رفتن به مطلب

ی سوال از بچه های فیزیک

REZA111

ارسال های توصیه شده

ی سوال دارم شاید احمقانه باشه ولی یادتونه که نیوتن ی سیب به سرش خورد و جاذبه رو کشف کرد

مگه سرعت حرکت زمین 30 کیلومتر بر ثانیه نیست پس چرا وقتی میپریم هوا و احتمالا 1 ثانیه طول میکشه وقتی میایم پایین سر جای اولمونیم

یا ی جور دیگه بپرسم

شاید شمام دیده باشین ی وقتایی تو ماشین که داره حرکت میکنه ی حشره تو ماشن در حال پروازه .ممکنه سرعت ماشین 100 کیلومتر باشه ولی اصلا به نظر نمی اد که اون حشره هم ی همچین سرعتی داشته باشه قاعدتا اون حشره باید محکم بخوره به شیشه عقب:JC_thinking:

لینک به دیدگاه
ی سوال دارم شاید احمقانه باشه ولی یادتونه که نیوتن ی سیب به سرش خورد و جاذبه رو کشف کرد

مگه سرعت حرکت زمین 30 کیلومتر بر ثانیه نیست پس چرا وقتی میپریم هوا و احتمالا 1 ثانیه طول میکشه وقتی میایم پایین سر جای اولمونیم

یا ی جور دیگه بپرسم

شاید شمام دیده باشین ی وقتایی تو ماشین که داره حرکت میکنه ی حشره تو ماشن در حال پروازه .ممکنه سرعت ماشین 100 کیلومتر باشه ولی اصلا به نظر نمی اد که اون حشره هم ی همچین سرعتی داشته باشه قاعدتا اون حشره باید محکم بخوره به شیشه عقب:jc_thinking:

بخاطر قطر بسیار زیاد زمین نسبت به ابعاد انسان هست. در نظر بگیرید روی توپی چرخان(مثلا به قطر 1 متر) هستین می پرید هوا .... سرعت زیاد زمین و ابعاد بزرگش توامان در نظر بگیرید

حشره نباید هم سرعت 100 ... رو داشته باشه وقتی روی صندلی قرار داره اون وقت سرعتش می شه 100

لینک به دیدگاه
بخاطر قطر بسیار زیاد زمین نسبت به ابعاد انسان هست. در نظر بگیرید روی توپی چرخان(مثلا به قطر 1 متر) هستین می پرید هوا .... سرعت زیاد زمین و ابعاد بزرگش توامان در نظر بگیرید

حشره نباید هم سرعت 100 ... رو داشته باشه وقتی روی صندلی قرار داره اون وقت سرعتش می شه 100

منظورتون از سرعت و ابعاد رو توامان با هم در نظر گرفتن چیه متاسفانه نفهمیدم

در مورد حشره هم میتونید امتحان کنید من دیدم که تو ماشین حشره بدون اینکه رو جایی نشسته باشه تو فضای ماشین در حال حرکته اخه این ماشین نیست که در حال حرکته و فقط چرخاشه که داره حرکت میکنه

منظورم قانون عمل وعکس العمل نیوتن:banel_smiley_4:

نمیدونم تونستم منظورم رو درست برسونم یا نه:w74:

لینک به دیدگاه

یا ی جور دیگه بپرسم

شاید شمام دیده باشین ی وقتایی تو ماشین که داره حرکت میکنه ی حشره تو ماشن در حال پروازه .ممکنه سرعت ماشین 100 کیلومتر باشه ولی اصلا به نظر نمی اد که اون حشره هم ی همچین سرعتی داشته باشه قاعدتا اون حشره باید محکم بخوره به شیشه عقب:jc_thinking:

خب در مورد سوال اولتون که می پریم و میایم سر جامونیم باید بگم

زمین مجموعه ی خود زمین هست و هوای اطرافش هر دو با هم سرعتشون همون چیزی هست که شما فرمودید ، ما هر چقدر بپریم از هوایی که سرعتش با زمین هست بیرون نمی ریم این به اون معنی هست که ما ذره ی تشکیل دهنده ی زمین هستیم و سرعت مجموعه رو داریم پس زمانی که تونستیم خودمون رو از این اجزا جدا کنیم اوونوقت دیگر جزء زمین محسوب نمی شیم و قطعا در برگشت سر جای خودمون نیستیم.

