رفتن به مطلب

ازدواج با فامیل یا غریبه ؟

afa

ارسال های توصیه شده

سلام

یکی از مقوله های بسیار مهم و اساسی در امر ازدواج شناخت طرفین نسبت به هم دیگر است؛ زیرا اگر دو نفر نسبت به هم شناختی نداشته باشند، ازدواج آنها با جهل و نادانی صورت گرفته و تبعات منفی را به دنبال دارد و منجر به طلاق و جدایی می شود.

این در حالی که است که ازدواج فامیلی در میان برخی از خانواده‌ها بدون هیچ شناختی در زمینه ازدواج بشدت طرفدار دارد و اما برخی دیگر خانواده‌ها فرزندان خود را از این نوع ازدواج منع می‌کنند.

در گذشته به دلیل اینکه ارتباطات بین قبیله، قوم و خویش محدود بود و افراد با خانواده و فامیل رابطه بیشتری داشتند و معمولا همه جزئیات و کلیات رفتار دختر را مورد نظر را می‌سنجیدند و او را به عنوان همسر مناسب برای فرزند خود انتخاب می‌کردند در حالی که این ازدواج‌ها معمولا تحمیلی بود و براساس شناخت پدر و یا مادر صورت می‌گرفت.

موارد زیادی مشاهده شده است که زن و شوهری که ازدواج فامیلی داشته اند و دردادگاه‌ها خواهان طلاق هستند، عامل اصلی طلاقشان دخالت خانواده ها و یا بستگان است.

مزيت ازدواج فاميلي در چيست ؟

چه اسيب هايي اين نوع ازدواج رو تهديد ميكنه ؟

جهت بهبود اينگونه پيوندها چه پيشنهاداتي ارائه ميدهيد؟

چه خطراتي براي بقاي نسل ايجاد خواهد شد ؟

نظر شما چيست؟

باتشكر:a030:

1303966222_19427_4d10aeb276.jpg

لینک به دیدگاه

بحث بسیار خوبی رو مطرح کردید. همونطور که خودتون گفتید شناخت طرفین نسبت به یکدیگر یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تداوم یک زندگی مشترک به حساب میاد.

شناخت طرفین نسبت به همدیگه و همینطور آشنایی خانواده ها و هم سطح بودن تفکرات، عقاید، سنن و رسوم. درک متقابل و کاهش انتظارات و ...

این نوع ازدواج در خانواده هایی که روابط احساسی قوی بین فرزندان و والدین وجود داره به نظر من خودش یه تهدیده. ضمن اینکه والدین اگر آگاه نباشن خودشون و دخالت هاشون که ممکنه از سر دلسوزی یا حسادت و خیلی از مسائل دیگه باشه بزرگترین آسیب ممکنه رو وارد میکنه. یه مطلب دیگه هم که ممکنه باعث بروز مشکل بشه اینه که طرفین به طور کامل از نقاط ضعف همدیگه و خانواده های همدیگه با خبرن. از گذشته اونها. از شکست هاشون. از اشتباهاتشون و ...

در صورتی که وقتی دو خانواده که نسبت به گذشته همدیگه شناختی ندارن وصلت میکنن نسبت به این مسائل بی اطلاع هستن و احتمالش خیلی کمه که اختلافاتی از این دست به وجود بیاد. برای روشن شدن این موضوع یک مثال میزنم. فرض کنید پدر خانم زمانی معتاد بوده. خوب همه فامیل هم از این موضوع با خبرن. اگر بعد از ازدواج از سمت آقا یا خانواده اش کوچکترین اشاره ای به این مسئله به هر دلیلی صورت بگیره آغاز یک درگیری تمام عیار خواهد بود.

پیشنهاد میکنم آقای داماد و عروس خانم یا خودشون عاقل و بالغ باشن یا حداقل خانواده های عاقل و منطقی داشته باشن. وگرنه تن به این ازدواج ندن. اینطور زندگی ها باید در بدو شکل گیری توسط یه عقل جا افتاده مدیریت بشه و بتونه هر خطری رو که از سوی خانواده ها و طرفین پیش میاد با تدبیر و تجربه ای که داره رفع و رجوع بکنه.

خوب امروزه آزمایش ژنتیک خیلی راحت این مشکلات رو حل کرده. حتی اگه وضع مالی خوبی داشته باشن شنیدم که خون یکی از طرفین رو عوض میکنن تا فرزندی که قراره متولد بشه مشکل ژنتیکی نداشته باشه.

