رفتن به مطلب

سوالات علمی زیستیه خود را ازما بپرسید!

ارسال های توصیه شده

سلام سلام:girlhi:

این تاپیک رو اختصاص میدیم به سوالات زیست شناسی که ممکنه برای دوستان نواندیش عزیزپیش بیاد(حتما بپرسین):girl_blush2:

که اگر سوالی چیزی بود در این تاپیک بپرسن و تا جاییکه از عهده ام بر میاد پاسخگو باشم...:icon_redface:

همین طور هم برای درخواست مقالات که در صورت وجود برای دوستان عزیز در سایت قرار دهیم

با تشکر فراوان:flowerysmile:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 132
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

با درود و تشکر از تاپیک بسیار عالیتون.

من سوالاتی را میپرسم که واقعا جوابشون را نمیدانم،اما خوب برام جالبه در سطح سواد خودم بدونم.

سوال شماره 1:

چه چیزی باعث میشه که موجوداتی مثل لاک پشت و کلاغ عمری بسیاری طولانی داشته باشن؟

برای مثال کلاغ چه قدر با کبوتر فرق داره از نظر زیستی که اینقدر عمرشون با هم تفاوت داره؟ :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
با درود و تشکر از تاپیک بسیار عالیتون.

من سوالاتی را میپرسم که واقعا جوابشون را نمیدانم،اما خوب برام جالبه در سطح سواد خودم بدونم.

چه چیزی باعث میشه که موجوداتی مثل لاک پشت و کلاغ عمری بسیاری طولانی داشته باشن؟

برای مثال کلاغ چه قدر با کبوتر فرق داره از نظر زیستی که اینقدر عمرشون با هم تفاوت داره؟ :JC_thinking:

عجب سوالاتی... :whistle::whistle:

جواب :هنوز کشف نشده:texc5lhcbtrocnmvtp8

اما دور از شوخی برای طول عمر حیوانات نمیتونیم پاسخ دقیقی داشته باشیم .. چون این دسته از سوالات مربوط میشه به ژنتیک و اینکه هر گونه از جانداران به طور میانگین یک عمر مشخصی دارند ... مثلا گلبول های قرمز خون طول عمرشون بسیار کمه در حد روز و ساعت....

مثلا یادمه سر کلاس فیزیکمون به استادمون گفتم چرا جرم نوترون از جرم پروتون بیشتره.. فکر کنم تفاوتشونم خیلی کمه ... اما هیچ پاسخی نداشت !!

در هر حال طول عمر هم ،مثله همچین چیزی می مونه:5c6ipag2mnshmsf5ju3

یک نگاهی داشتم به طول عمر مینداختم که شاید مطلبه علمی درباره این موضوع باشه ... اما در اکثریت سایتهای معتبر تماما تمرکز روی تعداد سالهای عمر حیواناته که میتونه اطلاعاته زیادی رو در اختیارمون قرار بده (مثلا با دستکاریهای ژنتیکی که امروزه خیلی باب شده ... )

مثله این:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

اما دور از شوخی برای طول عمر حیوانات نمیتونیم پاسخ دقیقی داشته باشیم .. چون این دسته از سوالات مربوط میشه به ژنتیک و اینکه هر گونه از جانداران به طور میانگین یک عمر مشخصی دارند ... مثلا گلبول های قرمز خون طول عمرشون بسیار کمه در حد روز و ساعت....

به نظر میاد این طول عمرهای متفاوت یه جورایی با نظریه تکامل نمیخونه.

اینکه مثلا اول یک پرنده بوده بعدا شده کلاغ یا کبوتر،بعدا اینهمه تفاوت در عمرشون !!! :JC_thinking:

حالا این سوالات را از استاد بپرسین ببینیم چی میگه.:a030:

لینک به دیدگاه

این سایت هم یک مقاله خوب ازش دیدم... تا جایی که متوجه شدم داره میگه:

از کل پستانداران ، انسانها بیشتر عمر میکنند... خزندگان هم از پستانداران بیتشر عمر میکنه مثله لاک پشت که حدودا زده 152 سال... و غیره(استثنا هم وجود داره البته)

جالبش اینجاست که نوشته برای تعیین طول عمر ... از باغ وحش ها استفاده میکنند تا اطلاعات دقیقتر و موثقتری از طول عمرشون داشته باشن:JC_thinking:

لینک به دیدگاه

سوال شماره 2:

چرا برای کشف واکنش بدن انسان به بسیاری از داروها،آزمایش روی موش انجام میشه؟

کلا چه حیوانی مکانیزم بدنش بیشتر از همه شبیه انسان است و عکس العمل های یکسانی هم نسبت به موارد مشابه از خودش نشان میده؟ :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
به نظر میاد این طول عمرهای متفاوت یه جورایی با نظریه تکامل نمیخونه.

اینکه مثلا اول یک پرنده بوده بعدا شده کلاغ یا کبوتر،بعدا اینهمه تفاوت در عمرشون !!! :JC_thinking:

حالا این سوالات را از استاد بپرسین ببینیم چی میگه.:a030:

کلاغ و کبوتر از گونه های متفاوتی هستند اما دوتاشون مربوط میشن به خانواده پرندگان ..

