رفتن به مطلب

معمای شطرنج Chess puzzle

ارسال های توصیه شده

حرکاتی که در گذشته انجام شدند لزوما حرکات خوبی نیستند. تنها چیزی که مهمه اینه که قانونی بودند یا خیر. نکته ای که میشه از حرف شما برداشت کرد اینه که اسب یا اسب های سیاه دو فیل سفید رو در خانه های c1,f1 گرفتند و برگشتند.

در مورد مسئله سوم هم من منتظر خواندن استدلال شما هستم.

مسئله ی سوم شاه سفید نمی تونه اونجا بره چون سرباز های هم رنگ خونه اش جلوش هستن پس هر دو حالت غیر قابل دسترس هستن

سرباز هم نه می تونه سفید باشه نه سیاه چون هر کدوم باشه تغییر رنگ خانه رو مجبور بوده انجام بده

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 470
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

درمورد مسئله دوم خب ابتدا یا e5 یا h5 به این دلیل که تنها دو مهره از سفید می تونسته خارج بشه و زده شده اند یکی اسب و یکی وزیر

سرباز سمت b3 یک مهره رو زده که با توجه به صفحه فیل سفید بازیکن سیاه بوده

و از اونجایی که فیل سفید بازیکن سیاه قبل از وزیر زده شده پس باید جلوی اون قبل از وزیر سفید باز شده باشه پس در خانه ای که (e5) هست اسب زده شده و در h5 هم وزیر

لینک به دیدگاه

selfmate_1.gif

اینجا خیلی ساده است سفید فیل خودش رو می بره a6 بعد سیاه مجبوره سرباز b6 رو بزنه بعد به همین منوال سفید فیل خودش رو می ذاره جلوی سرباز بعد که سرباز رسید f2 بازی تمومه

tokyp9kvig0e.jpg

به نظرم تو این نمی شه مجبور کرد!

لینک به دیدگاه
مسئله ی سوم شاه سفید نمی تونه اونجا بره چون سرباز های هم رنگ خونه اش جلوش هستن پس هر دو حالت غیر قابل دسترس هستن

سرباز هم نه می تونه سفید باشه نه سیاه چون هر کدوم باشه تغییر رنگ خانه رو مجبور بوده انجام بده

یکی از دو حالت درسته. شما باید همه احتمالات رو در نظر بگیرید. مثلا سرباز سفید یا سیاه ممکنه بعد از اینکه شاه سفید خودش رو به b4 رسونده، در اون موقعیت قرار گرفته باشه. در ضمن چرا شما در نظر نمی گیرید که شاه سفید شاید قلعه بزرگ رفته باشه؟ باید همه احتمالات بررسی بشن و مورد قضاوت قرار بگیرن تا مشخص بشه شما مسئله رو فهمیدید.

لینک به دیدگاه
درمورد مسئله دوم خب ابتدا یا e5 یا h5 به این دلیل که تنها دو مهره از سفید می تونسته خارج بشه و زده شده اند یکی اسب و یکی وزیر

سرباز سمت b3 یک مهره رو زده که با توجه به صفحه فیل سفید بازیکن سیاه بوده

و از اونجایی که فیل سفید بازیکن سیاه قبل از وزیر زده شده پس باید جلوی اون قبل از وزیر سفید باز شده باشه پس در خانه ای که (e5) هست اسب زده شده و در h5 هم وزیر

آفرین. زیاد توضیحت مفهوم نبود ولی درسته. دو خانه مدنظر تو e6 و h6 هستند. مشخصه که در e6 ,h6 دو مهره سفید زده شدند که اسب و وزیر بودند. از طرفی وزیر باید به شکلی از زندان پیاده ای خارج میشده که این اتفاق فقط می تونسته از طریق ستون a بیفته. از طرفی با کمی دقت می فهمیم که در خانه b3، فیل سفیدروی سیاه گرفته شده ولی این فیل باید ابتدا به شکلی از زندان پیاده ای خودش خارج میشده که تنها راه این بوده که سیاه اسب سفید رو در خانه e6 بگیره، حالا فیل می تونسته از زندان پیاده ای خارج بشه و خودش رو به b3 برسونه تا پیاده سفید اون رو بگیره و حالا که پیاده سفید اون رو گرفته، وزیر سفید تونسته از طریق ستون a از زندان پیاده ای خارج بشه و در خانه h6 توسط پیاده سیاه گرفته بشه.

لینک به دیدگاه
selfmate_1.gif

اینجا خیلی ساده است سفید فیل خودش رو می بره a6 بعد سیاه مجبوره سرباز b6 رو بزنه بعد به همین منوال سفید فیل خودش رو می ذاره جلوی سرباز بعد که سرباز رسید f2 بازی تمومه

tokyp9kvig0e.jpg

به نظرم تو این نمی شه مجبور کرد!