نظر شما چيست؟

خوبه. فقط وقتشو بیشتر کنید. :texc5lhcbtrocnmvtp8

یه مطلب دیگه هم اینکه ازدواج های فامیلی اغلب با اجبار والدین همراه است که متاسفانه فکر میکنن بعد از ازدواج همه چیز درست میشه. ولی همه میدونیم در دنیای امروز هیچ کاری تحت زور و اجبار پایدار نیست. طرفین باید در قدم اول خودشون همدیگه رو بخوان.

متاسفانه والدینی رو دیدم که وقتی بچه شون متولد میشه برای همدیگه خواستگاری میکنن. در سنین مختلف هی این مسئله رو عنوان میکنن و این عواقب خیلی بدی داره. حتی اگه این دو نفر نخوان با هم ازدواج کنن باز هم مشکلات و درگیری هایی به وجود میاد.

لینک به دیدگاه

مزیت:

تناسب(اجتماعی فرهنگی ..) بیشتر در اکثر مواقع

عیب:

درصد دخالت خانواده میره بالا( باز اینم کلی نیست)

نقش ارشاد خانواده در مورد اختلاف های احتمالی زن و شوهر بیشتره(این هم می تونه عیب باشه هم مزیت)

خطرات ژنتیکی هم فک کنم بستگی داره به نوع فامیلی/ پسرخاله دختر خاله/پسرعم دختر عمو/...

نظر شخصی خودم 500 درصد مخالفم:ws37:

لینک به دیدگاه
سلام

باتشكر:a030:

1303966222_19427_4d10aeb276.jpg

مزیتش شناخت کامل طرفین از همه هم خودش و هم خانوادش

دیگه یکی بودن سنتهاس که باعث راحتی کار میشه و از خیلی تنشها جلو گیری میشه

بهتره تو این نوع ازدواج و هر ازدواج دیگه ای دختر پسر همدیگه رو دوست داشته باشن و به اجبار انجام نشه

در این صورت خیلی بهتره

در ضمن خانواده ها تو زندگی بچه هاشون دخالت نکنن که دلیل خیلی از جدایی هاست

حتما ازمایش ژنیتیک انجام بدن

یکی از بدترین خطرات اینه که با ازدواجهای فامیلی مخصوص تو این دوره زمونه دایره فامیلی کچیکتر میشه و بیماریهای موؤثی تشدید میشه حتی اگر از مایش ژنتیک انجام بشه

اسیبهای اجتماعی سی یا سیbiggrin.gif

نظر شما چيست؟

بد نیست ولی بهتر ادم با کسی که دوسش داره ازدواج کنه حالا میخوتد فامیل باشه میخواد غریبه:a030:

لینک به دیدگاه

سلام afa ی عزیز

خسته نباشی گلم.

راستش من تا به حال تو فامیل ازدواج فامیلی نداشتیم اما دوستانم چندتایی بودند که بعضی راض اند و بعضی ناراضی!البته من میگم فقط با کسی آدم باید ازدواج کنه که دوسش داشته باشه چه آشنا و چه غریبه!!!شاید یکی از اون ور دنیا پیدا بشه اما برات از هر آشنایی اشنا باشه!فقط غریبه یا اشنایی که درکت کنه!

لینک به دیدگاه

من کلا مخالفم حتی با فامیل دور...

به این خاطر که ازدواج درصد بالایی از زیباییش برای شناختن ادمای جدید و وارد شدن توی یه خانواده ی جدید با فرهنگ متفاوته...

گرچه که الان به دلیل ترسی که در ایجاد رابطه با غریبه ها هست دوباره ازدواج فامیلی آمارش بالا رفته....

لینک به دیدگاه

سلام..

اینکه شناخت وجود داره مزیت هستش

فامیل بودن طرفین از نظر ژنتیکی ... فکر میکنم ازدواج فامیلی باعث دخالت بیشتر خانوادهها تو زندگی بشه خاله, عمو, دایی, عمه و.. افرادی هستن که تو تمام سال های بزرگ شدن بجه ها کنارش بودن و تو خیلی از مسائل دیدگاهها و نظراتشون رو بچه ها موثر بوده حالا فکر می کنید دختر و پسر به راحتی بتونن بگن تو زندگی ما دخالت نکنید..اختلاف دختر و پسر ممکنه باعث اختلافات فامیلی بشه..

از همون ابتدا مسائل خانوادها رو با صحبت حل کنند یا اینکه فاصله هاشون رو حفظ کنن و این باعث دور شدن از خانواده ها میشه اگر وابسته باشند براشون سخت میشه..