اینکه اول کلاغ بوده بعد شده کبوتر رو فکر نکنم درست باشه... نطریه تکامل مگه اینو میگه؟

اینجوری که شما میگین میشه حالت خطی...

مثلا میگن انسان از میمون مشتق شده و این حرفا ... اگر توجه کنیم میبینیم که بسیاری از ژنها مشابه هم هستند .. رفتارهاحرکات و ....:JC_thinking:

این میشه تکامل..:mpr:

لینک به دیدگاه
سوال شماره 2:

کلا چه حیوانی مکانیزم بدنش بیشتر از همه شبیه انسان است و عکس العمل های یکسانی هم نسبت به موارد مشابه از خودش نشان میده؟ :JC_thinking:

سواله بسیار خوبی بود:w16:

حيوانات آزمايشگاهي بعنوان مهمترين ابزار در جهت آگاهي يافتن از مجهولات علوم بيومديكال سهم بسزائي دارند زيرا از نظر اخلاقي ما نمي توانيم روشهاي نوين جراحي، تستهاي داروئي، ارائه فراورده هاي بيولوژيك، آرايشي و بهداشتي را بر روي انسان انجام دهيم. در اين راستا تحقيقات خوب و مطمئن مرهون حيوانات سالم از نظر جسمي و روحي ميباشند و ميبايست به بيماريهاي مشترك انسان و دام وسلامتي كاركنان توجه ويژه اي نمود. امروزه مصرف حيوانات آزمايشگاهي بعنوان شاخص در مقايسه امور پژوهشي كشورها با يكديگر انجام ميگيرد .

به غیر از اینکه باید به این نکات توجه کنیم باید این مسئله رودر نطر بگیریم که چه نوع ازمایشی میخواییم انجام بدیم و کدوم حیوان مناسبه... همیشه موش بهترین گزینه نیست

مثلا

*داریم ازمایشی انجام میدیم که نیاز داریم به کوتاهترین دوره بارداری و تعداد فرزندان بیشتر ... از همستر استفاده میکنیم

**یا اینکه موش سوری چون حساس به سرطان سینه هست برای ازمایشات سرطان شناسی کاربرد داره

***راتها حيواناتي اجتماعي و باهوش هستند كه در تحقيقات روانشناسي، رفتاری و...کاربرد داره

این دو مقاله هم جای خودش خوندنش خالی از لطف نیست ::girl_in_dreams:

:محققان می‌گویند می‌توان از پروانه‌ها به جای موش‌ها در آزمایش‌های زیست‌شناسی و پزشکی استفاده کرد

به گزارش رویترز، محققان دریافته‌اند که تعدادی از سلول‌های مهم در بین پستانداران و حشرات مشترک هستند که در واکنش به مواد شیمیایی و عفونت‌ها، رفتار مشابهی دارند.

لینک به دیدگاه

از نظر شخص شما که تنوع زیستی رو در جهان با همه پیچیدگیهای ممکن بهتر از همه ما میدونید و دیدید و شناختید امکانش هست همه آنچیزی که در حال حاضر شاهدش هستیم نتیجه نظریه تکامل باشه؟

لینک به دیدگاه
از نظر شخص شما که تنوع زیستی رو در جهان با همه پیچیدگیهای ممکن بهتر از همه ما میدونید و دیدید و شناختید امکانش هست همه آنچیزی که در حال حاضر شاهدش هستیم نتیجه نظریه تکامل باشه؟

من هنوز درس تکامل رو هنوز پاس نکردم و توضیحات دقیقی نمیتونم بگم.. اما از انچه که اطلاعات گذشته دارم و یک مطالعه ی هم کردم.. عرض میکنم

شما یک اشاره ای به تنوع زیستی کردین... یک نکته ای که باید بهش اشاره کرد اینه که تنوع زیستی زمانی رخ میدهد که تولید مثل از نوع جنسی باشه

بنابراین برای جاندارانی که تولید مثلشون غیر جنسیه نمیتونیم اصطلاح تنوع زیستی رو به کار ببریم

در واقع نظریه تکامل منشائش همون انتخاب طبیعی هست که دانشمندان زیادی اومدن نطریه های متعددی دادند ...

درسته که میگیم انتخاب طبیعی به سمت جاندارانی پیش میرفت که خودشونو با محیط سازگار میکردند... و جاندارنی که توانایی هماهنگی با محیطشون رونداشتن از بین میرفتند..اما نباید از این مسئله غافل شیم که جانداری میتونست موفق بشه

و نسلشو حفظ کنه که علاوه بر اینکه خودشو با محیط سازگار کنه باید تولید مثل موفقی هم داشته و فرزندان زیادی رو به وجود بیاره و جمعیت کثیری رو به خودش اختصاص

بده..عوامل زیادی هستند که روی تکامل تاثیر میزارند که مهمترینش همین موفقیت نسبی در تولید مثل هست...اما اینکه تنوع زیستی باعث تکامل شده رو زیاد باهاش موافق نیستم....