سوال دومی هم همین پاسخ رو داره :

هوای داخی ماشین چزء ماشین هست ، هوای داخل که سرعت هوای بیرون رو نداره؟

در داخل 1 نوع جریان هوا وجود داره پس اگر حشره در این هوا پرواز کنه جزء این دستگاه به حساب میاد و زمانی که از این مرز جدا شد دیگه با سیستم اول تطابق نداره.

هوای بیرون با سرعت 100 کیلومتر میخوره به ماشین ولی هوای داخل سرعتی نداره!

حشره اگه از این مرز فراتر بره سرعتش به 100 کیلومتر خواهد رسید

در این سوال ها باید درک کنی که اجزا سیستم در تطابق با یکدیگر هستند.

لینک به دیدگاه

من فکر میکنم مربوط میشه به اینرسی و لختی.

وقتی زمین با این سرعت میچرخه تو هم داری باهاش میچرخی و وقتی میپری هنوز اینرسی داری و داری با همون سرعت همراه زمین میچرخی.

لینک به دیدگاه

وقتی زمین با این سرعت میچرخه تو هم داری باهاش میچرخی و وقتی میپری هنوز اینرسی داری و داری با همون سرعت همراه زمین میچرخی.

این یه فرضه

لینک به دیدگاه

زمین مجموعه ی خود زمین هست و هوای اطرافش هر دو با هم سرعتشون همون چیزی هست که شما فرمودید ، ما هر چقدر بپریم از هوایی که سرعتش با زمین هست بیرون نمی ریم این به اون معنی هست که ما ذره ی تشکیل دهنده ی زمین هستیم و سرعت مجموعه رو داریم پس زمانی که تونستیم خودمون رو از این اجزا جدا کنیم اوونوقت دیگر جزء زمین محسوب نمی شیم و قطعا در برگشت سر جای خودمون نیستیم.

در داخل 1 نوع جریان هوا وجود داره پس اگر حشره در این هوا پرواز کنه جزء این دستگاه به حساب میاد و زمانی که از این مرز جدا شد دیگه با سیستم اول تطابق نداره.

هر دوتا مثال در حقیقت یکی ان و فقط دو جور ارائه شدن

وپاسخ شمام اینه که هم زمین و هم ماشین هوای داخل خودشون رو هم با خودشون میبرن

نمیدونم یعنی منظورتون اینه که اگه اطراف زمین یا داخل ماشین خلا بود اونوقت این اتفاق نمی افتاد

لینک به دیدگاه

مثال اولی رو به نظرم خوب جواب میده یعنی شما از زمین بلند میشی و اینرسی شمارو به جای اولت برمیگردونه :JC_thinking:

ولی در مورد مثال دوم نمیدونم چه جوری میشه

و چون هر دو مثال در حقیقت یک چیز اند اگه بتونه دومی رو جواب بده به نظرم قانع کنندست

لینک به دیدگاه

دوستی که استارت این تاپیک رو زد:

پاسخ من در مودر زمین اشتباه بود. پاسخی که نقل قول کردم صحیح هست. در واقع ابعاد بزرگ زمین نمی تونه دلیلی باشه برا .....

در مورد اینکه چرا حشره در حال پرواز داخل ماشین نباید سرعت 100 داشته باشه که پاسخ خودمو رد نمی کنم.

در مورد اینکه چرا حشره نمی خوره به به عقب هم که دکتر(پاسخ نقل قول) اشاره کردن. کافیه شیشه ی جلوی خودرو رو بردارین تا ببینید چه بلایی سر حشره می آد. دو تا حالت زیر رو مقایسه کنید:1- حشره بیرون ماشین و باد هم نزنه

2- حشره داخل ماشین پرواز کنه و ...