مسئله اول درست حل کردی. :a030:

هروقت به مشکل برخوردید که نگید مسئله ایراد داره. شما مطمئنید همه گزینه های احتمالی رو بررسی کردید؟

لینک به دیدگاه
مسئله اول درست حل کردی. :a030:

هروقت به مشکل برخوردید که نگید مسئله ایراد داره. شما مطمئنید همه گزینه های احتمالی رو بررسی کردید؟

خب چیزی که به نظر من درسته مسلم هست باید سرباز b4 به خونه ی b2 برسه که برای رسیدن به این حالت سریاز سیاه باید مستقیم حرکت کنه خب پس ما در مرحله ی اول و دوم باید اسب و فیل رو از خانه های c2 وc3 برداریم که سرباز مستقیم حرکت کنه و همچنین شاه سیاه هم نباید بتونه حرکت کنه مشکل اساسی اینه که به فرض ما بتونیم این دو تا رو از دسترس سرباز سیاه دور کنیم بعد از حرکت دوم وزیر قابلیت زدن سرباز سیاه رو داره پس قاعدتا یک کیش کردن عادی میشه

بعد گفتم به نظرم به صورتی قطعی حکم ندادم

یکی از دو حالت درسته. شما باید همه احتمالات رو در نظر بگیرید. مثلا سرباز سفید یا سیاه ممکنه بعد از اینکه شاه سفید خودش رو به b4 رسونده، در اون موقعیت قرار گرفته باشه. در ضمن چرا شما در نظر نمی گیرید که شاه سفید شاید قلعه بزرگ رفته باشه؟ باید همه احتمالات بررسی بشن و مورد قضاوت قرار بگیرن تا مشخص بشه شما مسئله رو فهمیدید.

درسته من شاه قلعه رو در نظر نگرفتم(به ذهنم نخورد):a030:

با این تفسیر حالت سرباز سیاه درست هست چون باز اگر شاه قلعه صورت گرفته باشه سرباز سفید باز جلوی بیرون رفتن شاه سفبد رو می گرفته(چون این سرباز از خانه ی h2 به خانه ی g3 رفته بعد در صورت شاه قلعه با سمت چپ رنگ خونه ی قلعه تغییر می کرد و تناقض ایجاد میشد

لینک به دیدگاه
خب چیزی که به نظر من درسته مسلم هست باید سرباز b4 به خونه ی b2 برسه که برای رسیدن به این حالت سریاز سیاه باید مستقیم حرکت کنه خب پس ما در مرحله ی اول و دوم باید اسب و فیل رو از خانه های c2 وc3 برداریم که سرباز مستقیم حرکت کنه و همچنین شاه سیاه هم نباید بتونه حرکت کنه مشکل اساسی اینه که به فرض ما بتونیم این دو تا رو از دسترس سرباز سیاه دور کنیم بعد از حرکت دوم وزیر قابلیت زدن سرباز سیاه رو داره پس قاعدتا یک کیش کردن عادی میشه

بعد گفتم به نظرم به صورتی قطعی حکم ندادم

درسته من شاه قلعه رو در نظر نگرفتم(به ذهنم نخورد):a030:

با این تفسیر حالت سرباز سیاه درست هست چون باز اگر شاه قلعه صورت گرفته باشه سرباز سفید باز جلوی بیرون رفتن شاه سفبد رو می گرفته(چون این سرباز از خانه ی h2 به خانه ی g3 رفته بعد در صورت شاه قلعه با سمت چپ رنگ خونه ی قلعه تغییر می کرد و تناقض ایجاد میشد

در مورد مسئله اول، اون جمله ای که بلد کردم: برهان شما ناشی از فقدان تصور شماست.

در مورد مسئله بعدی: آفرین. نکته همینجاست که در صورت قلعه کوچک رفتن، پیاده سفید مانع رفتن شاه میشن و در صورت قلعه بزرگ، رنگ رخ a1 از سیاه به سفید تغییر می کند.

پس فقط وضعیت با پیاده سیاه ممکن است چون این پیاده سیاه میتونسته پس از خروج شاه از اون ناحیه به خانه g3 وارد شده باشه.( و ممکنه این پیاده با یک رشته گرفتن مهره های متوالی به اونجا رسیده باشه و رنگ خانه اش تغییر نکرده باشه.)

لینک به دیدگاه
در مورد مسئله اول، اون جمله ای که بلد کردم: برهان شما ناشی از فقدان تصور شماست.

در مورد مسئله بعدی: آفرین. نکته همینجاست که در صورت قلعه کوچک رفتن، پیاده سفید مانع رفتن شاه میشن و در صورت قلعه بزرگ، رنگ رخ a1 از سیاه به سفید تغییر می کند.

پس فقط وضعیت با پیاده سیاه ممکن است چون این پیاده سیاه میتونسته پس از خروج شاه از اون ناحیه به خانه g3 وارد شده باشه.( و ممکنه این پیاده با یک رشته گرفتن مهره های متوالی به اونجا رسیده باشه و رنگ خانه اش تغییر نکرده باشه.)

با تشکر از راهنماییت:a030:

خب با این وضع حرکت اول سفید فیل سفید به خانه d1

در حرکت بعد اگر سرباز اسب را بزند:

وزیر به خانه ی b2 که سیاه مجبور هست با سرباز بزند که موجب ماتی سفید می شود

اگر نزند:

وزیر به خانه ی d4 که در مرحله ی بعد سیاه تنها حرکت ممکنش جلو رفتن سرباز در نتیجه مات

لینک به دیدگاه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

نوبت حرکت با سفید است. آیا در این بازی ترفیع پیاده ای صورت گرفته است؟

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

یکی از فیل های سیاه، یک مهره سفید را قبلا در بازی گرفته است. کدام فیل اینکار را کرده است؟

لینک به دیدگاه
  • 5 سال بعد...
نقل قول

وزیر میاد f8 اگه وزیر رو بزنع با پیاده میزنه تبدیل به فیل میکنه مات اگه وزیر ببره g8 میزنه با پیاده تبدیل به اسب مات اگه پیاده g7 رو بزنه اون یکی پیاده رو تبدیل به وزیر میکنیم مات اگه پیاده h7 رو بزنه پیاده g7 رو تبدیل به اسب میکنیم مات 

ه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...