یعنی نباید از این دید به مسئله نگاه کنیم... در یک راستا کنار هم نمیتونن قرار بگیرن چون در تنوع زیستی بیشتر به ژنتیک و نوترکیبی کراسینگ اور،جهش و عوامله دیگه ای مداخله داشتند...

تکامل یعنی کامل شدن .. پیشرفته شدن

اما ممکنه ما چندین گونه از یک نوع ماهی رو داشته باشیم که نسبت به هم تکاملتر و پیشرفته تر نشدن بر حسب شرایط محیطی گونه های جدیدی به وجود اومده که توضیحش مفصله:ws37:

لینک به دیدگاه
درود

چه کار کنم تار عنکبوت کلا عنکبوت تو اتاقم نباشه.

نمیدونم:texc5lhcbtrocnmvtp8

باید ببینی علتش چی بوده از کجا اومده... عنکبوت که همینجوری ظاهر نمیشه

حتما محیط اتاقت براش خیلی خوبه... یه توضیحاتی بدی بیشتر میشه کمک کرد :5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
پشه ها روزا کجا میرن؟:JC_thinking:

ازشون نپرسیدم:texc5lhcbtrocnmvtp8

اما

پشه‌ها در طي روز در محل هاي خنك، تاريك، مرطوب و محفوظ به استراحت مي پردازند. به ويژه در ميان پوشش گياهي. و در عصر و غروب آفتاب براي تغذيه خارج مي شوند .:biggrin:

لینک به دیدگاه

سلام

یک سوال برام پیش اومده موندم تو جوابش .....یکم زیاد کمکم کنید:JC_thinking:

سیکل تولیدمثل پشه ها چندساعته هست؟

من به شخصه امسال تابستون روزی 4بار نسلشونو منقرض میکردم فرداش تعدادشون بیشتر میشد.........:ws44:

میخواستم بدونم سرعت تولیدشون چقدره؟

لینک به دیدگاه
سلام

یک سوال برام پیش اومده موندم تو جوابش .....یکم زیاد کمکم کنید:JC_thinking:

سیکل تولیدمثل پشه ها چندساعته هست؟

من به شخصه امسال تابستون روزی 4بار نسلشونو منقرض میکردم فرداش تعدادشون بیشتر میشد.........:ws44:

میخواستم بدونم سرعت تولیدشون چقدره؟

سلام عزیزم:icon_pf (44):

چه جوری نسلشونو منقرض کردی؟:ydm47612zsesgift969

این تاپیکو همین الان زدم فکر کنم اطلاعاته خوبی داشته باشه.. من که خودم همشو خوندم

پشه ها

اما در رابطه با تولید مثلش :30-40 روز کل چرخه زندگیش که شامل چهار مرحله: تخم ، لارو، شفيره و پشه بالغ .

اینم توصیه های مهم :biggrin:

لینک به دیدگاه
سلام عزیزم:icon_pf (44):

چه جوری نسلشونو منقرض کردی؟:ydm47612zsesgift969

این تاپیکو همین الان زدم فکر کنم اطلاعاته خوبی داشته باشه.. من که خودم همشو خوندم

پشه ها

اما در رابطه با تولید مثلش :30-40 روز کل چرخه زندگیش که شامل چهار مرحله: تخم ، لارو، شفيره و پشه بالغ .

اینم توصیه های مهم :biggrin:

باپشه کش برقی همشونو میکشم جیلز صدامیدهند............:biggrin:

ممنون از اطلاعات پشه ای که دادی عزیزم..

ولی همون 1000تا3000 تخمشونو هست که من هرچی توی این تابستون کشتم تموم نمیشد:JC_thinking::sad0:

آره یکی از مخفیگاهاشون گلدان گل حسن یوسف و لش هستند که همشونو گذاشتیم تو حیاط ولی باز برمیشگتند:sad0:

شما میتونی بهشون بگی هواسرد شده بروند استراحت کنند:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
سوال شماره 2:

هوممم چون موش قسمتهایی از دستگاه های مختلف بندش خیلی مشابه انسانه:ydm47612zsesgift969

لینک به دیدگاه
نمیدونم:texc5lhcbtrocnmvtp8

باید ببینی علتش چی بوده از کجا اومده... عنکبوت که همینجوری ظاهر نمیشه

حتما محیط اتاقت براش خیلی خوبه... یه توضیحاتی بدی بیشتر میشه کمک کرد :5c6ipag2mnshmsf5ju3

پنجره اتاقم همیشه بازه

میگن پوست خیار بذاری مورچه ها فرار می کنن کم میشه

حالا منظورم یه ترفندی مث پوست خیار ... اینا بود

لینک به دیدگاه

چرا هر پرنده ای دست من میوفته زودی می میره

اول از اشتها میوفته

بعد یک مدت کمی وقتی مجبورش می کنم غذا بخوره

گرندش می پیچه به بالا و قطب و..w58.gif.... الفاتحه ... :ws44:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...