سایت هوپا رو این موراد زیاد مانور داده . بچه ها از این سوالات مفهومی زیاد می پرسنو برید اونجا. منم وقت کردم سر می زنم تا اگه مطالب تکمیلی بود ...

لینک به دیدگاه

پاسخ ایشون گفتن.من هم نکته ای اضافه کنم

این مواردی که گفتید همشون متعلق به چهارچوبهای متحرک هستند و ناظرها نسبت به همدیگه موقعیت یکسانی دارند پس نباید انتظار واقعیاتی غیر از اینرو داشت.

شما اگه از جو زمین خارج بشید اونوقت سوال اولتون درست در میاد تا زمانی که داخل جو زمین باشید موقعیتتون موثر از زمین و با اون برابره.

لینک به دیدگاه

ر مورد سوال اول بگم که وقتی میپرین بالا به هیچ عنوان سر جای اولتون بر نمیگردین منتها جابجایی شما در حد میلیمتر هست برای همین چیزی احساس نمی کنید /اگه خواستین جابجایی رو حس کنین کافی سرعت پرش رو افزایش بدین یا پارامتر نظیر اون یعنی شعاع زمین رو کاهش میدین /دلیل این اختلاف جابجایی وجود نیروی کوریولیس هست که در دستگاه های نالختی مثل زمین و سایر سیارات ظهور پیدا میکنه هستش......

در مورد سوال دومم بگم که اگر خودرو با سرعت ثابت حرکت کنه حرکت مگس و شما نسبت به ناظر بیرونی لخت یکسان است /اما اگر ماشین شتابدار باشه اون وقت دیگه شما میشین ناظر نالخت و تمام اندازی گیری ومشاهداتتان در دستگاه نالخت انجام میگیره و یک نیروی دیگری به نام نیروی نالختی رو تجربه خواهید کرد که همونی هستش که همه رو از جمله شما رو به اشتباه میندازه /////

اگه با این توضیحات قانع نشدین بهم ایمیل بدین تا بیشتر توضیح بدم

amin00737@yahoo.com

لینک به دیدگاه
ر مورد سوال اول بگم که وقتی میپرین بالا به هیچ عنوان سر جای اولتون بر نمیگردین منتها جابجایی شما در حد میلیمتر هست برای همین چیزی احساس نمی کنید /اگه خواستین جابجایی رو حس کنین کافی سرعت پرش رو افزایش بدین یا پارامتر نظیر اون یعنی شعاع زمین رو کاهش میدین /دلیل این اختلاف جابجایی وجود نیروی کوریولیس هست که در دستگاه های نالختی مثل زمین و سایر سیارات ظهور پیدا میکنه هستش......

در مورد سوال دومم بگم که اگر خودرو با سرعت ثابت حرکت کنه حرکت مگس و شما نسبت به ناظر بیرونی لخت یکسان است /اما اگر ماشین شتابدار باشه اون وقت دیگه شما میشین ناظر نالخت و تمام اندازی گیری ومشاهداتتان در دستگاه نالخت انجام میگیره و یک نیروی دیگری به نام نیروی نالختی رو تجربه خواهید کرد که همونی هستش که همه رو از جمله شما رو به اشتباه میندازه /////

اگه با این توضیحات قانع نشدین بهم ایمیل بدین تا بیشتر توضیح بدم

amin00737@yahoo.com

دوست عزیز راستش من واحتمالا بعضی دیگه از بچه ها این کلمه های ناظر و ... رو متوجه نمیشیم شاید به خاطر رشتمونه

از دوستان منبع خواستم یکی معرفی کردن که متاسفانه نتونستم پیداش کنم

اگه میشه ی کم بیشتر توضیح بدین

در ضمن بحث اصلی این نیروی کوریولیس نیست و منظورماز هر دو سوال در حقیقت یکیه

یعنی حداقل من فکر میکنم ی چیز باشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...