو ياد مي گيريد

زودباشین من میخوام یه دونه پل بسازم برای دکور اتاقم :ws33::w42:

اندكي صبر سحر نزديك است :ws3:

• Like 7
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...