این رو باید با آزمایش و... مشخص کرد

نظر شما چيست؟

فکر میکنم بهتره آدم شرایط رو ببینه مزایا و معایب رو در نظر بگیره و تصمیم بگیره ... اگر بتونه مشکلات رو حل کنه فرقی بین ازدواج فامیل و غریبه نیست..

لینک به دیدگاه

فک میکنم تنها مزیتش اینه که خانواده طرفت و میشناسی از گذشته و به قول معروف جیک و پوکش باخبری

نسبت به خودشم یه شناخت نسبی داری

واینکه فرهنگ مشترکی وجود داره

اول تهدیدای ژنتیکی

بعد از اون مسائل خانوادگی ...وقتی ازدواج فامیلی هستش وجود یه اختلاف یا احیانا طلاق میتونه کل فامیل و تحت تاثیر قرار بده یا مجبور بشی به خاطر اون یه بخشی از فامیل و حذف کنی!

و اینکه دخالت خانواده ها معمولا خیلی تو زندگی طرفین تاثیر گذاره

تو اون جور ازدواجا به نظرم طرفین خیلی باید محتاط باشن و خیلی مراعات کنن چون اختلافات میتونن خیلی تاثیر گذار باشن....

احتمال اینکه بچه ها از لحاظ هوشی و ژنتیکی مشکل پیدا کنن هست که البته الان فک میکنم خیلی کنترل شده باشه

نظر شما چيست؟

من تقریبا به هیچ وجه دوست ندارم ازدواج فامیلی داشته باشم

چون کنترل کردن اینجور رابطه ها خیلی مشکله

درضمن مزیتی که گفتیم که خانوادش و میشناسیم و اینا تا حدی میتونه موثر باشه

چون خود طرف و تا وقتی باهاش به عنوان همسر برخورد نداشته باشی نمیتونی بشناسیش

شناخت من تا امروز به اون شخص به عنوان پسر عمو پسر دایی و ...بوده به عنوان نامزد و همسر که باهاش برخورد نداشتم ...پس یه سری از ابعاد مهم شخصیتش اون موقعست که بروز میکنه

لینک به دیدگاه

برخي دوستان به دوست داشتن متقايل اشاره نمودن

ايا دوست داشتن تضمين يه زندگي سالم به حساب مياد ؟

به فرض دو نفر همديگه رو دوست دارن اما از نظر ژنتيك صلاح نيس با هم ازدواج كنن در اين شرايط چطور بايد تصميم بگيرن ....صلاح خود يا فرزندان ؟

لینک به دیدگاه

هیچ مزیتی نداره.به نظرم این اشتباهه که میگن طرفو میشناسی.شاید با فرهنگ خانواده اشنا باشی ولی اونیکه نقش اصلی هست طرف مقابله که از زندگی شخصیش حتی خونوادشم خبر ندارن.

مجبوری به خاطر احترام خونواده ها و ارامش فامیل از خیلی خواسته هات کوتاه بیای و بخاطر فامیل بودن اشتباهی قبل ازدواج مرتکب بشی(چون فکر میکنن فامیلن دیگه تحقیقی که برای اون غریبه انجام میدن برای این یکی شاید انجام ندن)

بهبود ازدواج فامیلی؟؟؟!!!!!:ydm47612zsesgift969قضیه مهمی نیست که بخواد بهبود پیدا کنه:w58:

اگه منظورتون مشکلات ژنتیکی،علم پزشکی این مشکلوتا حدودی حل کرده.

لینک به دیدگاه

به فرض دو نفر همديگه رو دوست دارن اما از نظر ژنتيك صلاح نيس با هم ازدواج كنن در اين شرايط چطور بايد تصميم بگيرن ....صلاح خود يا فرزندان ؟

نمیشه تو این موارد یه حکم کلی داد

به نظرم باید دید چقدر به وجود بچه اهمیت میدن

اگر بچه داشتن خیلی براشون اهمیت داره

خب مجبورن از هم دیگه صرف نظر کنن دوست داشتن این حرفا رو به خاطر یه عشق دیگه که عشق بچه داشتنه کنار بذارن

ولی من خیلیا رو میشناسم که ترجیح میدن خوشبختیشونو با کسی که دوسش دارن

به خاطر بچه ای که هنوز نیومده فدا نکنن

لینک به دیدگاه

دوست داشتن شرط کافی نیست ولی لازم است. یعنی اگر دو نفر همدیگه رو دوست داشته باشن ممکنه یه زندگی سالم داشته باشن یا نداشته باشن. ولی اگر همدیگه را دوست نداشته باشن امکان ایجاد زندگی سالم خیلی کمتر میشه.

در مورد ژنتیک هم همونطور که گفتم خیلی از مشکلات امروزه حل شده.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...